Yardım Oyun tasarlamak-geliştirmek içi hangi laptop?

Bu konuyu okuyanlar

Medusaa01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Merhaba arkadaşlar, bilgisayar mühendisliği 2. sınıfa geçtim. Ufak tefek oyun tasarlamak geliştirmek istiyorum. Bunun için bilgisayar bakmaktayım ve araştırmalarım sonucu bu 4 bilgisayarın birinin uygun olabileceğini düşünüyorum Oyun olarak valorant csgo'dan aşırıya kaçmıyorum amacım AAA oyunlar oynamak değil. Sizin de önerilerinizi almak isterim. Hangi bilgisayarı neden seçmeliyim vs. Bütçem 30-35k.
1- https://www.hepsiburada.com/hp-vict...9u7ea-tasinabilir-bilgisayar-pm-HBC00003XA2D9
2- https://www.hepsiburada.com/hp-omen...QKpdJ9bLqZcGTVL-NdhoCKxwQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
3- https://www.hepsiburada.com/asus-ro...KlPTwpiApeIOSHQpn5RoCA6cQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
4- https://www.amazon.com.tr/Acer-AN515-57-Dizüstü-Bilgisayar-i7-11800H/dp/B0BMM2DSCS/ref=asc_df_B0BMM2DSCS/?tag=trshpngglede-21&linkCode=df0&hvadid=510254897236&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=10180593002243452358&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=9056723&hvtargid=pla-1931666567495&psc=1

Reaksiyon puanı
133
Merhaba arkadaşlar, bilgisayar mühendisliği 2. sınıfa geçtim. Ufak tefek oyun tasarlamak geliştirmek istiyorum. Bunun için bilgisayar bakmaktayım ve araştırmalarım sonucu bu 4 bilgisayarın birinin uygun olabileceğini düşünüyorum Oyun olarak valorant csgo'dan aşırıya kaçmıyorum amacım AAA oyunlar oynamak değil. Sizin de önerilerinizi almak isterim. Hangi bilgisayarı neden seçmeliyim vs. Bütçem 30-35k.
1- https://www.hepsiburada.com/hp-vict...9u7ea-tasinabilir-bilgisayar-pm-HBC00003XA2D9
2- https://www.hepsiburada.com/hp-omen...QKpdJ9bLqZcGTVL-NdhoCKxwQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
3- https://www.hepsiburada.com/asus-ro...KlPTwpiApeIOSHQpn5RoCA6cQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds
4- https://www.amazon.com.tr/Acer-AN515-57-Dizüstü-Bilgisayar-i7-11800H/dp/B0BMM2DSCS/ref=asc_df_B0BMM2DSCS/?tag=trshpngglede-21&linkCode=df0&hvadid=510254897236&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=10180593002243452358&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=9056723&hvtargid=pla-1931666567495&psc=1
Bu konu hakkında çok uzman değilim ama ben hp victus derim zaten daha bilgili olanlarda hp victus der

Medusaa01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Bu konu hakkında çok uzman değilim ama ben hp victus derim zaten daha bilgili olanlarda hp victus der
bende pek uzman değilim o yüzden iyisini bulmaya çalışıyorum çok araştırıyorum, arada kaldım. Ekran kartı olarak benim gözümde de hp victus ama bakalım başkaları ne diyecek.

denemesakın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bilgisayar mühendisliği okuyan bir vatandaş kendisine sistem toplayacak kadar bilgili olmalıdır. Dizüstü sistemleri de değerlendirebiliyor olmalıydın. Sen koskoca bilgisayar mühendisi olacan ama gelip forumda çoluk çocuğa, fanatik taraftarlara soruyorsun... Koskoca bir çelişki.

Medusaa01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Bilgisayar mühendisliği okuyan bir vatandaş kendisine sistem toplayacak kadar bilgili olmalıdır. Dizüstü sistemleri de değerlendirebiliyor olmalıydın. Sen koskoca bilgisayar mühendisi olacan ama gelip forumda çoluk çocuğa, fanatik taraftarlara soruyorsun... Koskoca bir çelişki.
Doğuştan yazılım ile ilgili bilgili doğmadım kusuruma bakmayın. Bilgisayar ile ilgilenmeyi sevdiğim için bu bölüme yöneldim. Ki biraz zekiymişim ki bu bölümü kazanabilmişim:) ; Üniversitede zaten ilk senem uzaktan geçti, bölüm dersleri de zaten yok denecek kadar azdı. Oyun tasarlama hakkında en ufak bir bilgim yok ki uygulamaları açabilecek bir bilgisayarım olsun ve bende öğrenmeye başlayabileyim. Kısacası daha yolun başındayım? Önceden profesyonel olmama gerek yoktu fikrimce. Zaten bilgisayarlar hakkında bir bilgim var ki eleyerek 4 tane bilgisayar arasında kalmışım, bütçe olarak bana fazla gelecek bir cihaz almak istemiyorum, ailemi zorlamayayım. Benden daha bilgili insanlara tavsiye etmesi için sormamda ne sakınca var anlayamadım?

