Osmanlı'da Yaşanmış Bir olay

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Anladığım kadarıyla sen koyu Atatürk düşmanısın. Sana ne desek boş. Hani Bektaşi' nin bir hikayesi vardır: "Namaza yaklaşmayın" Senin durumunda aynen öyle. Senin yeni okuyup "Aaa bak burda böyle yazıyomuş" dediğin kitapları ben daha lisedeyken okuyordum. Kimin ne dediğini, ne demek istediğini senden öğrenecek değilim. Sen kendi dünyanda istediğin gibi yaşa.

Ben birilerinin yüceltilerek diğerlerinin alçaltılmasına ve diktalarının güçlendirilmesine karşıyım. Bu Atatürk düşmanlığı değildir. Ben Atatürk'ün yazdığını aktarıyorum buraya lakin eğer buraya aktaramayacaksam ve eleştiremeyeceksem Atatürk niye yazdı bunları, boşuna yazmış. + Okuduğun kitapları bilemem ama hiç okumamışsın gibi daha bir tane bile kaynak gösterdiğini görmedim ve hep aynı çizgide yorum yazdığını görüyorum. Ben sevabıyla günahıyla tarihe mal olmuş kimseye düşman değilim. Asıl düşmanlığı sen yapıyorsun ve bunu kendi ağzınla yazdın zaten.

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
daha önce de duymuştum doğru olduğuna inancım tam

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Atatürk zamanında Türkiye Amerikanın kukla devleti gibi bir şey. Türkiye zaten göçük bir devlet Rusya'dan korkuyor. Bunun için Amerikaya sığınıyor. Evet sığınıyor. Bildiğin kendimizi koruyamıyoruz. Şimdi Atatürk'ün yaptığı inkilaplardan hoşuma gideneler de var gitmeyenlerde. Batı yanlısı yani mandayı kabul etmeyip(!) fakat aslında İngiltere ve Amerika gibi devletlere boyun eğen. Her gün onlar gibi bir ülke olmak için çabalayan onlar gibi giyinmek ile ilmin fennin alakasını bana sordurtan. Tamam giyim kuşam güzeldir de o penguen gibi giysiler ne. Halka zorla giydirmek ne. Osmanlı zamanında da ciddi reformlar oluyor ama oldu bittiye getirildiğini hiç hatırlamyorum okuduğum kitaplardan veya izlediğimi belgesellerden. Hele giyim konusunda son sultanlardan biri halkın içine çağdaş giyimli insanlar salıp halkın gözünü alıştırmaya çalışırmış. Yani o gözükör sevdiğiniz Atatürkün bile hataları olabilir. Aşın bunları artık. Atatürk'ün yaptığı bazı inkilapları seviyorum mesela Harf İnkilabı zaten bu inkilap Osmanlı zamanından kalma bir inkilapmış. Yani mecliste bile tartışılmış ne yapmalıyız diye. Ama o buhran ortamında geçiştirilmiş. Ama bazı kişiler sağolsun bazı harfleri alfebemize almamışız mesela q gibi. Atatürk bu harfi beğenmedi diye. Nazal n türkçenin vazgeçilmezidir. Göktürklerden bu yana bu harf vardır.

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Atatürk zamanında Türkiye Amerikanın kukla devleti gibi bir şey. Türkiye zaten göçük bir devlet Rusya'dan korkuyor. Bunun için Amerikaya sığınıyor. Evet sığınıyor. Bildiğin kendimizi koruyamıyoruz. Şimdi Atatürk'ün yaptığı inkilaplardan hoşuma gideneler de var gitmeyenlerde. Batı yanlısı yani mandayı kabul etmeyip(!) fakat aslında İngiltere ve Amerika gibi devletlere boyun eğen. Her gün onlar gibi bir ülke olmak için çabalayan onlar gibi giyinmek ile ilmin fennin alakasını bana sordurtan. Tamam giyim kuşam güzeldir de o penguen gibi giysiler ne. Halka zorla giydirmek ne. Osmanlı zamanında da ciddi reformlar oluyor ama oldu bittiye getirildiğini hiç hatırlamyorum okuduğum kitaplardan veya izlediğimi belgesellerden. Hele giyim konusunda son sultanlardan biri halkın içine çağdaş giyimli insanlar salıp halkın gözünü alıştırmaya çalışırmış. Yani o gözükör sevdiğiniz Atatürkün bile hataları olabilir. Aşın bunları artık. Atatürk'ün yaptığı bazı inkilapları seviyorum mesela Harf İnkilabı zaten bu inkilap Osmanlı zamanından kalma bir inkilapmış. Yani mecliste bile tartışılmış ne yapmalıyız diye. Ama o buhran ortamında geçiştirilmiş. Ama bazı kişiler sağolsun bazı harfleri alfebemize almamışız mesela q gibi. Atatürk bu harfi beğenmedi diye. Nazal n türkçenin vazgeçilmezidir. Göktürklerden bu yana bu harf vardır.
cok uk uzun yazmissin da kisaca amerikalilar bilgisayar kullaniyo biz de kullaninca amerikaya boyun egmis oluruz demek fazla sacma bi mantik , bundan amerikanin ne cikari olabiliyosa :p

