Pardus Neden Milli İşletim Sistemimiz Değil?

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
Başlangıç seviyesinde çekirdek yazıyor (daha işletim sistemi bile değil), sonra mikisoft daha işletim sistemi bile olmayan bu işletim sistemini satın alıyor !, almakla kalmıyor yazan kişiyi Seattle da ki ofisine alıyor. İnanması güç ama eğer doğruysa bende yazdığım çekirdeği yollayım kendilerine de Win8'i eli yüzü düzgün birşeye benzetsinler.

eğer sadece benim yazdıklarımı okumayıp gidip o forumdaki mesajları da okusaydın yazan kişinin kodlarını inceleyenlerin de olduğunu görürdün. inceleyenler bazı eleştiriler bile yapmışlar.

ama anladığım kadarıyla türk insanın bişeyler yapabileceğine inanmıyorsun ya da inanmak istemiyorsun. at gözlükleri ile bakıyorsunuz dünyaya :hammer:

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
eğer sadece benim yazdıklarımı okumayıp gidip o forumdaki mesajları da okusaydın yazan kişinin kodlarını inceleyenlerin de olduğunu görürdün. inceleyenler bazı eleştiriler bile yapmışlar.

ama anladığım kadarıyla türk insanın bişeyler yapabileceğine inanmıyorsun ya da inanmak istemiyorsun. at gözlükleri ile bakıyorsunuz dünyaya :hammer:

Csd nin sitesini ilk açıldığı günden -sanırım 2002 li yıllardan- beri takip ediyorum. (Bu arada hep ceset diye okuyasım geliyor nedense bu kısaltmayı). Forumda ki mesajları tabi ki okudum. Eğer sen Türk insanının birşeyler yapabileceğine inanıyorsan, onu 100 ile çarp, benim ne kadar inandığımı yaklaşık olarak hesaplamış olursun. Ve üstelik bunu, dünyanın en az bilimsel makale üreten ülkelerinden biri olmasına, dünyanın ilk 500 üniversitesi içerisinde bir tane üniversitesinin olmamasına yada uluslararası bilimsel makale literatüründen -sadece çeviri yapmak yoluyla- makale çıkarttıkları gerekçesiyle, makaleleri iptal edilen birçok Türk profesörleri olmasına rağmen söylüyorum. Hal böyleyken, at gözlüğüyle, deve gözlüğüyle bakan kim oluyor acaba?

ayro

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
http://www.youtube.com/watch?v=FHIKQKhqGy0

csdos konusunda geliştirenlerden bir açıkama :) 3 senedir geliştiriliyor.
blogum : http://ayrox.org/blog/?/yazi/162/csdos-isletim-sistemi/

kendi blogumda yeterince açıklama yaptım.Fakat tekrar diyeyim, biz çok geriden geliyoruz, bu yüzden yavaş yavaş olacaktır.Pardus %100 Türk malı değil, yerli işletim sistemi değil, yerli linux dağıtımıdır.

Pardusun Türkiye de linux, açık kaynak ve özgür yazılım konusunda çok büyük katkıları vardır.Pardustan önce ve sonra diye ayırırım.Linux olsun fark etmez.Fakat Türkiye nin gövde gösterisi için, biz teknolojide iyiyiz demesi için mutlaka ama mutlaka bir tane %100 yerli işletim sistemi yazması gerekir.

Masaüstünü falan geçtim.Çekirdeği sıfırdan yazılmalı !

drcivanim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
"milli işletim sistemi" gereklimidir ?
gerekli ise gerekçesi nedir ?
bunu anlayabilmiş değilim

---------- saat 23:38 eklendi ---------- önceki mesaj saat 23:37 eklenmişti ----------

dünya üzerinde "milli işletim sistemi" ni kullanan ülkeler varmıdır
ve kullandıkları sistem nedir bunuda cevaplayabilecek birileri varsa sevinirim
saygılar

---------- saat 23:40 eklendi ---------- önceki mesaj saat 23:38 eklenmişti ----------

saygılar

---------- saat 23:42 eklendi ---------- önceki mesaj saat 23:40 eklenmişti ----------

"CSD" bu tür AR-GE çalışmalarında karşı değilim
onuda belirteyim

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
"milli işletim sistemi" gereklimidir ?
gerekli ise gerekçesi nedir ?
bunu anlayabilmiş değilim

