Pardus 2011 Maceram Başlamadan Bitti

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
Kısıtlı imkanlar imkansızlıklar demeyin.

Pardus ekibi içerisinde gönüllüler olduğu gibi devletten tonla maaş alan da var.

Bu projenin arkasında Tübitak var arkadaşlar.

Koskoca Türkiye Cumhuriyeti var.

Bu yılın bütçesinden 3 milyon $ Pardus geliştirilmesine ayrıldı.

Bunlardan haberiniz yok sanırım.

Bilip bilmeden konuşmayalım lütfen.

arkadaşım iyi misin? geliştiriciler kaç kişi haberin varmı
herhangi bir linux dağıtımının piyasaya sürülmesi için harcanan emeğin miktarını kafanızda canlandırmaya çalışın sonra bunu ekipteki insan sayısına bölün
eğer yapamıyorsanız bu işin ne kadar zor olabileceğini bilen birilerine sorun
yada herhangi bir linux dağıtımına katkıda bulunmaya çalışın
o paranın hepsinin maaş olarak geliştiricilere mi ödendiğini sanıyorsunuz?

pardusun kodlarına (6 milyon satır kod için) 80 milyon dolar değer biçilmiş
lisans için yıllardır microsofta akan paranın yanında pardus için ayrılan kaynak çok çok az kalıyor
üstelik o paranın tamamı direk olarak pardus projesine gitmiyor

erkan tekman'ın blogundaki yazının bir bölümünü aktarıyorum

-----------------
"Pardus Ekosistemi

Orta vadede PGO’lar, yazılım ve çözüm ortakları, donanım ortakları, eğitim merkezleri ile çeşitlenen ve genişleyen Pardus ekosisteminin Türkiye yazılım ve bilişim pazarında önemli bir ağırlık oluşturacağını öngörüyoruz. Bu ekosistem kurumsal göç projelerinde işbirliği ve sinerji ilkesini ön planda tutarak hızlı, ekonomik, güvenilir ve kaliteli çözümler üretir hale gelecektir. Türkiye çapında hizmet veren, çeşitli dikey pazarlarda yetkinleşmiş, tüm kurumsal yazılım dizisine hakim bir ekosistem, Pardus’un en güçlü varlığı haline gelebilecektir. Öngörümüz orta vadede Pardus ekosisteminin 2.000 kişiye doğrudan istihdam sağlayacağını (mevcut istihdamın yaklaşık %5′i) ve yıllık 50 milyon ABD Doları büyüklüğe ulaşacağını tahmin ediyoruz. Bu sayede Türkiye yazılım sektörünün yeni ve değişik bir gelişme / genişleme alanı ortaya çıkacak, küresel rekabet avantajı oluşturma yönünde bir fırsat yakalanabilecektir.

Bu sayede ulusal güvenlik kaygısı ile ve ürün odaklı başlatılan bir proje, yalnızca 8 yıl içerisinde istihdam yaratan, yüksek katma değerli üretimi hedefleyen, mikro ve makro ölçekte rekabet avantajı oluşturan önemli bir ekonomik enstüman haline gelecektir. Dünyada esmeye başlayan özgür yazılım rüzgarının Türkiye’de hem temsilcisi ve hem de önderi Pardus olacaktır. Pardus projesi artık hedefini "Türkiye bilişim sektörünün evriltilmesi" şeklinde çizmektedir…"

-----------------

adamlar nerde biz hala nerdeyiz
Ayrıca projenin arkasında dediğiniz koskoca Türkiye Cumhuriyeti 2004 ten 2009 a kadar nerdeymiş buna cevap verebilir misiniz?
bu projeye kaynak ayırmak için çok geç kalındı
konu, ülke ekonomisini ve gelişimini yakından ilgilendiriyor
"ııh ubuntu varken pardus kullanılırmı" diyenlere sesleniyorum
olay bu kadar basit değil.
redhat için 200-300 milyon dolar para harcanıyormuş
olayları çarpıtmayın
bilip bilmeden konuşmayalım lütfen

Reaksiyon puanı
2,146
Pardus çalışan cd ile sistemi açtım şimdi bi kaç sorum var.

