Olmaz Demeyin!Olur!Olur!

Bu konuyu okuyanlar

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Gencin birisi Kabe’de hep,

- “Ey doğruların yardımcısı olan Allah’ım, Ey haramdan sakınanların yardımcısı olan Allah’ım, sana hamdü sena ederim,” diye dua eder.

Bu durum herkesin dikkatini çeker. Birisi:

- “Neden hep aynı duayı yapıyorsun, başka birşey bilmiyor musun?,” der.

O da anlatır:

Yedi sekiz sene önce yine Kabe’de iken içi altın dolu bir torba buldum. Tam bin altın vardı. İçimden bir ses:

- “Bu altınlarla, şunları şunları yaparsın” diyordu. Hayır dedim kendi kendime. Bu benim değil. Başkasının malı, kullanmam haram olur dedim. Bu sırada birisi

- “Şöyle bir torba bulan var mı?” diye bağırıyordu. Çağırdım onu.

- “Nasıl bir torbaydı? İçinde ne vardı?” diye sordum. Torbayı tarif etti ve “İçinde bin altın vardı” dedi.

- “Torban burada.” diyerek verdim. Adam torbayı açıp bana otuz altın verdi. Pazara gittim. Temiz yüzlü genç bir esiri överek satıyorlardı. Gencin temizliği dikkatimi çekti. Yanlarına gittim,

- “Bu köle için ne istiyorsunuz?” dedim. “Otuz altın dediler”. Adamdan aldığım otuz altını verip genci satın aldım. Bir iki yıl geçti. Genç çok çalışkan, çok edepli idi. Onu aldığıma çok memnun olmuştum. Bir gün onunla giderken karşıdan iki üç kişi geliyordu. Genç bana dedi ki,

- “Efendim, ben Fas emirinin oğluyum. Bu gelenler babamın adamları. Beni buldular. Senden beni satın almak isterler. Sen iyi bir insansın. Onlara otuz bin altından aşağıya satma.” dedi. O kişiler yanıma geldi.

- “Bu esiri bize satar mısın?” dediler. “Satarım.” dedim. “Altmış altın verelim.” dediler. Ben de “Olmaz.” dedim.

- “Sen bunu pazardan otuz altına almadın mı? Biz sana iki mislini veriyoruz” dediler.

- “Öyleyse gidin pazardan alın.” dedim. Arttıra arttıra yirmibin altına kadar çıktılar. Otuzbin altından aşağı olmaz dedim. Çaresiz kabul ettiler. Ben o otuzbin altın ile işyerleri açtım. Ticaret yaptım. Daha çok zengin oldum. Bir gün bana arkadaşlarım,

- “Çok zengin bir ailenin iyi bir kızı var. Babası yeni vefat etti. Onunla seni evlendirelim.” dediler.

- Ben de “Olur.” dedim. Nikah kıyıldı. Deve yükleri çeyizini getirdiler. Çeyiz arasında bir torba dikkatimi çekti. Kıza, “Bu nedir?” dedim.

- “İçinde 970 altın var. Babam Kabe’de bunu kaybetmiş. Bulan gence otuzunu vermiş. Kalanını da bana hediye etti. Çeyizine koyarsın dedi” diye anlattı. Demek ki bulduğum altınlar benim rızkım imiş. Vermese idim haram yoldan gelecekti. Şimdi helal yoldan yine bana geldi. Bana yardım edip haramlardan koruyan, nice nimetler ihsan eden yüce Rabbim’e hamd ederim

fish

Müdavim
Reaksiyon puanı
4
çok doğru...zaten haram mal yıllar sonra da olsa çıkar bi yerden...insanın kısmeti de nerede hangi durumda olursak olalım bulurmuş sahibini...
çok şahit olduğum olay olmuştur bu şekilde..başıma da gelmiştir..

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Haram maldan sakınmak lazım. ;(

eminoasit

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar haramdan nekadar uzak olasak bile illahki dokunuyor örnek bir telefon faturasını geç yatırdın mı veya su veya elektrik geçikme faizi adı aldında bedel alınıyor bu haram değilmi sizce... örnek ben iş yerime ayda 400 ytl kira veriyorum bulundugum mekanı satıyor sahibi benimde peşin param yok banka kredisiyle uzun vadede ayda 750 ytl civarına geliyor bunu vere bilcek gücümde var ama bankadan kredi aldımı faizi % de bilemem kaç ama haram faiz sizce bizler ne yapa biliriz bukadar batagın içindeyken Allah tüm müslüman alemine yardımcı olsun benim aklım almıyor artık bu konuları...