Aslında tümüne bakıp kiminden ders çıkarmalıyız ve kimini de örnek almalıyız.

Kimi modasından giyiyor kimi hayranlığından.
birisine ozenmek yaptiklarini ornek almakla onlarin kolesi mandasi veya kopegi olmak farkli seyler.

hamza5806

Profesör
Reaksiyon puanı
22
ejdadımızın yaptığıyla övüneceğinize konuyu siyasi savaş alanına döndürmüşsünüz:S

cuhadar

Doçent
Reaksiyon puanı
13
Bizim arşivimizi Bulgarlara satan şerefsizler kim acaba onu bilen varmı

blgram

Profesör
Reaksiyon puanı
18
cok uk uzun yazmissin da kisaca amerikalilar bilgisayar kullaniyo biz de kullaninca amerikaya boyun egmis oluruz demek fazla sacma bi mantik , bundan amerikanin ne cikari olabiliyosa :p

birisine ozenmek yaptiklarini ornek almakla onlarin kolesi mandasi veya kopegi olmak farkli seyler.

Bu tamamen farklı bir şey. Atatürk yeni bir devlet ya da yeni bir sistem getiriyor. İyi güzel hoş ama bu düzen kime uymuş. Sadece Atatürkü de suçlama yanlış ama o dönemde yapılan bir çok hata bugüne kadar gelmiş. Avrupanın yaşamı farklı bizim farklı onların uyguladığı sistem bu halka uymaz bu çok ve açık net. Kopyalayıp koymak farklı bir şey esinlenmek ayrı bir şey. Bizimkiler bizi Avrupalı yapmaya çalıştı. Elmayı Armut yapmak bu. Elmalar bir dereceye kadar Armut oldu ama hiç bir zaman tam bir armut olamadı. Ya kokusu tutmadı ya tadı.

Benim görüşüme göre bu ülkeye bu insanlara uyacak bir sistem kurmaktır. Hadi her şeyi değiştiriyoruz şeklinde . Yani araştırmadan etmeden hadi avrupalılar böyle yapmış böyle olsun bizde de demek çok saçma. Araştırarak demeliyiz ki mesela tren sektöründe bu ülkede dağlık alan çok. Nerelerde çok şurada çok. Burada tren ulaşımı için şöye bir teknik geliştirebiliriz. Sen gidip başka bir ülkenin yaptığının aynısını alırsan sorunlarla karşılaşırsın. O ülkede olmayıp senin ülkende olan. Bu ülkeyi tanıyan en çok bizleriz.

TheWesley1ousS

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Osmanlı hayranlığı yapan arkadaşlar Osmanlı'nın 1914 de 90.000 askeri ölümün kucağına attığını unutmayın. Ülkenin dört bir yanı işgal altında devlet savunma yapacağına saldırı yapıyor. 50.000 asker daha düşmanın karşısına çıkamadan donarak öldü.

enver paşanın alman hayranlığı yüzünden 90.000 askerimizi sarı kamışta resmen donarak öleceklerini bilmesinre rağmen dönmeyin demesine

değinmen güzel bir nokta fakat enver paşanın salaklığı olmasa idi ve o 90.000 asker 3 ay sonra rusya yolunu tutsaydı onları yenecekmişiz

ve şu an koca rusya türklerin hakimiyeti altında idi.... hey gidi enver paşanın salaklığı