---------- saat 23:38 eklendi ---------- önceki mesaj saat 23:37 eklenmişti ----------

saygılar

---------- saat 23:40 eklendi ---------- önceki mesaj saat 23:38 eklenmişti ----------

saygılar

---------- saat 23:42 eklendi ---------- önceki mesaj saat 23:40 eklenmişti ----------

"CSD" bu tür AR-GE çalışmalarında karşı değilim
onuda belirteyim
arkadaşın sorduğu sorular gerçekten güzel sabahtan beri bi kişi cevaplasada biz de orensek diye bekliyorum

ayro

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
hoca kafam karıştı nerde neye ne yazdığımı unuttum

csdos ta yazdığım yazıyı buraya alayım.Konular karışmış birbirine.

Nereye milli ?
Türkiyede monte edilen fiat arabaları ne kadar milli ise pardusta o kadar milli.

Milli işletim sistemi değil, milli linux dağıtımı denmeli.
-----

Benim karşı çıktığım nokta bu.Pardus milli işletim sistemimiz değil, linux dağıtımımızdır.Öyle paket yöneticisine pisi, görev çubuğuna nazar konmakla milli işletim sistemi olunmuyor.Tekrar yazmaya gerek yok.Linux çekirdeğinin %80 nini değiştirsinler, tekrardan yapılandırsınlar, emek harcasınlar işte o zaman milli derim.

Kullanılması, geliştirilmesi iyi.Hatta devlet bilgisayarlarında kullanılıp özgür, ücretsiz olması çok daha iyi.linuxçu olarak pardusun he ryerde kullanılması benimde işime gelir.4 sene sonra üniversiteden bilgisayar mühendisliği bölümünden mezun olunca linux konusunda bir çok yerde rahatlıkla çalışırım.

Fakat bunların iyi olması, tübitak'ın desteklemesi milli işletim sistemi değildir.Tamam pardus başka linux tabanını kullanmamış olabilir.Fakat işletim sistemi dediğinizi zaten kernel oluşturuyor.

Motor bizim değil, malzemelerin %60-70 'i dışarıdan, arabayı burda monte ediyoruz, bizim arabamız, ulusal arabamız.

Hani nerde ?

Burada yazdığım gibi pardus milli işletim sistemi değil, milli linux dağıtımıdır.Bir kaç ülke kendi geliştirdiği linux dağıtımına geçmişti.Fakat milli işletim sistemi değil, milli linux dağıtımıdır !!

csdos gerekçesi ne midir ? Bu işi şirketler yapmaması gerek.Google, microsoft...Bunlar sürekli birşeyler geliştiriyor.Ubuntu bile şirket destekli gelişiyor.İyide şirketlerin eline kalırsak yandık.

Bunu kırmak için kendi işletim sistemimizi geliştirmeliyiz.Linux dağıtımı olmaz mı ? Olur tabi ki.Fakat üniversiteler araştırma merkezleridir.NEden linux dağıtımı ile yetiniyoruz ?

http://tr.wikipedia.org/wiki/Minix

adam öğrencileri için işletim sistemi yazıyor, öğrenciler o işletim sisteminde , işletim sistemlerinin mantığını öğreniyor.Ben bilgisayar mühendisliği okuyorum.bilmesem okulu microsoft satın almış derim.Resmen yalakalık yapıyorlar.

NEden bu kadar bağımlıyız ? İşte herşey hazır, herşey hazır...Nereye kadar ? Pardusa yapılan reklamın 10 da 1 ini csdos'a yapsalar yetecek.Bırakın destek vermeyi.Adamlar zaten gönüllü yapyor bu işi.

storm61

Profesör
Reaksiyon puanı
12
vista yı ms bedava yapsın
bir şeye benzemiyor

drcivanim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
araştırmak güzel birşey
çalışmak daha güzel
bilimsel olmak harika
bilimin bir parçası olmak ise muhteşem
ama hala "ulusal işletim sistemi" neden gereklidir anlamıyorum:)

ayro

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
hocam, sen Türkiyedei devlet bilgisayarlarına windows kurarak bilgilerin güvenliğini şirket eline bırkamış oluyorsun.Herşeyle şirkete bağılısın.

Kendi işletim sisteminde istediğin gibi oynarsın.PArdus kurumsal var mesela.Devlet için bir iişletim sistemi geliştirmek önemli.

