Pardus 2011 Maceram Başlamadan Bitti

hayranim

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Dün Pardus çıkmış diye taze taze kurayım dedim.

Windows7 yanına kuracaktım.

Bu işi onlarca defa farklı dağıtımlarda yapmıştım.

Hiç birinde problem olmadı.

Pardusumuz ama benim Win7 resmen yedi.

Kurulumdan sonra Windows açılmaz oldu.

Açılacakken Mavi ekran hatası almaya başladım.

Win bölümünü Pardus Mount edemedi.

Aynı işlemi Suse Ubuntu Pardus ile defalarca denedim.

Bilgilerimi kurtaramadım.

Recovery bile işe yaramadı.

Zorunlu olarak format attım.

Şimdi ne diyeyim ben sana?

CODON

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Şimdi ben de sana neden önlemini almadın demek istiyorum...

DeepLune

Asistan
Reaksiyon puanı
1
kötü olmuş bugün bende win7 ile birlikde pardus 2011 i kurdum bir sorun çıkmadı belki bir yerde yanlış birşey yapmış olabilirsin :(

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
bende çalışan dvd olarak denemek istedim ama dvd yazdıramadım hata verip durdu ayar oldum biraktım öyle..

PanxeR

Doçent
Reaksiyon puanı
5
bende sorun çıkartmadı kurdum win7 nin yanına

aperon

Doçent
Reaksiyon puanı
10
millete pardus kurduruyoruz,kuruyoruz...
rezil ediyor bizi....

eskiyapar

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hiç bir pardus sürümünde hp laserjet 1018 yazıcımdan çıktı alamadım.2011 sürümünde de alamadım.Üstelik realtek ses aygıtımdan da ses alamadım.Çalışan dvd sürümünü denedim.Yazıcıdan çıktı alabilsem hemen pardusa geçeceğim.

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
bende win7 nin yanına pardus kurdum önceden ubuntu kurulu olan alanı kullandım
bu güne kadar aynı disk ve swap alanına sürüyle dağıtım kurdum hiç biri sorun çıkarmamıştı
şu anda ne win 7 nede pardus açılıyor
sanırım pardus biraz aceleye gelmiş bi sürüm oldu
herkes şikayetçi
live cd ile dosyalarıma ulaştım
win7 bölümünü bi şekilde kurtarırım
ama bu saatten sonra pardusu kim kurtarır onu bilmiyorum

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
genelde pardus sürümleri bir bir sonraki ara sürümlerde sorunlar cözülüyor ama onun icin bug sayfasina girin ve bildirin ,bende bir sorun olmadi amma

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
İlk başta bende çok memnundum.Elimde 2 adet sata hdd var.Biri 500Gb bunda windows xp kurulu.Diğeri diğeri 160 gb.160gb lik hardiskimin bir kısmını linux için ayırdım.Pardus kurulumu yaparken Xp kurulu hardiskimi söküyorum. Neyse Pardusu kurdum.Herşey sıkıntısız kuruldu.Buraya kadar sıkıntı yok ancak.
Normalde isteğim normal açılışta xp açılmasını eğer Pardus istersem biostan diğer Pardus kurulu harddiski seçip Pardus açılmasını istiyorum.Ancak kurulum bittikten sonra 500gb lik hardiski tekrar bağladığımda Pardus açılmıyor.Açılış ekranı öylece doluyor.Opensuse kurulu onda sıkıntı yok ancak pardus açılmıyor.Buna bir çare varmıdır.? Şimdiden teşekkürler.

JJaWaa

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar kendi yaptığınız hata yüzünden diğerlerini soğutacak şeyler söylemeyin kurup kullanan kişiler nasıl yapmış gidin onlara bir sorun hemen pes etmeyin biraz üstüne gidin böyle sitem etmeyin.

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
2011 RC kurarken grubla ilgili yanlış bir şey yapmışım. Windows açılmadı. Çok rahatsız oldum. Sonra Pardus'un ayarlarını kurcalayınca Windows'u grubdan silip tekrar ekledim, düzeldi.
Beceriksizliğiniz yüzünden hata yapıp sorunlar yaşıyorsanız bu Pardus'un sorunu değil.
Eğer hatalar yüzünden sorun çıktığını düşünüyorsanız, hata bildirimi yapın.Herkes kârlı çıksın.

JJaWaa

Doçent
Reaksiyon puanı
5
2011 RC kurarken grubla ilgili yanlış bir şey yapmışım. Windows açılmadı. Çok rahatsız oldum. Sonra Pardus'un ayarlarını kurcalayınca Windows'u grubdan silip tekrar ekledim, düzeldi.
Beceriksizliğiniz yüzünden hata yapıp sorunlar yaşıyorsanız bu Pardus'un sorunu değil.
Eğer hatalar yüzünden sorun çıktığını düşünüyorsanız, hata bildirimi yapın.Herkes kârlı çıksın.