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Bu tamamen farklı bir şey. Atatürk yeni bir devlet ya da yeni bir sistem getiriyor. İyi güzel hoş ama bu düzen kime uymuş. Sadece Atatürkü de suçlama yanlış ama o dönemde yapılan bir çok hata bugüne kadar gelmiş. Avrupanın yaşamı farklı bizim farklı onların uyguladığı sistem bu halka uymaz bu çok ve açık net. Kopyalayıp koymak farklı bir şey esinlenmek ayrı bir şey. Bizimkiler bizi Avrupalı yapmaya çalıştı. Elmayı Armut yapmak bu. Elmalar bir dereceye kadar Armut oldu ama hiç bir zaman tam bir armut olamadı. Ya kokusu tutmadı ya tadı.

Benim görüşüme göre bu ülkeye bu insanlara uyacak bir sistem kurmaktır. Hadi her şeyi değiştiriyoruz şeklinde . Yani araştırmadan etmeden hadi avrupalılar böyle yapmış böyle olsun bizde de demek çok saçma. Araştırarak demeliyiz ki mesela tren sektöründe bu ülkede dağlık alan çok. Nerelerde çok şurada çok. Burada tren ulaşımı için şöye bir teknik geliştirebiliriz. Sen gidip başka bir ülkenin yaptığının aynısını alırsan sorunlarla karşılaşırsın. O ülkede olmayıp senin ülkende olan. Bu ülkeyi tanıyan en çok bizleriz.
nasi farkli ya gunumuzde uygulanabilir en adil bilinen yonetim bicimi. ki cumhuriyeti hic sevmedikleri halde bazilarina hicbir ayrim yapmayan bi sistem daha ne olsun. padisah donemi usulu bi yonetim olsa padisahin yerine gozdiken iki gun dolmadan tahtali koyu boylardi. simdi padihalik gelince guzel mi olucak yani koskoca devlet bikac iri popolunun babasinin ciftligi gibi gorulucek onlarin keyfine dokunan halk ciftlikteki hayvan kadar deger bicilicek bu mu adil padisahlik sistemi padisahi ciftligin sahibi ulkeyi de ciftlik gibi goren bi yonetim bicimi. ve gunumuzde gelse de ewrim veya sistem nedersen de icrden o sistemi yokedicekleri kendisi yaraticaktir :p yani boyle karsiliksiz birinin cikarina bedavaya hizmet etmeyi hangi canli olursa olsun eninde sonunda isyan edicektir :p
padisahlik gelsede iki gunde coker hele ki gunumuzde yurumesi zaten mumkund degil.

hem sonra herkes hacli seferleri diyo arkadas bide o gariban topragi calinmis buz gibi daglarda yasamya itilmis gavur dediginiz adamlarin gozunden bakin. adamlar buz gibi bi cografyada kisilmis hala toprak istiyosun elbetteki hepsi bir olup bu mafya sistemine bi son vermekte hem fikir olmalari hangi canli kisilsa o cografyada birlik olup saldirmasi muhtemel dinle de cok alakali degil bu hacli seferleri orda kisili kalmis osmanli zulmunden kurtulmak icin yaptiklari bi sibirdligiymis bence :D
adamlarin iki karis topragi kalmis hala toprak almaya kalkmis osmanli ustelik sadece o kurak soguk corak topraklar kaldigi halde ellerinde :D bu muymus hosgoru. :p adamlarin evlerini topragini talan et isyan edenlere de seytan de :D hayatin bi gercegi bu baska bisey degil :D

BEFEGA

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşın teki Muhteşem Yüzyıl(!) izleyip de Osmanlı'yı ona göre değerlendiriyor galiba...

Neyse konuşmaya değmez.

