ÖSS SKANDALI !!! Başörtülü anneleri içeri almadılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ottomans1453

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ÖSS'ye girecek çocuklarını yalnız bırakmak istemeyen başörtülü anneler Marmara Üniversitesi'nde büyük bir şokla karşılaştı.

Kapıdaki güvenlik görevlileri içeri girebilmeleri için başörtülerini çıkarmalarını istedi. Bazı anneler örtülerini çıkararak çocuğunu içeride beklerken, bazı anneler ise örtülerini çıkarmayı redderek dışarıdaki kaldırımlarda bekledi.

Türkiye'de 1 milyon 530 bin adayın katıldığı ÖSS sabah 09.30'da başladı. Marmara Üniversitesi Göztepe Kampüsü'ne gelen adaylar da sınav giriş belgelerini yetkililere göstererek içeri girdi. Sınav prosedürü gereği başörtülü adaylar ise örtülerini çıkardıktan sonra içeri alındı. Aynı uygulama adayların anneleri için de uygulanmak istendi. Büyük bir heyecanla çocuklarını sınav merkezine getiren anneler "Örtünüzü çıkarmalısınız" sözleri ile hüsran yaşadı. Ne yapacaklarını şaşıran kadınlar büyük üzüntü yaşarken olaya şahit olan ve biraz sonra sınava girecek çocukların moralleri altüst oldu. Bu durum karşısında kimi öğrenci sınava girmek bile istemezken annesinin ısrarı ile sınav salonuna gitti. Güvenlik görevlilerinin talimatı ile örtüsünü çıkaran bir kadın koşa koşa içeri girdi ve çocuğunun yanına gidebildi.

Çocukları ile birlikte gelen ancak başörtüleri nedeniyle içeri giremeyen veliler kampus önündeki kaldırımlarda beklemek zorunda kaldı. Yanlarında getirdikleri Kur'an-ı Kerim, cevşen ve dua kitaplarını okumaya başlayan kadınlar çocuklarının başarılı olabilmesi için bol bol dua etti.

Yaşadıklarına tepki gösteren veliler, önceki yıllarda kampus bahçesine kadar girebilmelerine rağmen, şimdi alınmamalarını Anayasa Mahkemesi'nin son kararına bağladı. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan başörtülü veliler, sabah çocukları ile birlikte kampus girişine geldiklerini ancak başörtülü olmaları nedeniyle içeriye alınmalarına üzüldüklerini söyledi.

Yaşadıkları karşısında çok sinirlendiğini kaydeden bir başörtülü veli tepkisini şöyle dile getirdi: "Bu durum böyle devam edemez. Lütfen yetkililer bu konuda acımızı duysunlar. Ben veli olarak örtülüyüm, inancım gereği örtülüyüm. Çocuğumu içeriye kadar sokamıyorsam bu memleket ne hale gelmiş. Ne olursunuz artık bu kavgayı bitirsinler. Hiçbir şekilde politik ve siyasi niteliğimiz yok bizim, sadece örtümüz var ve inancımız gereği var. Ben şuraya kadar giremedim, çocuğuma güle güle diyemedim ve lanetler yağdırdım. Olacak iş mi bu? Ben veliyim sonuçta. Lütfen bu sorun artık bir şekilde halledilsin ve bizlerin de bu acısı dinsin artık."

Üçüncü oğlunu sınava getirdiğini söyleyen bir başka başörtülü veli de dört yıldır aile olarak üniversite heyecanı yaşadıklarını ifade ederek şöyle konuştu: "Bundan önceki senelerde okul bahçesinde oturdum bekledim. İçeriye alınmamazlık gibi bir durumla da hiç karşılaşmadım. Ama bu olay çocuğumu hakikaten etkiledi. Çocuğum içeriye girerken canı sıkıldı, geri döndü, yüzü asıldı. Bu durumun düzelmesini umutla bekliyoruz. Bizlerin kampus bahçesine alınmamasında Anayasa Mahkemesi'nin son aldığı karın etkili olduğunu düşünüyorum. Mevlam neyler, neylerse güzel eyler. Vardır bir şey mutlaka da düzelecektir diye de ümit ediyorum. Ümidimi hiçbir zaman yitirmedim."

