Oyunlar çöküyor

ulas_07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhaba;
Geçtiğimiz ekim ayında ryzen 1700 x işletim sistemi kasa topladım. Ve 1 ay içersinde anlam veremediğim oyundan atma, crash hataları almaya başladım. Şuan orjinal windows 10 pro kullanıyorum ve tüm oyunlarım orjinal olmasına rağmen yine oyunlardan crash hatası alıyorum. 1 ayda 4 kez format atmama rağmen yine aynı hataları almaya devam ediyorum. En sık oynadığım oyunlar "PUBG" ve "Rainbow six siege" bunlardan hata alınca insan oyunlardan soğuyor malesef. Tüm programlarım güncel. Bilgisayarıma yük bindirdim işlemci, ram , ekran kartım ve anakartımda sıkıntı olmadı. Harddiskten şüphelendim ama SSD almama rağmen yine crash yiyip durdum. Sorunun donanımsal olmadığına karar verdim çünkü mavi ekran hatası hiç almadım. Bazı forumlarda güç kaynağı yetersiz geliyor diye yazılar okudum ama bi değiştirmediğim o kaldı. Yardımcı olursanız sevinirim. Kasayı toplamadan önceki halinde hiçbir sıkıntım yoktu.
SİSTEM:
  • Asus Prime B350M-A anakart (Yeni aldım.)
  • Ryzen 1700X işlemci (Yeni aldım.)
  • 16 GB G-skill bellek (Yeni aldım.)
  • GTX 970 ekran kartı (Eski sistemden kalma.)
  • OCZ 650W güç kaynağı(Eski sistemden kalma.

ncfkr

Asistan
Reaksiyon puanı
29
Ekran kartı driverını vs tüm driverleri güncel olduğundan emin ol ayrıca bios update varsa bunları bir yap

ulas_07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bütün driverlarım güncel. Bios güncel mi onu bilmiyorum ama anakartım yeni güncel değilmidir zaten ?

ncfkr

Asistan
Reaksiyon puanı
29
Anakart yeni olsa bile anakartın piyasaya çıkış tarihinden itibaren bios update yayınlıyorlar. Yani sendeki bios eski olabilir bi kontrol et varsa güncelle

ulas_07

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bios güncelledim "PUBG" oyunda ardarda iki kez attı. Başka önerisi olan ?

---- Mesajlar birleştirildi ----

Hiç mi yok ?

Son düzenleme:

Whitefight

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Aynı sorun bende de var. Bütün oyunlarda en az bir kere çökme yaşadım. Hele çok sık oynadığım World of Tanks'ta günde 1-2 kere çöküyor. Genelde sorun ilk girdiğimde yapıyor. Eğer bir kere çökmezse öyle 10 saat çökmeden oynayabiliyorum.

Bir şey tespit ettim. Ana kartlarımız aynı sayılır. Bende de asus b350m pc-mate var ekran kartımız da aynı 970. Bende ryzen 1600x var yalnız. Aynı sorun sende de varsa bir kaç ihtimal var. Ya anakart ekran kartı arasında bir sorun var ya da ryzen'dan kaynaklı bir durum. Şöyle ki bir arkaşımda 1800x var ve 1080 ekran kartı var. Onda benim kadar olmasa da arada pubg'den atıyor. Sanırım işlemciyle ilgili bu sorun ama benim bahsettiğim sorun daha çok ekran kartıyla ilgili.

Elimde i7 7700k işlemci var boşta sıfır. Sırf bu yüzden yeni anakart alıp ryzen 1600x'i ve şu an ki amd uyumlu anakartımı satmayı düşünüyorum.
Sorunun ekran kartının kendisinden olduğunu bilsem 1060 6 gb almayı düşünüyorum ama aynı şey olursa i7'yi takacak anakarta para ayıramam.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
normalde bir sorun olmaması gerekiyor. temiz mi atıyorsunuz formatı yoksa işletim sistemini güncelleyerek mi?

