Oyunlarda sürekli anlık FPS düşüşü

Bu konuyu okuyanlar

osake01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
BF5, Anthem, For Honor gibi oyunlarda ya da open world dediğimiz oyunlarda sürekli anlık FPS düşüşü yaşıyorum. Özetlemek gerekirsek, fareyi sabit tuttuğum zaman sıkıntısız şekilde oyun akıyor fakat etrafıma bakmaya başlayıp hareket ettiğimde, kaplamalar çıldırmaya başlıyor, sanki SSD kaplamaları tamamiyle yükleyemiyor gibi gözüküyor ve FPS kendini sabitlemeye çalışırken sürekli düşüyor topluyor, düşüyor topluyor.

"Isınma sorunu var mı yok mu?" Diye kontrol ettim. 1-2 saat boyunca BF5 oynarken sistem istatistiklerini kaydettim, ekran kartı ve işlemci hiç zorlanmadan 50 derecenin üstüne çıkmadan seyretti.

Kendi sistemimin youtube da aynı oyunlar içerisinde oynanışlarına baktığımda videodaki gibi akıcı oynayamadığımı fark ettim, yani işlemcim, ekran kartım, anakartım ve ramim aynı olmasına rağmen yanından bile geçemiyorum videodaki akışın, oyun ben de yavaş ve takıla takıla akıyor. Örn: 30 FPS sabitli bir oyun oynadığınızda oyun bir nevi olsada "Sabit" bir akıcılığa sahiptir, o bende hiç yok. En düşük ayarlara çektiğimde bile aynı mevzu devam ediyor.

Windows(veya BIOS vb.) üzerinden yapabileceğim birçok şey denedim, derman bulamadım. Yardımlarınız ve önerileriniz için şimdiden teşekkürler...

Sistemim:
Anakart: GIGABYTE B450 AUROS PRO
İşlemci: AMD Ryzen 3 3200g
Ekran Kartı: Msi Armor Radeon RX580 8GB 256Bit
Ram: 8GB Kingston HyperX 3200Mhz DDR4 + 8GB GSkill 2333Mhz DDR4
Disk: Toshiba TR200 480GB SSD
PSU: Xigmatek 500w +80 Bronze

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
ScreenHunter 36.png

bu programda test bölümünde 3d testelerin hepsini seçip testi başlatın ve karşılaştırma bölümünde aynı gpu lu bilgisayarlarla karşılaştırın... Bariz bir sapma varsa buraya foto atın bakalım.

ThorJ

veritas
Emektar
Reaksiyon puanı
9,940
Termal macun değişin ve bir daha deneyin.

osake01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tahmin ettiğim gibiymiş SSD sorunluymuş hocam, yeni fark ettim birkaç kez denedim, diskte en az 100~130 GB yer bırakmadıkça rahat çalışamıyor. Boşluk bıraktıktan sonra, kaplamalar sorunsuz oyun akıcı olmaya başladı.
Teşekkür ederim, önerileriniz için.

Emin Akar

Asistan
Reaksiyon puanı
62
O işlemci o ekran kartı darboğaz yapar diye düşünüyorum. Darboğaz yüzünden FPS'in düşüyor.