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
padisahlar cok tarafsiz asil yuce insanlardi diyelim. tarihte gorulmusmu hic padisahin torunu yerine halktan cok saygin birisini secip tahti ona biraktigi ?
deglise bunun nedeni padisahin cikarci gizli bakis acisimi yoksa halkin cok mu cahil olmasi :p yoksa ikisi mi ben bilmiyorum ama bu soeunun cevabi padisahlik sisteminin adaletine guzel bi cevap veriyo bence :p eger cevap halkin iseyaramaz bisey olmasiysa padisahlik sistemi hakliymis demekki derim bende gunumuzde de ayni derecede akilsiz basarisiz bilgisiz bi halk varsa ve padisah dedginiz kadar akilli asil bisey oluyosa :D ozaman lafim olmaz :p

BEFEGA

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Padişahların hepsi özenle eğitimini görüp, din hakkında da üstün bilgilere sahipti. Ki halk arasında bu tip bir kişiyi bulmak o zamana göre imkansızdı desek yeriydi. Merak etme sen ne halk geri zekalıydı ne de padişah.

tarihte gorulmusmu hic padisahin torunu yerine halktan cok saygin birisini secip tahti ona biraktigi ?

Böyle demişsin. Cevabı da yukarı da. Senin görüşüne bakacak olursak padişah o zaman saygın bir şaire mi verecekti tahtı ? Şair ne anlar devlet yönetmesinden. Herkesin yapabileceği şeyler belli ve ona göre kendini geliştirmiş durumdalar.

Bir daha diyorum padişahlar normal birinden çok daha üstün eğitim görüyorlardı. Devlet yönetimi konusunda üstün eğitimler. Dini konuda üstün eğitimler. Şuan da öyle değil mi sistem ? Bir yazarın, bir iş adamının veya her hangi birinin devletin başında olduğunu gördün mü ? Yine hukuk okuyan biri başta, yine Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi var.

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Padişahların hepsi özenle eğitimini görüp, din hakkında da üstün bilgilere sahipti. Ki halk arasında bu tip bir kişiyi bulmak o zamana göre imkansızdı desek yeriydi. Merak etme sen ne halk geri zekalıydı ne de padişah.

Böyle demişsin. Cevabı da yukarı da. Senin görüşüne bakacak olursak padişah o zaman saygın bir şaire mi verecekti tahtı ? Şair ne anlar devlet yönetmesinden. Herkesin yapabileceği şeyler belli ve ona göre kendini geliştirmiş durumdalar.

Bir daha diyorum padişahlar normal birinden çok daha üstün eğitim görüyorlardı. Devlet yönetimi konusunda üstün eğitimler. Dini konuda üstün eğitimler. Şuan da öyle değil mi sistem ? Bir yazarın, bir iş adamının veya her hangi birinin devletin başında olduğunu gördün mü ? Yine hukuk okuyan biri başta, yine Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi var.
evet cok egitmli asiller kardesini bile kesiyomus taht icin sevgiyle askla allah sevgisiyle olduruyolarmis kardeslerini . :p halkta bukadar ileri duzey egitime ve dini bilgiye sahip insan varmistir be ama ya :D halk icinde de kardesini babaini kesen elbet cikmistir :p

BEFEGA

Profesör
Reaksiyon puanı
5
evet cok egitmli asiller kardesini bile kesiyomus taht icin sevgiyle askla allah sevgisiyle olduruyolarmis kardeslerini . :p halkta bukadar ileri duzey egitime ve dini bilgiye sahip insan varmistir be ama ya :D halk icinde de kardesini babaini kesen elbet cikmistir :p

Olayların aslını okumadan tek yönlü düşündüğün ve düşündüğünü de dile getirdiğin çok belli.

Kardeş ölümlerinin sebebinin bir kısmı batı özentiliğinden bir kısmı da hainlikten oluşmaktadır. Daha detaylısını araştırıp öğren istersen.

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Osmanlı kardeş katlini vacip kılmış ve anayasaya ekletmiştir. Böyle bir devlette nasıl huzur ve mutluluk bulunabilir?

dadaist

Profesör
Reaksiyon puanı
8
bu uyduruk hikayeye inanan arkadaşların zerre tarih bilgisi olmadığı açık. içinde her türk lafı geçen şeye atlamadan önce bir olayın geçtiği zamanı, şartları, olayda adı geçen tarafların o dönemki durumlarını bir araştırın.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Osmanlı kardeş katlini vacip kılmış ve anayasaya ekletmiştir. Böyle bir devlette nasıl huzur ve mutluluk bulunabilir?

Ne var yani Cumhuriyet Döneminde de İstiklâl Mahkemelerinde, darbelerde insanları astık ya da işkencelerle öldürdük. Şimdi N'olacak?

