Bunu 750 bin genç çözemedi!

Bu konuyu okuyanlar

mila12

Dekan
Emektar
Katılım
5 Kas 2007
Mesajlar
9,863
Reaksiyon puanı
255
Puanları
83
60 kişilik ekip tarafından hazırlanan 2008 yılı ÖSS sorularını okuyan ÖSYM Başkanı Yarımağan, "Sorulara baktım geçen yıldan zor değil. Bazıları okumaya anlamaya dayalı, günlük hayatta bile bilinebilecek sorular" dedi..

SUNUŞ:

2008 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'na (ÖSS) 1 milyon 644 bin 73 kişi başvurdu. Oysa genel liseler bu yıl mezun vermeyeceği için bu sayının 1 milyon 250 bin olması bekleniyordu. Lise son sınıf öğrencilerinin sayısının azalacağını, dolayısıyla şansının daha çok olacağını düşünen eski mezunlar ve üniversiteliler rekor düzeyde başvuru yapınca aday sayısı diğer yıllardan farklı olmadı. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan eski mezunların başvuru sayısının artmasının sınavı nasıl etkileyebileceğinden soruların niteliğine, üniversitelerde çok büyük kontenjan açığı olursa ne yapılabileceğine, tercih yapabilmek için gereken 160 ve 185 barajlarına ulaşmak için hangi testten ne kadar soru çözmenin şart olduğuna kadar birçok konuda merak edilenleri SABAH okurları için yanıtladı.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı'na (ÖSS) girecek 1.5 milyonu aşkın öğrencinin en çok merak ettiği konuların başında, "Bu yıl ÖSS'deki sorular kolay mı zor mu" sorusu geliyor. Bu soruya Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'a sorduk. Yanıtı, "Soruların zorluğunu, kolaylığını öğrenciler nedense gereğinden fazla önemsiyorlar. Hazırlanan soruları bir tur okudum. Geçen yılki ile eşdeğer sorular, geçen yıldan daha zor değiller" oldu. ÖSS sorularını ÖSYM'de test geliştirme biriminde 60 kişilik bir ekip hazırlıyor. Ardından da üniversitelerden yaklaşık 100 öğretim üyesi denetliyor. Sorular lise müfredatını kapsıyor. İki bölümden oluşacak sınavda toplam 240 soru olacak. Ancak sınav için sadece 240 soru değil, binlercesi hazırlanıyor. Sınav kitapçığına girecek sorular da bunlar arasından seçiliyor. Soruların büyük ölçüde hazırlandığını ve 3 hafta sonra da matbaaya gideceğini anlatan Yarımağan şu bilgiyi verdi: "Sorularda son rötuşlar yapılıyor. Ama aşağı yukarı da hangi soruların kitapçıklara gireceği kesinleşti. Sorularımız birbirine yakın düzeyde. Geçen seneden zor değil. Zorluk kolaylık kişiye göre değişir ama şu ana kadar hazırlanan soruları bir tur okudum. Şunu söyleyeyim geçen seneden daha zor olmadığı kesin. Aynı seviyede. Geçen yılki sorular ile eşdeğerler."

SOKAKTA İNSAN ÇÖZER

Öğrencilerin soruların zor mu kolay mı olacağı konusunu çok önemsediğini ancak bilen için bunun önemli olmadığını anlatan Yarımağan, şöyle devam etti: "Soru zor olsa bile bildiğiniz konulardaki sorular kolay gelir. Bizim sorularımız arasında bir kısım sorular var ki genel kültüre, okuduğunu anlamaya dayalı. Örneğin Türkçe soruları. Belki imla soruları hariç, herkes çözebilir özel bir bilgi gerekmiyor. Sokaktaki bir insana bu soruları sorarsanız, bazı fizik sorularını bile bilebilir. Soruların bir kısmı okumaya anlamaya dayalı sorular. Edebiyat soruları günlük hayatta bilinebilecek sorular. Matematikte özellikle de Matematik 1'deki sorular oldukça kolay, belirli kavramları bilerek, soru çözmeye yönelik oldukça kolay sorular. Bunun yanında müfredata, bilgiye dayalı sorular da var elbette. Ben bunlarda en belirgin biyoloji ve kimya sorularını görüyorum. Bunlar özel bilgi gerektiriyor."

