Opera ile Tam 15 Yıl!

Alengirli

Dekan
Reaksiyon puanı
23
Tam tekmil internet deneyimi sunan web tarayıcısı Opera ile belki yeni tanıştınız. Peki Opera'nın 15. yılını kutladığını biliyor muydunuz?

Her şey tam 15 yıl önce, Norveç'teki Telenor'a ait bir araştırma laboratuvarında başladı. Kendi web tarayıcılarını geliştirmeye karar veren iki bilgisayar mühendisi, bir hışımla klavyelerine asıldı ve o tuş tıkırtıları, bugünkü Opera'nın temellerini attı.
Opera Software CEO'su Jon von Tetzchner ve Geir Ivarsoy tarafından Nisan 1994'te geliştirilmeye başlanan web tarayıcısı, bugün Windows, Linux ve Mac bilgisayarlarda 40 milyonun üzerinde kullanıcı tarafından tercih ediliyor.
Gelecek 15 Yılda Ne Olur?
Jon von Tetzchner, internetin insanların yaşam, iş ve oyun tarzlarını köklü olarak değiştireceğinin bilincinde olduklarını belirtirken, gelecek 15 yılda milyarlarca insanın daha web ile tanışacağını ve bu kişilere Opera'yı seçmeleri için daha fazla neden sunacaklarını açıkladı. Opera CEO'sunun şu sözleri ise dikkat çekiyor: "Herkes, nasıl ve nerede internete bağlandığı fark etmeksizin, iyi bir tarayıcıyı hak eder."
Her Yerde Opera
Esasında tek bir platformlar arası tarayıcı motoru olarak düşünülen Opera, çekirdek kodları her yerde çalıştırılabildiği için web deneyimini TV'lerden medya oynatıcılara, cep telefonlarından oyun konsollarına ve hatta otomobillere kadar geniş bir yelpazede sunabiliyor.
Sekmeli tarayıcı özelliğinin temellerini de, aynı tarama penceresinde çoklu belge açarak attıklarını hatırlatan Opera ekibi, 2001 yılında ilk olarak fare hareketlerini, ardından Speed Dial hızlı erişim penceresini ve Opera Link senkronizasyon servisini internet kullanıcılarına kazandırdı.
Opera Turbo: İnternette Son Vites
Bu yıl da Opera Turbo ile web sayfalarını sıkıştırarak, her türlü internet bağlantısında genişbant konforu sunan ve sayfaları fazlasıyla hızlı görüntüleyen Opera, internet deneyimini daha da geliştirmek için çalışmalarına bugün de hız kesmeden devam ediyor.
:: Opera kullanıyor musunuz?

Bilgi İçin : Opera
Yazan: Erhan Kahraman
SDN - http://shiftdelete.net

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
bir türlü kanım ısınmadı bu operaya, bizim pesi çok sever ama :)

amesfa

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Temaları güzel ama yaw :D

candzh

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hiç kullanmadım bi denesem iyi olacak...

thepisode

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
bende bir türlü ısınamadım operaya ama 15. yılı olduğunu bilmiyordum gerçekten

barankaraduman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ben kullanıyorum bir harika ama tam olarak mail boxu kullanmayı öğrenemedim

Headhunter

Doçent
Reaksiyon puanı
8
walla bilmiyorm benim internettenmi ama 1024 internet var herkesi firefoxa çok hılzı filan diyo açıyorm onu iki saat bişeyi açana kadar sinirleniyorum.Bi facebooku bile hızlı görüntüleyemiyo_Opera ile 2 sene önce tanıştım grçkten çok hzlı ve seri.Açılırken hemen açılıyo pc yi kasmıyo hızlı ve kullanışlı.Denemeyenlere tavsiye ederim

SerSeri1i

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
10.00 Alpha kullanıyorum bu haliyle bile diğer tarayıcılardan kat ve kat iyi explorer benim için mazi opera kullandım kullanalı. bu operayı herkim kullanırsa kullansın önyargılı olmayan herkes beğenerek kullanacaktır bundan adım gibi eminim. en müthüş özelliğide bana göre hızlı erişim olayı

Red-White

Asistan
Reaksiyon puanı
0
bi kaç kere deniyim dedim fakat her gün girdiğim bazı sitelere girişti hata veriyor.. yeni sürümlerinde belki düzelmiştir diye bir daha yükledim ama değişen bişey yok yine aynı hatalar çıkıyor. o yüzden kaldırmak zorunda kaldım...