Pardus benim D diskini görmüyor, usbden çalışan slax da görmüyor ne iş anlamadım.
Bir de panel saydam değildi normal kurulum yapınca saydam olur mu?

m1903

Profesör
Reaksiyon puanı
8
2009'da sorunsuz çalışan nwd271n kablosuz adaptörümü 2011'de çalıştıramadığım içinde benim maceram sadece 10dk sürdü. Eski sürümde çalışan şeyi niye ellemişler anlayabilmiş değilim.

hargun

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende hiç sorun yaşamadım.

Bence arakadaşlar grub u kurarken disk seçimini yanlış yapıyorlar. gelişmiş ayarlardan grub u kuracacağınız diski dikkatli seçmelisiniz. sda, sdb, sdc vs vs gibi disk bölümlerinden birini seçmelisiniz.
usb belleğe ve harici diske grub u kurdum ve usb den boot yapmadıkça direk windows açıldı.
harici disklerde biraz yavaş çalıştığı için sonunda bilgisaradaki diske kurdum sorunsuz kullanıyorum windows7 ve padus.

arkadaşım ben de 500GB'lık harici bir harddiske kurdum pardusu, kurulumu hiçbir gelişmiş ayara dokunmadan bitirdim, hatta pardusun önerisine göre grubun nereye kurulacağına da karışmadım fakat sistem açılırken grub açılış yöneticisinden pardus 2011'i seçiyorum (ayrıca win7 yüklü) takılıp kalıyor sistem açılmıyor. Hatta usb diski çıkarttığımda bilgisayarım hiçbir şekilde win7'den açılmıyor ille usb diskin takılı olması lazım ki grubdan win7 seçip de açabileyim. Konuyla ilgili hata bildirimi gönderdik (aynı sorunu yaşayan bir arkadaş daha vardı) 2-3 gündür hâlâ bekliyoruz çözümü. Bir de linux konusunda pek tecrübem yok yani mesela ana harddiskten grub'u nasıl kaldıracağımı bilemiyorum?

tolga3589

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Hala pardusu savunun siz :)

---------- Post added at 12:50 ---------- Previous post was at 12:47 ----------

arkadaşım iyi misin? geliştiriciler kaç kişi haberin varmı
herhangi bir linux dağıtımının piyasaya sürülmesi için harcanan emeğin miktarını kafanızda canlandırmaya çalışın sonra bunu ekipteki insan sayısına bölün
eğer yapamıyorsanız bu işin ne kadar zor olabileceğini bilen birilerine sorun
yada herhangi bir linux dağıtımına katkıda bulunmaya çalışın
o paranın hepsinin maaş olarak geliştiricilere mi ödendiğini sanıyorsunuz?

pardusun kodlarına (6 milyon satır kod için) 80 milyon dolar değer biçilmiş
lisans için yıllardır microsofta akan paranın yanında pardus için ayrılan kaynak çok çok az kalıyor
üstelik o paranın tamamı direk olarak pardus projesine gitmiyor

erkan tekman'ın blogundaki yazının bir bölümünü aktarıyorum

-----------------
"Pardus Ekosistemi

Orta vadede PGO’lar, yazılım ve çözüm ortakları, donanım ortakları, eğitim merkezleri ile çeşitlenen ve genişleyen Pardus ekosisteminin Türkiye yazılım ve bilişim pazarında önemli bir ağırlık oluşturacağını öngörüyoruz. Bu ekosistem kurumsal göç projelerinde işbirliği ve sinerji ilkesini ön planda tutarak hızlı, ekonomik, güvenilir ve kaliteli çözümler üretir hale gelecektir. Türkiye çapında hizmet veren, çeşitli dikey pazarlarda yetkinleşmiş, tüm kurumsal yazılım dizisine hakim bir ekosistem, Pardus’un en güçlü varlığı haline gelebilecektir. Öngörümüz orta vadede Pardus ekosisteminin 2.000 kişiye doğrudan istihdam sağlayacağını (mevcut istihdamın yaklaşık %5′i) ve yıllık 50 milyon ABD Doları büyüklüğe ulaşacağını tahmin ediyoruz. Bu sayede Türkiye yazılım sektörünün yeni ve değişik bir gelişme / genişleme alanı ortaya çıkacak, küresel rekabet avantajı oluşturma yönünde bir fırsat yakalanabilecektir.

