Soru Önümüzdeki üniversite engeli kalkar mı ?

Bu konuyu okuyanlar

YEU

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Sağlık meslek lisesinde okuyorum ve önümde bir üniversite engeli var liseyi bitirdikten sonra üniversite okumadan iş sahibi olamıyorum bı ara üniversite zorunlu değildi fakat şimdi zorunlu sizce üniversite zorunluluğunu kaldırırlar mi ?

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,454
Kaldırılmaz, boşa beklemeyin. Ayrıca üniversite kazanamıyorsanız da sorunu kendinizde aramanız gerekmekte.

• Beğen
Reactions: YEU

YEU

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Kaldırılmaz, boşa beklemeyin. Ayrıca üniversite kazanamıyorsanız da sorunu kendinizde aramanız gerekmekte.
Üniversite kazanmakla alakası yok benim çalışacağım iş için üniversitenin bana bir katkısı olmicak kaza geçiren bı adamı matematik problemi kurtarmaz ya da şiir kırık bir kolu iyilestiremez

Reaksiyon puanı
628
İş için üniversiteye ihtiyacınız yok. Sadece kendinizi çok geliştirip üniversite okuyanlardan daha iyi olmanız gerekmekte (aile baskısı vs. olacak tabii büyük olasılıkla). Ki zaten ülkede çoğu üniversite, üniversite değil de meslek yüksekokulu gibi. Alanınız el veriyorsa evde de kendinizi geliştirirsiniz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Alanınız tıp mı? O zaman üniversite yararlı olacaktır. Tabii isteyerek yaparsanız işinizi yani derslerinizi.

Həyat Qatarı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
Ayrıca üniversite kazanamıyorsanız da sorunu kendinizde aramanız gerekmekte.
Ne kadar saçma bir düşünce. Bu üniversite sınavı dediğin şey Türkçe Sosyal Matematik Fen derslerinden oluşuyor. İyi bir üniversite kazanmak için bu derslerden iyi bir net elde etmeniz lazım sınavda. İleride hemşire olacak adam, eşek gibi tarih coğrafya felsefe çalışacak, işine yaramayacak matematik konuları çalışacak, ve mezun olduktan sonra hiçbir işine yaramayacak bunlar. Hasta ile ilgilenirken onun matrisini alıp determinantını alıp transpozunu mu çevirecek?

Ülkemizde üniversite sınavı = fil, kedi, köpek, yılan, balık, bunları aynı şartlarda imtihana sokmak için, 5ini de ağaca tırmanmaya çalıştırmak. Bu imtihandan sadece yılan ve kedi başarılı olacak. Ağaca onlar tırmanacak, tırmanamayanlar da kaybedecek. Bu sınav yeteneğini önemsemiyor, iyi bir üniversite için eşek gibi 15 saat çalışıp tüm konuları yalayıp yutacaksın. Adamın yazılıma ilgisi var, çok iyi kod yazıyor, çok iyi analitik düşüncesi var, problemleri şak diye çözüyor ama gireceği sınav, yapacağı işle alakasız. Bilmem anlatabildim mi!..

Sadece kendinizi çok geliştirip üniversite okuyanlardan daha iyi olmanız gerekmekte (aile baskısı vs. olacak tabii büyük olasılıkla). Ki zaten ülkede çoğu üniversite, üniversite değil de meslek yüksekokulu gibi. Alanınız el veriyorsa evde de kendinizi geliştirirsiniz.
Kesinlikle katılıyorum. Aile baskısı en büyük engel, bunu ben bizzat deneyimledim. Mesela yazılım alanında, udemy, youtube gibi platformlarda çok iyi eğitim veren insanlar var. Onlardan eğitim almak, iyi üniversiteler dışındaki üniversitelerden eğitim almaktan kat kat iyi. Kendimden biliyorum, yıl olmuş 2021 okulda hâlâ visual basic öğretiyorlar. BOŞ. Zaman kaybı.

