Ormanda Başörtüsü Serbest mi?

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

otek72

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tilki dogru söylülor orman kamusal alandır devletin olduguna göre "millet devlet içindir sanatı olan ülkemizde"haaaaahaaaaaaaaa

dnzz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Laik türkiye cumhurıyetınde yasıyoruz ve devlet alanlarında dını kıyafetlerın gıyılmesınde karsıyım.(yorumum uzerınden kımse yorum yapmasın)

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
dini kıyafet ne yaa :)))) .erkekler cami hocalarının giydiği gibi bişey giymesin bende katılıyorum :D .yada kadınlar rahibe gibi giyinip gitmesin :D .

ama dini kıyafeti baş ötüsüne getiren insanlar bişeyi bilmeli.baş örtüsü dini kıyafet diildir...

Jemand

Doçent
Reaksiyon puanı
3
yer6 dedi ki:
dini kıyafet ne yaa :)))) .erkekler cami hocalarının giydiği gibi bişey giymesin bende katılıyorum :D .yada kadınlar rahibe gibi giyinip gitmesin :D .

ama dini kıyafeti baş ötüsüne getiren insanlar bişeyi bilmeli.baş örtüsü dini kıyafet diildir...

teprikler hocam :)

dnzz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
benım dınım hrıstıyanlık o zaman bende devlet daıresıne yanı calıstıgım yere papaz kıyafetıyle gıtmek ıstıyorum ne olcak

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
dnzz dedi ki:
benım dınım hrıstıyanlık o zaman bende devlet daıresıne yanı calıstıgım yere papaz kıyafetıyle gıtmek ıstıyorum ne olcak

hiçbişey olmıycak.lail bi ülkedeysen gidemiyceksin.diilsen eğer istediğin gibi git.ama ben olsam laik olmayan bi ülkede yaşamazdım :) .
hepsinin yanında baş örtüsünü neden dini kıyafet olarak algıladınki?yada dini kıyafetle işyerine gitmek isteyen birisimi var ? ben tam görememiş olabilirim.nasıl böle bi sonuca ulaştığınıda yazarsan yardım etmiş olursun.
bende elhamdülillah müslümanım.tanıştığımıza sevindim ;) ...

dnzz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
senınde dedıgın gıbı:
hiçbişey olmıycak.laik bi ülkedeysen gidemiyceksin.

turkıye laık bır ulke hıcbırzaman devlet daırelerıne kamu alanlarına turban gıremeyecek.

yasir

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
müslümanlığını inancını yaşamak isteyipte yaşamasını engelleyen bu kadar çok nefretle kötülükle engelleyen başka bir ülke daha olamaz herhalde elinden gelseler müslüman olan inancı gereği yaşayan bütün insanları öldürecekler.

yer6

Müdavim
Reaksiyon puanı
54
türban dini bi kıyafetmi yaa :) .bakın dinii kıyafetle devletin resmi kurumlarına girilmesi laik bi ülkede yasak.ama türban dini kıyafet değil.
senin kavgan türbanla sanırım.ben karışmıyım yanii...

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar geçen gün bir öğrencinin ödülünü alamamasını izledinizmi haberlerde.Ne kadar utanç vericiydi ülkemiz için.Kızı kürsüden indirdiler protokolde komutan var diye.Kendimi onun yerine koydum ve çok üzüldüm.Tarihte her dine hoşgörüyle yaklaşmış kimsenin inancına karışmamış bir milletin torunlarıyız.Şimdi ise kendi dinimizi binbir bahaneyle yaşatmıyoruz.Dine yobaz derler ama bu yobazlık değildir de nedir.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Laik bir ülkedeyiz ve ben hiç bir amacı olmayan, bir bez parçasını (kravat, adı bile hristiyan!) boynuma takmak istemiyorum. Ama çıkarmak yasak? Kim verecek cevabını? :) Geçiniz, dini kıyafetle olmazmış, hani liaklik herkesin dininde vicdan özgürlüğüne sahip olmasıydı? Demek ki laikliği siz kendiniz bile bilmiyorsunuz.

