Ormanda Başörtüsü Serbest mi?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
İşleri zorlaştırmak hoşuna mı gidiyor arkadaşım senin.Neden bu kadar kasılıyosun ki.Kanunen yasaklanmış durumlar elbetteki zorunluluk gerektirir.Kanundan üstün bir şahsiyet olamaz.Bu durumda herşey Allahın modunda tavırlarla sadece saçmalarsın.Konu mülkiyetler değil.Allahın kurallarına tabiki uymalıyız ama Türkiyede şeriati mi istiyorsun?O zaman işte şimdi eğer öyleyse Cumhuriyet sana dar gelmiş arkadaşım derim.
Lafazanlık kolaydır,çözümü gözardı etmek olmaz.

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
baaydin dedi ki:
dinimizde türban diye bişey yoktur. türban laik devlete ve laik insanlara karşı sonradan uydurulan bi saç kapama biçimidir. türban takarak devlet dairelerine değil daierelerin bahçelerine girilmesine karşıyım. evinde ne takarsa taksın ama resmi ve topluma açık yerlerde insanların göz zevkini bozacak her türlü kıyafete karşıyım.

doğru dinimizde türban diye bişey yoktur.
ne vardır?
kadının vücut azaları belli olmayacak şekilde örtünmesi vardır
insanların göz zevkinin ölçüsü nedir sizce?
herkesin göz zevki farklı değilmidir?
Bence örtünün kadınların hepsi başkasının göz zevkini bozmak için değil de,emri büyük yerden aldıkları için örtünüyorlar.

saygılar

yashale

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Din üzerinde ahkam kesilecek birşey değildir. Kimse kafasına göre hüküm vermesin. Kaynaklar açıktır ve bellidir. İsteyen istediğine inanmakta özgürdür elbette, fakat sayygıyı elden kaçırmamak lazım. Dinimizde türban yoktur gibi cümleler yanlıştır. Lütfen konuştuklarımıza dikkat edelim.

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
orcagada dedi ki:
İşleri zorlaştırmak hoşuna mı gidiyor arkadaşım senin.Neden bu kadar kasılıyosun ki.Kanunen yasaklanmış durumlar elbetteki zorunluluk gerektirir.Kanundan üstün bir şahsiyet olamaz.Bu durumda herşey Allahın modunda tavırlarla sadece saçmalarsın.Konu mülkiyetler değil.Allahın kurallarına tabiki uymalıyız ama Türkiyede şeriati mi istiyorsun?O zaman işte şimdi eğer öyleyse Cumhuriyet sana dar gelmiş arkadaşım derim.
Lafazanlık kolaydır,çözümü gözardı etmek olmaz.

Benim kanunlara karşı bir art niyetim.
Kanun yanlışsa uymak zorunda değilim
Bir T.C. vatandaşı olarak yanlış bir şeyi elimden geldiği kadar düzeltmeye çalışıyorum.
"Allahın kurallarına tabiki uymalıyız"diyorsun
sonunda "AMA" diye ekliyorsun
kuralların "AMA"'sı olur mu?
AMA şöyle AMA böyle diye.

Siz diyorsunun "kanundan kuraldan üstün birşey olmaz"
bende aynısını diyorum

ALLAH'ın kanunundan üstün birşey olmaz

Ben şeriat istemiyorum
Sende bende şeriatı yaşıyoruz

Sen allahtan korkuyormusun?
eğer korkuyorsan şeriatta "ALLAH'DAN KORKUN"diyor.

çözüm ise:herkes kendi evinin önünü süpürse mahalle temizlendiği gibi;
herkes yaradanımızın insanların rahat ve sükuneti için koyduğu kuralları kendinde ve ailesi içerisinde yaşamaya çalışsa ortada hiçbir sorun kalmaz.

saygılar ve hürmetler

eminoasit

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bana laiklik nedir diye sorsalar laiklik mini etekle iş yerine giden veya ünv. giden birine yasak konması git kapanda gel denmesidir ozaman dersiniz biz laik insanlarız din ve devlet işlerini karıştırmayın ama laik liği öne sürerek insanların özgürlüklerini kısıtlayamazsınız kimseninde buna hakkı yoktur..

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Sıkıldım sadece gevezelik yapıyoruz.Sorun da ortada çözümde kanun yanlışsa uymak zorunda değilim ne demek kimsin ki kanunu yorumluyorsun ve kime göre yanlış hangi kanun biliyor musun.Boşuna debelenmeyin bence daha çok okuyup hukukçu siyasetçi olup herşeyin doğrusunu düzenleyin o zaman konuşalım.Ama şimdi elimizdeki kanun yönetim bu istesen de istemesende.Uymam diyenler sadece anarşiye temel atarlar.Üç gün sonra molla zihniyeti ülkemi afganistana çevirse erkeklere sakal kadınlara çarşaf zorunluluğu getirse çıkıp ordan bunlar da olmamalı diycek misin.Yoksa Allahın kanunu diyip oturacak mısın.Bunlar boş işler millet marsta kolonileşmeyi tartışıyor.Uzatmayın artık.