Ama gel de bunu aileye anlat, onların algısı: "okulunu bitir iş bul"

Ama bilmiyorlar ki, üniversite bir iş bulma merkezi değil, üniversite size öğrenmeyi öğretiyor, temeli veriyor, devamını sizin araştırıp kendinizi geliştirmeniz isteniyor, gerekiyor.

Bu, üniversitelerin yazılı olmayan bir kuralıdır.

Aile ile aradaki kuşak farkı, çok büyük çatışmalara sebep oluyor, çoğu konuda derdinizi anlatamıyorsunuz, anlatsanız da anlamıyorlar.

Bunun farkına varanlar zaten ne yapması gerektiğini biliyorlar...

Son düzenleme:

Mateist

Müdavim
Reaksiyon puanı
238
Ne kadar saçma bir düşünce. Bu üniversite sınavı dediğin şey Türkçe Sosyal Matematik Fen derslerinden oluşuyor. İyi bir üniversite kazanmak için bu derslerden iyi bir net elde etmeniz lazım sınavda. İleride hemşire olacak adam, eşek gibi tarih coğrafya felsefe çalışacak, işine yaramayacak matematik konuları çalışacak, ve mezun olduktan sonra hiçbir işine yaramayacak bunlar. Hasta ile ilgilenirken onun matrisini alıp determinantını alıp transpozunu mu çevirecek?

Ülkemizde üniversite sınavı = fil, kedi, köpek, yılan, balık, bunları aynı şartlarda imtihana sokmak için, 5ini de ağaca tırmanmaya çalıştırmak. Bu imtihandan sadece yılan ve kedi başarılı olacak. Ağaca onlar tırmanacak, tırmanamayanlar da kaybedecek. Bu sınav yeteneğini önemsemiyor, iyi bir üniversite için eşek gibi 15 saat çalışıp tüm konuları yalayıp yutacaksın. Adamın yazılıma ilgisi var, çok iyi kod yazıyor, çok iyi analitik düşüncesi var, problemleri şak diye çözüyor ama gireceği sınav, yapacağı işle alakasız. Bilmem anlatabildim mi!..

Kesinlikle katılıyorum. Aile baskısı en büyük engel, bunu ben bizzat deneyimledim. Mesela yazılım alanında, udemy, youtube gibi platformlarda çok iyi eğitim veren insanlar var. Onlardan eğitim almak, iyi üniversiteler dışındaki üniversitelerden eğitim almaktan kat kat iyi. Kendimden biliyorum, yıl olmuş 2021 okulda hâlâ visual basic öğretiyorlar. BOŞ. Zaman kaybı.

Ama bilmiyorlar ki, üniversite bir iş bulma merkezi değil, üniversite size öğrenmeyi öğretiyor, temeli veriyor, devamını sizin araştırıp kendinizi geliştirmeniz isteniyor, gerekiyor.

Aile ile aradaki kuşak farkı, çok büyük çatışmalara sebep oluyor, çoğu konuda derdinizi anlatamıyorsunuz, anlatsanız da anlamıyorlar.

Haklısın işte bu yüzden her üniversite her bölüm kendi sınavını yapmalı. Sınavda sadece kendisi için gerekli bilgilerin sınavını yapmalı.

YEU

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11

Çok haklısınız ben att olmak istiyorum ve 2 yıl üniversite okusam yetiyor ama şehir dışında okuyacak gibi bir bütçem yok olduğum şehirdeki üniversitesi yi tek de tutturacagimin bı garantisi yok

Benim şehir dışında okuyacak gibi bir bütçem yok olduğum şehirdeki üniversitesi yi tek de tutturacagimin bı garantisi yok lise mezunu çalışabilirsem ayda en az 3500-4000 TL alicam bu garanti ama üniversite engeli yüzünden bu hayal boşa çıkıyor 2 yıl üniversite okusam bile kaybedeceğim paranın haddi hesabı yok ve dediğim gibi şehir dışında okuyacak kadar bütçem yok. Kendini evde geliştir dediniz onu nasıl yapicam

