Pardus 2009.1'de çıldırtan hata

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Az önce arkadaşım telefon açıp bana sorunca görmüş oldum.
Masaüstünde mesela 100 müziklik bir klasörünüz olsun
Daha sonra bu klasörün ismini değiştirdiğinizde eski klasörünüzün ismi aynı kalıyor
yeni isimde aynı özellikle bir klasör oluşturulup dosyalar oraya taşınıyor eski klasör siliniyor
yani anlayacağınız masaüstündeki basit bir klasör isimlendirme saatler sürebiliyor
şimdi bu sorun kde'den mi pardus'tan mı bilmiyorum ama yüzde 99 pardus'tan
yarın opensuse'de deneyeceğim

not: bu olay için simgesi varsayılan olmayan değiştirilmiş olan bir klasör gerekebilir

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Çıldıramadım çünkü ne Pardus, ne de KDE kullanıyorum. :)

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Evet benide çıldırtmıştı KDE denediğimde :D Şimdi gene gnome'dayım

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
evet hala oradaymışsınız:huh:

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
ya iyi de her gelene gnome ve ubuntu önermekle olmaz ki bu iş:sneaky2:
bana gnome önerin diye yazmıyorum çözüm önerin diye

SERKANCANDAN

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Ben on günde sanal makineye Pardus kurdum ve internet erişimini sağladım ama ömrümden de on yıl gitti ve araştırmalarıma bir müddet ara verdim. :)

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Pardus'ta ömrünüzden 10 yıl gittiyse
Gentoo, Slackware, Arch sizi direkt öbür tarafa yolcu ederdi

Reaksiyon puanı
2,146
Dosya taşımak saatler sürmez ki, windowsta 10 gb bile olsa en fazla on saniye de dosyalar taşınır(tabi aynı sürücüdeyse) bunu zaten biliyorsunuz, linuxta da farklı olacağını sanmıyorum.
Tamam önemli bi hata ama saatler sürmez yani :)

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
real, sistemin nasıl, yani bilgisayarın kaç yıllık?

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
Dosya taşımak saatler sürmez ki, windowsta 10 gb bile olsa en fazla on saniye de dosyalar taşınır(tabi aynı sürücüdeyse) bunu zaten biliyorsunuz, linuxta da farklı olacağını sanmıyorum.
Tamam önemli bi hata ama saatler sürmez yani :)

bak hatırlattığın iyi oldu
öyle olmuyor işte
aynı sürücüde olmasına rağmen taşıması saatler sürüyor(tabi bende 10.000 civarı müzik olduğundan öyle oldu:mrgreen:)
al sana bir hata daha...!

bilgisayarım yeni
amd x2 ultra zm84 2.4 ghz
4gb ram

gvn

Profesör
Reaksiyon puanı
19
yenisini daha kurmadım bi kurayım deneyeyim sonucu yazarım

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
hata kaydı açtım, cevap bekliyorum... gelince yazarım..

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
kde ile gnomeyi neden kiyaslarlar ,birisi 2010 larin teknolojisini kullanyior, biri miladdan önceki teknolojiyi,yav sizin gnome dediginiz sey ciktigi günden beridir ayni ,ufak tefek yapilandirmalar haricinde ,oturdugu yerden kalkamayan kütük,kde ise bence kendini asmaya calisan ,linuxsun ihtiyaci olan ,ve bende varim diye windowsa kafa tutan bir masaüstü ortami,illaki belli basli hatalar olacak ,ama bu hatalar her sürümde düzelecek,ve düzeliyor,ve daha bir güzellesiyor,en ufak daha gnomede de akilli ca kaybolan panel bile yok 2 mm disarda gözüküyor,bakalim bu gnome3 nasil olacak gerci bence ayni tas ayni hamam,iki tema özelligi disinda hersey ayni kalacak,birkere adamlarda ,yenilik tutukusu yok

kardes kde4 de masaüstü derken neyi kast ediyorsun sanal olmayan masaüstümü ,yani kdeye özel olan masaüstümü

MaviAteş

Doçent
Reaksiyon puanı
24
Burada konuşan herkes bir şekilde Linux'u seviyor ama burada söylediğiniz şeyleri, Linux dışında başka bir şeye söylermiş gibi konuşuyorsunuz.