DENGEYE BAKIYORUZ

Sorular arasında kolaylık ve zorluk derecelerinin dengeli olmasına çalıştıklarını dile getiren Yarımağan, bunun nedenlerini şöyle açıkladı: "Soruların belli bir zorlukta da olması lazım. ÖSS gibi çok sayıda adayın girdiği bir sınavda kitleleri birbirinden ayırmamız lazım. Birkaç bin kişilik çok üst grup var. Bunlar soruların tamamını çözüyorlar. Bu grubu birbirinden ayırmak için zor sorulara ihtiyacımız var. Eğer bütün soruları orta zorlukta sorarsanız üst kesimi birbirinden ayıramazsınız. Diğer taraftan kolay soruların da sınavda yer alması lazım ki bu kez de daha alt başarılı kesim birbirinden ayırılsın. Bu nedenle zorluk dereceleri değişik düzeylerde olan sorulara yer verilir. Adaylar arasında iyi bir ayırım yapabilmek için ortalama başarının yüzde 50'nin altında olması gerekiyor. Yani 100 soruluk bir test uyguladıysanız giren kitlenin ortalama başarısı örneğin 40-50 düzeyinde olursa o test iyi bir test oluyor. Ortalama başarıyı yüzde 80'lere çektiğinizde bu kez üst kısımdaki adayları birbirinden ayıramıyorsunuz. Ortalama başarıyı yüzde 30'ların altına indirirseniz bu sefer alt ve orta kesimi ayıramazsınız. O yüzden sorular arasında zorluk ve kolaylık açısından kitleleri ayırabilmek için denge olması gerek."

KULLANILMAYAN ÇÖP OLUR

Yarımağan soruları tamamen ÖSYM'nin kendi ekibinin hazırladığını belirterek, "Soruları dışarıdan almayız. Bizim ekip hazırlar. İhtiyacın birkaç katı soru hazırlarlar. Bunların en uygun olanlarını seçeriz. Artan sorular çöpe gider. Her yıl yeni baştan sorular hazırlanır" dedi. Sınav soruları matbaada iken çevresinde "elektronik karartma" yapıldığını, yani iletişimin tamamen kesildiğini anlatan Yarımağan baskı süresince matbaaya girip tekrar soruları kontrol ettiğini belirterek, şöyle dedi: "Nasıl soruları matbaaya yollamadan, son bir kez yeniden okuyorsam baskı sırasında da gider okurum. Baskıya bakarım. Soruları ölçmeye dair değerlendiriyorum. Mesela matematik sorularına hocaların yanı sıra bir görüş de benden geliyor. Ama biyoloji kimya sorularını mesleğim gereği değerlendiremem onları sadece okurum."

15-(8-3)=? 750 bin öğrenci yanıtı veremedi

Yarımağan sınava giren adaylar arasında dört işlemi bile yapamayanlar olduğunu belirterek, şu örneği verdi: "Bir soru vardı hiç unutamıyorum. 2006 yılında sorduk. Rakamlar tam hatırımda değil ama soru şöyleydi: 15-(8-3) =? Sonucun ne olduğunu sorduk. 8'den 3'ü çıkaracak, 5 kalacak, 15'ten 5'i çıkaracak 10 kalacak. Bunu adayların yüzde 48 yapamadı. Yani 1.5 milyon kişiden nerede ise yarısı bu sorunun cevabını veremedi. Maalesef seviye böyle."

Kaynak
 

pesimist

Rektör
Emektar
Katılım
30 Eyl 2005
Mesajlar
18,537
Reaksiyon puanı
1,567
Puanları
113
Yaş
37
Yalan söylüyor.
 

yuureii

Profesör
Katılım
13 Ara 2007
Mesajlar
2,239
Reaksiyon puanı
3
Puanları
0
Pek inanamadım işin açıkçası. %50 yapamamış olamaz.
 

pesimist

Rektör
Emektar
Katılım
30 Eyl 2005
Mesajlar
18,537
Reaksiyon puanı
1,567
Puanları
113
Yaş
37
Amacı belli.. Çocuklara çok zor sorular soruyorsunuz. bu çocuklar neden yerleşemiyorlar üniversitelere? gibi sorular gelince, sizin çocukların kapasitesi yok,biz zor sormuyoruz demek istiyor güzel bir dille.
 

gorko

Asistan
Katılım
31 Tem 2007
Mesajlar
479
Reaksiyon puanı
3
Puanları
0
Bişi diyemiyorum yuh onuda yapamıyolarsa .....
 

EskiKullanici

Asistan
Katılım
3 May 2007
Mesajlar
143
Reaksiyon puanı
0
Puanları
16
her soruyu yapamayan kesin çıakr fakrlı alanlarda yarışılıyor ve her türlü osru tipinin çözülmesi isteniyor öğrenciden. sözel öğrencisi mesela her ne kadar toplmaayı bilsede sınav psiklojisinde mat sorularını göz ardı ederek geçiyor geçmeyenlerin içinde de sallayanlar var bu böyle olunca da yapamayanlar çıkıyor.

ama söylenende gereğinden fazla mübalağa var. Bu da bir gerçek
 

Nemesis

Dekan
Katılım
31 Eki 2007
Mesajlar
7,764
Reaksiyon puanı
10
Puanları
38
Yaş
34
İyide 750.000 kişinin bunu okumaya zahmet edip çözmeye calıstığını nerden bilelim ?
 

