Pardus öldürüyorlar destek olalım

AhmetNuri

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Malesef Pardus da adını aldığı anadolu kaplanı gibi piyasaya veda etmek üzere.
Yubitak yönetimden ki değişilik ile yeni yönetimin Pardus projesine sıcak bakmadığı geliştirici bloglarında bir süredir dolaşıyordu.
Tubitak ın verdiği desteği çekeceği yada projeyi bitirmek için proejedeki yazılımcıları keyfi görev yerlerine ataması gibi söylentiler dönüyor. Lütfen sizde bu konu da en azından Tubitak ın bilgi edinme sayfasındaki formu doldurarak onlara destek olun.
Bu kadarını olsun hak ettikleri kanısındayım.
Tubitak Bilgi edinme formu
http://wwweski.tubitak.gov.tr/bilgiedinme/be1.php
teşekkürler

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
desteklesek ne olacak ki. bir linux dağıtımı nereye varabilir ?. pardusun asıl kullanım alanı devlet olarak düşünülüyordu. devlet istemezse kim pardus kullanır ?. en önemliside bir linux dağıtımında hayati öneme sahip olan popülerliğini kaybetti pardus. o güveni tekrar kazanabileceğinide sanmıyorum.

daha doğru düzgün yazılım yapamıyorken işletim sistemi yapmaya kalkınca böyle şeyler oluyor. umarım bu işin sorumluları bu işi hafife almamaları gerektiğini kavramışlardır.

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Allah rahmet eylesin demekten başka birşey yapmam :D Pardus geliştiricileri zamanında az milleti dinleselerdi belki böyle olmazdı :D

tuapseli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Allah rahmet eylesin demekten başka birşey yapmam :D Pardus geliştiricileri zamanında az milleti dinleselerdi belki böyle olmazdı :D

Evet çok haklısın yerinde bir tespit. sadece yapmam değilde yapamam olsaydı:) daha iyi olurdu sonuç itibariyle türk yazılımı diye sunulmuş ve tübitakın desteklediği bir işletim sistemi. Yaklaşık 6 ay önce özgürlük için forumunda yazdığım yazılar ve ordaki tartışmaları görmek isterseniz ( Gerçi konu dışı bir bölüme yazmıştım konusu olmadığı için).

http://www.ozgurlukicin.org/forum/nasil/22893/?page=5

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
ikinci devrim arabası vakası. 30-40 yıl sonra filmini yaparlar

dadaist

Profesör
Reaksiyon puanı
8
şu an en çok kullanılan sistemler içinde ilk 100'e girmiş bir sistemdi Pardus. Ayrıca en stabil KDE masaüstünü kullananlarda da başı çekiyordu. 'Milli İşletim Sistemi' modeli zaten baştan açık kaynak ruhuna aykırı birşeydi. Sonuçta proje yeraltına çekilip yeniden sürdürülebilir. Zaten Türkiye Cumhuriyeti'nde çalışan memur tipini düşünürsek, daha internet bağlantısı koptu mu bilgi işlemi arayan insanlara Linux kullan demek baştan hata. Henüz belli bir eğitim ve alt yapı vermeden, toplumsal zeminini hazırlamadan böyle bir sisteme geçmek halihazırda akla yatkın değildi. Bence projede görevli arkadaşlar bugüne kadar aldıkları destek ve geldikleri noktayı hiç aksatmadan gerekirse ''donate'' olarak bu işe devam etsinler.

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Bir Linux Türevine Milli İşletim Sistemi Demeniz En Başta Saçmalıktı Zaten Umarım Pardus Tamamen Kaldırılır . 0 Dan Çekirdeğine Kdr FreeDos Seviyesinde bir işletim sistemine bile Razıyız .. O Zaman Her Platformda Savunurum ve Milli İşletim Sistemi Diye Kabul Ederim .!

grezimonk

Profesör
Reaksiyon puanı
261
Linux turevine karsi cikanlarda bi halttan cakmiyor zaten Linux kullanma ozurlu Windows fanboylari olmasa Pardus daha basarili olurdu ozgurlukicin.com forumunda bile Windows reklami yapanlar Pardus 2011'i sabote ettiler...

phoenixx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
2 hafta önce firma bilgisayarlarından birine pardus kurdum. bilgisayarı tekrar başlatınca bağlı olduğu kablosuz ağa kendiliğinden bağlanmadığı için kaldırdım ve ubuntu kurdum. şimdi sorunsuz çalışıyor. işte böyle basit şeyler yüzünden pardus tutulmuyor.

