ÖSS kılavuzunda yenilik

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Adayların boy ve kiloları sorulacak, ona göre sınavda sıralara oturtulacak...

Her yıl yaklaşık 1.5 milyon öğrencinin bir üniversite kapısından adım atabilmek için yarıştığı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSS) kılavuzu yayımlandı. Katsayı tartışmaları yüzünden Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Genel Kurulu'ndan onayı iki haftalık bir gecikme ile çıkan kılavuz ÖSYM Başkanlığı tarafından ortaöğretim kurumlarına gönderilmeye başlandı. Kılavuzda, puan hesaplaması, testler ve içerikleri gibi türban yasağı konusunda da değişiklik yapılmadı. Başvuru formunda kullanılacak fotoğrafın 'başı açık' çekilmiş olması kuralı korundu. Ancak olası yeni yasama, yürütme ve yargı organları kararlarına uygun olarak YÖK'ün konuyu 13 Mart'taki toplantısında yeniden ele alabileceği tahmin ediliyor. Klavuzdaki yenilikler ise şöyle:

* Başvuruda ilk kez öğrencilerin boy ve kiloları ile ilgili bilgi alınacak. Böylece adaylar sınavda boy ve kilolarına göre ayarlanmış sıralara oturtulacak.

* Sonuçlar, temmuzun son haftasında açıklanacak.

* İki programda puan türü değiştirildi. Arkeoloji SÖZ2 ile öğrenci alıyordu, EA2 oldu. Gastronomi SAY1 ile öğrenci alıyordu, SÖZ1 oldu.

* Dünya dinleri ile yaygın din öğretimi ve uygulamaları adıyla lisans programları açıldı. Dünya dinleri programı SÖZ2, diğeri SÖZ1 ile öğrenci alacak.

* Pazarlama, insan kaynakları yönetimi, çevre bilimleri ve yönetimi, fizyoterapi ve rehabilitasyon, kültür bitkileri üretimi ve pazarlama programları 2 yıldan 4 yıla çıkarıldı.

* Bundan sonra insan kaynakları yönetimine EA, SÖZ, pazarlamaya EA, SÖZ ve ebelik bölümüne EA, SÖZ ve SAY puan türleri ile yerleştirme yapılacak.

Kaynak

rave

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yeni "denek"lere başarılar dilerim. bizi denediler olmadı sizi de denesinler:p

7/24

Profesör
Reaksiyon puanı
51
İlginş yenilikler gelmiş sanırım,olmasıda gereken ama.

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
çoğunu ilkokullara veriyorlar boy/kilo ölçseler ne değişecek ki?

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
1.87 boyla ilkokul sırasında üstelik de oturak ve masanın tamamen yapışık olduğu bir şekilde oturttukları yere beni yeniden boyumu ve kilomu sorarak oturtmaları bence bana ve devlet ekonomisine yeni bir kayıptan başka bir şey olmaz. En iyisi bu beladan uzak durmak.

Rave demiş zaten benim yerime de. :|

-BeSTe-

Profesör
Reaksiyon puanı
4
birşey sorabilir miyim bunları Ösym'nin İnternet sayfasından mı alınmış ???? Kaynak sabah dio da sabah kimden almış ???? Ösym nin sayfasında görmeden inanmam

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
-BeSTe- dedi ki:
birşey sorabilir miyim bunları Ösym'nin İnternet sayfasından mı alınmış ???? Kaynak sabah dio da sabah kimden almış ???? Ösym nin sayfasında görmeden inanmam

Bunlar direk klavuzundan alınmış doğru ise :D

Antediluvian

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Başvuru yapılan okullara Tartı ve Metre falanmı getircekler.. :D Milletin dediklerine inanarak yaparlarsa bu işi daha cok uğraşırlar haha millet sırada siz gecin boy 1.66 Kilo 134 uygun değilsiniz.. :D yerimiz yok..