Oyunlarda fps ve kasma sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Siz benim dediğimi anlıyormusunuz. İşlrmci yetersiz olsa tam yüke biner veya bazı çekirdekleri tam yükte çalışır ekran kartına yetişemez darboğaz olur bu arkadaşta böylr bir durum yok oyunda işlemcide ekran kartıda düşük çalışıyor diyor bilmeden anlamadan yazmayın bari.
Bunu bana mı diyorsun? Eğer yeterli olsaydı 2'side tam güçle çalışırdı. Ki çalışmıyor ve işlemcisi yetersiz. Ortalama %20 gibi bir darboğaz verecek oyunlarda.

Sanırım anlatamadım.

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
ddu dan kaldırdım en güncelini kurdum manuel olarak tabiki 1603 error aliyordum
Hocam temiz bir kurulum yapın. Eğer düzelmezse tekrar yazarsınız driverları tek tek gğncelleyin chipseti kurun, bios unuz güncel değilse güncellryin.

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Bunu bana mı diyorsun? Eğer yeterli olsaydı 2'side tam güçle çalışırdı. Ki çalışmıyor ve işlemcisi yetersiz. Ortalama %20 gibi bir darboğaz verecek oyunlarda.

Sanırım anlatamadım.
İşlemcide darboğazı nereden anladınız peki söylermisiniz. İşlemcinin oyında tüm çekirdekleri %50 yi grçmiyor nasıl darboğaz yapıyor şimdi bu. Bunu anlatın anlayayım. İşlemçi darboğazı brnim bildiğim işlemcinin hiç olmazsa bazı çekirdekleri tam yük altında çalışır ekran kartı kullanımı bu yüzden düşer veya işlemci hiç yetmez komple tam yük altında çalışır ekran kartı kendini kullanmaz fakat her bir çekirdeği %50 kullanımı geçmeyen işlemci nasıl yetmiyor bunu anlatın anlayayım.
@met 35

YToyuncu66

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Hocam temiz bir kurulum yapın. Eğer düzelmezse tekrar yazarsınız driverları tek tek gğncelleyin chipseti kurun, bios unuz güncel değilse güncellryin.
denerim saolun
Mesaj otomatik birleştirildi:

eğer darboğazdansa undervolt yapabilrmiyim? volt ve clock ne kdr düşürebilirim en cok?

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
denerim saolun

eğer darboğazdansa undervolt yapabilrmiyim? volt ve clock ne kdr düşürebilirim en cok?
Onlar hakkında pek bilgim yok. Ama düzelteyim derken beter edebilirsiniz.

yakında işlemcimi yukselte bilirim r3 3100 olurmu sizce?
anakart bide sıkıntı yaparmı
3100 çok iyi olur. Sıkıntı yaşamazsınız darboğaz kapanır.

yakında işlemcimi yukselte bilirim r3 3100 olurmu sizce?
anakart bide sıkıntı yaparmı
Anakart sıkıntı olmaz.

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
denerim saolun

Siz ilk önce dediğimi yapın temiz bir format ve tüm güncellemeleri ve driver ları kurun chipseti filan kurın bios güncel değilse güncelleyin ondan sonra bakarız.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Siz ilk önce dediğimi yapın temiz bir format ve tüm güncellemeleri ve driver ları kurun chipseti filan kurın bios güncel değilse güncelleyin ondan sonra bakarız.
Boşuna uğraştırıyorsunuz arkadaşı. Ama neyse yanlış olduğunu söyleyince aptal, bilgisiz oluyoruz.

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Boşuna uğraştırıyorsunuz arkadaşı. Ama neyse yanlış olduğunu söyleyince aptal, bilgisiz oluyoruz.
İşlemci darboğazı tarafına ilerletin ve işlemci darboğazı nasıl olurmuş öğrenin. Ayrıca ben size kötü birşey denemedim sadece bilgisiz yazmayın dedim. Adamın işlemcisi oyunda hiçbir çekirdeği %50 kullanımı geçmiyor diyor görevini zaten yapıyor işlemci. Siz işlemci alın diyorsonuz boşu boşuna para verdireceksiniz.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
İşlemci darboğazı tarafına ilerletin ve işlemci darboğazı nasıl olurmuş öğrenin. Ayrıca ben size kötü birşey denemedim sadece bilgisiz yazmayın dedim. Adamın işlemcisi oyunda hiçbir çekirdeği %50 kullanımı geçmiyor diyor görevini zaten yapıyor işlemci. Siz işlemci alın diyorsonuz boşu boşuna para verdireceksiniz.
Arkadaş bilir, senin gibiler ile az uğraşmadım.
Ayrıca cahil değilim Darboğaz hakkında çok fazla deneyimim var. 7400 ile 1080 kullanmaya bile çalıştım. Ne olduğunu biliyorum. (Tabi sonra 570 aldım mecbur)