Həyat Qatarı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
Kendini evde geliştir dediniz onu nasıl yapicam
Her alanda bu mümkün değil ki. Yukarıda bahsettiğim yazılım mesleği ile diğer meslekler bambaşka alemler. Biri dünya ise diğeri mars gibi düşün. Diğer birçok mesleği okulda öğrenirsin, bunun için okul olmazsa olmazdır ama yazılım için bu geçerli değil. Yazılım dediğimiz iş bambaşka. İnternet ile olan bir iş için olmazsa olmaz şey internetin kendisidir. Udemy, YouTube gibi platformlarda zibilyon tane bu konuda video eğitim seti çeken insanlar var. Ve tabi bu yazılım ingilizce. Her yerde karşına ingilizce çıkacak. Önce ingilizceyi halledip, konuşma seviyesinde olmasa da okuduğunu anlayabilecek bir seviyede olsa yeter, önce bunu çözeceksin sonra gerisi çorap söküğü gibi geliyor.

Yazılım hızla genişleyen büyüyen bir alan. O kadar hızlı ki, okuldaki müfredatlar bile genelde yetersiz kalıyor, veya eksik kalıyor diyelim. Yıl olmuş 2021 hâlâ okulda pascal, visual basic gibi ölü dilleri öğreten okullar var. Her okul için aynı şeyi demiyorum, iyi üniversiteler bunların farkında olup daha güncel eğitimler size verebiliyor, ama teknoloji çağında azcık kafasını çalıştıran adam için üniversite biraz gereksiz kalabiliyor. Yazılım için bu böyle, diğer meslekler için aynı şeyi söyleyemem.

• Beğen
Reaksiyon puanı
7,999
Üniversite kazanmakla alakası yok benim çalışacağım iş için üniversitenin bana bir katkısı olmicak kaza geçiren bı adamı matematik problemi kurtarmaz ya da şiir kırık bir kolu iyilestiremez
Üniversitede sayısal okumuyorsan matematiği sadece ilk sene alacaksın. Lisans eğitimi alıyorsan kalan 3 sene , Önlisans ise son senende sadece bölümün üzerine dersler alacaksın. Sürekli Matematik görmeyeceksin yani.

Ayrıca 12 sene boyunca Matematik,Türkçe,Sosyal,Fen dersleri görüyorsun. Bir zahmet sınavını verip istediğin okula git. Üniversitesiz güzel bir iş istemen saçma.

• Beğen

YEU

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Üniversitede sayısal okumuyorsan matematiği sadece ilk sene alacaksın. Lisans eğitimi alıyorsan kalan 3 sene , Önlisans ise son senende sadece bölümün üzerine dersler alacaksın. Sürekli Matematik görmeyeceksin yani.

Ayrıca 12 sene boyunca Matematik,Türkçe,Sosyal,Fen dersleri görüyorsun. Bir zahmet sınavını verip istediğin okula git. Üniversitesiz güzel bir iş istemen saçma.
Bize öğretilen matematik Türkçe sosyal fen üniversite sınavlarında çıkan sorular ile aynı duzeyde değil anlamıyorsunuz amcamın oğlunun zamanında üniversite zorunlu değildi ve şuan att olarak çalışıyor ve 6000 TL maaş alıyor dediğim gibi şehir dışında okumak için yeterince bütçem yok asla da olmicak üniversite benim için saçma benim işim uygulama üzerine kurulu matematik problemi çözme üzerine kurulu değil anlayın doktor olmicam sadece hemşire ile aynı işleri yapan fakat adı farklı olan bı iş yapicam belki de ek olarak sadece İngilizce eğitimi almam lazım bize ders veren hocalar bile önümüzde ki üniversite engelinin sacma olduğunu düşünüyor bizim bir an önce eğitilip sahaya sürülmemiz lazım bir havuz un kaç saatte dolduğunu düşünmemize gerek yok

Həyat Qatarı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
amcamın oğlunun zamanında üniversite zorunlu değildi ve şuan att olarak çalışıyor ve 6000 TL maaş alıyor
Sağlık meslek lisesinde şöyle bir hak var yanlış hatırlamıyorsam, sınavsız 2 yıllığa geçiş hakkı. Yani sınava girmeden 2 yıllık bir üniversiteden bölüm yazma hakkın var? Eskiden öyleydi, hâlâ öyle bir şey var mı?