Reaksiyon puanı
133
Daha bitirmemişki ama okulunu çok iyi biliyorsanız sizde söyleyin fikrinizi burası forum değilmi burda insanlar sorusunu sorar fikir alışverişini yapar ne var bunda?

denemesakın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Doğuştan yazılım ile ilgili bilgili doğmadım kusuruma bakmayın. Bilgisayar ile ilgilenmeyi sevdiğim için bu bölüme yöneldim. Ki biraz zekiymişim ki bu bölümü kazanabilmişim:) ; Üniversitede zaten ilk senem uzaktan geçti, bölüm dersleri de zaten yok denecek kadar azdı. Oyun tasarlama hakkında en ufak bir bilgim yok ki uygulamaları açabilecek bir bilgisayarım olsun ve bende öğrenmeye başlayabileyim. Kısacası daha yolun başındayım? Önceden profesyonel olmama gerek yoktu fikrimce. Zaten bilgisayarlar hakkında bir bilgim var ki eleyerek 4 tane bilgisayar arasında kalmışım, bütçe olarak bana fazla gelecek bir cihaz almak istemiyorum, ailemi zorlamayayım. Benden daha bilgili insanlara tavsiye etmesi için sormamda ne sakınca var anlayamadım?
Hangi üniversiteyi kazandın sorabilir miyim?

denemesakın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Oyun tasarlaman adam akıllı 3 ila 7 seneni alır. İyi gruplara katılmalı, kendini geliştirmek için her fırsatı değerlendirmelisin. Öyle 35bin lik bir dizüstü alman gerekmez. örneğin aşağıdaki rtx 4050 ekran kartına sahip i5 işlemcili dizüstü bile işini fazlasıyla görecektir. Dikkat ben sadece sistem bileşenleri bakımından alman gerekini işaret etmeye çalıştım. gigabyte firmasının bu laptopunu kullanmadım ama. ilgili sitede yorumlardan bakabilirsin. sadece ram 8gb daha ilave edebilsin.

Reaksiyon puanı
133

Şu video izleyin hocam size yardımcı olur

Medusaa01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Oyun tasarlaman adam akıllı 3 ila 7 seneni alır. İyi gruplara katılmalı, kendini geliştirmek için her fırsatı değerlendirmelisin. Öyle 35bin lik bir dizüstü alman gerekmez. örneğin aşağıdaki rtx 4050 ekran kartına sahip i5 işlemcili dizüstü bile işini fazlasıyla görecektir. Dikkat ben sadece sistem bileşenleri bakımından alman gerekini işaret etmeye çalıştım. gigabyte firmasının bu laptopunu kullanmadım ama. ilgili sitede yorumlardan bakabilirsin.

Teşekkür ederim önerin için fakat ben zaten büyük oyunlar yapmak istemiyorum. Kendi çapımda 3-5 arkadaşımla aklımızdaki tasarımları ortaya koyabileceğimiz ufak bir oyundan bahsediyorum. Gigabyte markasını araştırırken gördüm ben de. Hakkında hiçbir bilgim yok, Daha çok kullanıcılar tarafından fazla tercih edilen markalarda kalmaya çalışıyorum. i5 işlemci yeter diyorsan hp veya asusta da bakayım bir.

denemesakın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Teşekkür ederim önerin için fakat ben zaten büyük oyunlar yapmak istemiyorum. Kendi çapımda 3-5 arkadaşımla aklımızdaki tasarımları ortaya koyabileceğimiz ufak bir oyundan bahsediyorum. Gigabyte markasını araştırırken gördüm ben de. Hakkında hiçbir bilgim yok, Daha çok kullanıcılar tarafından fazla tercih edilen markalarda kalmaya çalışıyorum. i5 işlemci yeter diyorsan hp veya asusta da bakayım bir.
i5 yeter sana, ekran kartını bi tık daha iyi al çünkü oyun tasarlarken işini kolaylaştıracaktır ileride, bi 3-5 sene sonra filan... o yüzden rtx 4050 olanı dikkatimi çekti. ekran kartını mutlaka nvdia al derim ben.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aynısının 16gb ramli olanı:

rtx 4050 passmark puanı: 15bin puan
rtx 3050 ti passmark puanı: 10bin puandır

yani rtx 4050 ilaç gibi gelir o fiyata.