Dersin ki linux dağıtımı olsun neden işletim sistemi eyw.Ona birşey demiyorum.Fakat pardusu ulusal işletim sistemi, milli işletim sistemi gibi yansıtmasınlar.Milli linux dağıtımıdır.

Kavram karmaşası var.Yani ;
super pc denmez.Super computer denir.Çünkü pc personal computer olur.Kişisel bilgisayarlarda süper bilgisayar olmaz.

Türkçeye çevirirsek hepsinde bilgisayar diyoruz ama kişisel bilgisayar, süper bilgisayar, mini bilgisayar vs.. var.Şimdi süper kişisel bilgisayar dersen olmaz.Yani mecazen çok hızlı vs. dersin ama süper bilgisayarlar kişisel bilgisayarlar değildir.

Aynen bu şekilde, ulusal-milli işletim sistemi dersen yanlış olur.Doğrusu ulusal-milli linux dağıtımıdır.Peki oradaki linux nereye gitti ?

Hea Gnu/linux kavramı vardır özgür yazılım felsefesi.Bu felsefeye göre codecler vs.. yüklü gelmemeli çünkü şirkete bağlı.PRogramlar, codecler özgür olmalı.Fakat pardus bunada zıt giderek bütün medi codeclerini, flash player vs.. yüklü getiriyor.

Peki bu linux yapısına uygun mu ? Değil.Gnu/linux bu değildir.Yani pardus ne yapıyor ? Ulusal işletim sistemi değil, ulusal linux dağıtımı desen başta linux olmak için falsolu. ???

Yani ne o ne bu..Sonlara doğru cevaptan koptum pardusu açıklamak istedim.FAkat neden gereklinin cevabı Türkiye cumhuiryetinin bütün devlet bilgileri, devlet işlemleri falan bir şirketin elinde olmamalı.Olacaksada tübitak gibi bir kurumun eline verilmeli.Kapalı kaynak sonuçta.Ne yaptığını bilemezsiniz.

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
236
@ayro
Yer yer doğru olsan da, yer yer parçalı bulutlu sağanak yağışlısın...

GNU/GPL'in içinde kaybolduğunu görüyorum, kelime oyunları ile vakit kaybetmemizin anlamı yok, amacımız paylaşım, yardımlaşma. Kod yazabilen kodunu yazsın, kullanmayı bilen etrafına öğretsin, hiç birşey bilmeyende oturup, öğrenmeye çalışsın. :)

Linux'un milli olup olmadığını tartışmak başlı başına saçmalık, çünkü herkesin malıdır, lisansında da yazar. Ancak pardus'un çekirdeğinin linux'a ait olması onun bizim milli işletim sistemimiz olmasını engellemez, bu yine GNU/GPL lisansının içeriği iyi incelendiğinde görülebilir. Codec tarzı kapalı kaynaklı yazılımlarla beraber dağıtılması da bir Linux dağıtımını Linux dağıtımı olmaktan çıkarmaz. :)

Sanırım bir ara GNU/GPL lisansı hakkında yarıntılı bir yazı hazırlayıp paylaşmak gerekecek. :)

gvn

Profesör
Reaksiyon puanı
19
bence bu tür olaylar desteklenmeli üniversiteelrde bişeyler yapmalı umarım sonuclanırda kurup bakarız

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
@ayro
Yer yer doğru olsan da, yer yer parçalı bulutlu sağanak yağışlısın...

GNU/GPL'in içinde kaybolduğunu görüyorum, kelime oyunları ile vakit kaybetmemizin anlamı yok, amacımız paylaşım, yardımlaşma. Kod yazabilen kodunu yazsın, kullanmayı bilen etrafına öğretsin, hiç birşey bilmeyende oturup, öğrenmeye çalışsın. :)

Linux'un milli olup olmadığını tartışmak başlı başına saçmalık, çünkü herkesin malıdır, lisansında da yazar. Ancak pardus'un çekirdeğinin linux'a ait olması onun bizim milli işletim sistemimiz olmasını engellemez, bu yine GNU/GPL lisansının içeriği iyi incelendiğinde görülebilir. Codec tarzı kapalı kaynaklı yazılımlarla beraber dağıtılması da bir Linux dağıtımını Linux dağıtımı olmaktan çıkarmaz. :)

Sanırım bir ara GNU/GPL lisansı hakkında yarıntılı bir yazı hazırlayıp paylaşmak gerekecek. :)

Bilgi paylaşımı konusunda kimsenin aksi bir iddiası yok. Elbette bilen bilmeyene öğretecek, kod yazmasını bilen kodunu yazacak, kimileri de bunu halka ulaştıracak. Zaten biz burada Linux'un milliliği ile ilgili bir yorum yapmadık. Linux'un milli olması diye bir şey söz konusu olamaz, olsa da bizi bağlamaz. Ama milli işletim sistemi kavramı çok ayrı bir şey.