Bir veli ise konuyla ilgili en güzel cevabın susmak olduğunu ifade ederek, "Ben susarak tepkimi dile getiriyorum.Susuyorum ben." diyebildi.

mavinok.ta

Dekan
Reaksiyon puanı
13
E yuh! Kaşınıyorlar valla! :mad: Kim bilir o öğrenciler ne psikoloji içinde girdiler sınava?! >X<

Ottomans1453

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Allah bunların belasını versin. Yeter ya !!! Boşuna uğraşıyolar bölemiycekler bu ülkeyi, böldürmüyeceğiz. Her zaman dediğim gibi tekrar söylüyorum ;

AZİZ BİR MİLLETİN SEFİL TORUNLARIYIZ...

mavinok.ta

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Bela okuma kardeşim bunlara değmez bile..! |)

Ve maalesef ki haklısın "Aziz bir milletin sefil torunlarıyız..." :L

must

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Pardon da aileler içeri girebiliyor mu ki? ben öss 2007 ye girdim hiçbir öğrenci velisini örtülü - açık, sağcı - solcu ne olursa olsun kimseyi kesinlikle içeri almamışlardı. Uygulama değişmiş demek, keşke içeri alsalardı böyle bir tatsızlık olmasaydı.

must

Asistan
Reaksiyon puanı
0
sevindi dedi ki:
okulun bahçesine almamışlar kardeşim...
Pardon yanlış anlamışım. oha artık çok saçma ve salakça olmuş bu ne böyle ya bu ne rezillik ne kadar anlayışsız olmuşuz.

SoundOfLife

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Allah islah Etsin.. İslahı mümkün degilse tez zamanda tarafına alsın...

paşazede

Doçent
Reaksiyon puanı
3
yuhh diyorum bukadarıda olmaz sınır dışı edin oldu olucak bunasıl bi rezalet
bunların yüzünden bu aptalca sefil düşünceler ve düşüneneler yüzünden kendi ülkemizde bile huzur bulamyoruz
ondan sonra yok neden abd yok neden kanada yok neden ingilterede yaşanıyo diye konuşuyolar
ulan kendi ülkemde bigün huzur vermiyosnuzki yakında beyaz paçalaı don giyenler sokağa ççıkmasın çıkanlar laikliğe hakaretten içeri atılıcak olmadı kellesi vurulucak diye yasa çıkaracaklar allah birinizin değil topunuzun belasını versin top herifler

hakimebu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kim ne serefsizlik yaparsa yapsin Allah birgun mutlaka nurunu tamamlayacaktir...

RastaRules

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yarın öbür gün sokaklara çıkmaları yasaklanacak, sonra da kapanmaları yasaklanacak.Ben de hiç şaşırmıycam bu ülkeye ne oluyor böyle diye.Artık gayet doğal haber bunlar.

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Üniversiteyse gayet normal, eskiden biraz daha esnek davranılıyordu, ama son dönemdeki yasa çıkarmalar vs. olayı politik ve geridönülmez bir yola soktu, bence alınmaları lazımdı, bence pek önemi olmasa da bazı öğrenciler için manevi destek olabiliyor.velev ki bunu ispanyalardan konuşarak bu hale getiren düşünmesi gerekiyor.

RastaRules

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Açılın kardeşim siz de ne zorluyorsunuz.Üniversiteye geliyorsunuz babanızın çiftliğine değil.Hem üniversiteler sizin mi noluyor öyle elini kolunu sallaya sallaya gelmeler.Önce bi açılın saçılın sonra.

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
RastaRules dedi ki:
Açılın kardeşim siz de ne zorluyorsunuz.Üniversiteye geliyorsunuz babanızın çiftliğine değil.Hem üniversiteler sizin mi noluyor öyle elini kolunu sallaya sallaya gelmeler.Önce bi açılın saçılın sonra.
tahrik kokan hareketler.

Ottomans1453

Asistan
Reaksiyon puanı
0
BaRY dedi ki:
Üniversiteyse gayet normal, eskiden biraz daha esnek davranılıyordu, ama son dönemdeki yasa çıkarmalar vs. olayı politik ve geridönülmez bir yola soktu, bence alınmaları lazımdı, bence pek önemi olmasa da bazı öğrenciler için manevi destek olabiliyor.velev ki bunu ispanyalardan konuşarak bu hale getiren düşünmesi gerekiyor.