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
aklıma bu video geldi...:D[video=youtube;MVAaQbf7N2Y]http://www.youtube.com/watch?v=MVAaQbf7N2Y[/video]

Mirza.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
2 hafta önce firma bilgisayarlarından birine pardus kurdum. bilgisayarı tekrar başlatınca bağlı olduğu kablosuz ağa kendiliğinden bağlanmadığı için kaldırdım ve ubuntu kurdum. şimdi sorunsuz çalışıyor. işte böyle basit şeyler yüzünden pardus tutulmuyor.

Microsoftta yada diğer işletim sistemlerinde bir sorunla karşılaştığın zaman hemen arama motorlarından yada işletim sisteminin endi yardım sitesinden bakıp sorunun çözümünü araştırmayı biliyorsunuz ama.

Peki Pardusa neden aynı muameleyi yapmıyorsunuz!? İşte biizm milletimizde sorun olan şey bu! Kim yaptı - abi türkler. Hemen boşver yahudininkini kullan onu al. Neden kendi yaptıklarımıza sahip çıkmak onları düzeltmek yerine onlara çalışıyoruz?

Emin olun gerek Microsoft olsun gerek Ubuntu olsun şu millet hepsine bir şeyler katmıştır. Ama Pardusa gelince dış kapının dış mandalı.

Yazık bir millet haline geldik vallahi yazık !!!

sezmen

Asistan
Reaksiyon puanı
200
Microsoftta yada diğer işletim sistemlerinde bir sorunla karşılaştığın zaman hemen arama motorlarından yada işletim sisteminin endi yardım sitesinden bakıp sorunun çözümünü araştırmayı biliyorsunuz ama.

Peki Pardusa neden aynı muameleyi yapmıyorsunuz!? İşte biizm milletimizde sorun olan şey bu! Kim yaptı - abi türkler. Hemen boşver yahudininkini kullan onu al. Neden kendi yaptıklarımıza sahip çıkmak onları düzeltmek yerine onlara çalışıyoruz?

Emin olun gerek Microsoft olsun gerek Ubuntu olsun şu millet hepsine bir şeyler katmıştır. Ama Pardusa gelince dış kapının dış mandalı.

Yazık bir millet haline geldik vallahi yazık !!!

biz kendi insanının başarılı olmasını istemeyen tek milletiz sanırım. bir sürü eksiğine rağmen microcortu yıllarca başüstünde tutan insanımız en ufak sorunda tüm sistemi kötüleyip terk eder. yazık emeklere... ama ben debian tabanlı yeni pardus çalışmalarından ümitliyim.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Ikinci bir devrim arabası vakası .

Reaksiyon puanı
4
"Özgürlük için!" sloganının hakkını vermiyorsunuz. Şuradaki mesajlara bir bak, herkes üzülecğine kahkaha atıyor.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Pardus övünülecek bişey değil sonuçta var olan bişeydi.
Ancak küçük görülecek, kötü denilecek, dalga geçilecek bir ürün değildi.
Dalga geçen zatı muhteremler o ufak pc lerinde o kaçak windows ları ile 28912373481271240 tan fazla açık kapı ile solucan worm truva at eşşek ile yaşamaya devam etsinler.
Yapacak bişey yok, tahta yontulur insan kafası değil.

Peki pardus iyi miydi?
Ben hiç bir zaman inanmadım. Ben hep ubuntu cu oldum çünkü daha gösterişsiz sade
Bir işletim sistemi ne kadar çok içerik içerirse o kadar dengesiz olabilir.

Devlet kurumlarına da laf atılmış bu tamamen orda çalışanların yeteneği.
2008 senesinde belki bir çoğunuz linux nedir bilmez iken
Eyüp belediyesinde Pardus yüklü bilgisayarlar ve hatırladığım ve gördüğüm kadarı ile 2 tane MAC mini vardı ki o zamanlar ben bile mini nin tam olarak ne işe yaradığını bilmiyordum.
Hatta bir tane insanların kullanması için o eski atari salonlarındaki aterilerin kasasına konulmuş koca bir bilgisayar vardı içinde Pardus yüklü olan.