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Ben şeriat istemiyorum
Sende bende şeriatı yaşıyoruz

Sen allahtan korkuyormusun?
eğer korkuyorsan şeriatta "ALLAH'DAN KORKUN"diyor.

Mehmet sanırım bu yazdıklarını tam anlıyamadım...!
Sende bende şeriatı istemiyoruz diyorsun Allah'tan korkmuyor musun diye yazıp devamında şeriat Allah'tan korkun diyor demişsin...!

Ama şunuda güzel eklemişsin herkes kendi evinin içinde yaradanımızın insanların sukunet ve rahatı için koyduğu kuralları uygularsa ortada sorun kalmaz demişsin.

yani demem o ki Allah'a inancım saygım sonsuz ama şeriatı kabul etmem söz konusu bile olamaz çünkü burada sadece Dinimiz inançlarımız sömürülüyor...
Herkes inancını önce içinde yaşayıp benimsemeli işte o zaman seninde dediğin gibi sorun çıkmayacaktır insanların eli hep vicdanlarında olacaktır....
Yazacaklarım sakın başörtüsüne karşı olduğum hissi uyandırmasın kimsede...
ama başını örtüp kul hakkı yiyeni 5 vakit namaz kılıp insanların arkasından konuşanları iş çevirenleri çok gördüm...!
Bunun yanında dinin gerektirdiklerini en güzel şekilde yaşayıp yanlış olanı tatlı dille uyarıp yol göstermeye çalışanlarıda gördüm...
Bir bayana yakışmayacak şekilde giyinenleri tabiki tasvip etmiyorum....
İnançımızı dinimizi gerektirdiği gibi yaşarken bunu başka şeylerle karıştırmak isteyenlere bunu kendi menfaatleri doğrultusunda kullanmak isteyenlere müsade etmemeliyiz....

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
orcagada dedi ki:
Sıkıldım sadece gevezelik yapıyoruz.Sorun da ortada çözümde kanun yanlışsa uymak zorunda değilim ne demek kimsin ki kanunu yorumluyorsun ve kime göre yanlış hangi kanun biliyor musun.Boşuna debelenmeyin bence daha çok okuyup hukukçu siyasetçi olup herşeyin doğrusunu düzenleyin o zaman konuşalım.Ama şimdi elimizdeki kanun yönetim bu istesen de istemesende.Uymam diyenler sadece anarşiye temel atarlar.Üç gün sonra molla zihniyeti ülkemi afganistana çevirse erkeklere sakal kadınlara çarşaf zorunluluğu getirse çıkıp ordan bunlar da olmamalı diycek misin.Yoksa Allahın kanunu diyip oturacak mısın.Bunlar boş işler millet marsta kolonileşmeyi tartışıyor.Uzatmayın artık.

Anlaşılan o ki
bu mesele her zaman olduğu gibi çok su götürür.

inşallah bu ve buna benzer konuları daha sakin,daha profesyonel bir şekilde masaya yatırırız.
isteğim o ki bir meseleyi anlatmaya çalışırken kimseyi kırmamak ve incitmemek.
sizlere bu şekilde tartışmayı tavsiye ediyorum

Daha fazla kimse üzülmesin

yoksa bu devam edip gidecek

elbette "meselede çözümde ortada"
meselede mutabıkız ama çözümde maalesef

"koskoca bir ülkenin başkanları ve yardımcıları bunu halledememiş bizmi halledeceğiz"

saygılar

chimera

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Arkadaşlar konuyu nereden nereye getiriyorsunuz. Yapılan yorumların konuyu saptırmaya yönelik olmamasına dikkat ve özen gösteriniz. !!!

00truva00

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar kanumlar mutlak doğrular değildir. bugün yürürlükte olan bir kanun yarın kaldırılabilir. devlet insanların inancını ülkenin birliğine zarar vermediği sürece şekil, zaman yada mekan olarak kısıtlayamaz. türbana gelince türkiyede islamı yasaklamak isteyenleri uydurduğu saçma sapan bir isim.

karakartal71

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ortalıkta atatürkçüyüm diye dolaşanlar önce atatürkün karısına kardeşlerine annesine baksınlar.atatürkün hiçbir zaman türbana karşı bir tutumu olmamıştır.sadece işinize geldiğinden bu yalanları uyduruyosunuz kimse kimseyi kandırmasın.bir de şu hristiyan bozuntusu dnzz sana da diyeceklerim var.sen kimsin de müslüman ülkesinde kuralları koyuyosun.kimse türkiye'nin dini laikliktir falan demesin.çünkü laiklik diye bir din yoktur.söyleyeceklerim bu kadar.ve konuyu açan arkadaş başka konu mu bulamadın da böyle saçma bir resimle bu tartışmayı başlatıyosun.moderatörlerden ricam konunun kilitlenmesi ve resmin de gizlenmesidir.saygılarımla

