Oyunlar Depresyona Neden Olur Mu ?

Dazu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
mmomagazin-606x300.jpeg

Evet mi hayır mı ?

Belkide birçoğumuzun bu soruya cevabı evet.Şimdi duyduklarınızı ve bildiklerinizi unutun !

Yapılan tanısal işlemler ve istatistikler oyunların insan sağlığı üzerinde ciddi derecede mental bozukluk oluşturduğunu gösteriyor.Ruh sağlığımızı ileri derecede bozan bu "oyun bağımlılığı" yaş ayırt etmiyor.Oyun bağımlısı olmanız yeterli.Tüm bu araştırmalara rağmen ne yazık ki psikolojik yardım yapılmıyor.Bu konu üzerinde çalışan veya bilgi sahibi olan çok az psikiyatrist ve terapist var.Konu hakkındaki kişisel bakış açımızıda kendi deneyimlerimiz,gördüklerimiz ve duyduklarımız belirliyor.

Konu hakkında ilk geniş araştırma Iowa State Üniversitesinden Dr Douglas Gentile ve bir grup arkadaşı tarafından yapılmıştı."Patalojik oyun" adını verdikleri bir oyunu Singapurlu bir çocuğa uzun süre oynatmışlar ve bu süre içince oyunların insan üzerindeki etkileri hakkında hiçte göz ardı edilemeyecek bilgilere ulaşmışlardı.Fakat Gentile araştırma sonucunda şunları söyledi " Ben oyunların depresyona neden olduğunu düşünüyordum.Ama tam tersiyle karşılaştım." Gentile'nin araştırmasına göre oyunlar depresyon yapmaz.Fakat depresyon oyun bağlımlılığı yapar.Baş etme mekanizması...Evet,depresyonda olan bir bireyin kendini sosyal hayata soyutlaması ayrıca bunun yanında bir takım çevresel faktörler oyun bağımlılığına ortam oluşturur.Eğer depresyon tedavi edilmesse daha çok oyun oynanır ve sonucunda negatif bir sarmal oluşturur.

Gentile'nin araştırmasını destekleyen örneklerde mevcut.Amerikalı bir işçi yeral bir gazetede şunları söyledi ; "Ben ocak ayında işimi kaybettim.Tüm günümü The Old Republic: Star Wars oynayarak geçiriyordum.Bu bana iyi geliyordu.Kafamı dağıtıyordum.Çünkü gerçekten depresyonda olduğumu biliyordum ve tedavi görmeye başladım."

Oyun oynamak insanı ne kadar rahatlatır bilemem.Ama bildiğim ve her zaman arkasında durduğum bir düşüncem var.O da, oyun oynamak eğlencelidir,uzun süre oyun oynamak stres yaratır,oyun oynamak hayatımızın büyük bir bölümünü kaplıyorsa bir terslik var demektir.Herşeyi kararında bırakmak lazım ki yaptığımız işten zevk alabilelim.
smile.png

Dazu

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
Her yerde şeyde olduğu gibi fazlası zarar. :)

mehmet0321

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Her oyunun bir sonu vardır ve oyunu bitirdiğinizde bütün stresiniz kaybolur.

yaşli çocuk

Profesör
Reaksiyon puanı
11
Şahsen online oyunlara acayip bir bağımlılık duygum var o yüzden kendimi teknolojiye verdim =)

plaksan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Ben 17 yaşıma kadar knıght çok oynadım ama boşmuş gerçekten keşke pc başında geçirmeseydim o zamanlarımı küçük oynayan arkadaşlar varsa bıraksın çar dizicez dedik alası oldu pk atıcaz dedik alası oldu ee sonra sonrası yok işte öle kalıyor ben zar zor bıraktım 1 sene olucak nerdeyse sizde hiç bulaşmayın.İnsan sosyal çevreyi ortamı konuşmayı unutuyor toplumda özgüven kaybı yaşıyorsunuz.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Oyun kategorisine göre değişir.
Online oyunlar evet yapabilir.
Ama diğer oyunlar için tam tersi geçerlidir.

fthtsdmr

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Silkroad zamanında çok sinirlerimi bozdu.Serverda lider olacam diye az yırtınmadım.Baya oldu sattım kurtuldum.

karacaerc

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Bunca yıl oynadım zerre kötü etkisini görmedim oyuların