Evet belediyelerde Einstein 'lar çalışmıyor ama tahmin bile ettiğinizden çok daha zeki insanlarda çalışıyor oralarda...

Şu anki durumunu sormayın 2008 den bu yada belediye ye hiç gitmedim bile :D

Reaksiyon puanı
10,325
bu debian tabanlı pardus hikayesi ne oldu acaba?
ve durum hangi aşamada, fişini tam olarak henüz çekmediklerine göre neye karar verildi, hangi yönde ilerliyor, merak ediyorum.

Mirza.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pardus milleti sahip çıktıkça büyür ve gelişir.. Nasıl ki Microsoft'a insanlar sahip çıktı ve destek verdi Microsoft'ta o zaman büyüde ve gelişti.. Sorun desteklemek ve geliştirmek.. Tek çözüm yolu bu.. Yoksa bırakın Pardus'u Microsoft bile ilerleyemez destek olmadan..

Dünyalık işlerde mantık her zaman zafere götürür..

Özgürlük İçin!

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Pardus milleti sahip çıktıkça büyür ve gelişir.. Nasıl ki Microsoft'a insanlar sahip çıktı ve destek verdi Microsoft'ta o zaman büyüde ve gelişti.. Sorun desteklemek ve geliştirmek.. Tek çözüm yolu bu.. Yoksa bırakın Pardus'u Microsoft bile ilerleyemez destek olmadan..

Dünyalık işlerde mantık her zaman zafere götürür..

Özgürlük İçin!

Ben microsoft a herhangi bir destekte, öneride, istekde bulunmadım.
Hata verince rapor bile göndermedim.
Aramızda bu tarz işlerle uğraşan kişiler de olduğunu sanmıyorum.

Microsoft yokluk içinde olmayanı var etti.

Pardus olanı tekrar var etmeye çalışıyor.

Microsoft ile Pardus arasındaki fark bu.
Tama Pardus büyüsün, gelişsin, yayılsın bende isterim de benden destek görmesi için önce olmayan bişey var edecek beni cezbedecek ki ben Pardus kullanayım.

DJ.ON9

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
şu an en çok kullanılan sistemler içinde ilk 100'e girmiş bir sistemdi Pardus. Ayrıca en stabil KDE masaüstünü kullananlarda da başı çekiyordu. 'Milli İşletim Sistemi' modeli zaten baştan açık kaynak ruhuna aykırı birşeydi. Sonuçta proje yeraltına çekilip yeniden sürdürülebilir. Zaten Türkiye Cumhuriyeti'nde çalışan memur tipini düşünürsek, daha internet bağlantısı koptu mu bilgi işlemi arayan insanlara Linux kullan demek baştan hata. Henüz belli bir eğitim ve alt yapı vermeden, toplumsal zeminini hazırlamadan böyle bir sisteme geçmek halihazırda akla yatkın değildi. Bence projede görevli arkadaşlar bugüne kadar aldıkları destek ve geldikleri noktayı hiç aksatmadan gerekirse ''donate'' olarak bu işe devam etsinler.

arkadaş sen milli işletim sistemi deyip temel eğitimini ve anahatlarını bile bilmeyen memurun önune koyarsan PARDUSU deterjan markası zanneder.bilmeyen memur ne yapsın,? benım pc dede yuklu ama w7 çökmedikçe (gün ortasında) kullunmıyorum; çünkü bilmiyorum.o yuzden eğitimsel altyapıyı oluşturmadan değil m.işletim sistemi yapmayı ancak varolanın içine yaparız..

Mirza.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben microsoft a herhangi bir destekte, öneride, istekde bulunmadım.
Hata verince rapor bile göndermedim.
Aramızda bu tarz işlerle uğraşan kişiler de olduğunu sanmıyorum.

Microsoft yokluk içinde olmayanı var etti.

Pardus olanı tekrar var etmeye çalışıyor.

Microsoft ile Pardus arasındaki fark bu.
Tama Pardus büyüsün, gelişsin, yayılsın bende isterim de benden destek görmesi için önce olmayan bişey var edecek beni cezbedecek ki ben Pardus kullanayım.