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Ne ilginç insanlar, kime neye inanacaklarını bilemeden savrulup duruyorlar. Olayı terörleştirmeyin diyenler bile olmuş; terör, laik olduğunu iddia ettiği halde başkasının dinine laf atmaktır, karışmaktır. Devlet hiç bir şekilde din hürriyetine karışmamalıdır. Aynı şekilde bir vatandaş da başka bir vatandaşın din hürriyetine karışmamalıdır. Tek ölçüt başkasına zarar vermemektir. Benim bildiğim kadarıyla da başların örtüldüğü bezlerde kimyasal başlık olmadığına göre kimseye zarar vermiyor demektir. O halde devletin en tepesindeki adam da olsa o örtüye dokunamaz. Hatta bu bağlamda devletin bünyesinde bulunan Diyanet İşleri Başkanlığı da acilen kapatılmalıdır. Çünkü devletin dini inançları yönlendirme gibi bir hakkı da yoktur. DİB, tamamen laikliğe terstir.

Bu ülke hiç bir zaman şeriat düzenine geçemez, istese bile geçemez; o yüzden sözde laikçiler, gerçek laik olan müslümanları rahat bırakıp milleti diken üstünde zıplatmaya bir son verin.

Bu ülkede kanunlar olduğunu ve uymak zorunda olduğumuz gibi basit bir cümleyle de geçiştiremeyiz herşeyi. Sonra da tutup "mevlam zorunlu durumlarda esneklik getirmiş" dersek kendimizle çelişiriz. Çünkü zorunluluk getirilmiş mevlanın isteğine karşı, ama kim tarafından? Senin benim gibi insanlar tarafından. Yani her zaman hata yapması mümkün olan insan tarafından. O halde her kanunun doğru olduğunu iddia etmeye kalkışmasın kimse. Nitekim işimize gelmeyince bütün kanunları eleştiririz, vay hükümet böyle vay bu kanun şöyle, ama işimize de gelince, kanun var mecbur uyulacak..

Sonra millet Marsa'ta kolonileşmeyi tartışıyor geçelim bunları denilmiş; biz de geçelim diyoruz da bazı zararlı kişiler bırakmıyorlar işte. Gerçekten de diğer ülkeler bilimle uzayla uğraşırken sizlerin yüzünden o bez parçası olmaz bu bez parçası olur gibi komedilerle uğraşıyoruz. Bir bıraksanız halkı kendi özgürlüğüne!

Sonra göz zevkinden bahsedilmiş; her zaman diyorum baş örtüsü ile savaşan herkesin niyeti kötüdür. Göz zevkimiz bozuluyor diyen, açıkça bayanların orasına burasına bakmak istediğini ama örtülerin buna engel olduğunu söyleyip kendini acındırıyor. Laiklik, senin göz zevkinle ölçülmez, din ve vicdan hürriyeti ile ölçülür. (Bilmeyenler anayasamızdan okusunlar, madem yasalara uymak bu kadar önemli!)

Kısacası bazı kimseler istiyorlar ki "bütün kuralları ben koyayım, bütün herkes benim göz zevkime göre giyinsin, bütün herkes ben ne emredersem onu yapsın, bütün herkes canım sıkıldığında beni eğlendirsin" vs vs.. Aynı kişiler "türban" denilen şeyin (ki bu kelimeyi de kim uydurdu bilmiyorum) laikliğe karşı icat edildiğini söylemiş. Gördüğünüz gibi kendilerini dünyanın merkezinde zannediyorlar; laiklik sisteminin olmadığı yüz yıllar öncesinde kadınların nasıl örtündüğünden habersizler. Demokrasi, halkın kendini yönetmesidir, benim gördüğüm kadarıyla da halk başındaki örtüye dokunulmamasını istiyor. O halde sözde Atatürkçü olduğunu iddia eden bazı kimseler önder Atatürk'ü kötü niyetleri ve yalanları için kullanmak istiyorlar. Çünkü laikliğe karşısınız, demokrasiye karşısınız, kısacası Cumhuriyet'e karşısınız.

Bu ülkeye şeriat asla gelemez, dediğim gibi, istese bile gelemez. Bu ülkede rejimle ilgili sorunu olanlar varsa o da yukarıda saydığım yalanları uyduranlardır. Nitekim "bu kurala uymayan kovulur" denilmiş ama aynı koltuklarda şimdi teröristler oturuyor; sizler de ağzı açık seyrediyorsunuz. Açıkça bu ülkenin zararına çalışıyor ve açıkça bu ülkenin halkına düşmanlık besliyorsunuz.

Şimdi; burası "Komik Resimler" bölümü. Konu da amacından bu kadar taştığına göre, burada noktalandırıp bölüm moderatörlerinden saygıyla özür dileyerek konuyu kilitliyorum.

chimera

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
574
En iyisini yaptığını belirtmek isterim Elmacik.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...