Asus N53SN ye OS X Mountain Lion kurulumu

Bu konuyu okuyanlar

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Asus N53SN OS X Mountain Lion Kurulumu

Gerekenler:
1- Mac AppStore dan indirilmiş OS X Mountain Lion Kurulum programı
2- 8 GB lik USB Flash Disk (Resimlerde benim flash 4 gb görünüyor. Ancak ben kurulumu ondan yapmadım)
3- Üzerinde Mac OS X10.6 veya üzeri çalıştıran herhangi bir bilgisayar.

ÇalışmayanBileşenler:
1- Nvidia Geforce GT550M Ekran kartı
2- Kamera
3- Pil göstergesi

Kurulum Dosyaları
https://www.dropbox.com/s/bv4lvtpoywoa2fu/Asus Mac Kurulum.zip

Kurulumu üç aşamada yapacağız. USB diskin hazırlanması, Kurulum, Kurulum sonrası işlemler. Öncelikle Apple ID nizle Mac App Store a girip 19.99 dolar karşılığında Mountain Lion u indirmelisiniz. Bundan sonra kurulum işlemine geçebiliriz.

Başlamadan önce Terminal i açıp şu komutları girin. (Terminal programını Uygulamalar/İzlenceler klasöründe bulabilirsiniz. Her komut 1 satır)

sudo write defaults com.apple.finder AppleShowAllFiles TRUE
killall Finder

Bu komutlar sayesinde gizli dosya ve klasörler görünecektir. (Gizli dosya ve klasörleri tekrar gizlemek için TRUE yerine FALSE yazmanız yeterli).

Aşama 1: USB Disk in Hazırlanması:
İlk olarak usb yi mac kurulum dosyaları için hazırlayacağız. Disk İzlencesi programını açıyoruz (Uygulamalar/İzlenceler klasöründe). Taktığımız usb yi seçip bölüntüle yi tıklıyoruz. Bölüntü yerleşiminden 1 bölüntü, seçenekler den GUID bölüntüleme tablosu, ad olarak herhangi bir isim yazıyoruz, biçim den de Mac OS X Genişletilmiş Günlüklü yü seçiyoruz ve uygula ya tıklıyoruz ve ardından gelen ufak pencerede de bölüntüleyi seçiyoruz.

USB yi kurulum dosyaları için hazırladık. Disk izlencesi ni henüz kapatmayın. Şimdi kurlum dosyalarını usb ye aktaracağız. İndirmiş olduğunuz OS X Mountain Lion Kur dosyasına sağ tıklayıp Paket İçeriğini Göster e tıklıyoruz. Contents/SharedSupport klasöründeki InstallESD.dmg dosyasını açıyoruz. Şimdi de açılan klasördeki BaseSystem.dmg dosyasını açıyoruz. Tekrar disk izlencesini açıyoruz. Sol taraftan Mac OS X Base System i, üst tarafta Geri Yükle yi seçiyoruz. Kaynak kısmına Mac OS X BaseSystem i hedef kısmına da hazırlamış olduğumuz usb yi sürükleyip bırakıyoruz. Ardından Geri Yükle butonunu tıklıyoruz. Gelen uyarıya Sil deyip devam ediyoruz.

İşlem bittikten sonra BaseSystem.dmg yi çıkartabiliriz. Bunun için disk izlencesinde solda BaseSystem.dmg ye sağ tıklayıp Diski Çıkar ı seçin.Artık disk izlencesi ile işimiz bitti. Ayrıca bu işlem usb diskin adını da Mac OS X Base System olarak değiştirmiş. Daha sonra yazacağımız terminal komutlarında kolaylık olması için usb nin adını usb olarak değiştirin. Masaüstünde Mac OS X Base System i seçip enter a basın ve isim olarak usb yazın (Çok kolay bir isim değil mi :D).

Şimdi masaüstünde iki tane disk var çalışacağımız. Biri usb disk olan usb diğeri de mac kurulum dosyalarının olduğu Mac OS X Install ESD. Mac OS X Install ESD içindeki mach_kernel i usb ye kopyalayın. Daha sonra usb içindeki System/Installation klasörünü açın ve buradaki Packages dosyasını silin. Ardından Mac OS X Install ESD nin içindeki Packages klasörünü buraya kopyalayın. Mac OS X InstallESD ile de işimiz bitti. Masaüstünde Mac OS X Install ESD ye sağ tıklayıp Diski Çıkarı seçerek çıkarabilirsiniz.