Bu sayede ulusal güvenlik kaygısı ile ve ürün odaklı başlatılan bir proje, yalnızca 8 yıl içerisinde istihdam yaratan, yüksek katma değerli üretimi hedefleyen, mikro ve makro ölçekte rekabet avantajı oluşturan önemli bir ekonomik enstüman haline gelecektir. Dünyada esmeye başlayan özgür yazılım rüzgarının Türkiye’de hem temsilcisi ve hem de önderi Pardus olacaktır. Pardus projesi artık hedefini "Türkiye bilişim sektörünün evriltilmesi" şeklinde çizmektedir…"

-----------------

adamlar nerde biz hala nerdeyiz
Ayrıca projenin arkasında dediğiniz koskoca Türkiye Cumhuriyeti 2004 ten 2009 a kadar nerdeymiş buna cevap verebilir misiniz?
bu projeye kaynak ayırmak için çok geç kalındı
konu, ülke ekonomisini ve gelişimini yakından ilgilendiriyor
"ııh ubuntu varken pardus kullanılırmı" diyenlere sesleniyorum
olay bu kadar basit değil.
redhat için 200-300 milyon dolar para harcanıyormuş
olayları çarpıtmayın
bilip bilmeden konuşmayalım lütfen

O kodların değeri sakın ubuntu,suse'nin felan olmasın :) Hayali yazılarla ancak bu kadar insan kandırılabilir ne diyim ki :)

antimatter

Profesör
Reaksiyon puanı
14
ilk ubuntu ile linuxa başladım, sonrasında pardusu deneyeyim dedim ve daha işin başında hiç gereği yokmuş deyip ubuntuyla kaldığım yerden devam etmeye karar verdim...

mhmtabi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Linux'un hangi dağıtımı olursa olsun, kurup kullanmak gerçekten bir gönül işidir, ücretsiz olması bir yana bir sorunla karşılaştığınızda diğer kullanıcılar ve geliştiriciler ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışırlar. Ama illa ki şu dağıtım yok o değil bu dağıtım diye de takılıp kalmamak lazım.Pardus'a sempatim ülkemizin emeği olduğu içindir ve 2011 dağıtımını hiç bir sorunla karşılaşmadan win7 ile beraber kurdum. Gigabyte 770TA-UD3 anakart,Seagate 1Tb sabit disk,Saphire Ati radeon HD 4670 görüntü kartı,Brother DCP 135-c yazıcı,Inca RTL 8187 çipli USB kablosuz adaptörü ile kurulum haricinde hiç bir işlem yapmama gerek kalmadı.
Bazen donanım desteği olmadığı için sorunlar yaşanabiliyor ama hata bildirimi yapılırsa genellikle çözüm bulunuyor.

hayranim

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Allah yollarını açık tutsun.

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80

O kodların değeri sakın ubuntu,suse'nin felan olmasın :) Hayali yazılarla ancak bu kadar insan kandırılabilir ne diyim ki :)

hayal değil
http://www.ohloh.net/p/pardus-linux

ayrıca pardus fanatiği değilim kimseyi kandırmak gibi bir niyetim de yok
yeri gelince eleştirmekten çekinmem
zaten 8 numaralı mesajda bu açıkça görülüyor.
sadece harcanan emeğin bilip iblmeden konuşan insanlar tarafından yok sayılması beni üzüyor
yoksa kullanıp kullanmamanız çok umrumda değil.

JJaWaa

Doçent
Reaksiyon puanı
5

---------- Post added at 12:50 ---------- Previous post was at 12:47 ----------

Kardeşim senin sorunun nedir söyler misin? Ben geliştiricilerle iç içeyim o kadar emek veriliyorki sabah akşam çalışıyorlar ortaya iyi birşey yapmak için Linux kullanmak gerçekten sabır işi evet ama siz ilk etapta bırakıyorsunuz Alışmışsınız rahatlığa burda o kadar sorun çözen kişi var yardım alın yardım edin.