Ortada bilgisayar kavramı yokken birilerinin çıkıp da bilgisayar kavramı adı altında bir cihaz üretmesi tabii ki de onu öncü yapar. Fakat a kişisi a ürününü çıkarmış bizde b ürünlerde umut arayalım diye bir kuram yok malesef. Eğer ki tekil olsaydı teknoloji, piyasada ki çoğu firmaların hatta yarı yarıya firmaların isimlerini göremezdik. Birisi a elementini bulduysa diğeri de a elementinden c elementinin ürününü yapar.. İstikrar ve çaba önemlidir. İrade meselesi olmadıkça ilerleyemezsiniz. Bu kişi bunu yapmış diyerek ele almamak o kişiye kar sağlar.

Üretilen bir ürünü geliştirmekte aynı zamanda patent ve yeni ürün ilerlemesidir. Microsoft dünyada en çok kullanılan ve ilerleyen bir işletim sistemi olabilir lakin onu bu kademelere getiren yine halktır. Ayrıca Pardus'u kullanamıyoruz diyorsunuz. Microsoft ile ilk tanıştığınız yıllar, okullarda ders mi verdiler sizlere? Yada direkt bilgi dağarcığınızda yüklü olarak mı geldi Windows?

Boşuna bahaneler üretmeyin. Sizler ürününüze kötü nazarla bakarsanız ne ondan verim alırsınız nede onun ilerlemesini beklersiniz. Madem Microsoft'u bilmediğin halde çabaladın öğrendin aynı muameleyi Pardus içinde yapabilirsin. Ama sizler içinizde karalama düşüncelerle bu işe başlarsanız bu mümkün olmayacaktır. Kimseyi kandırmayın, öncelikle kendinizi.. Öğrenmek, kullanmak istemiyorum ifadelerini süsleyerek yazıya dökmeyin..

İyi dileklerle de ne bir hastanın nede bir kuruluşun yükseldiğini gördüm ben.. Herkes der yükselsin, iyileşsin diye.. Fiili aktivite olmadan cümleler boş bir kara çizgi değerindedir..

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Ortada bilgisayar kavramı yokken birilerinin çıkıp da bilgisayar kavramı adı altında bir cihaz üretmesi tabii ki de onu öncü yapar. Fakat a kişisi a ürününü çıkarmış bizde b ürünlerde umut arayalım diye bir kuram yok malesef. Eğer ki tekil olsaydı teknoloji, piyasada ki çoğu firmaların hatta yarı yarıya firmaların isimlerini göremezdik. Birisi a elementini bulduysa diğeri de a elementinden c elementinin ürününü yapar.. İstikrar ve çaba önemlidir. İrade meselesi olmadıkça ilerleyemezsiniz. Bu kişi bunu yapmış diyerek ele almamak o kişiye kar sağlar.

Üretilen bir ürünü geliştirmekte aynı zamanda patent ve yeni ürün ilerlemesidir. Microsoft dünyada en çok kullanılan ve ilerleyen bir işletim sistemi olabilir lakin onu bu kademelere getiren yine halktır. Ayrıca Pardus'u kullanamıyoruz diyorsunuz. Microsoft ile ilk tanıştığınız yıllar, okullarda ders mi verdiler sizlere? Yada direkt bilgi dağarcığınızda yüklü olarak mı geldi Windows?

Boşuna bahaneler üretmeyin. Sizler ürününüze kötü nazarla bakarsanız ne ondan verim alırsınız nede onun ilerlemesini beklersiniz. Madem Microsoft'u bilmediğin halde çabaladın öğrendin aynı muameleyi Pardus içinde yapabilirsin. Ama sizler içinizde karalama düşüncelerle bu işe başlarsanız bu mümkün olmayacaktır. Kimseyi kandırmayın, öncelikle kendinizi.. Öğrenmek, kullanmak istemiyorum ifadelerini süsleyerek yazıya dökmeyin..

İyi dileklerle de ne bir hastanın nede bir kuruluşun yükseldiğini gördüm ben.. Herkes der yükselsin, iyileşsin diye.. Fiili aktivite olmadan cümleler boş bir kara çizgi değerindedir..