Demek istediğimde buydu.

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80

benim sorunum için söylüyorsanız hata bildirimi zaten yapılmış, üzerinde çalışılıyor
kendi beceriksizliğim yüzünden değil geliştiricinin acemiliği yüzünden sorun yaşadım
problemi burada uzun uzun anlatacak zamanım yok
*nix sistemler konusunda yeterince bilgi sahibiyim
beceremiyorlarsa erkenden piyasaya sürmeselerdi. istediğim gibi eleştirmeye hakkım var
insan kapsamlı testleri yapar
bilip bilmeden konuşanlara da bayılıyorum özgüven abidesi olarak görüyorum sizi
bişeyi körü körüne savunmayın gözünüz biraz açık olsun
takım tutar gibi dağıtım tutmayın
siz kurarken problem çıkmayınca çok güzel bir sistem kullandığınızı sanıyorsunuz aferin size.
madem savunuyorsunuz hata listelerini biraz takip edin
savunduğunuz şey hakkında biraz bilginiz olsun

kimseyi soğutmak gibi bir niyetim yok
yıllardır server tabanlı *nix sistemleri kullanıyorum gerekli yerlerde savunurum da. ancak henüz ev kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılayacak bir sistem piyasada yok
kimse swap alanının ne işe yaradığını yada linux'un dosya hiyerarşisini bilmek zorunda değil
bu tip şeyler insanalara zor geliyor
yeteri kadar basitleşmedikçe üstüne para da verseniz insanlara benimsetemezsiniz
keşke doğru dürüst bişey yapsalar da herkes açık kaynak kullansa

lBa1xkrV1fe7

Asistan
Reaksiyon puanı
8
linux dağıtımlarına göre hiç bir zaman iyi denilebilecek bir konuma gelmemş bu işletim sitemini savunmanın amacı nedir bilmiyorum..
Türk yapımıymış bilmem neymiş o kadar Türk malı kullanmadıpımız ürün var bunu mu kullanacaz sadece Türk malı diye boşuna övülen yerli malı bir sistem..

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
yalnız değilsin birçok kişinin macerasını başlamadan bitiriyor pardus ama onlara sorsan dünya onları ayakta alkışlıyor

arthkas

Doçent
Reaksiyon puanı
17
ben VM ye yükledim sorun çıkmadı. denemeyim o zaman asıl makineye

BeyaZayeB

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Bende hiç sorun yaşamadım.

Bence arakadaşlar grub u kurarken disk seçimini yanlış yapıyorlar. gelişmiş ayarlardan grub u kuracacağınız diski dikkatli seçmelisiniz. sda, sdb, sdc vs vs gibi disk bölümlerinden birini seçmelisiniz.
usb belleğe ve harici diske grub u kurdum ve usb den boot yapmadıkça direk windows açıldı.
harici disklerde biraz yavaş çalıştığı için sonunda bilgisaradaki diske kurdum sorunsuz kullanıyorum windows7 ve padus.

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Yazıdan çıkartılan sonuçlara bak :D Körü körüne savunsam emin olun neler yazardım. Atıp tutsaydım da okadarcık yazmazdım :D
2009'da da problemlerim oldu kötülemedim. Ubuntu 10.04 ve 10.10 ile de problemim oldu hatta SLAX'la bile problem yaşadım ama kötülemedim. Ne kötüledim ne övdüm. Siz beni merak etmeyin.

rozabay

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Bende windows 7 yanı başına Pardus 2011 kurdum. Windowsa herhangi bir sorun yaşatmadı. Şuan ikiside canavar gibi çalışıyor. İstersen sorunu önce pardus destek listesinde araştır. Hemen pardus e yüklenme :)

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
Yazıdan çıkartılan sonuçlara bak :D Körü körüne savunsam emin olun neler yazardım. Atıp tutsaydım da okadarcık yazmazdım :D
2009'da da problemlerim oldu kötülemedim. Ubuntu 10.04 ve 10.10 ile de problemim oldu hatta SLAX'la bile problem yaşadım ama kötülemedim. Ne kötüledim ne övdüm. Siz beni merak etmeyin.

demek ki neymiş, tanımadığımız insanlara beceriksiz dememeliymişiz, önce biraz konuyu araştırmalıymışız bilgi sahibi olmalıymışız.

aynı sorunu yaşayan bu kadar insan beceriksiz olabilir mi ?
bu pardusun sorunu değil diyip kestirip atmamak lazım
konuşmadan önce biraz düşünmek lazım

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Ben ortalığa konuştum. Kimseye beceriksiz dediğim yok. Becerememek ve beceriksiz olmak farklı şeyler. Bence kelimelerin anlamlarını daha iyi öğrenmeniz lazım.

uSuLca

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Dün Pardus çıkmış diye taze taze kurayım dedim.