Son düzenleme:

t_h42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşların attığı Gigabyte laptoptan kesinlikle uzak durun. Clevo kasa laptopların hepsi sıkıntı çıkarır. Monsterın ucuz laptopları gibi malum. Bide Hp Victus düşüncekseniz 15.6 inç modeli yerine 16.1 inç modelini alın. Ekran kartı watt ları 15.6 inçde düşük. Bide Victus alacaksanız 4000 ekran kartlı modellerinde tek m2 slodu var ona göre alın bide paneli %45 Ntsc renk gamotunu destekliyor yani %60 Srgb destekliyor oyun tasarlarken belki yetersiz kalabilir.

Bütçenize en uygun cihaz:

https://www.n11.com/urun/asus-tuf-gaming-a15-fa507nv-lp038-r7-7735hs-16-gb-512-gb-ssd-8-gb-rtx4060-156dos-fhd-dizustu-bilgisayar-39005472?magaza=gamers-arena&utm_source=comp_akakce&utm_medium=cpc&utm_campaign=akakce_genel#unf-review

Sizi asla üzmeyecek bir makine. Ekran kartı max performans çalışıyor. Bide %100 srgb rengi var.
Kısaca bütçenize göre en iyi donanım.

N11 istemezseniz 4k farkla HepsiBurada linki :

https://www.hepsiburada.com/asus-tu...6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-pm-HBC00003V1LBH

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Minimum 4060 ekran kartlı olanı seçmelisin. 4070 tam kurtarır.

Medusaa01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
tam da şöyle bir cihaz bulmuştum. https://www.hepsiburada.com/hp-victus-16-r0044nt-i5-13500h-16gb-ram-512gb-ssd-8gb-geforce-rtx-4060-16-1-inc-fhd-freedos-siyah-7p645ea-p-HBCV00004NERRP?magaza=HP%20Store%20Türkiye
eski bilgisayarım hp markaydı yaklaşık 10 yıl kullanmıştım o yüzden sağlamlığına güveniyorum. yazdığım cihazda 2x8gb ram var.
asus tuf serisi atmışsınız o da çok öneriliyor fakat okula götürme açısından biraz hafiflik ön planda, ağır geldi o biraz bana. Renk gamotunu da valla hiç anlamıyorum ama eğer çok fark edecekse ağırlığı arka plana atabilirim.

evet cihazın ağırlığına baktım 2.20 kg diyor:d ay şaşırdım hp victus 2.30 sanki ben yanlış mı hatırlıyorum

t_h42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
tam da şöyle bir cihaz bulmuştum. https://www.hepsiburada.com/hp-victus-16-r0044nt-i5-13500h-16gb-ram-512gb-ssd-8gb-geforce-rtx-4060-16-1-inc-fhd-freedos-siyah-7p645ea-p-HBCV00004NERRP?magaza=HP%20Store%20Türkiye
eski bilgisayarım hp markaydı yaklaşık 10 yıl kullanmıştım o yüzden sağlamlığına güveniyorum. yazdığım cihazda 2x8gb ram var.
asus tuf serisi atmışsınız o da çok öneriliyor fakat okula götürme açısından biraz hafiflik ön planda, ağır geldi o biraz bana. Renk gamotunu da valla hiç anlamıyorum ama eğer çok fark edecekse ağırlığı arka plana atabilirim.
Knk fazla fark etmez ağırlık. Bide renk gamotu baya etki edecek oyun tasarımında. Bide attığım asustaki Ryzen 7 7735HS , İ7 13700H kıvamında güçlü bir işlemci. Bide 4000 serisi ekran kartlı Victuslarda tek m2 slodu var herhalde okumadın yazımı. Bu arada Asus Metal kasa Victus Plastik ama dandik değil plastiği söyleyem

Ben yerinde olsam Asus Tuf u alırdım

Medusaa01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Arkadaşların attığı Gigabyte laptoptan kesinlikle uzak durun. Clevo kasa laptopların hepsi sıkıntı çıkarır. Monsterın ucuz laptopları gibi malum. Bide Hp Victus düşüncekseniz 15.6 inç modeli yerine 16.1 inç modelini alın. Ekran kartı watt ları 15.6 inçde düşük. Bide Victus alacaksanız 4000 ekran kartlı modellerinde tek m2 slodu var ona göre alın bide paneli %45 Ntsc renk gamotunu destekliyor yani %60 Srgb destekliyor oyun tasarlarken belki yetersiz kalabilir.

Bütçenize en uygun cihaz:

Asus Tuf Gaming A15 FA507NV-LP038 R7-7735HS 16 GB 512 GB SSD 8 GB RTX4060 15.6"Dos FHD Dizüstü Bilgisayar Fiyatları ve Özellikleri

Sizi asla üzmeyecek bir makine. Ekran kartı max performans çalışıyor. Bide %100 srgb rengi var.
Kısaca bütçenize göre en iyi donanım.