Mesajını pardus forumlarından mı kopyaladın hayırdır?

Sen benim ne yazdığımı okudun mu?

Belki sen pardus bilmiyordan ben pardus ile deneme sürüşleri yapıyordum. Bir çok pardus kullanıcısı bana pardus derken ben ubuntu kullanıyordum çünkü daha stabil ve sade. Pardus tam bir keşmekeşti o yıllar...
Şuan da bir arpa yolu ilerlemediğine eminim.

Kalkmış birde beni suçluyor. Ben gerekli desteği vermemişim, neyine vereceğim?
Sen önce yap kullanılabilir bişey ortaya çıkart aha biz bunu yaptık de ondan sonra konuş.

strKullaniciAdi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
tüm devlet kurumlarında yapıldığı gibi tubitakdaki kadrolaşma da bu şekilde etkisini gösterdi maalesef. Zaten bir süredir işi çekip çeviren mühendisler bir şekilde uzaklaştırıldı/küstürüldü. Bu saatten sonra pardus toparlanmaz, ki adamlarında öyle bir niyeti yok zaten. Durmak yok yola devam!

korsan12

Doçent
Reaksiyon puanı
3
arkadaşlar ben kamu kurumunda bilgi işlemde çalışıyorum microsofttan bu devletin çektiğini ancak buralarda çalışanlar bilir. işletim sistemi alıyoruz oem adamlar arıyorlar 10 yıllık işletim sistemlerinin faturlarını istiyoruz diyor onca işi bırakıp bu işe yöneliyorsun 3 gün sonra tekrar arayıp fırçayı basıyor resmen.. ulan para verip almışım gönder bsa yı gelsin kontrol etsin artistik yapmanın ne alemi var diye en sonunda resti çektim arayan kişi göndermezsen faturaları korsan yazar geçerim sorun değil diyor. resmi kurumlarda çalışanlar bilir sayıştaycılar gelir yıllara göre belge fatura bu tarz evrakları incelemek üzre alıp götürürler dolayısıyla bazı yılların faturası yok ama oem olduğu için lisansı duruyor bizde.. adamlar buna rağmen korsan yazar geçerim sorun değil diye tehdit ediyor. devlet bu işe el atmazsa resmen kamu kurumlar sömürülüyor microsoft tarafından bence pardus geliştirilmeli hemde hiç zaman kaybedilmeden

Mirza.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Mesajını pardus forumlarından mı kopyaladın hayırdır?

Sen benim ne yazdığımı okudun mu?

Belki sen pardus bilmiyordan ben pardus ile deneme sürüşleri yapıyordum. Bir çok pardus kullanıcısı bana pardus derken ben ubuntu kullanıyordum çünkü daha stabil ve sade. Pardus tam bir keşmekeşti o yıllar...
Şuan da bir arpa yolu ilerlemediğine eminim.

Kalkmış birde beni suçluyor. Ben gerekli desteği vermemişim, neyine vereceğim?
Sen önce yap kullanılabilir bişey ortaya çıkart aha biz bunu yaptık de ondan sonra konuş.

Senin derdin anlaşıldı. Sen hoşuna gitmeyen bir ürüne karalama atan tiplemelerdensin. Bu ülkenin sen ve sana benzeyen tiplemelerle uğraşacak vakti de yok harcanacak parası da.. Özgün olmayan ve milletine sahip çıkmayan insanlarla muhabbet ediyoruz birde. Ayrıca yazımı başka bir yerden de almadım. Sahte yazılarla uğraşmaya meyilli değilim.

Bunların dışında TSE'de görev yapıyorum ben. Senin bilgilerin dışında daha resmi ve daha önemli işlere parmak basılıyor burada. Senin "keşmekeşti o yıllar" dediğin yıllara bir çok mühendis fazladan mesai ve cebinden para vermiştir. Ve senin gibi bir ukaladan tavsiye alacakta değiller.

Milletinin yapmaya çalıştığı değerlere saygısı olmayanın, bu ülke de yapılan işlere de laf etmeye hakkı yoktur.