Ayrıca, baş örtüsü küçük bir parça bezdir ve şahsın göstermek istemediği yerini örtmesidir, bu kadar basit. Şapkayı neye göre medeniyetin ölçüsü sayıyoruz, erkekler de şapka takmasın resmi yerde desem gülersiniz değil mi? O halde size gülünebileceğini de hesaba katın.

honen

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Ülkemizi dinimiz ve özgürlüğümüzü korumak için savaşan halkımızın kazandığı bu topraklarda hala baş örtüsü ile oraya buraya girilemez diye engellemelerin olması çok fena bir şekilde yüreğimi parçalıyor.Laikliğin gerçek anlamını öğrenmeliyiz.Laiklik devletin dini kurallarlara yönetilemiyeceğini savunan bir görüş baş örtüsüyle yönetilemez diye bir kavram yok yani baş örtülü olanlarda en az baş örtüsü takmayan kişiler kadar seviyor bu vatanını hiç şüpheniz olmasın.

otek72

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anayasaya Laiklik neden girmişti hatırlayalım Devletin dini olmaz vatandaşın olur. Devlet bunlara eşit mesafede durmalıdır ve herkesin dini vecibesini yerine getirmesinde kolaylık saglamalıdır. bu ifadeler aynen olmasada milli eğitimin bu konuyu içeren tüm kitaplarında yıllardır vardır ( sadece son dönemde degil) Laiklik insanların yaşam tarzının garantisi olmalıdır bence bazılarını dışlayan degil ayrıca bazıları asli görevini yapamazken basit işlerle ugraşmayı kendine görev atlediyor nedense bu ülkede hani bir fener -beşiktaş maçı sonrası rumen teknik adam şöyle demişti "köpekler istedi diye atlar ölmez" bu milleti geneli başı açık kapalı derdinde degildir yapsınlar bir referandumda baksınlar sonucuna bizide böyle basit konularla oyalamak yerine esas olan ve yapılması gerekenlerle ugraşsınlar.

Wolker

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
@dnzz
Güzelim sayıylamı gönderiyorlar sizi bize ya?nerede bir arıza var gelip ortalığı karıştırıyor vela havle ...

karakartal71

Asistan
Reaksiyon puanı
0
dnzz dedi ki:
senınde dedıgın gıbı:
hiçbişey olmıycak.laik bi ülkedeysen gidemiyceksin.

turkıye laık bır ulke hıcbırzaman devlet daırelerıne kamu alanlarına turban gıremeyecek.

arkadaşlar ister kızın ister banlayın ama tek birşey söylicem
basgit lan

*SiRiNe*

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar bende bu konuda duygularımı ifade etmek istiyorum,
malesef başörtüsü hep kullanılıyor bunlar hep gündem değiştirmek için kulanılan olaylar ödülünü almak için kursuye çıkan kızın kürsüden indirilmesi içler acısı bir olay başörtüsü kullanıp kullanmamak tercih meselesidir ve malesef bu durum öyle bir hal aldıki toplumda başörtülüler örtüsüzler olarak ikiye ayrıldık... Ama bunu devletimiz bu hale getirdi
başörtüsü yıllardır yok mu hayatımızda .....

Kendi adıma konuşucam başı örtülü değilim ama inancımı ibadetimi ben bilir ben yaşarım başkasıda buna laf söyleyemez. Kaldı ki etrafımda sevip saydığım başı örtülü arkadaşlarım ve akrabalarımla dolu.... Ki tanıdığım olmasına gerek yok başı örtülü herkese saygım sevgim sonsuzdur İnsanlara saygım ve sevgim sonsuz ama bu başörtüsü durumu özellikle son zamanlarda o kadar kullanılıyorki artık bu iki grubun birbirlerine bakışlarının değiştiğini görüyorum......
Amannnn bu konu hakkında o kadar yazabilirim ki uzar gider....
sadece şunu söyleyip bağlamak istiyorum ; Bize çok güzel bir hayat sunulmuş diliyorum ki bize sunulan bu hayatın kıymetini bilir ve zamanımızı en güzel şekilde değerlendiririz...

makrop!

Asistan
Reaksiyon puanı
1
1)

Çankaya kamusal alandı madem... papa efendi köşke geldiğinde lütfen kıyafetinizi çıkartın burası kamusal alan içerde soyunma kabini var deselerdi ya...