Epak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben de Debian kurarken birdan kapandı laptop.Windows açılmaz hale geldi :)
Sonra bıraktım Linüxü falan os mis Windows dedim.Aradan geçti baya Mac kurmaya çalışacağım,hadi hayırlısı

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
pardusa laf yok beyler :) adamlar o kadar uğraşıp yapıyorlar bir şeyler. siz kurmayı kullanmayı bilmiyorsunuz veya donanımcılarınız linuxa destek vermiyor diye adamların suçu ne :) kde 4.5u en uyumulu çalıştıran işletim sistemine bu yorumlar yakışmıyor. şu anda çoklu masaüstü projesi olan çomak'ı sınıf arkadaşlarım geliştiriyor. gnome'lu xfce'li pardus daha da güzel olacaktır eminim. ama şu da var ki arkasında devletin olması hem bir avantajken, uygulamış olduğu bürokrasik durumlar gelişmesini yavaşlatmıyor değil :) örneğin neden başka bir depomuz yok? çünkü izin verilmiyor. ubuntu nun bilmem kimin kaç tane farklı farklı depoları var bizim neden olmasın??? sonuç olarak sevseniz de sevmeseniz de bu işletim sistemi geliştiriliyor ve dünyada ses getiriyor. beğenmeyen kurmaz bu kadar basit :) benim bilgisayarımda win7+ubuntu+pardus 2011 yüklü mesela :)

ekopc

Asistan
Reaksiyon puanı
2
pardusa laf yok beyler :) adamlar o kadar uğraşıp yapıyorlar bir şeyler. siz kurmayı kullanmayı bilmiyorsunuz veya donanımcılarınız linuxa destek vermiyor diye adamların suçu ne :) kde 4.5u en uyumulu çalıştıran işletim sistemine bu yorumlar yakışmıyor. şu anda çoklu masaüstü projesi olan çomak'ı sınıf arkadaşlarım geliştiriyor. gnome'lu xfce'li pardus daha da güzel olacaktır eminim. ama şu da var ki arkasında devletin olması hem bir avantajken, uygulamış olduğu bürokrasik durumlar gelişmesini yavaşlatmıyor değil :) örneğin neden başka bir depomuz yok? çünkü izin verilmiyor. ubuntu nun bilmem kimin kaç tane farklı farklı depoları var bizim neden olmasın??? sonuç olarak sevseniz de sevmeseniz de bu işletim sistemi geliştiriliyor ve dünyada ses getiriyor. beğenmeyen kurmaz bu kadar basit :) benim bilgisayarımda win7+ubuntu+pardus 2011 yüklü mesela :)

arkadaşım yerli diye duygusal davranmak niye bende kurdum airteis 206 kablosuz modemle baglanamadım çok aradım kendilerine mesaj attım araştırdım sorunu çözemedim modemi görüyor internete girmiyor aramadıgım yer kalmadı dediklerini uyguladım nafile windows 7 kurulu taraf mükemmel çalışıyor pardus olmadı sileyim dedim windows 7 tarafından biçimlendir dedim sildim pardusu açılşta grup geldi pc açılması nafile kaldırmak ayrı bir dert sagolsun windows xp cd halletti bütün veriler gidmedi bir önçeki duruma yeniden getirdim...

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
ekopc
sağ altta kablosuz ağlar için simge var.
oraya sağ tıkla, kablosuz kısmına gel. yeni bir profil oluştur, isim ve parolanı ve parola tarzını(wep/wpa/wpa2) yaz. işte bu kadar.
modemi gördüğünden emin misin
modemini görüyor ve internete girmiyorsa kusura bakma sorun sendedir.
sadece linux değil windows'ta da böyle.

ekopc

Asistan
Reaksiyon puanı
2
ekopc
sağ altta kablosuz ağlar için simge var.
oraya sağ tıkla, kablosuz kısmına gel. yeni bir profil oluştur, isim ve parolanı ve parola tarzını(wep/wpa/wpa2) yaz. işte bu kadar.
modemi gördüğünden emin misin
modemini görüyor ve internete girmiyorsa kusura bakma sorun sendedir.
sadece linux değil windows'ta da böyle.

senin söylediklerini aynen yaptım nafile bir türlü olmuyor modemi görüyor baglantı oluşmadı diyor şifreleri girdim ne yaptıysam nafile...