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
eminoasit dedi ki:
Arkadaşlar haramdan nekadar uzak olasak bile illahki dokunuyor örnek bir telefon faturasını geç yatırdın mı veya su veya elektrik geçikme faizi adı aldında bedel alınıyor bu haram değilmi sizce... örnek ben iş yerime ayda 400 ytl kira veriyorum bulundugum mekanı satıyor sahibi benimde peşin param yok banka kredisiyle uzun vadede ayda 750 ytl civarına geliyor bunu vere bilcek gücümde var ama bankadan kredi aldımı faizi % de bilemem kaç ama haram faiz sizce bizler ne yapa biliriz bukadar batagın içindeyken Allah tüm müslüman alemine yardımcı olsun benim aklım almıyor artık bu konuları...

hayırlı günler

birde işe şu pencereden baksak
"cennet ucuz değil cehennem lüzumsuz değil"
elbette sıkıntılar olacak
her anımızda bir sıkıntı ve dert ile karşılaşabiliyoruz
o zaman cenneti ve ALLAH'ın rızasını kazanmak içinde biraz gayret,sabır ve tahammül gerekiyor.
biz elimizden geldiği kadar helal dairede yaşamaya çalışalım
sıkıştığımız zaman rabbir yardımını esirgemeyecektir

saygılar

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Kızmazsanız biraz eleştiri yapmak istiyorum.
Kızın getirdiği altınlar adamın rızkı değildir. Allah onu başka vesilelerle ona rızık olarak döndürebilir; ama kadının malı kocasının sayılmaz. O mal (altın) hakkındaki tüm tasarruf kadına aittir; erkek asla onu kendi dilediğince harcayamaz.

Sonra deve yükleri gibi o zamanın ölçüsüne göre büyük ölçülerde çeyiz pek hayırlı olmasa gerek, çünkü kadının ihtiyacı kocasına farzdır. Yani kadının herhangi bir malı çeyiz olarak getirmesi gerekmez. Tabi babasından miras kalırsa o başkadır ve o zaman da kendi malıdır, sadece kendisi ve bağışta bulunduğu kimse tasarruf edebilir o mal üzerinde.

Bunun dışında, Allah gerçekten de haramdan kaçınana çok daha fazlasını helal olarak getirir. Ama nihayetinde bin değil, yüz bin de altın olsa, harabenin süslü boyasıdır sadece.

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Ben artı eklemek istiyorum iddia ve benzeri şans oyunlarını oynamamanızı tavsiye ederim.Az da kasansan çok da kazansan sonuçta haram.

lb.bingol

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
bdco dedi ki:
Ben artı eklemek istiyorum iddia ve benzeri şans oyunlarını oynamamanızı tavsiye ederim.Az da kasansan çok da kazansan sonuçta haram.
Çok haklısın da bunu anlatamıyosun ki.

bkadri

Asistan
Reaksiyon puanı
0
belki bunlar efsanedir ama haramın binası olmaz derler

sheak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu haramı sizin yemeniz var yada baska birisinin yemesi var o yuzden bırakın baskalarının ici el veriyorsa yesinler. elektrik faturası kredi kartı telefon parasının faizleri size dokunmaz kanımca. cunki sizin kursagınızdan gecmiyor baskasının kursagından geciyor. yinede daha iyi bilenlere sorarsanız cok daha iyi olur.

saygılarımla...

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
sheak dedi ki:
bu haramı sizin yemeniz var yada baska birisinin yemesi var o yuzden bırakın baskalarının ici el veriyorsa yesinler. elektrik faturası kredi kartı telefon parasının faizleri size dokunmaz kanımca. cunki sizin kursagınızdan gecmiyor baskasının kursagından geciyor. yinede daha iyi bilenlere sorarsanız cok daha iyi olur.

saygılarımla...

hayırlı günler

sheak kardeş!
bütün bu dediğiniz faturalardan ödediğimiz faizin ucu bizede dokunoyur.
çünkü Veda hutbesinde bunu peygamberimiz A.S.M. açıkca belirtmiştir.

"Kimin yanında bir emânet varsa, onu sâhibine versin . Fâizin her çeşidi kaldırılmıştır, ayağımın altındadır. Fakat aldığınız borcun aslını ödemek gerekir. Ne zulmediniz, ne de zulme uğrayınız. Allah'ın emriyle bundan böyle fâizcilik yasaktır. Câhiliyetten kalma bu çirkin âdetin her türlüsü ayağımın altındadır. İlk kaldırdığım fâiz de Abdülmuttalib'in oğlu amcam Abbas'ın fâiz alacağıdır."

bu yüzden faizin her türlüsünden elimizden geldiği kadar uzak durmamızda fayda var

saygılarımla

turoksin0

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
teşekkürler ama bu dönemde malesef çok zor keşke tamamen uzak durabilsek . bide şunu sormak istiyorum mesela ticarete atılacaz ve dükkan için kredi lazım (sermaye kaynağı yok) o zaman ne yapılır yani kredi alınırmı

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
onun için kredi değil de tanıdık eş dost ve arkadaşlardan borç alınabilir.
zamanı geldiğinde ödersiniz.
ama kredi faizdir.
faizin hükmü kuranda verilmiştir.
veda hutbesinde de açık bir şekilde anlatılmıştır.