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Arkadaş bilir, senin gibiler ile az uğraşmadım.
Ayrıca cahil değilim Darboğaz hakkında çok fazla deneyimim var. 7400 ile 1080 kullanmaya bile çalıştım. Ne olduğunu biliyorum. (Tabi sonra 570 aldım mecbur)
Bende sizinle hiç uğraşmak istemem ama napalım sadece bildiklerimi söylüyorum ve sizin dediğiniz bana olumsuz geldi. İşlemci zaten %50 sini zor kullanıyor tek tek tüm çekirdekleri dahil ama boşver daha fazla konuşmak gereksiz gibi.

aliyasiny65

Profesör
Reaksiyon puanı
2,283
Darboğaz yaşatır o işlemci düşük baya ekran kartına göre

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Herkes bende anlık donuyor ben haric bu oyun tf2 de gerceklesti.Ekran kartı kendini %40 en fazla kullanıyor işlemci de %50 gibi 80 fps falan alıyorum 144 hz monutorum oldugundan dolayı tam verim almak istiyorum ancak %40 civarincan cıkmıyor.
neyden kaynaklı oldugunu anlayamadım
sistem:
rx 5500 xt
r3 3200g
16 gb gddr4 3200mhz ram
a320m-HDV anakart
500wat psu (aerocooler)
TF2 gibi çok basit sistem gereksinimleri isteyen bi oyunda ne işlemcin ne de e.kartın yüklenir. Aşağıdaki videoda lol da işlemci ve e.kartı kullanım yüzdelerine bi bak.Ne kadar düşük . Bi de RDR2 deki ,yüzde 90 üzeri e.kartı ve yüzde 80 üzeri işlemci kullanımlarına bi bak.
Videoda işlemci senin işlemci e,kartıda 5500XT ayarı bi kart.

Senin sorunun büyük ihtimal,yazılımsal.

Just a name

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
TF2 gibi çok basit sistem gereksinimleri isteyen bi oyunda ne işlemcin ne de e.kartın yüklenir. Aşağıdaki videoda lol da işlemci ve e.kartı kullanım yüzdelerine bi bak.Ne kadar düşük . Bi de RDR2 deki ,yüzde 90 üzeri e.kartı ve yüzde 80 üzeri işlemci kullanımlarına bi bak.
Videoda işlemci senin işlemci e,kartıda 5500XT ayarı bi kart.

Senin sorunun büyük ihtimal,yazılımsal.
Merhaba farkli hesaptan girdim bu hesaba nedense erisemiyorum

Konuya donersek fortnitte darbogaz bu videodan daha fzla var bende 80 fps sonrasi islemci %90 civari oluyor islemciden kaynaklanan bi problem oldugunu dusunmeye basladim bu videoda daha ii performans vermis ama benimki daha 80 fps veriyor.Eger biliyorsaniz yardim edermisiniz? Saolun

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Merhaba farkli hesaptan girdim bu hesaba nedense erisemiyorum

Konuya donersek fortnitte darbogaz bu videodan daha fzla var bende 80 fps sonrasi islemci %90 civari oluyor islemciden kaynaklanan bi problem oldugunu dusunmeye basladim bu videoda daha ii performans vermis ama benimki daha 80 fps veriyor.Eger biliyorsaniz yardim edermisiniz? Saolun
Arka plan uygulamalarını kontrol et. Arkada boş yere çalışan gereksiz uygulamaları kapat. İşlemcine boş yere yük bindirir.

Windows 10 kullanıyorsan. Arama yerine arka plan uygulamaları yaz ve gir. Windows güvenliği hariç açık olan herşeyi kapat. Görev yöneticisini aç başlangıç kısmına tıkla gereksiz olan herşeyi devre dışı bırak. Arama yerine oyun modu yaz ve oyun modunu açık hale getir.

Just a name

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arka plan uygulamalarını kontrol et. Arkada boş yere çalışan gereksiz uygulamaları kapat. İşlemcine boş yere yük bindirir.

