(Önemli konu, lütfen okuyunuz.) "Anoreksiya Nervoza" nedir? Belirtileri nelerdir?

Bu konuyu okuyanlar

Assad Najjar

Profesör
Reaksiyon puanı
2,305
Bir hekim olarak forumdaki ilk mesleki konumu açıyorum millet.

Bu konuyu özellikle bayan arkadaşlarımızın okuması önemle rica olunur.

Anoreksiya Nervoza (bundan böyle "AN" olarak kısaltacağım), özellikle genç kadınlarda görülen ve hastaların aşağıdaki davranışları gösterdiği bir psikiyatrik rahatsızlıktır:

* Çok az yemek yeme veya hiç yememe
* Çok az uyuma
* Aşırı spor yapma

Altını çizdiğim kısımda da yazdığım gibi AN, özellikle genç kadınlarda görülüyor; ancak yetişkin kadınlarda da görülebilir. Bununla birlikte AN, çok nadiren de olsa erkeklerde de görülebilir.

AN'ın 3 temel özelliği bulunmaktadır:

A. Bu kişiler, yaşının ve cinsiyetinin gerektirdiği ölçüde kalori almazlar. Bu durum, hastaların sağlığını bozacak şiddette zayıflamalarına yol açar.
B. Bu kişiler, kilo almaktan aşırı derecede korkarlar, dolayısıyla kilo almayı engelleyen davranışlar içerisine girerler. Bu davranışlara yukarıda da yazdığım gibi çok az yeme veya hiç yememe, kusturucu ve/veya ishal yapıcı ilaç içme, aşırı spor yapma örnek gösterilebilir.
C. Bu kişilerin mevcut kilolarını değerlendirme yetileri bozulmuştur. Yani bu kişiler, sağlıklarını bozacak derecede zayıf oldukları halde, çok zayıf olmanın kendilerine zarar vereceğini idrak edemezler ve kendilerini çok kilolu olarak görürler.

Hastaların yukarıda sözünü ettiğim davranışları aşağıdaki belirtilere yol açmaktadır:

* En az 3 ay boyunca adet görememe -> Benim için en önemli belirtisi budur; çünkü hamile olmayan genç kadınlarda adet görememe kesinlikle bir hastalığa işaret eder.
* Kemiklerde zayıflama, kırılma
* Saçlarda dökülme
* Kansızlık (Anemi) -> Halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık gibi belirtileri olur. Ayrıca okul/iş performansında düşme gözlenir.
* Cillte kuruluk, sarılık
* Vücut sıcaklığında düşme
* Kalbin yavaş çalışması
* Tansiyon düşüklüğü
* Solunumun yavaşlaması

Bu hastalığın 2 çeşidi vardır arkadaşlar:

1. Kısıtlayıcı AN: Bu tip hastalar, yukarıda sözünü ettiğim üzere çok az yeme veya hiç yememe, aşırı spor yapma şeklinde zayıflamaya yol açan davranışlarda bulunurlar.

2. Tıkayıcı AN: Bu tip hastalar ise aşırı derecede yerler; ama yedikleri kilo aldırmasın diye yediklerini vücutlarından atmalarını sağlayacak kusturucu, ishal yapıcı ilaçları içme yoluna giderler.

Öncelikli olarak kafanızda bu hastalığın nasıl bir şey olduğunu canlandırabilmeniz için şarkıcı İrem Derici'yi örnek vereceğim; çünkü kendisi bu hastalıktan muzdaripti; ama tedavi oldu. Bu tip hastaların bir deri-bir kemik diye tabir edebileceğimiz bir görüntüleri vardır. Ancak forum ahalisi rahatsız olabilir diye buraya fotoğraf koymuyorum, isteyen Google'dan aratabilir.

Şimdi arkadaşlar, ben bu hastalığı niye anlattım, biraz ondan bahsedeyim.

Bildiğiniz üzere forumda bir süredir "Kadına şiddet", "Tecavüz" konularında haberler paylaşılıyor. Bu hastalığın, cinsel tacizle ilişkisi bulunmaktadır arkadaşlar.

Tecavüzle bu hastalığın ilişkisini anlayabilmeniz için öncelikli olarak kadın ve erkeğin arasındaki cinsel çekimden bahsetmem lazım. Şimdi bildiğiniz üzere, insanlar karşı cinsin birtakım özelliklerinden etkilenirler. Çünkü insanlar da en nihayetinde hayvansal bir canlıdır ve her ne kadar biz insanlar, hayvanlardan ayrı bir canlı türü kabul edilsek de birtakım hayvansal içgüdüleri de barındırırız. Bunlardan birisi de üreme içgüdüsüdür. Yeryüzündeki her bir insanoğlu ister erkek, ister kadın olsun bu içgüdüsüne sahiptir ve neslini devam ettirmek ister. Ancak bunu yaparken de kendisinden sonra gelen bireylerin sağlıklı olmasını, hayatta kalacak kadar güçlü olmasını ister ki bu da insanoğlunu "ideal bir eş" arama sürecine iter. İşte biz bu yüzden karşı cinsten etkileniriz; çünkü neslimizin devamını sağlayacak eşin mükemmele yakın olmasını isteriz, biz bu duruma tıpta hipergami diyoruz.

Bildiğimiz üzere kadınlar; erkeklerin kaslı olmasından etkilenirler; çünkü kaslı vücut, "sağlıklı eş" olmanın bir göstergesidir; ama konumuz bu değil. Bizim asıl konumuz, erkeklerin kadınların nesinden etkilendiğidir.

(Bu arada adminlerden ricam konuyu kilitlemesinler; çünkü ben tıpta ayıp olmaz diye düşünüyorum.) :)

Erkekler, kadınların memelerinden ve kalçasından etkilenir arkadaşlar. Sebebini yukarıda uzun uzun yazmıştım zaten. Şimdi burada anlamanız gereken nokta, kadın memesinin sadece çocuk emzirmek için değil, cinsel çekicilik için de var olan bir uzuv olduğudur. Aslında bir çocuğun annesini emmesinde bile "tatmin olmak" duygusu yatar. Bunu şöyle düşünebilirsiniz: Tüm gün dışarıdaydınız ve hiçbir şey yiyemediniz, akşam 11'de eve geldiniz ve kurt gibi açsınız. Böyle bir durumda yemek yemenin hissettirdiği duygu paha biçilemez, öyle değil mi arkadaşlar? Yani aslında bir şeyler yiyerek tatmin olmuş oluyorsunuz.

Şimdi AN'ın memeyle ne ilgisi olduğuna gelelim arkadaşlar. Ben en başta demiştim ki, "AN hastaları aşırı zayıf olurlar." Kilo verirken bildiğimiz üzere yağları kaybederiz, öyle değil mi? İşte meme de yağdan oluşan bir organ olduğu için zayıflamayla bereber erir. Hasta, aşırı zayıfladığı için tabiri caizse çekiciliğini kaybeder.

AN hastası olan genç kadınların bir kısmı bir zamanlar tecavüze uğramış kadınlardır.

Bu kadınlar, bilinç altlarında eğer cinsel çekiciliklerini kaybederlerse bir daha tecavüze uğramayacaklarını düşünürler. İşte bu yüzden aşırı zayıflama yoluna giderler ve farkında olmadan sözünü ettiğim hastalığa yakalanırlar.

Son mesajlar