Yardım osmanlı avrupa devletidir?

JS31

Unreal Engineer
Reaksiyon puanı
52
osmanlı avrupa devletidir,ana yurdu balkanlardır.böyle hatırlıyorum ve teketek 'te bu tartışma olmuştu.bunu bulabilecek var mı?

pourlemerite

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Bence Avrupalı da değil Asyalı değil. Devlet kuruluşunda bir geleneğe ve bir medeniyete dayanmayan, sıfırdan kendine özgü orijinal bir biçimde kurulmuş bir devletti. Günümüz Rusya'sının hem Avrupalı hemde Asyalı olmaması gibi.

Süleyman dönemine kadar bir Avrupa gücü olduğu iddia edilemez. Örneğin, Fatih döneminde, Balkanlarda iç karışıklık vardı. Buna ek olarak, Almanya'nın hakimi Avusturya Kayzeri olan Habsburg Hanedanıydı.

Almanya'ya ek olarak, Avusturya Kayzeri, Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu adı verilen gevşek bir konfederasyonunda kayzeriydi.

Bu imparatorluk isimli konfederasyon son derece zayıftı çünkü 1000 e yakın krallıktan oluşuyordu. Politik birlik yoktu. Daha olumsuzu askerli birlikte yoktu. Bunun ötesinde, Habsburg hanedanlığı hemen hemen modern dünyaya benzer bir yönetim izliyordu. Bahsedilen topraklar doğrudan hükmetmek yerine, bu bölgeleri yalnızca etki alanı olarak tanımlamak daha doğru olur.

Örneğin, Güney Amerika'nın batısı, Orta Amerika, Meksika ve ABD'nın batısına hükmeden İspanyol İmparatorluğu aslen Habsburg uydu devletidir. Yani bunları Habsburgların, klasik anlamda bir yönetim tarzlarının olmadığını belirtmek için yazdım.
Osmanlılar çok daha kısa sürede mobilize olabiliyordu.

Osmanlılar, Yavuz öncesi topraklarının genellikle Avrupa olmasına aldanmamak gerekir diye düşünüyorum.

Çünkü, karşısında düzenli ordu yoktu.

O programda hatırladığım kadarıyla, Osmanlılar'ın daha çok Balkanlara yatırım yaptığından bahsediliyordu burdan yola çıkarak Avrupa devleti olduğu iddia ediliyordu.

Birincisi bu bölgede şehirlere kasabalara yapılan yatırımlar dahi askeri amaçlıdır. Çünkü, cepheye ve savaşında yapılacağı bölgeye meydana, lojistiğin iyileşmesini amaçlar.

Yani Balkanlara yapılan yatırım askeri zorunluluklardan kaynaklanan bir yatırımdır. Burada sorulması gereken soru o zaman neden Balkanlar'a ilerlemek istediler.

Çünkü, Doğu'da doğru bir tabir olacak mı bilemem aşiret işleriyle uğraşmak istemediler.

Örneğin Mısır'ı alıyorsun ve Memlûk devletini sözde ortadan kaldırıyorsun ancak Memlûk ailesi gücünden hiçbir şey kaybetmiyor.

Doğu'da çok güçlü köklü aileler vardı.

Avrupa'da ise güçlü olan tüm soylular birbiriyle kavga halindeydi. Aynı dönemin Türk beylikleri gibi.

Dolayısıyla Balkanlar'a genişleme fikri de, 'survive' edebilmek için zorunluydu.

Sonuç olarak, bu devletin Avrupa'lı yada Asyalı olduğu ayrımı anlamsız. Kendi evrimi içinde gelişti ve kendi siyasi ve askeri birliğinin önemini Avrupa'ya tanıttı. Bunun sonucunda öldü.