Haydi şöyle diyelim. Anladım ki siz milli lafına takılıyorsunuz. Gelin buna yerli diyelim, o zaman ne diyeceksiniz? Yerli bir işletim sisteminden bahsediyoruz. Türkiye'de, Türkler tarafından yazılmış ve geliştirilmiş bir sistem. Çekirdeği yerli üretimi, masa üstü ortamı yerli üretimi, konsolda Türkçe karakterlerle Türkçe komutlar yazdığın bir işletim sistemi. Türkçe terimlerin kullanıldığı, açıklamaların Türkçe olduğu bir işletim sistemi. Neden olmasın? Neden bu sistem kullanılmasın? Biz demiyoruz ki açılış ekranında Türk bayrağı olsun, arka planda varsayılan olarak kurt resimleri gelsin. :) Biz burada yerli olmaktan bahsediyoruz. Merak ediyorsanız Pardus yerli değil, hele bir işletim sistemi hiç değil. Pardus bir Linux dağıtımı. Temelinde yerli olmayan bir çekirdekten üretilmiş bir dağıtım. Bizim hayal ettiğimiz şey kesinlikle değil ve bu yüzden Pardus'un sürekli milli işletim sistemi olarak lanse edilmesi beni çok üzüyor.

GNU/GPL'in canı cehenneme! O da milli değil (Yerli mi demeliydim?) ve biz de kendi lisansımızı yazamayacak kadar ezik değiliz. Evet, dünya standartı olarak geçen genel bir lisans olabilir ama biz genele uymak zorunda mıyız? Bu soru şunun gibi: "Biz AB'ye girmek zorunda mıyız?"

Değiliz. İyi bir sistem yaparsak değiliz. Bağımlı olmak zorunda değiliz, biz 80 küsür yıl önce bunun savaşını verdik. Şimdi neden bağımlı olalım? Şimdi neden kabullenelim? Özgürlüğün, özgür yazılımın ne demek olduğunu bilecek kadar iyi mühendislere sahip olduğumuza inanıyorum. Henüz yoksa bile, gelişiyorlar, emin ol Ömer. Ve işte bu sebeple kendi standartlarımızı, kendi sınırlarımızı oluşturabiliriz. Başka birileri bizim çekirdeğimizi kullanabilir, eyvallah. Yerli ve milli kavramları buna engel olmayacak sınırları belirtir. Lisans konusunda ise dediğim gibi, genele uymak zorunda değiliz. Sadece şu an daha kendimize ait bir sistemimiz bile olmadığı için genele uyuyoruz, Linux dağıtımlarını kullanıyoruz, hiç yoktan iyidir diyerek Pardus'u geliştiriyoruz.

İstediğin kadar açıkla o lisansı. Başkalarının yazdıklarına bağımlı yaşamayı seçiyorsan, GNU/GPL sana 2 tık uzakta.

Ülken için geliştirmek istiyorsan da bilgisayarın karşında, vakit geçirmeden başla. :)

Champion78

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
43
bu konu hala devam mı ediyor :D bu kadar şey bilen adamları bir araya toplasan şimdiye bir işletim sisteminin temelleri atılmıştı. Millet ne kadar da taktı "milli işletim sistemi" lafına. ayrıca pardusun sitesinde de öyle bir şey yazmıyor, kim neresinden uydurduysa!! sitede yazan aynen şu: "Linux temelli bir ulusal işletim sistemi dağıtımı". birisi baştaki ve sondaki kelimeyi atmış, biz de onun üzerinden yorumlar yapıyoruz. hani bir laf vardır, bir deli bir kuyuya taş atmış, 40 akıllı çıkaramamış diye, aynı o hesap :D bırakın bu konuyu tartışmayı ya, işletim sistemi yazacak olan arkadaşlar da burda vakit kaybedeceklerine bir kaç satır kod yazsınlar. nasıl olsa yolları epey uzun :D

ayro

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
& keyloger

Gnu dediğinizde kodlarına erişebilme imkanınız olmalı.Bir linux dağıtımında özgür yazılım fikrine uymayan hiç bir program hazır gelemez.