Windows7 yanına kuracaktım.

Bu işi onlarca defa farklı dağıtımlarda yapmıştım.

Hiç birinde problem olmadı.

Pardusumuz ama benim Win7 resmen yedi.

Kurulumdan sonra Windows açılmaz oldu.

Açılacakken Mavi ekran hatası almaya başladım.

Win bölümünü Pardus Mount edemedi.

Aynı işlemi Suse Ubuntu Pardus ile defalarca denedim.

Bilgilerimi kurtaramadım.

Recovery bile işe yaramadı.

Zorunlu olarak format attım.

Şimdi ne diyeyim ben sana?

O senin başarın(!) kardeş Ben 3 defa kurup kaldırdım win7 nın üstünden altından tık demedi :)
Demek ki suç işletim sisteminin olsa herkeste aynısı olurdu. Senin pc yada win7 de ters giden bişeyler varmış belliki.. Geçmiş olsun tekrardan..

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
Ben ortalığa konuştum. Kimseye beceriksiz dediğim yok. Becerememek ve beceriksiz olmak farklı şeyler. Bence kelimelerin anlamlarını daha iyi öğrenmeniz lazım.

senin yazdından alıntı yapıp benim için söylüyorsanız diye lafa başladım
hayır senin için değil ben ortaya konuştum demedin
yazıdan çıkan sonuçalra bak vs... demişsin
şimdi kalkmış ben ortaya konuştum diyorsun
önce kime hitap ettiğini bilmelisin
senin için örnekle açıklıyorum

"hata takibi yapılıyor diyorum pardus geliştiricileri hatalarını kabul etmişler çözüm arıyorlar diyorum
insanlar hala cahil cahil konuşuyorlar
siz kuramıyorsunuz, ben kurdum hata yok diyerek ortada dolaşıyolar"

bakınız ortaya konuştum.

pardus ati ekran kartlarını tanımayan bir işletim sistemi çıkarsaydı
ati kullananların ekranlarına görüntü gelmeseydi
nvidia kart kullananlar ati kulalnıcılarına beceriksiz diyebilir miydi? diyemezdi
bunu anlamak bu kadar zor olmamalı.

linux kullanabilen insanlar çevrelerindekiler tarafından çok iyi bilgisayar biliyor diye etiketleniyor ya
acaba onun gazına mı geliyorlar? ben kurdum ben yaptım siz yapamıyorsunuz diye böbürlenme ihtiyacı mı duyuluyor?
uzun zamandır bunu gözlemliyorum
kullandığı terimlerin ne anlama geldiğini bilmeyen bir çok kişi bir anda uzman oluyor :)
bu arada ortaya konuşuyorum :)

EzberimSin

Profesör
Reaksiyon puanı
11
şimdi bende sipariş vermiştim. ilk defa kullanacağım. win 7 nin yanında inşallah kurabilirim çünkü hiç anlamıyorum.

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Doğru ortalığa konuştum demedim. Ama bu gaza gelenlerin de gazının alınması lazım :D Ben öyle birine rastladım. Pardus'u iyi biliyorum bilmem napıyorum diyordu, heralde gaza gelmiş, soru sordum ondan önce çözdüm :D Var bunlardan çok etrafta. (Hatta bu arkadaş forumda ama isim vermiyorum :p) Tabi ki ortalığa konuşuyorum :)

mdkbet

Profesör
Reaksiyon puanı
80
pardus ekibine de çok üzülüyorum az kişiyle kısıtlı imkanlarlarla bişeyler yapmaya çalışıyorlar
fatura hep geliştiricilere kesiliyor.
ekipten ayrılanlar oldu ama kalanlar iyi dayanıyor doğrusu.
tüketici acımasızdır, eleştirir :)

ck-xe

Dekan
Reaksiyon puanı
39
Neden kendilerinde veya bilgisayarlarında suç arasınlar ki? Her şey mükemmel :p

hayranim

Profesör
Reaksiyon puanı
32
pardus ekibine de çok üzülüyorum az kişiyle kısıtlı imkanlarlarla bişeyler yapmaya çalışıyorlar
fatura hep geliştiricilere kesiliyor.
ekipten ayrılanlar oldu ama kalanlar iyi dayanıyor doğrusu.
tüketici acımasızdır, eleştirir :)

Kısıtlı imkanlar imkansızlıklar demeyin.

Pardus ekibi içerisinde gönüllüler olduğu gibi devletten tonla maaş alan da var.

Bu projenin arkasında Tübitak var arkadaşlar.

Koskoca Türkiye Cumhuriyeti var.

Bu yılın bütçesinden 3 milyon $ Pardus geliştirilmesine ayrıldı.

Bunlardan haberiniz yok sanırım.

Bilip bilmeden konuşmayalım lütfen.