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114

O kanunu neden çıkarttı önce ona bak. Öte yandan bu kanunun içine herkes dahi değil... O zaman o gerekiyormuş öyle yapılmış.Daha sonra onda da değişikliklere gidilmiştir.

cuhadar

Doçent
Reaksiyon puanı
13
O zamanları araştır bakalım dünyada en huzurlu memleket hangisi imiş. Sanki herkes birbirini doğruyor gibi yazmışsın.

Reaksiyon puanı
10,327
osmanlı, kan ile yoğrulmuş insanlık tarihinin ortasında yemyeşil bir vaha gibidir.

ne ki, artık geçmişte kalmış, tarih olmuştur.

her zaman gurur duyacağımız, ilham alacağımız insanlık tarihinin bir altın sayfası.

önemli olan onu yükselten, yücelten değerlerini, sistematiğini örnek alıp yürümek... ama,

diğer taraftan da onu çökerten, bitiren hataları da vardı, ki bu hatalar zaten onun ölümü oldu, yıkılıp gitti maalesef.

işte o hatalarından da ibret alarak büyük bir tecrübe sermayesiyle kendimize sağlıklı, sıhhatli bir yol çizebilmektir.

bunu başarabilirsek osmanlının o ihtişamla bize bakan yüzü, varlığı birşey ifade eder, aksi durumda boş böbürlenmeden başka bir işimize yaramaz.

kavga etmenin bir alemi yok, osmanlıya karşı çıkanlar itiraf edemese de aslında karşı oldukları osmanlı değil, osmanlıya hayat veren islamın diriltici ruhudur.

çünkü islamı en iyi anlayan, en iyi yaşayan yükselme dönemindeki osmanlıydı.

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
[MENTION=39204]desperado64[/MENTION] [MENTION=126564]re13el[/MENTION] [MENTION=20402]imrancuhadar[/MENTION] Osmanlıda sadece padişahlar arasında değil halk arasında da katliamlar vardı. Özellikle 17. ve 18. yüzyıllarda Anadolu binlerce kişi Osmanlı askerleri tarafından katledilmiştir. Devlete karşı en ufak bir ses çıkaran herkes kılıçtan geçirilmiştir. Ayrıca Lale Devri gibi zamanlara baktığımızda padişahların ülkenin kötü gidişatına hiç aldırmadan zevk içinde yaşadıklarını görüyoruz. Ayrıca 100 ün üstünde çocuğu olan, haremde ki kızlara bakmaktan devlet işlerine ayıracak zaman bulamamış padişahlarda vardır.

emekçi

Asistan
Reaksiyon puanı
4
zaten osmanlıyı batağa sürükleyen şeylerin başında uckuruna düşmeleri taht kavgaları ve ilimden uzaklaşmaları özelliklede kanunu sultan süleymandan sonra hızla çöküşe doğru yavaş yavaş gidilmiştir.

burns206

Profesör
Reaksiyon puanı
1
osmanlı, kan ile yoğrulmuş insanlık tarihinin ortasında yemyeşil bir vaha gibidir.

ne ki, artık geçmişte kalmış, tarih olmuştur.

her zaman gurur duyacağımız, ilham alacağımız insanlık tarihinin bir altın sayfası.

önemli olan onu yükselten, yücelten değerlerini, sistematiğini örnek alıp yürümek... ama,

diğer taraftan da onu çökerten, bitiren hataları da vardı, ki bu hatalar zaten onun ölümü oldu, yıkılıp gitti maalesef.

işte o hatalarından da ibret alarak büyük bir tecrübe sermayesiyle kendimize sağlıklı, sıhhatli bir yol çizebilmektir.

bunu başarabilirsek osmanlının o ihtişamla bize bakan yüzü, varlığı birşey ifade eder, aksi durumda boş böbürlenmeden başka bir işimize yaramaz.

kavga etmenin bir alemi yok, osmanlıya karşı çıkanlar itiraf edemese de aslında karşı oldukları osmanlı değil, osmanlıya hayat veren islamın diriltici ruhudur.