şimdi suç RTE nin mi oldu ? Anayasa mahkemesine itiraz dilekçesi veren o muydu ? Türbana yasak kararı veren o muydu ? Türbana ret kararı veren 9 Anayasa mahkemesi üyesini o mu atadı ? Türbanlılara sıkma baş diyen o muydu ? vs

olympuskiller

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Üniversiteyse ne demek gayet normal şimdi kalkıpta bana o üniversitenin ya da aynı zihniyete sahip diğer üniversitelerin rektörlerinin bilimselliğinden ya da üniversitelerin bilim yuvası oluşundan kim bahsedebilir, yasalarla falan olayı geri dönülmez konuma geri getirdi demiş arkadaşlar şimdi bir dayanak oldu değil mi anayasa mahkemesinin iptal kararı sorsan verecekleri cevap belli:Yasaların gereği bu, işine gelince yasaya uy işine gelmeyince millet iradesini bile hiçe say, muasır medeniyetmiş... Atamın kemikleri sızlıyodur şimdi

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Ottomans1453 dedi ki:
BaRY dedi ki:

şimdi suç TYE nin mi oldu ? Anayasa mahkemesine itiraz dilekçesi veren o muydu ? Türbana yasak kararı veren o muydu ? Türbana ret kararı veren 9 Anayasa mahkemesi üyesini o mu atadı ? Türbanlılara sıkma baş diyen o muydu ? vs

Hükümet sonucun nasıl olacağını biliyordu.AİHM Türkiyedeki tüm mahkemelerden daha yüksek bir kurumdur.AİHM kararına göre devlet kurumlarında türban takılması laikliğe aykırı olarak kabul edilmiştir.Bu nedenle hiç bir şekilde türban yasağının kalKma gibi bir durumu söz konusu değildir.Kalmadı, ilerleyen dönemdede kalKmayacak, kaldırırım diyen yalan söyler, ancak 1979 iran devrimi gibi bir durumda mümkün ama Ordu içinde irticacı barındırmıyor, yani o da mümkün değil.

BU YASAĞI KALDIRACAĞIM DİYEN YALAN SÖYLER, DAHA ÖNCEKİ DÖNEMDEKİLER DE KALDIRAMADI, DAHA SONRA GELECEKLERDE KALDIRAMAZ.

mnyk

Asistan
Reaksiyon puanı
1
İyi de veliler bahçeye dahi giremiyorlar ses yapıp öğrencileri rahatsız ederler diye. Bu haber yalan gibi geldi bana.

paşazede

Doçent
Reaksiyon puanı
3
RastaRules dedi ki:
doğru sizin için ünv anlamı bu dimi
açılıp saçılma yeri okuyup adam olma yeri değil
ünv. halkın değilde kimin sorması ayıptır sana göre halk açılıp saçılanlarmıdır
ayırca kıyafet yönetmeliğinde okullardaki etek boyu diz altıdır kaba etve çevresi
değilidr
daha çok şey söylerdimde neyse boşwer değmezsiniz arkadsım
bakın o ağzınızın suyu aka aka imrenerek baktığınız avrupya bizim insanımıza huzur vermediğiniz iiçin orya gidyo
bana hizmet ediceğine sırf başı kapalı diye onlara hizmet ediyo çünkü onlar bukadar ucuz işlerle uğraşmak yerine kazanabildikleri kadar çok insan kazanıyolar onlar gelişiyo bizde sizin gibi açılıp saçılmaktan bahseden bi avuç insanlar böyle uğrasıyoruz işte

Ottomans1453

Asistan
Reaksiyon puanı
0
doğru kaldırılmaz , yargının ve mahkemelerin içinde mason sürüleri olduğu sürece bu yasaklar kaldırılmaz.

RastaRules

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ottomans1453 dedi ki:
BaRY dedi ki:

şimdi suç RTE nin mi oldu ? Anayasa mahkemesine itiraz dilekçesi veren o muydu ? Türbana yasak kararı veren o muydu ? Türbana ret kararı veren 9 Anayasa mahkemesi üyesini o mu atadı ? Türbanlılara sıkma baş diyen o muydu ? vs

Anlatılacak çok şey var ama boş yere yorma arkadaşım sen kendini.Anlamak istemiyorlar, kalıplar içine girmişler, çıkamazlar.