2)

merve kavakçı ( ki yaptığı hiç bir şeyi tasvip etmem ) sadece ve sadece TÜRBAN takıyor diye meclis kürsüsünden kovulurken hemde dönemin başbakanı tarafından hemde '' birisi bu hanıma haddini bildirsin '' diye hedef göstererek!
hapishaneden çıkararak PKK lı birisini ( ismini yazmak bile istemiyorum ) halkın demokratik seçimi sonucu gelmiştir deyip, meclise soktular ve elini sıktılar...

ŞİMDİ HANGİSİ HALKIMIZIN DEMOKRATİK SEÇİMİ ??!!

YA DA SORUNUMUZ TÜRBAN MI YOKSA UYUTULUYOR MUYUZ??

bulmeh

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
makrop! dedi ki:
1)

Çankaya kamusal alandı madem... papa efendi köşke geldiğinde lütfen kıyafetinizi çıkartın burası kamusal alan içerde soyunma kabini var deselerdi ya...

2)

merve kavakçı ( ki yaptığı hiç bir şeyi tasvip etmem ) sadece ve sadece TÜRBAN takıyor diye meclis kürsüsünden kovulurken hemde dönemin başbakanı tarafından hemde '' birisi bu hanıma haddini bildirsin '' diye hedef göstererek!
hapishaneden çıkararak PKK lı birisini ( ismini yazmak bile istemiyorum ) halkın demokratik seçimi sonucu gelmiştir deyip, meclise soktular ve elini sıktılar...

papa örneğini verecektim, fazlasıyla varmış :)
eline, ağzına sağlık..evet uyutuluyoruz.hatta horlayanlar bile var.

gercekleriyazar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bide olayı karuştırmak için yok türban rahibe elbisesi falanda diyorlar...

İster Rahibe elbisesi olsun ister Buda .Ben inancım gereği onu Takmak istiyorsam takma hakkım olması lazım.,

Laiklik din ve devlet işlerinin ayrılması.Yani devletin dini kurallara göre yönetilmemesidir.Yani Her dine inanca eşit mesafede olmasıdır.

Laik bir ülkede din devlet işlerini etkileyemez.İyide Zaten dini bir kıyafetle devlet dairesine girmenin devlete ne zararı var.Orda başında türbanla çalışmanın.Boynunda haçla çalışmanın ne zararı var...

Hani Dini inançlarına birazdaha bağlı olanlara yobaz,örümcek kafalı,gerici falan diyorlar ya bunlar.ASIL ÖRÜMCEK KAFALI YOBAZLAR bunlar değilmidir...

amesfa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Arkadaşlar yorumlarımızı yaparken foru kurallarına dikkat edelim ;)

Kurallar içinTıklayın

karakartal71

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bulmeh dedi ki:
makrop! dedi ki:
1)

2)

papa örneğini verecektim, fazlasıyla varmış :)
eline, ağzına sağlık..evet uyutuluyoruz.hatta horlayanlar bile var.

teşekkürler.sdn de benim görüşüme destek verecek birilerini bulmak güzel

rave

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ormanda orman kuralları geçerli değil miydi?

Jerusalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Kırmızı Başlıklı kız --> TR --> Al Yazmalı Kız ...buna gülmüştüm.

dnzz

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bu ulkede kamusal alanda turban yasagı var bunu herkes aklına soksun mıtıngde yapılsa karıkaturde cızılse bu degısmeyecek bır duurum.yukarıdakı yorumlarda okumustum bu kuralı umursamayan nazlı ılıcak gıbı salondan kovulur. eskı cumhurbaskanlarımızdan bırısı demıstı sanırım turbanla egıtım gormek ısteyenler arabıstana gıtsın bunada katılıyorum.ayrıca benım yorumlarım hakkında kufurlu yorum yapmayı bır marıfet sananlar sozde muslumanlar galıba