Şimdi sıra usb ye fazladan dosyaları eklemeye geldi. Bu dosyalar sayesinde mac apple marka olmayan bilgisayarda çalışabilecek. Önce bootloader ı kuralım. Kurulum dosyalarındaki Boot klasöründe bulunan BootLoader.pkg programını açın. Sürdür, Sürdür, Sürdür ve Kabul Ediyorum dan sonra Yükleme Yerini Değiştir e tıklayın ve usb yi seçin. Sürdür ve yükle ye tıkladıktan sonra bootloader kurulmuş olacak. Bundan sonra kurulum dosyalarının içinde bulunan Extra klasörünü usb ye kopyalayın. Yine kurulum dosyaları içinde bulunan mbr klasörünü açın. Bu klasördeki OSInstall.mpkg dosyasını usb içindeki System/Installation/Packages klasörüne, OSInstall dosyasını ise usb içindeki System/Library/PrivateFrameworks/Install.framework/Frameworks/
OSInstall.framework/Versions/A klasörüne kopyalayın. Usb hazırlanması bu kadar. Şimdi kuruluma geçebiliriz.

Aşama 2: Kurulum
Hazırlamış olduğumuz usb den pc yi başlatın. Aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz. Usb seçili haldeyken
-v komutunu girin ve enter a basın. Ekranda yazılar akmaya başlayacak ve bir süre sonra grafik ekran görünecek. Seçeneklerden ana dil olarak Türkçeyi kullanı seçin ve ok işaretine tıklayın.

Bundan sonra yapmamız gereken pc deki diski kuruluma hazırlamak. Üst menüde izlencelerden Disk izlencesi ni seçin. Bu program daha önce usb yi hazırlamak için kullandığımız program. Sol taraftan kurulum yapacağımız disk bölümünü seçin. Daha sonra üst bölümdeki sil e tıklayın. Biçim olarak Mac OS Genişletilmiş (Günlüklü) ve isim olarak da herhangi bir isim girin. (Mesela Machintosh ya da System). Daha sonra Sil butonuna tıklayın. Bu işlem diskin o bölümüne format atacak ve ordaki bütün dosyaları silecek. İşlem tamamlandığında disk izlencesinden çıkın.

Tekrar kurulum ekranı gelecek. Devam edip kullanıcı sözleşmesini kabul ettikten sonra sizden kurulumu yapacağınız diski seçmeniz istenecek. Kurulum yeri olarak biraz önce formatladığınız diski seçin ve devam edin. 15-20 dk sonra mac pc nize kurulmuş olacak.

Kurulum bittikten sonra pc niz yeniden başlayacak. Pc yi tekrar usb den başlatın ancak bu sefer usb yi seçmek yerine kurulum yaptığınız diski seçin.Komut olarak da -v -s girin. Yine ekranda yazılar kayacak ve en sonunda root# yazan yerde duracak. Buraya bazı komutlar yazacağız. İlk olarak bu üç komutu yazıyoruz

fsck -fy
mount uw /
ls -l /dev/disk*

En son yazdığımız komut pc ye bağlı diskleri gösterecek. Burada kurulum usb sini bulmaya çalışacağız.

/dev/disk0
/dev/disk0s1
/dev/disk0s2
/dev/disk1
/dev/disk1s1
/dev/disk1s2

Burada diskxsy x disk numarasını y de disk bölümünü verir. Örneğin windows kurulu bir bilgisayarınız ve C ve D diye bölümlenmiş diskiniz varsa disk0 tüm hard diski s1 de C bölümünü işaret eder. Şimdi usb ayrı bir disk olduğu için ve pc ye bağlı başka bir disk ya da takılı bir cd veya dvd yoksa usb disk1s2 dir. Bunu göz önünde bulundurarak aşağıdaki komutları yazacağız

mkdir /usb
mount -t hfs /dev/disk1s2 /usb
ls /usb

Eğer herşey doğru gitmiş ise son yazılan komut hazırladığımız usb içindeki dosyaları listelemiştir. (Emin olmak için Extra klasörüne bakın. Eğer listelenen dosyalar arasında Extra varsa doğru yolda ilerliyoruz demektir). Şimdi şu komutları girin

cp -R /usb/Extra /
umount /dev/disk1s2
reboot

Bundan sonra pc yeniden başlayacak. Pc yi tekrar usb den başlatın ve başlangıç olarak yine kurulum yaptığınız bölümü seçin ve komut olarak -v girin. Ekranda yazılar aktıktan sonra grafik ekran gelecek. Bundan sonrası kullanıcı hesabı oluşturma gibi her sistemde aşağı yukarı standart olduğu için anlatmayacağım. Kullanıcı hesabı oluşturup sistemi açtıktan sonra artık kurulum sonrası işlemlere geçebiliriz.