karar sizin

saygılarımla

mehmet1101 dedi ki:
hayırlı günler

birde işe şu pencereden baksak
"cennet ucuz değil cehennem lüzumsuz değil"
elbette sıkıntılar olacak
her anımızda bir sıkıntı ve dert ile karşılaşabiliyoruz
o zaman cenneti ve ALLAH'ın rızasını kazanmak içinde biraz gayret,sabır ve tahammül gerekiyor.
biz elimizden geldiği kadar helal dairede yaşamaya çalışalım
sıkıştığımız zaman rabbir yardımını esirgemeyecektir

saygılar

iol99

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
Faturalarda ödenen her ne kadar adı faiz olsa da ceza değil midir o?

mehmet

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
47
iol dedi ki:
Faturalarda ödenen her ne kadar adı faiz olsa da ceza değil midir o?

1-onlar ne kadarda ceza olsalar sonuçta "gecikme faizi" adı altında alınıyor.

2-birde müslüman ahde vefa gösterendir.size fatura önceden bildiriliyor.sizde (yanlış anlamayın)hiç gayret göstermeden emek sarfetmeden ödemesini geciktirirseniz o zaman kabahat sizin olur.
ama hakikaten hertürlü imkanları zorladınız zamanında ödiyemediniz
bir kaç gün sonra ödedeniz.
inşallah onlar da bir kasıt olmadığı için Rabbim affedecektir.

saygılarımla

ihsan719

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Haram maldan hayır gelmez derler. Çok doğru bir söz. Bizlerde haramdan kaçınmalıyız.

BoSS

Asistan
Reaksiyon puanı
0
- “Öyleyse gidin pazardan alın.” dedim. Arttıra arttıra yirmibin altına kadar çıktılar. Otuzbin altından aşağı olmaz dedim. Çaresiz kabul ettiler. Ben o otuzbin altın ile işyerleri açtım. Ticaret yaptım. Daha çok zengin oldum. Bir gün bana arkadaşlarım,

Burayı anlamadım :^) otuzbin altından yukarı olmaz mı demek istedi ? yada ne demek istedi çünkü ona 20.000 altın teklif ediyorlar ? :^) o_O

ilahiyatci

Doçent
Reaksiyon puanı
10
1-onlar ne kadarda ceza olsalar sonuçta "gecikme faizi" adı altında alınıyor.

2-birde müslüman ahde vefa gösterendir.size fatura önceden bildiriliyor.sizde (yanlış anlamayın)hiç gayret göstermeden emek sarfetmeden ödemesini geciktirirseniz o zaman kabahat sizin olur.
ama hakikaten hertürlü imkanları zorladınız zamanında ödiyemediniz
bir kaç gün sonra ödedeniz.
inşallah onlar da bir kasıt olmadığı için Rabbim affedecektir.

bu arkadaşımızın ilahiyat bilimlerine ve islam hukuku ilmine ne kadar vakıf olduğu tartışılmalı ve çıkan neticeden bilmeyenlerin bilmediği konulara müdahalesi sınırlandırılmalı. bu sınırlandırma da herkesin özkontrolüyle yapılmalı.

birincisi. gecikme faizi adı altında alınıyor diye bir şey haram olsaydı, bu sefer dilencilerin Allah rızası deyip topladıkları paralarla da cennete gitmeleri lazımdı. dolayısıyla bir şeyin hükmü adına göre değil,fonksiyonuna göre verilir.
faturaları zamanında ödemek ya da ödememek tamamen kişisel tercih ve kudrete göre yapılan bir eylemdir. geç ödenmesinden dolayı alınan ek meblağ ticaret ya da borçlar hukukuna değil, siyasi hukukun alanına girmektedir. bu boşveren vatandaşı hizaya getirmek için koyulmuş bir sistemdir. fonksiyonu da faturaların vaktinde alınmasıdır.

ikincisi fatura ve ahd-e vefanın bir arada zikredilmesi garibime gitti açıkçası. bizim temel ihtiyaçlarımızı teminle yükümlü devlete kimse ben bunları zamanında ödeyeceğim diye bir söz vermemiştir. aksine devlet adam gibi ödemezsen ceza keserim diye bizi tehdit etmiş ve sağolsun bugüne kadar sözünü yerine getirmiştir.

eğer haram için bir şey söylenecekse bunu faturalar üzerinden değil, yalan beyan ile yapılan ticaretten kazanılan para, şans oyunları gibi yaygın ama masum görünen, ne yapalım merak, rızık gibi peşin şeytani mazeretlerle meşrulaştığı sanılan eylem ve kanaatler üzerinden yapalım. ve lütfen biz öyle düşünüyoruz diye bir şeyin doğru olduğu zannına kapılıp özellikle de dini konularda hüküm vermeye kalkışmayalım. bence diye cümleye başlayacaksak bu bencenin arka planında muteber kaynaklı bilginin olmasına özen gösterelim.