Tabi bunun için kalkıp arch linux tarzı sıfırdan kurmak mı lazım ? Hayır.Adobe flash player yerine 2 tane özgür olan flash player var.Ubuntu da bunlar yüklü değil.Fakat tek komutla hepsini yükleyebiliyorsunuz.

İşte bu özgürlüktür.İnsanları windowstan pardusa geçirmek için herşeyin yüklü olması Gnu/linux felsefesine aykırıdır.

İstediğiniz kadar yazı yayınlayabilirsiniz, döküman yayınlayabilirsiniz.Hepsinin içinde gnu aynısı olacaktır (yayınladığınız dökümanlar doğruysa).Gnu lisansı, özgür yazılım felsefesini içerir.

İçinde kaybolacağım, yanlış bileceğim birşey yok.Ben size dökümanları vereyim isterseniz hemde sitesinden ;

http://www.gnu.org/philosophy/free-sw.tr.html

Ayrıca : Jeaquares güzelce anlatmış.

-----

Gelelim millilik kavramına.Ne demişsiniz yukarıda ?

"Linux'un milli olup olmadığını tartışmak başlı başına saçmalık, çünkü herkesin malıdır, lisansında da yazar"

İşte sorun bu.Herkesin malı değil, Türkiye Cumhuriyeti Devleti yada bir kurumuna ait mal gerekiyor.Yine parayla satılmayan, ücretsiz, güvenli bir işletim sistemi.

Size yeterince açık cevap verdiğimi düşünüyorum, milli konusunda.Türkiye de üretilen, monte edilen fiat araçlarının motoru dışarıdan geliyor.Ne kadar da Türkiye'de üretilse bu milli bir araç değildir.

Milli nedir biliyor musunuz ? Kendi imkanlarınızla kendi arabanızı yapmanız demektir.Devrim arabasını yapmanız demektir.Araba bulundu, tekrar keşfine gerek yok demeden, daha iyisini, daha güzelini yapmak için uğraşmaktır.

Üniversiteler windows yalakası, şirketler windows yalakası.Geçin diyoruz linuxa.Pardus ideal eyw.Fakat şöyle birşey var.Pardus linux ise bir zahmet açık kaynak ve özgür yazılım konularına eğilsin.

Ekibe, projeye saygım var, devam edilsin.Fakat milli işletim sistemi değil, milli linux dağıtımı densin.Linux çekirdeği olmasa çıkartacaklardı sanki böyle birşey.Bi zahmet sloganın önünede LİNUX dağıtımı ibaresini koysunlar.

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
236
Öncelikle sırf tartışmak için tartışmak istemediğimi, sadece görüşlerimi bildirdiğimi söyleyerekten, Gnu bir lisans değildir, işin lisans kısmı GPL'dir.

Mesela bir GNU/GPL lisanlı linux dağıtımı codecleri içeremez demişsin, ve yüzden ubuntu'yu örnek veri pardus'u eleştirmişsin, dünyaca ünlü dağıtımlardan Linux Mint'te coedecler yüklü deliyor, o da mı olmamış? ya da adamlar bunları barındırmadıklarını mı iddaa etmişler? Yanlış nerede onu anlyamadım. :)

Champion78

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
43
ya neden kimse yazdıklarımı okumuyor ki :cursing: milli işletim sistemi diyen yok. buyrun pardus.org.tr den alıntı:

Bu gereksinimlerden hareketle Linux temelli bir ulusal işletim sistemi dağıtımı oluşturma işine girilmesine karar verilmiştir.

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
236
Kızma şampiyon ben okudum, zaten daha önceden de okumuştum o hakkında sayfasını :)

annuity

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Linux felsefesinde milli,dini,siyasi,etnik kavramlar yoktur.Şu ve veya bu gruba örgüte bağdaştırılamaz.herşey herkes tarafında bütünüyle gönüllülük esasına dayanan ve onbinlerce uzman,yüzbinlerce destekçisi geliştiricisi,testçisi,paketçisi vs vs olan çok çok büyük bir ailedir.

Mentalitesinin temelinde yazılımların bütünüyle şeffaf ve özgür bir otamda herkesin görüp katkı sağlayabileceği bir platformda gelişimini devam ettirebilmesidir.