çünkü islamı en iyi anlayan, en iyi yaşayan yükselme dönemindeki osmanlıydı.
bence yukselme donemi daha cok cengiz han atilla han zamanlarinda yani gokturk dinindeyken baslamis :p koskoca cin seddi de bu vahset ve intikam politikasinin izlendigi donemden kalma :p atilla sanirim bicesit intikam pesindeydi surat ifadesine bakarsak kendince hakli bi intikam icgudusu goruyoruz :D
islam doneminde her ne kadar gelisti gorunse de eski gucunun sayginligini kullanarak aldigi topraklar var bence ki bunlari da gucu zamanla azalip yitirmis :p cunku bicesit araci yada gunumuz amerikasi gibi gucunu tam kullanmadan gosteris yapiyomus bence. atilla zamani is oyle kendi ozuyle sahip oldugu gucu simgeliyo bence :p herneyse islam gucbirligi saglasa ilk firsatta gucsuz anda tum somurgelere isyan edip bagimsizligini ilan etmezdi :p

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
osmanlı, kan ile yoğrulmuş insanlık tarihinin ortasında yemyeşil bir vaha gibidir. ne ki, artık geçmişte kalmış, tarih olmuştur.her zaman gurur duyacağımız, ilham alacağımız insanlık tarihinin bir altın sayfası.önemli olan onu yükselten, yücelten değerlerini, sistematiğini örnek alıp yürümek... ama,diğer taraftan da onu çökerten, bitiren hataları da vardı, ki bu hatalar zaten onun ölümü oldu, yıkılıp gitti maalesef.işte o hatalarından da ibret alarak büyük bir tecrübe sermayesiyle kendimize sağlıklı, sıhhatli bir yol çizebilmektir.bunu başarabilirsek osmanlının o ihtişamla bize bakan yüzü, varlığı birşey ifade eder, aksi durumda boş böbürlenmeden başka bir işimize yaramaz.kavga etmenin bir alemi yok, osmanlıya karşı çıkanlar itiraf edemese de aslında karşı oldukları osmanlı değil, osmanlıya hayat veren islamın diriltici ruhudur. çünkü islamı en iyi anlayan, en iyi yaşayan yükselme dönemindeki osmanlıydı.
Çok güzel özetlemişsin fakat son cümlelerine itirazım olacak kendi adıma. Herşey yeri ve zamanında güzel, Osmanlı tarzı yönetim de zamanında çok güçlüydü fakat daha sonra yönetim anlaşıyı, izlenen yol, bilim sanayi ve teknolojinin önemini kavrayamamasından dolayı her geçen gün o ihtişamlı günlerinden uzaklaştı çünkü çağın getirdiklerini ve gerekliliklerini kavrayamadılar. Zamanla dünya düzeni ve akımlar da değişmekte. Eskiden iman gücüyle savaşlar kazanabiliyorduk fakat bugun kazanan ve güçlü bir devlet olmak istiyorsak demokrasiye, insan haklarına, teknolojiye, bilime, sanayiye, ekonomiye önem vermekten geçiyor. Eskiden ümmet toplumları vardı, fakat artık iş bireylerde ve şirketlerde bitiyor. Bir ülkenin gücü insanına verdiği değer ve o bireylerin gelişmişliği/eğitimiyle , şirketlerinin marka değerleriyle ölçülüyor artık. Ve değişen dünyada güçlü bir şekilde ayakta kalabilmek için devlet yönetimi olarak de zamanla değişmek/gelişmek gerekiyor.İslam ruhuna karşı kesinlikle bir itirazım yok, hala türkiye islamın en güzel yaşandığı ülke benim için. çünkü kör topal da olsa demoktasiyle yönetiliyoruz. Bu konuda karşı olduğum bazı dindarların şükür edebiyatı ve hala 400yıl önceki Osmanlı hayalleriyle yaşayıp günümüzün gerçeklerinden çok uzaklarda olunması. Ben ülkemin gelişmesini, özgürleşmesini, demokratikleşmesini ve güçlenmesini istiyorum. Bunun için izlenecek yol Osmanlının yolu değil. Ama Osmanlının bazı politikalarından örnekler alınabilir, ortadoğu politikaları özellikle.

