Pardus 2011 Maceram Başlamadan Bitti

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
kde yi beğenmeyen arkadaşlar birkaç ay daha beklesinler, çomak projesi yolda :) yakında gnome lu pardus da çıkacak onu kullanırsınız rahat rahat :)

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
Ben de 2011'e 2-3 saat dayanabildim. 2009.2'ye geri döndüm hemen. :)

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
ben hız ve verim için kde'yi de gnome'u da bırakıp openboxa geçtim:)
ram'i1gb ve laptop kullanan arkadaşlara kesinlikle crunchbang gibi xfceli openboxlu birşeyler öneririm...tabi en temizi arch yada debian baz alarak bileşenleri kendin yüklemek:p
şaka gibi koca sistem 50-80mb ram kullanıyor,tabi firefox kapalıyken...

bi forumda görmüştüm unuttum nere olduğunu 1. masaüstünde 10 küsür firefox sekmesi 2.de film 3.de 10küsür chrome sekmesi 4.de müzik vs. açııken sadece 500küsür mb ram harcıyormuş ama unuttum herşeyi küsürlü söylememden anlamışsınızdır zaten :D hatırlayabilirsem o sistemi kurmak istiyorum :D

---------- Post added at 01:11 ---------- Previous post was at 01:10 ----------

Ben de 2011'e 2-3 saat dayanabildim. 2009.2'ye geri döndüm hemen. :)

Geriye dönük güncelleme sunuyor mu Pardus?

kde yi beğenmeyen arkadaşlar birkaç ay daha beklesinler, çomak projesi yolda :) yakında gnome lu pardus da çıkacak onu kullanırsınız rahat rahat :)

hadi bakalım inşallah sorunsuz olur KDE'yi gerçekten sevmiyorum :D GNOME'a çok alıştım zaten :D

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4

Ne alakası var ona da açıklık getir? Geliştirici araçları mı daha iyiymiş? Daha fazla mı özelleştirme sunuyormuş?

Bi kere kde de masaüstündeki o saçma kutuyu kaldırınca masaüstüne kısayol bile atamıyorsun illaki kutucukların içine koyman lazım ne anladım ben böyle masaüstünden :D

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Ne alakası var ona da açıklık getir? Geliştirici araçları mı daha iyiymiş? Daha fazla mı özelleştirme sunuyormuş?

Bi kere kde de masaüstündeki o saçma kutuyu kaldırınca masaüstüne kısayol bile atamıyorsun illaki kutucukların içine koyman lazım ne anladım ben böyle masaüstünden :D

Masaüstü ayarlarından değiştirebiliyorsun o özelliği.

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
olsun ben hala pardus ve gnome taraftarıyım :D

kacaksevgilim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
senin yazdından alıntı yapıp benim için söylüyorsanız diye lafa başladım
hayır senin için değil ben ortaya konuştum demedin
yazıdan çıkan sonuçalra bak vs... demişsin
şimdi kalkmış ben ortaya konuştum diyorsun
önce kime hitap ettiğini bilmelisin
senin için örnekle açıklıyorum

"hata takibi yapılıyor diyorum pardus geliştiricileri hatalarını kabul etmişler çözüm arıyorlar diyorum
insanlar hala cahil cahil konuşuyorlar
siz kuramıyorsunuz, ben kurdum hata yok diyerek ortada dolaşıyolar"

bakınız ortaya konuştum.

pardus ati ekran kartlarını tanımayan bir işletim sistemi çıkarsaydı
ati kullananların ekranlarına görüntü gelmeseydi
nvidia kart kullananlar ati kulalnıcılarına beceriksiz diyebilir miydi? diyemezdi
bunu anlamak bu kadar zor olmamalı.

linux kullanabilen insanlar çevrelerindekiler tarafından çok iyi bilgisayar biliyor diye etiketleniyor ya
acaba onun gazına mı geliyorlar? ben kurdum ben yaptım siz yapamıyorsunuz diye böbürlenme ihtiyacı mı duyuluyor?
uzun zamandır bunu gözlemliyorum
kullandığı terimlerin ne anlama geldiğini bilmeyen bir çok kişi bir anda uzman oluyor :)
bu arada ortaya konuşuyorum :)

Zaten çıkardı hocam...Dama dama sürümünde de gelişme yok.pardus bal gibide ATI kartlarda tam bir işkence...uzun uzadıya yazacagım uşenmeyen adam okusun

bir süredir linux ilgimi cekiyor pardus kurmaya karar verdim ve kurdum güzelce kuruldu.Ancak ekran kartını tanımıyor ve mesa sürücüsüde kasıp kavuruyor makinayı.foruma belirttim sahipli sürücüyü kullan diye mesaj attılar iyi dedik yapalım baktım sahipli sürücü secenegi kapalı günlerdir ugrastım yok olmuyor...Nasıl bir sistem varsa artık terminale kodlarla yazıldıgında yeterki ekran ile ilgili bir komut belirt anında xlcm.cong bilmem ne zıkkımı değiştiriyor kök dizinde ve bir sonraki açılıta pardus açılmıyor.Ve asıl bomba düzeltmenin tek yolu ubuntu yada başka linux turevınden veyahut calışan dvd den bu kok dızınındeki dosyayı bulup silmek...Konu açılıyor cevaplar veriliyor ama tık yok.resmi forumlarında ısrarla sahipli sürücüyü kullanın diyorlar iyi ama canım kardeşim sahipli sürücüyü kullan seçeneği kapalı bunun en belirgin sebebi ati kartların bazılarının donanım kimliği pardusa eklenmemiş buda deaktif olmasına sebeb oluyor.Ama cevap yok ilgi yok üzerine durmak yok....Google amcaya ATI VE PARDUS 2011 yazın cıkan ve açılan konularında haddi hesabı yok...Ubuntu tr formu bile pardusun resmi forumundna daha çok ilgileniyorlar.Yani bir sorun yaşarsanız geri dönme olasılıkları ne kadar onuda bilen yok.Velhasıl kelam Pardus ekran kartı ile büyük sorun yaşıyor ancak bunu daha itiraf bile edemiyorlar.ATI mobility HD 5470 kartı biri bana pardus gösterebildiğini söylesin gelsin dişimi kırıp gitsin....