Baştan kernel yazma girişimi anlamsızdır bencede.ha bu tembellik veyahut güvensizlik anlamında değil,gereksizliklik anlamındadır.neden gereksiz ?

bazı arkadaşlarında dile getirdiği üzere bu süreç fazlasıyla zaman alan fazlasıyla emek isteyen ve fazlasıyla olgunlaşması gereken külfetli bir iş.bunun yerine hali hazırda dünyanın her köşesinden her tip insanın çabalarıyla oluşturulmuş bu ortak havuza katkıda bulunmak çok çok daha mantığa uygun ve kazançlıdır.özgür yazılıma yapılacak her türlü katkı başta katkıyı yapan olmak üzere dünyanın her köşesindeki linux kullanıcısı için bir getiri ve bir gelişme olur.temeldeki maksat pekişmiş olur.

peki pardus milli midir ? milli ise neresi milli dir ?
pardus-linux gnu lisanslı bir özgür yazılımdır,milli dini falan değildir.söylendiği üzerine çekirdeği masa üstü uygulamalar ve 3. parti yazılımları ortak havuzdan temin edilen bir işletim sistemidir.(diğer linuxlarda olduğu gibi..)
peki milli olan kısmı nedir ? (milliden kasıt türklerin yapmış olduğu kısım)
Pardusun güvenlik teknolojileri,tübitak birikimi,Türkiyedeki iş sahalarına uygun özgün çözüm önerileridir.ve bunlar Pardus projesinin temel vizyonunu oluşturan öğelerdir.Amacına uygun ilerlediği söylenebilir.

Masaüstü kullanıcılar için alınacak çok yol olduğundan dem vurulmuş.Doğrudur,hiçbir yazılım gibi Pardus ta mükemmel değildir,eksikleri gedikleri mutlaka vardır.bence en büyük eksiği sizlerinde dile getirdiği paket sayısıdır.(diğer büyük dağıtımlarla kıyaslandığında sadece..) oda gönüllü kitlenin ve kullanıcı topluluğunun özverisiyle kapatılacak bir eksikliktir,çok büyük bir eksik söz konusu değildir,tüm gereklilikler kısa bir sürede paketlenip depolara dahil edilmektedir.Daha fazlası isteniyorsa diğer dağıtımlarda olduğu gibi kullanıcı kitlesinin yardımı ile paketlenip teset edilip sunulabilir.yapılıyorda,yapılacakta...

saygılar.

Champion78

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Kızma şampiyon ben okudum, zaten daha önceden de okumuştum o hakkında sayfasını :)

yok ya kızmadım :D sadece biraz daha büyük yazdım ki dikkat çeksin okusun herkes :D e peki bu milli işletim sistemi lafını kim çıkardı acaba :huh: :D

annuity

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
ya neden kimse yazdıklarımı okumuyor ki :cursing: milli işletim sistemi diyen yok. buyrun pardus.org.tr den alıntı:

Bu gereksinimlerden hareketle Linux temelli bir ulusal işletim sistemi dağıtımı oluşturma işine girilmesine karar verilmiştir.

Ulusal = milli
kaynak tdk.
dolayısı ile ulusal işletim sistemi =milli işletim sistemi oluyor.
diyen var. :)

Champion78

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
43
Ulusal = milli
kaynak tdk.
dolayısı ile ulusal işletim sistemi =milli işletim sistemi oluyor.
diyen var. :)

milli işletim sistemi değil, milli işletim sistemi dağıtımı yazıyor orda. takılan zaten işletim sistemi değlidir dağıtımdır diyor, sitede de öyle yazıyor zaten, yani ortada tuhaf bir durum yok.

Özgürlük İçin forumunda diyenler var.

bir takım insanın söylediği şeyle üreticiyi yargılamak nasıl bir mantıktır ki! diyenler kendileri bu işi bilmiyorsa bu onların sorunudur ve o zaman sen de bu konuyu burda değil özgürlük içinde açmalıydın, 80 küsür mesaj olmuş burda kimse aksini söylemiyor zaten. dediğim gibi boş yere, boş şeyleri tarıtşıyoruz. yani milli işletim sistemi dense ne olur ki, kime ne yararı ne zararı var. böyle basit şeylere neden takılır insan anlamıyorum. tamam pardusu beğenirsin beğenmezsin orası şahsi görüştür ama bir kaç kişinin lafıyla ortalığı karıştırmanın manası yok!

mcb77

SDN Okuru
Reaksiyon puanı
2
Pardus ne kadar , çekirdeği yabancı olan bir mimarinin üzerine kurulmuş olsada sonuçta ben onu ülkemiz için iyi bir adım olarak görüyorum. Yakında kamu alanlarındada kullanılmaya başlanacaktır. Tabi microsoft son bir ver-kaç yapmazsa...