Windowsta sorun yok mükemmel çalışıyor...

tolga3589

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Kardeşim senin sorunun nedir söyler misin? Ben geliştiricilerle iç içeyim o kadar emek veriliyorki sabah akşam çalışıyorlar ortaya iyi birşey yapmak için Linux kullanmak gerçekten sabır işi evet ama siz ilk etapta bırakıyorsunuz Alışmışsınız rahatlığa burda o kadar sorun çözen kişi var yardım alın yardım edin.

İç içesin çakma bişiler yaptıklarının farkında deqilsin hmmmmmmm ilqinc. :)

yarışçı

Profesör
Reaksiyon puanı
9
sağ tıklayıp profil oluşturduktan sonra ikinci bir parola oluşturma ekranı daha gelecek
işte o bilgisayarın elden giderse üçüncü kişiler şifrelerine ulaşmasın diye oluşturulan gizleme şifresi gibi birşey
oraya kablosuz modem şifresi girme
mesela 123456 gir, zaten iki sütun var doğrulama için
ondan ayrı farklı bir pencerede tekrar doğrulama ekranı gelebilir, bunu sadece ilk kez profil oluştururken yapacaksın.
gerçi ubuntu ile de karıştırıyor olabilirim ama pardus'ta da böyleydi sanki

ekopc

Asistan
Reaksiyon puanı
2
sağ tıklayıp profil oluşturduktan sonra ikinci bir parola oluşturma ekranı daha gelecek
işte o bilgisayarın elden giderse üçüncü kişiler şifrelerine ulaşmasın diye oluşturulan gizleme şifresi gibi birşey
oraya kablosuz modem şifresi girme
mesela 123456 gir, zaten iki sütun var doğrulama için
ondan ayrı farklı bir pencerede tekrar doğrulama ekranı gelebilir, bunu sadece ilk kez profil oluştururken yapacaksın.
gerçi ubuntu ile de karıştırıyor olabilirim ama pardus'ta da böyleydi sanki

birde bunu deneyim bir bakalım nasıl oloçak...

---------- Post added at 22:27 ---------- Previous post was at 22:23 ----------

zaten modemi görüyor çift tıklıyorum şifre girme paneli geliyor modemin şifresini giriyorum tamam diyorum biraz bekliyor baglanamadı diyor kafayı yiyeçegim...

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
arkadaşım yerli diye duygusal davranmak niye bende kurdum airteis 206 kablosuz modemle baglanamadım çok aradım kendilerine mesaj attım araştırdım sorunu çözemedim modemi görüyor internete girmiyor aramadıgım yer kalmadı dediklerini uyguladım nafile windows 7 kurulu taraf mükemmel çalışıyor pardus olmadı sileyim dedim windows 7 tarafından biçimlendir dedim sildim pardusu açılşta grup geldi pc açılması nafile kaldırmak ayrı bir dert sagolsun windows xp cd halletti bütün veriler gidmedi bir önçeki duruma yeniden getirdim...

duygusal davranmak değil bu, çalışanların emeklerini hiçe saymamak diyelim. şimdi internet problemine gelelim. sence burda kim hatalı? pardus mu, linux mu, sen mi yoksa airties mi? %80 airties, %15 linux, % 5 pardus (senin her şeyi doğru yaptığını varsayıyorum).

düşün şimdi sen bir donanım üreticisisin, ekran kartı ürettin. dolayısıyla sürücüsünü de yazdın ki örneğin adam programlama ile kutu çiz komutu verdiğinde diyosun ki ekran kartım şu şekilde çalışıp şu işlemleri yapacak. sürücü bu demektir. sen bu sürücüyü sadece windows için yazarsan linux için ne yaparsa yapsın dersen burda suçlu olan neden linux/pardus olsun ki??? anlatmaya çalıştığım bu. mutlaka eksiklikler var ama bir şekilde alternatif yollarla çözülmeye çalışılıyor. ayrıca pardus 2011 daha yeni bir sistem. bilgisayara kurmak için (problemsiz kullanabilmek için) 1-2 ay daha bekleyip, kurmuş olan kullanıcılardan gelen hata bildirimlerinin değerlendirilmesinin ardından kurmak gerekir diye düşünüyorum.