"Bacımın örtüsü batmakta rezilin gözüne, Acırım tükürüğe billahi tükürsem yüzüne "

(Mehmet Akif ERSOY)

RastaRules

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
paşazede dedi ki:
RastaRules dedi ki:
doğru sizin için ünv anlamı bu dimi
açılıp saçılma yeri okuyup adam olma yeri değil
ünv. halkın değilde kimin sorması ayıptır sana göre halk açılıp saçılanlarmıdır
ayırca kıyafet yönetmeliğinde okullardaki etek boyu diz altıdır kaba etve çevresi
değilidr
daha çok şey söylerdimde neyse boşwer değmezsiniz arkadsım
bakın o ağzınızın suyu aka aka imrenerek baktığınız avrupya bizim insanımıza huzur vermediğiniz iiçin orya gidyo
bana hizmet ediceğine sırf başı kapalı diye onlara hizmet ediyo çünkü onlar bukadar ucuz işlerle uğraşmak yerine kazanabildikleri kadar çok insan kazanıyolar onlar gelişiyo bizde sizin gibi açılıp saçılmaktan bahseden bi avuç insanlar böyle uğrasıyoruz işte

Kimilerine göre kapanmak medeniyetsizlik, saçmalık, eğitimsizlik, anti-özgürlük.
Üniversite bazı kesimlerin tekelinde maalesef.Halkın diyemiyorum.Türkiye'de halk kavramı Atatürk'ten sonra değişti ne yazık ki.
Ben insanların açılıp saçılmasını ya da kapanmasını isteyen biri değilim.Mantıklı insan istediğini yapar, özgür iyi bir ülkeyse de inançlarını istediği gibi yaşar.Ama maalesef Türkiye'de işler demokrasi cumhuriyet hukuk kavramları olmadığı için böyle şeyler henüz Türkiye'mde yok.

kartanesi34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Çıldırmasına ramak kalmış bir dünyada, çıldırmaya meyili hayli yüksek bir benliğin içinde, aldığımız nefesten bunalarak yaşıyoruz hayatı...

Ne Garip...

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Saçma bir uygulama ama sebebi belli: Orası üniversite. Kanun böyle diyorsa böyledir. Değişmezse daha çok bu vakalar ısınır ısınır önümüze gelir. biz de Küçük emrah biçiminde yorumlar yaparız.
Bu tür uygulamalar sebebiyle kafa bağlamayı/örtmeyi/gizlemeyi/x/y özgrlük ve demokrasiyle "özdeşleştirenlere" malzeme çıkıyor. En çok ona yanarım.

Allah hepimizi tez zamanda yanına alsın; bitsin bu dert.

Güzel günler.

Not: Mehmet Akif kustuk artık, ısıtıp ısıtıpaynı lafı getirmeyin önümüze.

olympuskiller

Profesör
Reaksiyon puanı
7

Burası senin Türkiyen değil artık bir ülkeden çok bir işletme olma yolunda hızla ilerliyoruz bizi bölmek için ya da ne bileyim ülkeyi buhrana bunalıma sokmak için pkk dan daha fazla ve daha sistemli çalışanlar var bunlar olduğu sürece bu ülkede, bu ülke halkın olmayacak maalesef

DogukanDogu84

Profesör
Reaksiyon puanı
9
hemen galeyana gelmişsiniz, böyle bişey yok YALAN haber.Kaynağı niye göstermedin?Hem böyle bir şey mantıksız YÖK başkanı AKP nin adamı dolayısı ile ÖSYM de onalrın denetiminde, kendilerini mağdur gösterecekler ya...

OyAman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şimdi bizi böyle birbirimize düşürüp teknoloji, ekonomi, eğitim ve kültür alanlarında geri bırakmaya çalışanlar "ha ha ha bunlarda amma balıkmış uğraşmamıza bile gerek kalmadı" diyerek gülüyorlar...

RastaRules

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Berkin Bozdoğan dedi ki:
Saçma bir uygulama ama sebebi belli: Orası üniversite. Kanun böyle diyorsa böyledir. Değişmezse daha çok bu vakalar ısınır ısınır önümüze gelir. biz de Küçük emrah biçiminde yorumlar yaparız.
Bu tür uygulamalar sebebiyle kafa bağlamayı/örtmeyi/gizlemeyi/x/y özgrlük ve demokrasiyle "özdeşleştirenlere" malzeme çıkıyor. En çok ona yanarım.

Allah hepimizi tez zamanda yanına alsın; bitsin bu dert.

Güzel günler.

Not: Mehmet Akif kustuk artık, ısıtıp ısıtıpaynı lafı getirmeyin önümüze.

Siz küçük emrah gibi başka bir isim söyleyin moderatör kimliğinde biz ortaya karışık çekelim, mutlu olun, Allahım ya Rabbim ya.Her düşüncesini millete kabul ettirmeye çalışanlardan bıktık biz de.

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Ya ne yalan haberi adam kendimi uydurdu o kadar seyi..

Yorum Yok..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...