geri gel ey osmanlı
600yıl kula kulluk yapmış milletin genlerine kadar işlenmiş bu davranış biçiminden uzaklaşması, kendi kendilerini yönetmelerini öğrenmeleri kolay olmayacaktır tabi doğal olarak.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Çok güzel özetlemişsin fakat son cümlelerine itirazım olacak kendi adıma. Herşey yeri ve zamanında güzel, Osmanlı tarzı yönetim de zamanında çok güçlüydü fakat daha sonra yönetim anlaşıyı, izlenen yol, bilim sanayi ve teknolojinin önemini kavrayamamasından dolayı her geçen gün o ihtişamlı günlerinden uzaklaştı çünkü çağın getirdiklerini ve gerekliliklerini kavrayamadılar. Zamanla dünya düzeni ve akımlar da değişmekte. Eskiden iman gücüyle savaşlar kazanabiliyorduk fakat bugun kazanan ve güçlü bir devlet olmak istiyorsak demokrasiye, insan haklarına, teknolojiye, bilime, sanayiye, ekonomiye önem vermekten geçiyor. Eskiden ümmet toplumları vardı, fakat artık iş bireylerde ve şirketlerde bitiyor. Bir ülkenin gücü insanına verdiği değer ve o bireylerin gelişmişliği/eğitimiyle , şirketlerinin marka değerleriyle ölçülüyor artık. Ve değişen dünyada güçlü bir şekilde ayakta kalabilmek için devlet yönetimi olarak de zamanla değişmek/gelişmek gerekiyor.İslam ruhuna karşı kesinlikle bir itirazım yok, hala türkiye islamın en güzel yaşandığı ülke benim için. çünkü kör topal da olsa demoktasiyle yönetiliyoruz. Bu konuda karşı olduğum bazı dindarların şükür edebiyatı ve hala 400yıl önceki Osmanlı hayalleriyle yaşayıp günümüzün gerçeklerinden çok uzaklarda olunması. Ben ülkemin gelişmesini, özgürleşmesini, demokratikleşmesini ve güçlenmesini istiyorum. Bunun için izlenecek yol Osmanlının yolu değil. Ama Osmanlının bazı politikalarından örnekler alınabilir, ortadoğu politikaları özellikle.

600yıl kula kulluk yapmış milletin genlerine kadar işlenmiş bu davranış biçiminden uzaklaşması, kendi kendilerini yönetmelerini öğrenmeleri kolay olmayacaktır tabi doğal olarak.

Demokrasi; zenginlerin ve güç sahiplerinin baş tacı fakir ve güçsüz insanlara kan göz yaşı ve zulümden başka bir şey değil Kaynak:Muhalif Yazarlar

thepolice2

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Bazı Atatürk ve Cumhuriyet karşıtları çıkıp akıllarınca özlü sözler yazmaya çalışmışlar. Osmanlı döneminde rüşvet ve adam kayırmadan rahatsız olup isyan çıkaranların birer birer öldürüldüğünü bilmiyorsunuz galiba. Özellikle Kafes usulünden sonra etkili olmaya başlayan Sadrazamlar tüm isyanları baskı ve şiddet yoluyla bastırmış Anadolu daki huzur ve güven ortamının bozulmasına sebep olmuşlardır. İsyanları bastırmak bir yere kadar. Zamanla ordu eski gücünü kaybetmiş ve devlet gerilemeye başlamıştır.

tambjk

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Demokrasi; zenginlerin ve güç sahiplerinin baş tacı fakir ve güçsüz insanlara kan göz yaşı ve zulümden başka bir şey değil Kaynak:Muhalif Yazarlar

Bunu başka yerlerde de söyleme sana bir yerleriyle gülerler :) Öncelikle kendi fikirlerinizi kendiniz oluşturmayı, öğrenmeyi deneyin. Tembellik edip hazıra konmayın. Okuduğunuz birkaç köşe yazarı yada siyasi nin söylemlerini benimseyip tüm benliğinizle bunu kabullenmeyin. O köşe yazarları çoğu zaman düşünmeyen/düşünemeyenler için hazır fikir aşılarlar.

Eğer yönetim biçimleri hakkında fikriniz yoksa, çok fazla ve çeşitli kaynaklar okumuyorsanız, okuduğunuz bir yazar "Demokrasi; zenginlerin ve güç sahiplerinin baş tacı fakir ve güçsüz insanlara kan göz yaşı ve zulümden başka bir şey değil" şeklinde ağır ideolojik ve saçma sapan, cahilce bir yorum yaptığında sizde sığ fikir ve bilgi dünyanızda zenginlere ve güçlülere karşı olan öfkeniz için bir hedef tahtası oluşturmuş olursunuz farkında olmadan.