KDE iyi değil Gnome iyi değil demek için ilk önce bu sorunun çözülmesini beklemelisiniz hatta çözülmesine yardımcı olmalısınız diye düşünüyorum.

Aksi takdirde, Linux kullanmayanlara sadece çözülemeyen sorunların varlığından bahsetmiş oluruz, oysa göstermemiz gereken dayanışma olmalıdır.

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Dağıtım savaşları bitti, masaüstü savaşları başlıyor gibi bir koku geliyor burnuma :D

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
opensuse'de de aynısı oluyor
biraz daha hızlı olsa da :D
ancak gördüğüm kadarıyla sadece masaüstünde oluyor
yani anlayacağınız plazma böyle kesme kopyalama biçme işlemleri için uygun değil :D
dosya yöneticisinde yapmak lazım

SmiLey

Profesör
Reaksiyon puanı
55
Madem bu konu tartışılmış bence de KDE:)

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Dosyalar aynı sabit diskin aynı bölümlerindeyse (partition) taşıması bir saniye bile sürmez. Aynı sabit diskin farklı bölümlerindeyse diskin okuma yazma performasına bağlı olarak dakikalarca sürebilir.

keyloger

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
235
Dosyalar aynı sabit diskin aynı bölümlerindeyse (partition) taşıması bir saniye bile sürmez. Aynı sabit diskin farklı bölümlerindeyse diskin okuma yazma performasına bağlı olarak dakikalarca sürebilir.

Haklısın hocamda realmanager'in bahsettiği olay masaüstündeki bir klasörün ismini değiştirmekten ibaret. :)

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
dönen dönsün ben dönmezem kde den

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Haklısın hocamda realmanager'in bahsettiği olay masaüstündeki bir klasörün ismini değiştirmekten ibaret. :)

Merak ettim, acaba konsoldan mv komutu ile değiştirmeyi denediğinde nasıl bir sonuçla karşılaşacak? Eğer konsoldan sorunsuzca değiştirebiliyorsa, problem KDE kökenli demektir. KDE sanırım kendisi için dosya indekslemesi yapacam diye yırtınıyordur. :)

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
sayın penguin hocam
konunun tamamını okumamışsınız :D
zaten kde tabanlı olduğunıu ilerleyen anlarda tespit ettim
kesme kopyalama biçme işlemleri dosya yöneticisinde yapılmalıymış kde'de
plazma bu işler için uygun değil:)

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
opensuse'de de aynısı oluyor
biraz daha hızlı olsa da
ancak gördüğüm kadarıyla sadece masaüstünde oluyor
yani anlayacağınız plazma böyle kesme kopyalama biçme işlemleri için uygun değil
dosya yöneticisinde yapmak lazım

Hmm evet, bir önceki sayfa da yukarıdaki mesajın vardı. Aslında hızlıca bir göz atmıştım. Umarım bu sorunu bir sonraki sürümde düzeltirler. Plazmanın ne için bu kadar vakit kaybedip, güç sarfettiğini doğrusu merak etmedim de değil. Belki bir açıklama da yaparlar.

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
hocam plasma sadece kisayoldur yani sanal masaüstü ,yani neden bukadar garipsediniz anlamiyorum ,eger istemiyorsaniz ekrani plasma modundan cikarin olay biter ,elinizdeki gnome gibi degilya 1000 tane özelligi var

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Bu konu ile ilgili hata kaydı. http://bugs.pardus.org.tr/show_bug.cgi?id=12120
Başlığı açan arkadaş hatan takibinin kolay olması için bağlantıyı eklerse konuyla ilgilenenler için kolaylık olur.

hata kaydını burdaki konu üzerine ben açtım, real oraya da bi şeyler yazarsan yardımcı olabilirler herhalde :) gerçi önce hatayı benim sisteme buldular ama adam topladım bir kaç tane sonra ikna oldular :lol:

D1360

Asistan
Reaksiyon puanı
13
Lİnux kullanıyorsan hata olması normaldir :D