Kavramlara nedense çok takılıyoruz. Milli olup olmaması neyi değiştirir bilmiyorum. Düşünmüyorumda. Bildiğim şey pardusun yolun başında olduğu ve yeterli destekle ileride güzel bir yere gelebileceğidir.

Durumu yine fanatizme kaçıranlar oluyor ve olacaktırda.

Jeaquares'in projeleri bazılarına göre hayal veya saçmalık olabilir. Ancak bunu düşünebilmek planlamakta başarıdır. Şuan kullandığımız bilgisayarlar , elektronik eşyalar zaten zamanın hayal ürünleri değil mi ?

Peki şimdi hayal kurmanın geleceğe yatırım yapmayı düşünmenin kime zararı var ? Birşeylere destek olmaktansa karşı çıkıp eleştirmek bazılarına daha kolay geliyor bu çok bariz.

Hepimiz bir yerlerden başlamalıyız. Yazı için teşekkürler.

Yavuz Selim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Windowsa alternatif ve iyi bir rekabet ortamı oluşması açısından destek vermek gerek.Ancak Ulusal işletim sistemi demek bence yanlış şöyle ki sonuçta çekirdek bir ülkeye ait değil yani ubuntu yada suse sürümünü geliştirenlerde ulusal işletim sistemimiz diye sahipleniyorlar mı?Bu konuda bilgisi olan söylesin.Bence çok takılmamak lazım ulusal işletim sistemidir değildir diye en nihayetinde açık kaynak kodlu ve destek verildiğinde windowsa rakip olabilecek bir işletim sistemidir.Belki yarın belki yarındanda yakın...

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
236
Windowsa alternatif ve iyi bir rekabet ortamı oluşması açısından destek vermek gerek.Ancak Ulusal işletim sistemi demek bence yanlış şöyle ki sonuçta çekirdek bir ülkeye ait değil yani ubuntu yada suse sürümünü geliştirenlerde ulusal işletim sistemimiz diye sahipleniyorlar mı?Bu konuda bilgisi olan söylesin.Bence çok takılmamak lazım ulusal işletim sistemidir değildir diye en nihayetinde açık kaynak kodlu ve destek verildiğinde windowsa rakip olabilecek bir işletim sistemidir.Belki yarın belki yarındanda yakın...

Bizde ulusal diye sahiplenilmesinin sebebi bir şirketin veya herhangi bir topluluğun değil devlet desteğiyle tubitak tarafından geliştiriliyor olmasıdır.

xismailaydin

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Aşağıdaki msn konuşması Jeaquares ile aramda geçmiştir.
Benim fikrim ve önerimle, Jeaquares'in de onayıyla paylaşıyorum.
O gün bu konuşmadan bir yazı çıkarıp yazacaktım ama olmadı. Bu güne kaldı :D