Demokrasinin kendi içinde birçok farklı uygulaması vardır. Ve çoğu zaman devlet demokrasiyi benimsemiş olsa bile demokrasi öncesi monarşik, oligarşik, teokratik vs diğer köhne düzenlerdeki feodal yapıları ve diğer güç sahiplerini demokrasiye geçiş sürecinde kendi içerisinde eritememiştir. Bu güç sahiplerini ellerindeki paranın , şiddetin gücüyle varlığını sürdürmeye devam etmiştir. Bu yapılarının varlığını devam ettirebilmelerinin sebebi insanoğlunun zayıflığındandır. İyiler, kötüler kadar cesur olmadıkça da bu sorun çözülemez.

Demokrasinin eksik yanları elbette vardır, ama daha iyisi icat edilene kadar en iyisi demokrasidir.

Monarşi, oligarşi, aristokrasi, teokrasi, şeriat vs bunlar mı demokrasinin alternatifleri?

Monarşi ile belli bir hükümdarın despot yönetimini mi tercih ediyorsun?
Oligarşi ile belli bir zümre yada hanedanlığın yönetimini mi tercih ediyorsun?
Aristokrasi ile bellir bir sınıfın yönetimini mi tercih ediyorsun?
Teokrasi ve şeriat ile
Yasama, yürütme ve yargı fonksiyonlarına ilişkin bütün devlet gücünün, ancak ilâhî kaynaklı olması halinde meşruiyet ve hukukîlik kazanacağını savunan ve bu gücün sadece Tanrı'nın yeryüzündeki vekiller tarafından kullanılabileceğini öngören molla yada papaz(kilise) ların yönetimini mi tercih ediyorsun?

Yoksa;
Demokrasi ile halkın iktidar olup yönettiği yada halkın temsilcilerinin yönettiği, tüm vatandaşların yönetime katılma ve özgürce yaşama hakkına sahip olduğu, çoğunluğun istediği fakat azınlıkların haklarının da korunduğu, herkesin düşüncesini paylaşabildiğini ve bunun sonucunda cezalandırılmadığı, tüm yargılamaların yöneten zumrenin kişisel yaklaşım ve inancından bağımsız olarak anayasa, kanun ve hukuka göre yapıldığı bir yönetimi mi tercih ediyorsun?

Demokrasiyle amaçlanan budur ama insanoğlunun ve belli güç odaklarının arsızlığı ve aç gözlülüğü sonucu yanlışlar yapılıyordur elbette. Demokrasi gücünü halkından alır ve eğer halkın fikir dünyası, ahlağı, eğitimi, terbiyesi, edebiyatı, felsefesi, ilmi , erdemi vs yeteri kadar güçlü değilse demokrasisi de yeteri kadar güçlü olmayacaktır. Halk eğer kendileri adına onları yönetenlerin yanlışlarını eleştirmezse, hesabını zormazsa ve o yöneticilerin totaliter yaklaşımlarına izin verirse burada kabahat demokraside değil o demokrasiye sahip çıkamayan halkındır. Her halk hakkettiği şekilde yönetilir sözü de biraz buradan çıkmıştır.

Bir demokrasi de özgürlükler, hukuk yada yolsuzluklar konusunda eksiklikler varsa bunun sorumlusu demokrasi değil halkın kendilerini temsil etmesi için seçtiği yöneticilerin beceriksizliği ve kötü niyetlerinden kaynaklıdır. Bu yöneticilerin yaptığı yanlışlardan dolayı eleştirdiğimiz her noktası da zaten çağ dışı yönetim anlayışlarına adım adım yaklaşmaları ve bu yöndeki uygulamaları değil midir?

Faşizm, kapitalizm yada komünizm herneyse artık bu tür kavramlardan bağımsız olarak demokrasiyi ele aldığımızda demokrasi halk için iyidir ve halkın çıkarlarına yöneliktir. Demokrasiye zarar veren ise insanoğlunun 1000lerce yıl boyunca genlerine kadar işlemiş demokrasi dışı yönetimlerden kalma alışkanlıklarıdır.

mcht_z

Asistan
Reaksiyon puanı
0

Şimdi kimlere kulsunuz acaba? Amerikaya mı İsrail'e mi? AB'ye mi? Atatürk'e mi? Nereye?