OS X Sleep Seçenekleri Değiştirme

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar OS X'in nasıl uyuduğunu açıklayacağım :)
OS X üç farklı uyku moduna sahip. Kısa kısa açıklarsam:

1. Sleep: Bildiğimiz normal uyku. Mac uyurken ram açık bırakılır bu sayede işler kaybolmaz ve mac uyandığında kaldığı yerden hızlı bir şekilde devam eder. Bu masaüstü mac cihazlarında varsayılandır.

2. Hibernate: Bunda ise mac uyurken ram içeriği sabit diske kaydedilir ve güç tamamen kesilir. Bir nevi windows'un hazırda beklet olayı gibi. Bu mode 2005 önce taşınabilir mac cihazlarında varsayılandır. Mac uyanırken dosyaları tekrar sabit diskten yüklemesi gerektiği için 1. moda göre yavaştır. Ayrıca sabit diske kaydedilmiş dosyalar hep orda durur. Yani 4gb ram var ise 4gb sleep image sabit diskte yer kaplar.

3. Safe Sleep: Bu mod ise sleep ve hibernate in karışımı gibidir. Güncel taşınabilir mac cihazlarında varsayılan seçenektir. Mac uyuyacağı zaman yine hibernate te olduğu gibi ram in içeriği sabit diske kopyalanır. Ancak ram elektriği kesilmez. Uyanma durumunda eğer mac in şarjı bitmemiş ise mac kaldığı yerden yani ram den devam eder. Yok eğer uyku sırasında şarj bitmiş ise bu sefer bu sabit diske kopyalanan sleep image içeriği ram e yüklenerek sistem açılır. Bir nevi işi garantiye alma gibi.

Şimdi sizin sisteminiz hangi modu kullanıyor öğrenmek için terminalden
Kod:
pmset -g | grep hibernatemode
komutunu girin. Ben bu komutu girince
Kod:
hibernatemode 3
sonucunu elde ettim. (0, 1 ve 3 olabiliyor.) Yani benim mac safe sleep modunu kullanıyor. 120 gb sabit diske sahip bir macbook air kullandığımdan sabit diskteki alan benim için önemli. Sleep modu değiştirmek için aşağıdaki komutu girdim.
Kod:
sudo pmset -a hibernatemode 0
Daha önce oluşturulmuş 4gb lık sleep image ı da silmek için
Kod:
sudo rm /private/var/vm/sleepimage
komutunu girdim. Sonuç artık mac her uyku moduna girdiğinde bu sleepimage ı yeniden oluşturmayacak ve sabit diskte 4gb alan heba olmayacak.

etoo09

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bu islemi yaparken Password soruyor benim pc de sifre yok ne giricem kabul etmesi icin terminale

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bu islemi yaparken Password soruyor benim pc de sifre yok ne giricem kabul etmesi icin terminale

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Kullanıcı hesaplarına girip bir şifre oluştursan

etoo09

Asistan
Reaksiyon puanı
2
BU arada fyodor uyku modundayken baya bir enerji harciyor Macbook pro bendede 120 gb ssd var hangi ayari seceyim seninkilerimi uygulayayim daha fazla pil omru icin ? Simdi girdim sifre olmadan kabul etmiyormus soyledigin gibi simdi hibernate mod 0 oldu :)

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Güç harcamaması için 2. seçenekteki moda almalısın. Yani hibernatemode 1. Ancak orda da yazdığım gibi bu seçenek mac in sleep ten yavaş uyanmasına sebep olur. Ayrıca powernap gibi özellikleri bu modda kullanıp kullanamayacağından emin değilim.