Be5tE

Dekan
Katılım
22 Nis 2008
Mesajlar
7,341
Reaksiyon puanı
5
Puanları
0
Bence çok doğru söylüyor hala dört işlemi yapamayan birsürü klişi var bazen bende hata yapıyorum ama bu kadar kolaylarını asla yapmam inş benim gireceğim sene de bu soruya benzer hatta bunla ilgili şeler sorsun :D türkçe sormasınlar mat sorsunlar ben hepsini yaoarım öhemm öheemm :p

Bide o amca :p bizi rahatlatmak için söylüyor bide bilene sprular hiç bir zaman zor gelmez ;) sen ben yapamam Öss zor diyorsan birşey bilmiyorsun demektir ;)
 

Turab Garip

Dekan
Emektar
Katılım
30 May 2007
Mesajlar
6,849
Reaksiyon puanı
132
Puanları
63
Bu arada bir çok ilköğretim okulunda, bir çok lisede, okuma/yazma dahi bilmeyen bir sürü öğrenci sırf kurtulmak için sınıf geçiriliyor. Önce illa herkes okuyup büyük adam olacak diye zorluyoruz. Kolundan tutup zorla okula görütüyoruz; sonra da "bundan adam olmaz, diplomasını verelim kurtulalım" diye okuma yazma bile öğrenmeden liseyi mezun ettiriyoruz. Ondan sonra da bu işlemi okuyup anlayıp çözmesini istiyoruz. Zulüm..

Bunlar kesin istatistikler. Yani "yüz kişiye sorduk" gibi abuk anket değil, yüzde yüz kesin olan rakamlar. Dolayısıyla adam yalan söylemiyor; Türkiye'nin gerçeklerini gözler önüne seriyor.
 

AYT@C

Doçent
Katılım
31 Ocak 2008
Mesajlar
548
Reaksiyon puanı
0
Puanları
0
Walal ben cozmusutm :d hatirliom bu soruyu :)
 

technonur

Asistan
Katılım
8 Eki 2006
Mesajlar
177
Reaksiyon puanı
0
Puanları
0
edit: 2006 yılında sorulmuş bende diyorum alla alla böyle kolay bi soru yoktu :D
 

erdempolat

Asistan
Katılım
20 May 2007
Mesajlar
212
Reaksiyon puanı
2
Puanları
0
Ben o soruyu yaptım, ama nasıl yaptım; bizi ÖSS'ye hazırlama şekilleri yüzünden %50'nin yapamadığına inanırım. Öyle bir hazırlıyorlar ki neyi yapacağınızda kesin karar kılamıyorsunuz. Bu soruyu gördüğümde 3-4 dakika düşünmüşümdür "kesin bu işte bir terslik var, bu kadar kolay soru olamaz, buralarda biryerlerde bir cinlik olmalı" diye. Doğru şıkkı seçemiyoruz, doğru üniversiteyi seçemiyoruz, doğru mesleği seçemiyoruz, doğru hayatı seçemiyoruz... Ertesi sene bu sorunun doğru cevabını seçemeyen %48'in önüne oy pusulasını koyuyorlar...
 

PRoMeTuS

Profesör
Katılım
17 May 2007
Mesajlar
1,617
Reaksiyon puanı
5
Puanları
38
Tamam herşey güzel sölenmiş edilmiş ama bi itiraf edeyim..
toplam 60 mat sorusundan 2 yanlışımdna biri bu :L
ve inanıyorum ki bnm gibi bu soruyu yanlış yapan bi sürü insan var..
bu soru gibi sorular aslında dikkati ölçen sorular, ki össnin amaçlarında biri de bu dikkati ölçmek..
 

titanyum

Profesör
Katılım
17 Nis 2006
Mesajlar
3,796
Reaksiyon puanı
7
Puanları
38
750.00 kişinin çözemediğine inanmıyorum benim yarım akıl matematik bilgim bile çözdü :D
 

Tartarus

Profesör
Katılım
18 Ağu 2006
Mesajlar
1,243
Reaksiyon puanı
0
Puanları
0
Çok aşağılık bir sistem... Türlü tuhaf sınav şekillerini insanları kobay olarak kullanarak uyguluyorlar. Şimdi SBS diye bir şey çıktı!! insanların neyi umursadığının bir önemi yok, sadece elemeye dayalı bir sistem. Başarıs olanların ne suçu var? Hepsi gerizekalı mı yoksa eşit şartlarda eğitilmeyen insanlar mı?
Eh biz böyle alıştık, insan değilde bir çuval pirinci eliyorlar sanki...
 

dead_ghost

Profesör
Katılım
15 Kas 2007
Mesajlar
2,257
Reaksiyon puanı
0
Puanları
0
bence kolay olduğundan çözememişlerdir ;)
ya YÖK bukadar kolay sormaz kesin bi çetrefil var bu soruda diyip boş bırakan bile olmuştur :D :D
 

Son mesajlar

Üst