Vesselam.. Muhatap değilim seninle..

arkadaşlar ben kamu kurumunda bilgi işlemde çalışıyorum microsofttan bu devletin çektiğini ancak buralarda çalışanlar bilir. işletim sistemi alıyoruz oem adamlar arıyorlar 10 yıllık işletim sistemlerinin faturlarını istiyoruz diyor onca işi bırakıp bu işe yöneliyorsun 3 gün sonra tekrar arayıp fırçayı basıyor resmen.. ulan para verip almışım gönder bsa yı gelsin kontrol etsin artistik yapmanın ne alemi var diye en sonunda resti çektim arayan kişi göndermezsen faturaları korsan yazar geçerim sorun değil diyor. resmi kurumlarda çalışanlar bilir sayıştaycılar gelir yıllara göre belge fatura bu tarz evrakları incelemek üzre alıp götürürler dolayısıyla bazı yılların faturası yok ama oem olduğu için lisansı duruyor bizde.. adamlar buna rağmen korsan yazar geçerim sorun değil diye tehdit ediyor. devlet bu işe el atmazsa resmen kamu kurumlar sömürülüyor microsoft tarafından bence pardus geliştirilmeli hemde hiç zaman kaybedilmeden

Kardeşim ben senin halini anlıyor ve biliyorum. Fakat milletimiz dışarıdan toz pembe sanıyor her iş gücü.. Anlatsan da anlamıyorlar tuhaf olan yanıda.. Pardus'un değerini bildiğin ve anladığın için sonsuz teşekkürler..

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Senin derdin anlaşıldı. Sen hoşuna gitmeyen bir ürüne karalama atan tiplemelerdensin. Bu ülkenin sen ve sana benzeyen tiplemelerle uğraşacak vakti de yok harcanacak parası da.. Özgün olmayan ve milletine sahip çıkmayan insanlarla muhabbet ediyoruz birde. Ayrıca yazımı başka bir yerden de almadım. Sahte yazılarla uğraşmaya meyilli değilim.

Bunların dışında TSE'de görev yapıyorum ben. Senin bilgilerin dışında daha resmi ve daha önemli işlere parmak basılıyor burada. Senin "keşmekeşti o yıllar" dediğin yıllara bir çok mühendis fazladan mesai ve cebinden para vermiştir. Ve senin gibi bir ukaladan tavsiye alacakta değiller.

Milletinin yapmaya çalıştığı değerlere saygısı olmayanın, bu ülke de yapılan işlere de laf etmeye hakkı yoktur.

Vesselam.. Muhatap değilim seninle..

Kardeşim ben senin halini anlıyor ve biliyorum. Fakat milletimiz dışarıdan toz pembe sanıyor her iş gücü.. Anlatsan da anlamıyorlar tuhaf olan yanıda.. Pardus'un değerini bildiğin ve anladığın için sonsuz teşekkürler..

Benim 1 numara büyüğüm var onu çağırayım olurmu?

Türk Standartları Enstütisi ile çok işimiz olmuştur geçmişimizde... Neler yaptığınızı, neler yediğinizi, içtiğinizi çok iyi biliyim :)
Bir TSE belgesi için ne ... lar yaptığınızı tüm TSE belgeli firmalar bilir.

Tabi yanlış anlamayın hepiniz öylesiniz demiyorum. çalıştığım 2 firmaya gelen kansız insan kılıklı yaratıktı o sebepten kurumunuza giydiriyorum. Eminim içinizde helal süt emmiş insan evlatları da vardır ama hepiniz emmemişsiniz belli.

Neyse konumuza dönelim.

Ben malım. Dünyanın 65 milyonluk geçmişinin en büyük gerizekalısı benim.
Kabul ediyorum.

Peki o mühendisler ıvırzıvırlar, emek harcayanlar, yandaşçılar, şunlar bunlar Pardus'u madem bu kadar başarılı yaptılarda neden bir Ubuntu yu geçemediler?

Ubuntu > Pardus
Açık ve net. O mühendisler çok emek harcamış olabilirer, ceplerinden para vermiş, mesai harcamış çok büyük hüner göstermiş olabilirler ancak olmamış.

Dünyada her emek harcanan şey karşılığını verecek diye bişey yok.
Microsoft millet kod kullanırken grafiğe taşıdı dünyayı, dünyayı buna alıştırdı. "Fark yarattı, fark attı!"

Pardus ne yaptı?