Aşama3: Kurulum Sonrası İşlemler
Sistemi kurduk. Masaüstünü gördük. Ancak işimiz daha bitmedi. Öncelikle disklerin masaüstünde görünmesini sağlayalım. Masaüstünde boş bir yere tıklayın. Daha sonra üst menüde Finder-> Tercihler menüsüne tıklayın açılan pencerede Genel sekmesine tıklayın. Sabit Diskler, Harici Diskler, Cd ler DVD ler ve iPodlar seçeneklerini işaretleyin ve pencereyi kapatın. Artık masaüstünde disklerinizi görebilirsiniz. Şimdi mac in usb olmadan açılabilmesi için bootloader ı kurmalıyız. Aynı usb ye bootloader kurarken yaptığımız işlemleri yapıyoruz. Yalnız yükleme yeri olarak kurulum yaptığımız bölümü seçiyoruz. Sürdür e tıkladıktan sonra bootloader kurulmuş oluyor. Şimdi sırada sürücüler iyüklemek var. Mac dünyasında sürücülere kext (kernel extension) deniyor. Kextleri kurmadan önce varsayılan olarak mac ile kurulmuş iki tane kext i silmemiz gerekiyor. Bu kextler bizim kuracağımız kextlerle problem yaratıyor. Masaüstünde kurulum yaptığınız diski açın. Sistem/Kitaplık/Extensions klasörüne gidin. Burada ApplaHDA.kext ve AppleIntelCPUPowerManagment.kext dosyalarını silin ve pencereyi kapatın. Problemli kextleri sildik. Şimdi diğer kextleri kurabiliriz. Kurulum dosyalarında kext klasöründeki dosyaları masaüstüne kopyalayın. Daha sonra yine kurulum dosyalarında bulunan program klasöründeki KextBeast programını açın. Sürdür ve Yükle dedikten sonra kext ler kurulmuş olacak.Son olarak sistemi kurduğunuz bölümdeki Extra klasöründe bulunan Extensions klasörünü silin. Bu kadar. Artık sistemi yeniden başlatabilirsiniz.

gh990

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
"Öncelikle Apple ID nizle Mac App Store a girip 19.99 dolar karşılığında Mountain Lion u indirmelisiniz."

Bunu nasıl yapıcaz.

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Dostum o olayın resmiyeti. Yapamıyosan git torrentten indir.

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
[MENTION=142713]thesavarona[/MENTION] farklı ??

Headhunter

Doçent
Reaksiyon puanı
8
@fyodor kardeşim ben yüklerken burda kaldı ne yapabilirim ?

snv31557.jpg

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
[MENTION=19667]Headhunter[/MENTION] dostum senin makine farklı. Kurulum dosyalarındaki kextler senin pc ile uyumsuz olabilir. Kurulum dosyalarındaki Extra klasörüne gir. dsdt ve ssdt yi sil. Aynı klasör içindeki Extensions klasöründeki AppleIntelCPUPowerManagment.kext dosyasını da sil. Linkteki dosyayı buraya kopyala ve kurulumu yapmaya çalış.
http://www.osx86.net/view/16-nullcpupowermanagement_(32--64-bit).html

etoo09

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Buda Benim Asus N53SN liondan daha iyi çalışıyor gibi şimdilik tabi :)

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
[MENTION=106698]etoo09[/MENTION] dostum fazladan kurduğun bişeyler varsa bizimle de paylaş. Mesela kamera çalışıyor mu sende ?

etoo09

Asistan
Reaksiyon puanı
2
daha cok deneme fırsatım olmadı ama kamera liondada tam çalışmıyordu çok kullanmadığım için pek üstüne düşmedim .. bos vaktımde kext denıcem o zaman yazarım .. İyi günler

Headhunter

Doçent
Reaksiyon puanı
8
@fyodor dostum galiba lion lar core2 duo işlemciden aşşağıda çalışmıyormuş. Benimki core duo işlemci. Bu yüzden yüklenmiyo olabilir mi?. Mac snow leopard sürümünü deniycem belki olur.

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
[MENTION=19667]Headhunter[/MENTION] Moutain Lion en az 64 bitlik core 2 duo işlemci istiyor. İşlemcin eski ise snow leopard kurman daha iyi olur.

ucivi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende Asus N53SN i7 var. Bu işlemlerin aynısı yaptım ama boot ederken panic alıyorum. cpu 1 oluyor cpu 2 oluyor sürekli değişiyor panic değerleri. Ne yapabilirim ?

ucivi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bende Asus N53SN i7 var. Bu işlemlerin aynısı yaptım ama boot ederken panic alıyorum. cpu 1 oluyor cpu 2 oluyor sürekli değişiyor panic değerleri. Ne yapabilirim ?

problemi çözdüm. eğer panic alan arkadaşlar varsa diye paylaşayım. Boot ekranında girdiğim kod

busratio=22 idlehalt=0 cpus=1 -v

ucivi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu arada hocam o kodları yazdığınız bölümü yapamadım. Yazıyorum ama olmuyor. Kodlarda bir eksiklik olabilir mi ?