Whitefight

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
normalde bir sorun olmaması gerekiyor. temiz mi atıyorsunuz formatı yoksa işletim sistemini güncelleyerek mi?
Formatla ilgisi olacağını düşünmüyorum. İlk pc topladığımda sıfır aldığım 1050'de de aynısını yapmıştı. Kaç kere ssd'yi biçimledirerek format attım. Win7 olsun win10 olsun hepsini kurdum. Hatta win10 sürümüm şu an orjinal. Çok garip bir durum. Sorun ekran kartında desem 10 saat nasıl oynatıyor yeri geldiğinde. Bilsem ki ekran kartı anakartımla uyumsuz sorun çıkartıyor. Direkt bir anakart alıp i7 işlemciyi kullanmaya başlayacağım. Ama sıkıntının önce hangisinden olduğunu bulmak lazım.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
performance test programıyla sistemde ssd, ekran kartı ve tüm sistemi bi test edin ve aynı marka ve model ssd ve ekran kartı ile kıyaslayın hatta aynı pc formu ile kıyaslayın. işletim sistemi ile de görürsünüz farkı. eğer arızalı bir donanım varsa bariz ortaya çıkacaktır. ben hala yazılımsal olsuğunu düşünüyorum. temiz format sadece biçimlendirmek değildir işletim sistemi olan bölümü ve önyüklenebilir bölümü silip tekrardan sıfırmış gibi hdd ye sistem kurmaktır.

Whitefight

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
performance test programıyla sistemde ssd, ekran kartı ve tüm sistemi bi test edin ve aynı marka ve model ssd ve ekran kartı ile kıyaslayın hatta aynı pc formu ile kıyaslayın. işletim sistemi ile de görürsünüz farkı. eğer arızalı bir donanım varsa bariz ortaya çıkacaktır. ben hala yazılımsal olsuğunu düşünüyorum. temiz format sadece biçimlendirmek değildir işletim sistemi olan bölümü ve önyüklenebilir bölümü silip tekrardan sıfırmış gibi hdd ye sistem kurmaktır.
Yarın testleri yaparım. Önerdiğiniz program varsa onun sonuçlarını atabilirim. Format atarken bildiğimiz ssd'ye flashtan takıp nfts ile biçimlendirerek atıyorum. Başka nasıl atılır bir fikrim yok. Ön yüklenebilir alan sürekli duruyor orada. Onu silmeme izin vermiyor zaten. Bir de bios update'i ile ilgili olabilir mi? Pek alakası yoktur diye 6 aydır bios'a bir update yapmadım. Olmadı onu da güncelleyim

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
bios güncellemesi varsa tabiiki öncelikle onu yapın, resmi sitesi dışında güncelleme almayın ama. önyüklenebilir derken bende mesela mbr bölümü var, onu kastettim. bende siliniyor sonra da windows kurulu c diskini siliyorum ve disk sanki sıfır- fabrika çıkışlı imiş gibi oluyor. sonra win 10 u kur diyorum kuruyor. eğer sadece biçimlendirmekle yapsaydım ki bi kaçkere yaptım garip hatalar alıyordum sistemde özellikle tarayıcı sorunları ve internet bağlantılarında sorunlar oluyordu, oyun oynamadığım için fazla o konuda bişey diyemiyorum...

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,194
Sorun donanımsal. Teker teker parçaların test edilmesi lazım. Ryzenlerde onboard grafik olmadığı için farklı ekran kartı lazım. Bu Gt710 bile olabilir. 3DMark testide lazım. Eğer ondada çökerse sorunun ekran kartında olma ihtimaline yoğunlaşacağız.

Reaksiyon puanı
602
Harddisk'in eski olmaması gerekli olabilir. Harddisk %100'de uzun süre çalışıp çökme durumu oluşabiliyor. Eski Harddisk kullanıyorsanız yenisini almanız gerekebilir.

FideLity

Doçent
Reaksiyon puanı
418
PSU yu unutmamak gerek.Eski sitemden kalma demişsiniz ne kadar eski? Parçalara gerekli elektriği düzgün yollayamaz ise oyundan atar.
650W aslında fazlasıyla yeterli ama içindeki bobinler şişip patlamışsa in aşağı :) farklı PSU ile deneme yapın.

xPhoenix06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,187
bilgisayarın soğutmasında bir sorun olabilir. Fanlarınız Doğru çalışıyor mu? tozlarını aldınız mı?

Whitefight

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tüm cevaplar için teşekkür ederim. Sorunu hallettim. BIOS ve AMD Chipset güncellemelerinden sonra ekran kartı çökmeleri dün hiç olmadı. 8-9 ay önceki sürümü kullanıyordum haliyle AM4 soketli anakartlar ve Ryzen'lar yeni olduğu için üstüne bir çok güncelleme gelmiş. Kısaca sorunum halloldu.
Şunu da belirteyim BIOS güncellemesinden sonra internet bağlantısında sürekli kopmalar yaşadım. Yabancı bir forumda birisi anakart üzerindeki pili çıkartıp takın CMOS sıfırlansın demiş. Eski verilerle çakışma gibi bir şey oluyormuş galiba. Onu yapınca internet bağlantım da düzeldi. Hiç alakasız görünen şeylerden sorun çözdük. :)

Tüm yardım eden arkadaşlara teşekkürler.