N11 istemezseniz 4k farkla HepsiBurada linki :

https://www.hepsiburada.com/asus-tu...6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-pm-HBC00003V1LBH
cihaz ryzen 7 diyor ama kime sorduysam intel işlemci tercih et diyorlar.

Medusaa01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Knk fazla fark etmez ağırlık. Bide renk gamotu baya etki edecek oyun tasarımında. Bide attığım asustaki Ryzen 7 7735HS , İ7 13700H kıvamında güçlü bir işlemci. Bide 4000 serisi ekran kartlı Victuslarda tek m2 slodu var herhalde okumadın yazımı. Bu arada Asus Metal kasa Victus Plastik ama dandik değil plastiği söyleyem

Ben yerinde olsam Asus Tuf u alırdım
anladım bende ram konusunda baktım 2 slot olduğu yazıyordu ama dediğiniz gibi ilerde yükseltebilecek olmalıyım yani 2 slot olması daha iyi olur.

Ne amaçla intel işlemci tercih et diyorlar ona göre cevap verecemde
3d tasarım tarzı şeyler, amd de fazla ısınma olabiliyormuş

t_h42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
anladım bende ram konusunda baktım 2 slot olduğu yazıyordu ama dediğiniz gibi ilerde yükseltebilecek olmalıyım yani 2 slot olması daha iyi olur.

3d tasarım tarzı şeyler, amd de fazla ısınma olabiliyormuş
Knk benim dediğim M2 slodu ssd slodu. Knk ısınma diyorsunda Asus Tuf sıkıntı çıkarmaz. Bide laptoplar küçük cihazlar ısınma illaki bir süre olacaktır.

Asusta 2 tane M2 ssd slodu var

Zaten bilgisayarlar hakkında bir bilgim var ki eleyerek 4 tane bilgisayar arasında kalmışım
Knk hakaret gibi algılamada bazı temel bilgileri öğrensen iyi olur. Elediğin pclerde fiyatına değecek şeyler değil.

Medusaa01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Knk benim dediğim M2 slodu ssd slodu. Knk ısınma diyorsunda Asus Tuf sıkıntı çıkarmaz. Bide laptoplar küçük cihazlar ısınma illaki bir süre olacaktır.

Knk hakaret gibi algılamada bazı temel bilgileri öğrensen iyi olur. Elediğin pclerde fiyatına değecek şeyler değil.
o yüzden danışıyorum zaten size bilip bilmeden saçma sapan paralar vermeyeyim diye:(

denemesakın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4

Her şey güzel de ben n11 den bi şey alma taraftarı değilim, eskiden çok sorunlu idi... gamers arena satıcı güvrnilir mi onu da bilmek gerekir.

t_h42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Her şey güzel de ben n11 den bi şey alma taraftarı değilim, eskiden çok sorunlu idi... gamers arena satıcı güvrnilir mi onu da bilmek gerekir.
Bu arada satıcı güvenilir. Bende n11 sıkıntılı diye istemezse hepsiburada linki attım. Ben olsam ilk n11 denerim sıkıntı çıkarsa hepsiburada. 4k fiyat farkı için değer

denemesakın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
aynı cihaz trendyolda 32.899tl satıcı yine gamers arena???
trendyol ve hepsiburada benim alışveriş tercihim olurdu zira ben n11 den hiç alışveriş yapmadım. yapmamam için çok arkadaşlarım uyarmıştı. işin bu kısmı tamamen sorup soruşturmalık bi şey...

gamersarena nın kendi sitesinde adres kadıköy yazıyor, gidip oradan da almak uygun olabilir. telefon edersin mesela istanbulda isen.

t_h42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
trendyol ve hepsiburada benim alışveriş tercihim olurdu zira ben n11 den hiç alışveriş yapmadım. yapmamam için çok arkadaşlarım uyarmıştı. işin bu kısmı tamamen sorup soruşturmalık bi şey...
N11 bazen sıkıntılı bazen sıkıntısızda 4k fiyat farkı için şahsen denerdim ben

Medusaa01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
evet öyle de satıcıların da aynı olması biraz şüpheye düşürüyor

denemesakın

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
evet öyle de satıcıların da aynı olması biraz şüpheye düşürüyor
kendi sitesinde bile daha pahalı:

kadıköyde adresi. istanbulda iseniz gidip pazarlık bile yapabilirsiniz kanımca. sakın pazarlık olmaz demesinler, inanma, n11 de bu fiyata veriyorlarsa olur. :D