ubuntu ya gelince...Dağlara taşlara...Gelen gideni aratırmış misali muberak kurulmuyor kurulsada kafasına göre açılıp kapanıyor leptobda ubuntuda tuz biber ekti sağolsun!

Benim düşüncem pardus geriye dönük çalışıyor.Yani 2011 de çıkan sürüm ancak kendisinden 3 yıl önce cıkmıs donanımlarla uyumlu sürücü barındırıyor.Güncel donanımları hangi türev olursa olsun linuxda kulanmak bence işkence.Halbuki ne çok sevmiştim seni pardus...Çıkan sistem güzel ama kullanıcıyı takan yok.Umarım pardus 2012 de ATI sorunu halllolur

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
[MENTION=171429]kacaksevgilim[/MENTION] e uzun uzun yazardım ancak vaktim yok :) ama şunu önerebilirim, probleminizle alakalı bugs.pardus.org.tr ye hata kaydı girdiniz mi veya orda arama yaptınız mı? bence vakit kaybetmeden yapın. bundan 2 sene önce 2009 çıkarken benzer bir ati problemini de ben yaşadım daha alpha sürecindeyken. açtım hata kaydını, sağ olsun geliştirici Fatih Aşıcı ile yaklaşık 1 ay boyunca uğraştık. Şunu yap dedi, yaptım çıktı gönderdim, bunu yap dedi yaptım. Oldu olmadı derken sonunda çözdük problemi. demem o ki geliştiricilerle irtibat kurulması lazım bir şekilde. hadi ben kaçtım :D

kacaksevgilim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam ben açmasamda forumda ATI kartlarla açılan konu sayısı almış başını gidiyor.Onlara verdikleri cevab aynısını banada verecekler nitekim veriyorlarda.Pardus 2011 de ATI srücüleri depoda olacak diye duyuru yapıyorlardı evet depoya gelmiş ama Bir Allah kulunda işe yaradı MI muamma.Konsolu aç komutları yaz sonra kapatıp aç ve pardus açılmasın...BÖyle bir kısır döngü...Hiyerarşık yapısından dolayı muhtemelen diğer türevlerde de sorun cıkacaktır o yuzden kılımı bile kıpırdatmıyorum.Şimdi ben bu bayramda en nacizane küfürlerimi ATI yemi yoksa linux turevlerinemi edeyim anlamadım.Dunyanın en kapalı çekirdeği Darwin üzerine inşaa edilmiş olan MAC OS X serisine bile kextler havada uçuşurken ben açık kaynak kodlu linux a ve geliştiricilre ne diyeyim?

tuapseli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
2007 den beri sadece pardus kullanıyorum (başka bir işletim sistemine ihtiyaç duymadan) . benim için en karalısı 2008 di. Şimdi 2011 de sistem çökmelerinden geçtim . facebook ta okey bile oynayamıyorum..( flash player çöktü gıcık bir gülme)
Benim acizane fikrim: Pardus u geliştireceğiz diye uğraşan arkadaşlarımız, o kadar sürüme önem vermesinler. İllaki 2011 de 2011 sürümü,2012 de 2012 sürümü olsun istiyorlarsa ufak tefek değişiklik yapsınlar yeter. yok ubuntu kde nin şu sürümünü kullanıyor , yok suşe bunu kullanıyor önemli değil bence .. kararlı olsun kararlıı...saygılar emeğiniz boşa gitmesin.

hayranim

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Geçen gn Pardus 2011.2 yükleyeyim dedim. Önce güzelcene Kubuntu üzerine kurayım dedim. Nasıl olduysa Kubuntu kurduysam. Sonra Pardus benim Windows7 ye göz dikti ve nasıl olduysa tekrar W7 açılmadı. Format attım komple. Dur şu Pardus tekrar kurayım dedim kurdum temiz şekilde ama o da ne yine Pardus benim broadcom wireless tanımadı. İlla etc/modeprobe/modeprobe.autoload içinde ki conf. dosyasına wl ekle. Olmamış Pardus en azından şu wireless sorunu çöz be!

O sorunu biliyoruz gözüm kapalı hallettim. Bu sefer Flash player 11 beni çıldırttı. Video izleyeyim diyorum tam ekranda pırpır ediyor. Onu yaptım bunu yaptım olmadı. Sildim gitti. Byeeee Pardus bir sonraki sürüme görüşmek üzere.

uSuLca

Asistan
Reaksiyon puanı
1
o senın becerıksızlıgın yada sanssızlıgın kardes.