Yardım Oyuna girince pc kapanıyor

xEstarossa0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Selamlar,işlemci upgrade yaptıktan sonra oyuna her girdiğimde pc tık diye kapanıyor.bazen oyuna girerken bazen 20dk oynadıktan sonra oluyor 1 defa chipset güncellemesi yaparken kapandı.
Herhangi bir ısı problemi yok hem cpu hem gpu da.
Kasayı yeni temizledim olabildiğince toz bırakmadım.
Format attım,biosum güncel.
Driverlar güncel.
Psu 500 watt (eski işlemcim ile yenisi aynı gücü tüketiyor)
Pc donanımım;
Ryzen 5 5600
Rx570 8gb
2x8 16gb Xpg 3000mhz ram
Adata su650 ssd
Yardım edene çok duam olur çözemiyorum.
Eski işlemciyi sattım deneyemiyorum tekrardan takıp

vedat_1966

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Ölçü aletiniz varsa güç kaynağı çıkışına bağlayıp oyuna girdiğiniz zaman çökme olup olmadığını kontrol edin. Güç kaynağınız muhtemelen ani güç çekmesi neticesinde kısa korumasına geçiyor. Oyuna girmeden cpunun hızını programla düşürüp deneyin.

xEstarossa0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Kasayı temizledikten sonra mı kapanmaya başladı?
Evet temizleyip eski işlemciyi çıkardım.ertesi gün yeni işlemciyi takıp başlattım
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ölçü aletiniz varsa güç kaynağı çıkışına bağlayıp oyuna girdiğiniz zaman çökme olup olmadığını kontrol edin. Güç kaynağınız muhtemelen ani güç çekmesi neticesinde kısa korumasına geçiyor. Oyuna girmeden cpunun hızını programla düşürüp deneyin.
Bunu nasıl yapıcağımı bilmiyorum ölçü aletinden kastınız nedir

vedat_1966

Asistan
Reaksiyon puanı
79
Ölçü aletiniz yok sanırım. İşlemcinizin hızın düşürüp deneyin. Yada eski işlemcinin duruyor ise takıp deneyin. Normal çalışıyorsa güç kaynağını değiştirin.

xEstarossa0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sanırım çözdüm fakat mantıklı açıklamasını bulamadım.2x8 ramimden 1 tanesini çıkarttım 2 saattir kapanmıyor hiç bu kadar uzun gitmemişti.temizlik yaparken ramlere dokunmamıştım oysa.

Sanırım çözdüm fakat mantıklı açıklamasını bulamadım.2x8 ramimden 1 tanesini çıkarttım 2 saattir kapanmıyor hiç bu kadar uzun gitmemişti.temizlik yaparken ramlere dokunmamıştım oysa.
Eski işlemci varkende bu ramler vardı bi sıkıntı yoktu,garip.

WindStone

Dekan
Reaksiyon puanı
2,615

Eski işlemci varkende bu ramler vardı bi sıkıntı yoktu,garip.
Büyük ihtimalle ramin birisini tam oturtmadınız. Ramler tam oturmadığında böyle yapması gayet normal rame yük binince (8gb ı aşıp 2. rame ulaşmaya çalıştığında) bilgisayar kendini kapatır.