sadece: ismail:
uygun musun
bişe diyebilir miyim?
Jeaquares |:
Evet
canım ben de tam olarak senin gibi düşünüyorum
milli değil devşirme bu
ama sadece bu konuda değil
birşeyleri üretmek konusunda da
Jeaquares |:
Evet onu da söyledim ya yazımda
hala söylüyorum
hep yabancı boyunduruğu altındayız...
ben de üretimin donanım kısmında tamamen
Türk işi birşey yapmak istiyorum
herşeyiyle
ve ben teknoloji içinde olduğum için
bu konuda düşünüyorum
ama bana kalırsa
sadece bu sektörde değil
her sektörde
en iyiler arasında yer alabilecek
tamamen Türk işler yapılması taraftarıyım
bunu ne zaman nerede söylesem sen komunizm istiyorsun diyorlar
ne alaka
ben bunlar gitsin onları kullanalım demiyorum
her şeyin en iyisinden biz de üretelim
herşeyiyle yerli olsun
ilk aşamada donanım sektörü için böyle düşünüyorum
Jeaquares |:
ben de...
tamamen yerli birşeyler yapmak gibi bir misyonum var
ve bunu başarabilecek potansiyeli görüyorum
Anadolu'da yaşadığım için
bu gücü Atamızın da dediği gibi damarlarımdaki asil kanda hissediyorum
bu potansiyelimi birkaç konuda küçük de olsa gerçekleştirdim
Askeri Haberleşme ve Güç Elektroniği Sanayi'de çalışırken
kablosuz sistemlerle ilgili devşirme bir sistem geliştirdim
ama şunu gördüm ki
önce devşirmek lazım ki sonra sıfırdan başlayabilelim
ve devşirme sonrası sıfırdan yapabildim
AHES kapatılmasaydı şu an piyasada olacak bir üründü
ama yıldım mı ben ?
Hayır
bilişim sektöründen sürüldük
iş bulamadık
Basın-Yayın sektörüne girdim
şimdi de Pixar gibi bir stüdyo peşindeyim
yerli olacak ve çok büyük animasyon işleri yapacak
tamamen yerli
ve bir kişinin neleri değiştirebileceğini göstermek adına
Jeaquares |:
Bunları forumda da yazsan? Düşüncelerin çok önemli benim için
ilk aşamada tek başıma da olsam
tek başıma geldiğim noktayı göstererek
ön ayak olacağım
ben yapamasam da ilham kaynağı olacağım
ne yaptığım değil ne yaparken öldüğüm önemli çünkü
animasyon şimdilik daha yakın
çünkü tek başına daha çok yol katedebileceğimi görüyorum
sonra da donanım için yapmam gerekenleri yapacağım
yapılması gereken ama kimsenin yapmadığı, cesaret bile edemediği
Mervecim
bu düşüncelerime herkes güldü geçti
ve sen de benimle aynı düşünceleri paylaşıyorsun
buna istinaden ben de farkındayım düşüncelerimin senin için çok önemli olduğunu
bir avuç insanız çünkü
ama senin için önemli olduğunu düşündüğüm için buradan paylaşmak istedim
Jeaquares |:
İnsanlarla da paylaş
korkmadan
ben paylaştım bak
orada bişe yazarsam millet seni savunduğumu ve ikimizin de ütopik fikirleri olduğunu söyleyecek
tamam
uygun bir zamanda olar
şimdi değil ama
bu fikirlerimi söylediğimde insanlar benden uzaklaştı hep
ama sen daha yakınlaşacaksın bunu hissediyorum
seni neden önemsediğimi şimdi farkettin mi?
öyle işte canım kardeşim
biz hiç geç kalmadık
Allah'ın izniyle gerçekleştireceğiz hayallerimizi
Planlamak, çalışmak bize düşen
sonra kendi oluyor zaten
ve işletim sistemi donanım için en önemli yazılım ilk aşamada
Linux OpenGL kullanıyor Windows DirectX
biz ikisini de kapsayan bişe üretiriz seninle
değil mi?
Jeaquares |:
ben yapacağım zaten kim ne derse dsin
biliyorum yapacağını
o kadar eminim ki

ayro

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

dostum ulusal işletim sistemi dağıtımı.Sana ne çağırıştırıyor ??

ulusal işletim sistemi dağıtımı != ulusal linux dağıtımı

kelime oyunları yapmaya gerek var mı ? Linux yerine işletim sistemi koymuşlar.İyide sanki işletim sistemi komple bizim elimizden çıkmış gibi bir durum var.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
dostum ulusal işletim sistemi dağıtımı.Sana ne çağırıştırıyor ??

ulusal işletim sistemi dağıtımı != ulusal linux dağıtımı

kelime oyunları yapmaya gerek var mı ? Linux yerine işletim sistemi koymuşlar.İyide sanki işletim sistemi komple bizim elimizden çıkmış gibi bir durum var.

Ulusal işletim sistemi dağıtımı
Milli işletim sistemi dağıtımı
İşletim sistemi dağıtımı?

:)

ayro

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ulusal işletim sistemi dağıtımı
Milli işletim sistemi dağıtımı
İşletim sistemi dağıtımı?

:)

sorun ulusal, milli değil.Sorun işletim sistemi.

Ulusal işletim sistemi dağıtımı ????? Pardon.Ulusal linux dağıtımı olmasın ? Linuxu herkesin sahiplenmesi güzelde , bak biz yaptık tarzında değil.