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
[MENTION=94967]ucivi[/MENTION] Eğer kodları yazmadan sistem açılıyorsa gerek yok. O işlem hazırladığın usb diskteki Extra klasörünü sistemi kurduğun yere kopyalaman için. Buna da şundan dolayı ihtiyaç var. Ekran 1080p olduğu için dsdt olmadan görüntünün yarısı görünüyor. Extra klasörünü kopyalayınca mac ekranı düzgün tanıyor. Bu arada benim model i5 işlemcili olan model. Extra klaasöründe olan ssdt.aml dosyasını silmeni tavsiye ederim.

ucivi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@ucivi Eğer kodları yazmadan sistem açılıyorsa gerek yok. O işlem hazırladığın usb diskteki Extra klasörünü sistemi kurduğun yere kopyalaman için. Buna da şundan dolayı ihtiyaç var. Ekran 1080p olduğu için dsdt olmadan görüntünün yarısı görünüyor. Extra klasörünü kopyalayınca mac ekranı düzgün tanıyor. Bu arada benim model i5 işlemcili olan model. Extra klaasöründe olan ssdt.aml dosyasını silmeni tavsiye ederim.

Hocam extra klasörünü kopyaladım sistem düzgün açılıyor. Aklıma takılan birşey daha var. Kurulum yaparken partisyondan sonra, özelleştir diye biyere tıklıyorduk. Ama bu kurulumda özelleştirin içi boş gözüküyor. Bu durum normal mi ?

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
[MENTION=94967]ucivi[/MENTION] evet normal. Ben kurarken de özelleştir in içi boş. Çünkü biz kurulumu sadece asus n53 sn ye göre ayarladık. Yani özelleştirilecek bir durum yok.

ucivi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@ucivi evet normal. Ben kurarken de özelleştir in içi boş. Çünkü biz kurulumu sadece asus n53 sn ye göre ayarladık. Yani özelleştirilecek bir durum yok.

Anladım. Teşekkür ederim, şuan sistem tıkır tıkır çalışıyor. Bir de wireless çözebilirsem tam olacak :)

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
@ucivi bende wifi çalışıyor. Gönderdiğim dosyaların içinde IO80211Family.kext var. Wireless i bu kext aktif ediyor. Benim wifi Atheros AR9285 bu arada.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ekran kartı çalışmıyor demişsin, çalıştırmayı beceren arkadaşlar oldu mu? Ekran kartı çalışmıyorsa bir işe yaramaz zaten.

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Konuyu düzgün oku. Çalışmayan kart harici nvidia gt 550m. İşlemciye ekli onboard intel hd3000 çalışıyor.

gh990

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@fyodor

fsck -fy

mount uw /
ls -l /dev/disk*

Dostum son komuta takıldım bir daha yazar mısın?

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Biraz daha açık anlatsan neye takıldın anlamadım dostum ? [MENTION=74155]muratveb[/MENTION] ilk post u düzenleyemiyorum. Konuyu güncellemem lazım.

gh990

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@fyodor
Dostum çok şükür orayı çektim.(Bazı kısımlarda boşluk bırakmadan yazıyordum)
Mac'ı kurdum ama usb haricinde boot etmiyor, boot0:error hatası alıyorum.

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Sistem açıldıktan sonra bootloader ı kurmuyor musun? Ayrıca kextlere yeni bir tane daha ekledim. Fn tuşları ekran parlaklığını ayarlama hariç çalışıyor.

gh990

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@fyodor

Dostum windows ile mac aynı anda kullanmak istiyorum ne yapmam lazım yardımcı olur musun?

fyodor

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Önce usb yi hazırla. Pc yi bundan başlat ve disk izlencesini aç. Burada sabit diski 2 ye böl biri windows için biri de mac için. windows u kuracağın bölümü fat32, mac kuracağın bölümü de Mac OS X Genişletilmiş (günlüklü) olarak biçimlendir. Burdan sonra pc yi yeniden başlat ve önce windows u kur. Windows kurduktan sonra mac kur. Mac i açınca da bootloader ı kur. En kısa böyle anlatabilirim :) Tabi bunu yapınca tüm bilgiler silinecek.

gh990

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bootloader yükledim olmadı usb siz açılmadı ( Benim işlemcim i7 )
İlk Mac Kurdum sonra Win7 kurdum, win 7 açılıyor ama mac usb siz açılmıyor maalasef

Son mesajlar