Biber

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Chorome çıkana değin vazgeçilmezimdi Opera...Çok mutluduk ikimiz;ama öyle bi afet çıktı ki Chorome adında aldı aklımı başımdan. Önce Opera'dan gizli Chorome ile buluşmalarımız başladı ikisini birden idare ediyodum. Opera ile daha az vakit geçirmeler,ilgisizlik derken şüphelenmeye başladı davranışlarımdan Opera ve olan oldu... Ayrıldık, ben mutluyum Chorom'la; umarım o da mutludur...

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,038
Canım Operam.. Mutlu yıllar bitanem :D

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
15. yılının dolduğunu duyduğuma sevinmedim. 15 yıldır bu alemde ve en dipte... Yazık!... Gerçekten iyi tarayıcı ama ne yazık ki çok eksiği var.

UzmanWeb

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Operayı kullanmaya başladığımdan beri bırakamadım.Bazı javascript ve kodları çalıştırma konusunda eksikleri var.Fakat firefoxta da aynı kodlar çalışmıyor.Uyumluluk bakımından en iyi durumda olan internet explorer.Fakat kullanım kolaylığı ve özellikleri bakımından operadan vazgeçemem.

_taha

Profesör
Reaksiyon puanı
17
yaklışık 2 yıl operayla devam ettim :) ama şimdi kullanmıyorum fakat öneriyorum hala..

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Pek sevmem nedense operayı..:D

ghoust

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
3. senem bazı sayfalarda uyum problemiyle karşılaştığım oluyordu oda son 4 ayydır fln karşılaşmıyorum memnunum tavsiye ederim..nice yılllara opera

megadeth61

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
3 yıldır Opera kullanıyorum.Gayet memnunum.Kendim de bir çok test yaptım,bütün tarayıcıları denedim,opera kadar hızlısını henüz göremedim,ama eklentilerindeki zayıflığı kabul etmek lazım.Tabi ki lbu kullanıcıdan kullanıcıya göre değişien bir tercih meselesi.

Değişmeyen ise operanın hızı ))

kramp34

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Opera denedim ama beğenmedim şimdi Firefox kullanıyorum (FFF) Forever Firefox :D

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Yaklaşık olarak 4 senedir opera yı kullanıyorum hemen hemen tüm browser ları denedim ama operada ki hız ve rahatlık hiç birisinde yok bence

asder55

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ben sürekli kullanıyorum gerçekten hızlı bu tarayıcı tek problemi flash media oynatmada kontrol edilememesi

307kd

Asistan
Reaksiyon puanı
3
7 yıldır kullanıyorum Opera yı benim vazgeçilmezim.
Çünkü:
-Başka hiçbir tarayıcıda olmayan download yöneticisi var (Diğerlerinde de var ama ayrı pencere açıyorlar)
-Wand özelliği ile parola girmek çok keyifli ve konforlu
-arayüz konusunda asla ve asla tartışılamayacak kadar sade ve kullanışlı
-En önemlisi Opera bir tutku yaw....

twilight_flame

Doçent
Reaksiyon puanı
20
Yıllardır opera kullanıyorum. Hatta şöyle diyebilirim ki firefoxu sadece 6 aydır kullanıyorum :) ki 9 senelik bir net geçmişim var ilk 2-3 sene internet explorer daha sonra operaydı. Operanın benim için en büyük vazgeçilmez yönü not ekleme bölümü :) Birşeyi not bölümüne ekliyorsunuz ve istediğiniz zaman kontrol edebiliyorsunuz. Bu sayede okumak istediğiniz ama vaktinizin olmadığı bir makaleyi veya o makalenin bulunduğu adresi ekleyin daha sonra bakın :)

Firefox eklentisi falan filan diyorlar ama bence en kralı yinede opera.

Kullanmayan herkese tavsiye ederim.