• Beğen

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,454
Klasik ezbere lafları yığmışsınız gene önüme, bu sistemi değiştirmek istiyorsanız bu sistemde hayatta kalacaksınız. Yapacak bir şey yok.

Sağlık meslek lisesinde şöyle bir hak var yanlış hatırlamıyorsam, sınavsız 2 yıllığa geçiş hakkı. Yani sınava girmeden 2 yıllık bir üniversiteden bölüm yazma hakkın var? Eskiden öyleydi, hâlâ öyle bir şey var mı?
Şu an yok.

Reaksiyon puanı
7,999
Bize öğretilen matematik Türkçe sosyal fen üniversite sınavlarında çıkan sorular ile aynı duzeyde değil anlamıyorsunuz amcamın oğlunun zamanında üniversite zorunlu değildi ve şuan att olarak çalışıyor ve 6000 TL maaş alıyor dediğim gibi şehir dışında okumak için yeterince bütçem yok asla da olmicak üniversite benim için saçma benim işim uygulama üzerine kurulu matematik problemi çözme üzerine kurulu değil anlayın doktor olmicam sadece hemşire ile aynı işleri yapan fakat adı farklı olan bı iş yapicam belki de ek olarak sadece İngilizce eğitimi almam lazım bize ders veren hocalar bile önümüzde ki üniversite engelinin sacma olduğunu düşünüyor bizim bir an önce eğitilip sahaya sürülmemiz lazım bir havuz un kaç saatte dolduğunu düşünmemize gerek yok
YKS'ye 2 yıl önce girdim, okulda öğrendiğim bilgileri kendim pekiştirdim evde ve istediğim puanı aldım. Hatta 2020 yılında biz Covid nedeniyle okul kapandığı için bir dönem gidememiştik o göremediğimiz konular kaldırıldı.(İlk yarım dönemde Online eğitim yoktu yani hiç görmedik o konuları) Yani müfredatta olmayan şeyi sormazlar.

Ayrıca eskiden Sağlık Meslek Lisesi mezunları lise biter bitmez Hemşire olabiliyordu evet. Ama artık değişti 4 yıllık Hemşirelik bölümü okumanız gerekiyor. ATT olmak için ise 2 yıllık Paramedik(ATT) okumanız gerek diye biliyorum bir araştırın isterseniz. 300-350TYT yerleştirme puanı alsanız okula girebilirsiniz sanırım puanları çok yüksek değil diğer bölümlere kıyasla.

Hayır bu hak yıllar önce kaldırıldı. Eskiden Meslek Lisesi öğrencileri sınava girmeden 2 yıllık okuyordu. Artık o kaldırıldı , 4 yıllık bölümünün üzerine bir şey okursa MTOK Kontenjanı , 2 yıllık giderse ek puan alıyorlar.

Həyat Qatarı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
28
Konu çok dağıldı, konuya dönersek, üniversite engeli kalkmaz kardeşim. Sağlık alanında çalışmak istiyorsan mecbur okuluna gidip okuman lazım. Eğer meslek lisesi çıkışlıysan ve okulda staj gördüysen zaten tecrübelisindir, 2-4 sene dediğin su gibi akıp geçer. Bu alanla ilgili çalışmak istiyorsan dişini sıkıp üniversite okuman lazım. Yapacak bir şey yok.

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,454
Konu çok dağıldı, konuya dönersek, üniversite engeli kalkmaz kardeşim. Sağlık alanında çalışmak istiyorsan mecbur okuluna gidip okuman lazım. Eğer meslek lisesi çıkışlıysan ve okulda staj gördüysen zaten tecrübelisindir, 2-4 sene dediğin su gibi akıp geçer. Bu alanla ilgili çalışmak istiyorsan dişini sıkıp üniversite okuman lazım. Yapacak bir şey yok.
Hayır, üniversite okumak arkadaşın işine yaramayacakmış. (!)

Reaksiyon puanı
628
İsteyerek gitmezse yaramaz tabii. Yani bilgi olarak yaramaz çünkü unutur. İş bulmaya yarar.