he diğer mesele de tamamen senin hatan ve bilgisizliğin. yanlış anlama ilk sefer ben de aynı duruma düşmüştüm. pardusu windows üzerinden silince grub patlıyor tabi. bu konuda da linux un bir suçu yok :) nasıl ki pardus kurulu bilgisayara windows yüklediğinde pardusu bi daha açamıyorsun (ona laf eden olmuyor tabi), ama pardusu kaldırınca windows açılmıyor diye pardusa linuxa söylenmedik bırakılmıyor :)

ekopc

Asistan
Reaksiyon puanı
2
duygusal davranmak değil bu, çalışanların emeklerini hiçe saymamak diyelim. şimdi internet problemine gelelim. sence burda kim hatalı? pardus mu, linux mu, sen mi yoksa airties mi? %80 airties, %15 linux, % 5 pardus (senin her şeyi doğru yaptığını varsayıyorum).

düşün şimdi sen bir donanım üreticisisin, ekran kartı ürettin. dolayısıyla sürücüsünü de yazdın ki örneğin adam programlama ile kutu çiz komutu verdiğinde diyosun ki ekran kartım şu şekilde çalışıp şu işlemleri yapacak. sürücü bu demektir. sen bu sürücüyü sadece windows için yazarsan linux için ne yaparsa yapsın dersen burda suçlu olan neden linux/pardus olsun ki??? anlatmaya çalıştığım bu. mutlaka eksiklikler var ama bir şekilde alternatif yollarla çözülmeye çalışılıyor. ayrıca pardus 2011 daha yeni bir sistem. bilgisayara kurmak için (problemsiz kullanabilmek için) 1-2 ay daha bekleyip, kurmuş olan kullanıcılardan gelen hata bildirimlerinin değerlendirilmesinin ardından kurmak gerekir diye düşünüyorum.

he diğer mesele de tamamen senin hatan ve bilgisizliğin. yanlış anlama ilk sefer ben de aynı duruma düşmüştüm. pardusu windows üzerinden silince grub patlıyor tabi. bu konuda da linux un bir suçu yok :) nasıl ki pardus kurulu bilgisayara windows yüklediğinde pardusu bi daha açamıyorsun (ona laf eden olmuyor tabi), ama pardusu kaldırınca windows açılmıyor diye pardusa linuxa söylenmedik bırakılmıyor :)

Güzel kardeşim ahkam kesiyorsunda benim neden hatam olaçak pardusu kaldıracagım nasıl kaldıracagım bir kaldırma silme varmı yok tabiki yok nasıl sileçegim windows cd ile silip grup nasıl kalkaçak kendinin grup kaldırma programı varmı yok
sagolosın windows onuda düşünmüş kaldırıp atıyor...

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Güzel kardeşim ahkam kesiyorsunda benim neden hatam olaçak pardusu kaldıracagım nasıl kaldıracagım bir kaldırma silme varmı yok tabiki yok nasıl sileçegim windows cd ile silip grup nasıl kalkaçak kendinin grup kaldırma programı varmı yok
sagolosın windows onuda düşünmüş kaldırıp atıyor...

burdaki senin hatan (tabiki benim de) araştırma yapmadan işe kalkışman. ama görüyosun ki problem çıkınca araştırıp nasıl yapılacağını öğrenmişsin :)
diskin başında mbr (master boot record) denilen yükleme kaydı vardır. kurduğun işletim sistemi, ön yükleme bilgilerini buraya yazar. windowsun yaptığı da o, maharetmiş gibi göstermeye gerek yok. ayrıca windows yüklenirken hiçbir şey sormadan oraya kendi bilgilerini yazıyor, ama linuxta kurulum sırasında istersen yazdırmıyorsun. sebebi de windowsun piyasada kendinden başka hiçbir işletim sistemini tanımak istemeyişinden kaynaklanıyor.

sözde deniyordu ki win7 ext4 dosya sistemine de destek verecek. ama nerdeee, windows linuxu tanır mı? kendi standartlarından ödün verir mi???

