Pardus hakkında ne düşünüyorsunuz ?

Bu konuyu okuyanlar

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Pardus bildiğim kadarıyla TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir Linux dağıtımı.Benim gözümde yerli.Nasıl adlandırırsan adlandır :)
Yerli değil çünkü kaynak kodun neredeyse %90'ı fazlası yurt dışında üretilen programlardan geliyor ve tamamen TÜBİTAK tarafından geliştirilmiyor çünkü kullandığı kernel Linux Vakfı tarafından geliştiriliyor birde kullandığı taban olan Debian'ı TÜBİTAK geliştirmiyor.

na_rda

Asistan
Reaksiyon puanı
107
Pardus gerçekten emek verilmiş ve iyi işler başarılmış bir işletim sistemi. Açık kaynak kodlu Linux işletim sistemini baz almıştır. Benim de en kısa sürede denemek istediğim ama uygulama desteklerinden dolayı Windows'u bırakıp da geçemediğim işletim sistemidir. Türkiye'de Pardus'a olan destek artmalıdır bence. Umarım bir gün hak ettiği yerlere gelebilir. Hakkı Alkan'ın Pardus hakkında çok güzel videoları vardır ve kendisi, yerli işletim sistemimizi desteklemektedir. Bundan da büyük gurur duyuyorum. İnşallah bir gün tüm Türkiye'de Pardus işletim sistemini göreceğiz :)

Son düzenleme:

ardabast61

Asistan
Reaksiyon puanı
205
Pardus gerçekten emek verilmiş ve iyi işler başarılmış bir işletim sistemi. Açık kaynak kodlu Linux işletim sistemini baz almıştır. Benim de en kısa sürede denemek istediğim ama uygulama desteklerinden dolayı Windows'u bırakıp da geçemediğim işletim sistemidir. Türkiye'de Pardus'a olan destek artmalıdır bence. Umarım bir gün hak ettiği yerlere gelebilir. Hakkı Alkan'ın Pardus hakkında çok güzel videoları vardır ve kendisi, yerli işletim sistemimizi desteklememektedir. Bundan da büyük gurur duyuyorum. İnşallah bir gün tüm Türkiye'de Pardus işletim sistemini göreceğiz :)
Bende diğer atıl durumda olan bilgisayarıma yükleyeceğim.Güzel dileklerin umarım gerçekleşir.

na_rda

Asistan
Reaksiyon puanı
107
Yerli olması güzel ama açıkları var geliştirilmesi gerekiyor bence. Alternatif olup olamiyacağı tartışılır Arda'cığım :)
Kesinlikle açıkları var, aynı zamanda açık kaynaklı bir tabana sahip olması bunun en büyük sebebi diye düşünüyorum.

ardabast61

Asistan
Reaksiyon puanı
205

Asistan
Reaksiyon puanı
267
Bende diğer atıl durumda olan bilgisayarıma yükleyeceğim.Güzel dileklerin umarım gerçekleşir.
Bende deneyeceğim. Eski bilgisayarım hiçbir linux dağıtımını kabul etmiyor. Linux kurulumunda sürekli cd rom istiyor. İstediğini yapmazsam da kurdurmuyor. Eski bilgisayarım kendini yerlere çakıyor yaptığı her hatada.

ardabast61

Asistan
Reaksiyon puanı
205
Yanlış bir şey bu arada yerli diyip milletin duygularıyla oynamak.Benim bahsettiğim sonuçta TÜBİTAK destekli bir proje ve destek çıkmalıyız.

Mehmet_Emir

Doçent
Reaksiyon puanı
1,179
Yanlış bir şey bu arada yerli diyip milletin duygularıyla oynamak.Benim bahsettiğim sonuçta TÜBİTAK destekli bir proje ve destek çıkmalıyız.
Evet destek çıkmalıyız ve dahada geliştirilmesini sağlamalıyız ama bunu yerli demeden yapmalıyız.

Ceon

Asistan
Reaksiyon puanı
325