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
dnzz dedi ki:
Bu ulkede kamusal alanda turban yasagı var bunu herkes aklına soksun mıtıngde yapılsa karıkaturde cızılse bu degısmeyecek bır duurum.yukarıdakı yorumlarda okumustum bu kuralı umursamayan nazlı ılıcak gıbı salondan kovulur. eskı cumhurbaskanlarımızdan bırısı demıstı sanırım turbanla egıtım gormek ısteyenler arabıstana gıtsın bunada katılıyorum.ayrıca benım yorumlarım hakkında kufurlu yorum yapmayı bır marıfet sananlar sozde muslumanlar galıba

herkese hayırlı sabahlar arkadaşlar
başka bir dine mensup olabilirsiniz
buna saygım sonsuz
ama burası türkiye
ve nüfusunun %90'ı müslüman bir ülke
durum böyle olursa müslümanların kıyafetleri üzerinde bir kısıtlama yapmak doğru mudur?
yanlış anlamayın ben ibadet kıyafeti demiyorum(takke,cübbe gibi)
takkeli cübbeli veya kara çarşaflı çalışmak olmaz
ama usulüne uygun başörtülü neden olmasın
yanlış bilmiyorsam hristiyanlarda kilisede başını örtüyorlar
aynı şekilde bence kamu dairelerindede örtmeleri normal olmaz mı?
yani hristiyanlık ve müslümanlık sadece kilise veya camide değil heryerde
yaşanması gerekmez mi?

saygılar ve hürmetler

Not:lütfen hakaretten uzak duralım.Bildiklerimizi Saygıyla paylaşalım.

orcagada

Doçent
Reaksiyon puanı
0
İnanç kalpte yaşanır sakalda takkede türbanda değil.Devletin kanunları vardır keyfe göre değil.Tüm kanunlar eksiksiz ve kusursuz demek mümkün değil belki ama nihayetinde bunlar yaşamımızın gerekleridir.Eğer kamusal alanlarda dinini reklam etmek zorunluluğu duyanlar varsa yerleri Cumhuriyetimizin öngördüğü kadardır.Kimseye terk et demek mümkün değil fakat kanun kanundur.Bunlara uymak zorunluluğumuz var.Lütfen her zaman katı düşünmekten vazgeçelim.Kamusal alanda işi olan kanuna uygun davransın sonra kendi şahsi alanında canının istediği gibi olsun.Sorun zaten bu haliyle kanunu delmek amacında olanlardan çıkıyor.Kimseye evinde başın açık olacak denmedi ama ATATÜRK Cumhuriyetinde maksadı molla düzeni kurmak isteyen zihniyete de bir yerde dur demek gerekmektedir.Dinizi zorunluluk hallerinde ki esnekliğiyle taçlandıran Yüce Mevlam zorunluluk hallerinde başını açana da mutlaka müsade edecektir.Lütfen olayı terörleştirmeyin.

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
orcagada dedi ki:
Dinizi zorunluluk hallerinde ki esnekliğiyle taçlandıran Yüce Mevlam zorunluluk hallerinde başını açana da mutlaka müsade edecektir.Lütfen olayı terörleştirmeyin.

burada bir dakika

biz kamusal alan kurallarına uymak için dinimizin kolaylıklarına yanaşmaya çalışıyoruz.

peki bu dünya ALLAH'ın alanı değilmi?
ALLAH'ın alanının kurallarına uymamız gerekmezmi?
ALLAH'ın kurallarını basit bir "kamusal alan diyerek" "dinimiz zorluklara kolaylık getirir" diyerek es geçmemiz olur mu?

İnsanlar dinimizin kolaylıklarında yararlanmak için ne zaman zorunlu olur derseniz?
Tek bir örnekle açıklayacağım.

İçki haramdır
ne zaman helal olur?
Eğer bir insan,susuzluğu canına tak etmiş vede hiç su bulamamış ise o vakit içkiden ölmeyecek kadar içmesi helal olur.
yoksa kana kana içmek yine helal değildir
kolaylık burda devreye girer

saygılar ve hürmetler

baaydin

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
dinimizde türban diye bişey yoktur. türban laik devlete ve laik insanlara karşı sonradan uydurulan bi saç kapama biçimidir. türban takarak devlet dairelerine değil daierelerin bahçelerine girilmesine karşıyım. evinde ne takarsa taksın ama resmi ve topluma açık yerlerde insanların göz zevkini bozacak her türlü kıyafete karşıyım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...