son olarak da benim ahkam kestiğim falan yok. çıkardığım dersleri başkalarına anlatmaya çalışıyorum ve ayrıca ortaya konulan emeğe saygı duymamanın ne kadar çirkin bir şey olduğunu belirtmeye çalışıyorum hepsi bu. yoksa bana ne pardustan windowstan linuxtan. kim hangisini seviyorsa onu kullansın :)

ekopc

Asistan
Reaksiyon puanı
2
burdaki senin hatan (tabiki benim de) araştırma yapmadan işe kalkışman. ama görüyosun ki problem çıkınca araştırıp nasıl yapılacağını öğrenmişsin :)
diskin başında mbr (master boot record) denilen yükleme kaydı vardır. kurduğun işletim sistemi, ön yükleme bilgilerini buraya yazar. windowsun yaptığı da o, maharetmiş gibi göstermeye gerek yok. ayrıca windows yüklenirken hiçbir şey sormadan oraya kendi bilgilerini yazıyor, ama linuxta kurulum sırasında istersen yazdırmıyorsun. sebebi de windowsun piyasada kendinden başka hiçbir işletim sistemini tanımak istemeyişinden kaynaklanıyor.

sözde deniyordu ki win7 ext4 dosya sistemine de destek verecek. ama nerdeee, windows linuxu tanır mı? kendi standartlarından ödün verir mi???

son olarak da benim ahkam kestiğim falan yok. çıkardığım dersleri başkalarına anlatmaya çalışıyorum ve ayrıca ortaya konulan emeğe saygı duymamanın ne kadar çirkin bir şey olduğunu belirtmeye çalışıyorum hepsi bu. yoksa bana ne pardustan windowstan linuxtan. kim hangisini seviyorsa onu kullansın :)

sagolasın Windows konusunda yüzde yüz haklısın..yardımların ve hatırlatmaların için tşk ederim hala benim sorun çözülmedi
asıl sorum kablolu baglanıyor kablosuz baglanmıyor ıp nolarını ele girdim arayüz yapılandırıyor diyor bir süre sonra ıp nosu alınamadı baglanamadı diyor ve baglanmıyor moden daha önçede yazmıştım airteis 206 kablosuz modem...

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
sagolasın Windows konusunda yüzde yüz haklısın..yardımların ve hatırlatmaların için tşk ederim hala benim sorun çözülmedi
asıl sorum kablolu baglanıyor kablosuz baglanmıyor ıp nolarını ele girdim arayüz yapılandırıyor diyor bir süre sonra ıp nosu alınamadı baglanamadı diyor ve baglanmıyor moden daha önçede yazmıştım airteis 206 kablosuz modem...

bilmiyorum pardus 2011 mi yükledin ama bak sana göre bi şey buldum ;) aşağıdaki adrese bak, orayı oku, sonra buraya yorumunu yaz, işlemler tamamlanınca bize de bildir ki başka problem yaşayanlara da burayı önereyim, kolay gelsin :)

http://bugs.pardus.org.tr/show_bug.cgi?id=16593

y_ates

Dekan
Reaksiyon puanı
65
@ekopc,
Kod:
lspci
komutunun çıktısını aktarabilir misin?

ekopc

Asistan
Reaksiyon puanı
2
yukardaki yazıyı ukuduktan sonra pardustan vazgeçip sildim modem yazılımı günçellene kadar beklerim ...herşey için çok tşk ederim yardımlarınız için çok sagolun...

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
yukardaki yazıyı ukuduktan sonra pardustan vazgeçip sildim modem yazılımı günçellene kadar beklerim ...herşey için çok tşk ederim yardımlarınız için çok sagolun...

sen de sağ ol :) ama bence airties a sen de bir bildirimde bulun, çalışmaları hızlandırsınlar..

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
bu pardusta ubuntudaki kadar verim alamıyorum pcmden gereksiz gereksiz kasılıyor anlamadım arkadaş 2009.1 kullanmıştım önceden onda böyle sorun yoktu yeni KDE mi acaba sebep :D
Linus Torvalds bile KDE'yi bırakıp GNOME'a geçtiğine göre o dur kesin..

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
ben hız ve verim için kde'yi de gnome'u da bırakıp openboxa geçtim:)
ram'i1gb ve laptop kullanan arkadaşlara kesinlikle crunchbang gibi xfceli openboxlu birşeyler öneririm...tabi en temizi arch yada debian baz alarak bileşenleri kendin yüklemek:p
şaka gibi koca sistem 50-80mb ram kullanıyor,tabi firefox kapalıyken...