Windows 10 kullanıyorsan. Arama yerine arka plan uygulamaları yaz ve gir. Windows güvenliği hariç açık olan herşeyi kapat. Görev yöneticisini aç başlangıç kısmına tıkla gereksiz olan herşeyi devre dışı bırak. Arama yerine oyun modu yaz ve oyun modunu açık hale getir.
Ne yazikki fayda etmedi ancak birsey ilgimi cekti
Gorev yoneticisinde %53 islemci kullaniliyor diyor fakat msi da %80-%90 civari gosterior??

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Ne yazikki fayda etmedi ancak birsey ilgimi cekti
Gorev yoneticisinde %53 islemci kullaniliyor diyor fakat msi da %80-%90 civari gosterior??
Boşta mı %53
Hocam en iyisi temiz bir format atın. En güncel driver ları kurun. Bios güncel değilse güncelleyin. Güncel chipseti kurun. Birde o zaman bakalım. Yukarıda metin abinin dediği gibi sizin ki yazılımsal bir sorun gibi gözüküyor en iyisi temiz kurulum.

Son düzenleme:

Just a name

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Boşta mı %53
Hocam en iyisi temiz bir format atın. En güncel driver ları kurun. Bios güncel değilse güncelleyin. Güncel chipseti kurun. Birde o zaman bakalım. Yukarıda metin abinin dediği gibi sizin ki yazılımsal bir sorun gibi gözüküyor en iyisi temiz kurulum.
Siz benim dedigimi yanlis anladiniz oyun oynarken gorev yoneticisinde %53 ancak msi da %90-80 civari gosteriyor ikisi farkli gosteriyor yuk altinda demek istedim hem daha dun format attim driverlarini yukledim

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
@met 35

Siz benim dedigimi yanlis anladiniz oyun oynarken gorev yoneticisinde %53 ancak msi da %90-80 civari gosteriyor ikisi farkli gosteriyor yuk altinda demek istedim hem daha dun format attim driverlarini yukledim
O öyle gözüküyor görev yöneticine geçince cpu kullanımı zaten düşer, ondan öyle gözüküyor.

Just a name

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Boşta mı %53
Guncel chipset derken? Yeni duyuyorum da

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
AMD nin sitesinden güncel chipseti indirdin mi? İndirmediysen indir, eski chipseti kaldır güncel chipseti kur.

Son düzenleme:

rosellealper

Doçent
Reaksiyon puanı
417
Herkes bende anlık donuyor ben haric bu oyun tf2 de gerceklesti.Ekran kartı kendini %40 en fazla kullanıyor işlemci de %50 gibi 80 fps falan alıyorum 144 hz monutorum oldugundan dolayı tam verim almak istiyorum ancak %40 civarincan cıkmıyor.
neyden kaynaklı oldugunu anlayamadım
sistem:
rx 5500 xt
r3 3200g
16 gb gddr4 3200mhz ram
a320m-HDV anakart
500wat psu (aerocooler)
Virüs taraması yapin

Just a name

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Peki güncel ve e.kartını yoracak bir oyun oynayabilir misin? Birde orada görelim değerleri.
Resident evil 3 oynamistim gecen 80-130 fps falan gormustu ayarlar yuksekteydi ekran karti %100 islemci %80 civari gibi biseydi yanlis hatirlamiosam
Birde 13. Cuma oda 90-144 fps civari ekran karti %100 islemci %60 civari

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Resident evil 3 oynamistim gecen 80-130 fps falan gormustu ayarlar yuksekteydi ekran karti %100 islemci %80 civari gibi biseydi yanlis hatirlamiosam
Dediğim gibi %20'lik bir darboğaz var.

Ama 13. Cuma değerleri garip geldi. %100 ekran kartı, %60 islemci. Ters yazdın sanırsam.

mehmetali48

Doçent
Reaksiyon puanı
415
Bak iki oyundada işlemcin yeterli gelmiş. Ekran kartın%100 çalışmış 2 oyundada.
Dediğim gibi %20'lik bir darboğaz var.

Ama 13. Cuma değerleri garip geldi. %100 ekran kartı, %60 islemci. Ters yazdın sanırsam.
Nasıl%20 darboğaz olduğunu anladın? 2 oyundada ekran kartı %100 çalışmış işlemci ise %80 gayet normal çalışıyor.

Malik von Suomi

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Bak iki oyundada işlemcin yeterli gelmiş. Ekran kartın%100 çalışmış 2 oyundada.

Nasıl%20 darboğaz olduğunu anladın? 2 oyundada ekran kartı %100 çalışmış işlemci ise %80 gayet normal çalışıyor.
Sonuç olarak biri birine yetmiyor. Normalde ikisi de %95-100 arasında çalışması gerekir.