Öğretmene 'oğlumun yerini değiştirdin' dayağı

Bu konuyu okuyanlar

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Konya’da sınıf öğretmeni H.Ç.D., derste sürekli rahatsızlık verdiği öne sürülen 7’nci sınıf öğrencisi B.D.’nin oturma düzenindeki yerini değiştirdiği iddiasıyla, okulun koridorunda öğrencinin annesi H.A. ve teyzesi tarafından tekme ve tokat dövüldü. Diğer öğrencilerinin gözleri önünde meydana gelen olay, okulun güvenlik kamerası tarafından da kaydedildi.

konya-dayak-671.jpg

Olay, dün saat 12.00 sıralarında Mareşal Mustafa Kemal Orta Okulu’nda meydana geldi. Fen Bilgisi öğretmeni H.Ç.D., sınıf öğretmenliğini üstlendiği sınıfta, iddiaya göre derslerde sürekli rahatsız veren ve arkadaşlarına kağıt atan öğrencisi B.D.’nin yaklaşık bir ay önce oturma düzenindeki yerini değiştirdi. Ön sıralarda oturan öğrenciyi arka sıralara oturtan öğretmen H.Ç.D., öğrencinin velisi H.A.’yı okula çağırıp, durumu anlattı. H.A. da iddiaya göre, buna tepki gösterip, konuyu okul yöneticilerine iletti. Yöneticiler de, hem öğretmen hem de veli ile görüşerek olayı yumuşatmaya çalıştı ve öğrenci B.D.’nin sınıfa ayak uydurması durumunda yerinin tekrar değiştirilebileceği bildirildi.

Geçtiğimiz hafta öğretmen H.Ç.D., öğrencinin oturma düzenindeki yerini, arka sıralardan orta sıralara alarak tekrar değiştirdi. Ancak bu duruma yine tepki gösteren veli H.A., okul yönetimine bir dilekçe yazarak öğretmenin sınıfının değiştirilmesini talep etti.

Yaşanan bu olayların ardından dün kız kardeşi ile birlikte okula gelen H.A., sınıfın kapısında öğretmenin dersten çıkmasını bekledi. Yaklaşık 5 dakika kapıda bekleyen H.A., sınıftan çıkan öğretmen H.Ç.D.’nin kolundan tutarak çekti. Aralarında çıkan tartışma sonrası H.A. ve kız kardeşi koridordaki öğrencilerin önünde tekme tokat öğretmen H.Ç.D.’ye saldırdı. Araya diğer öğretmenlerin girmesi üzerine kavga sona ererken, olay yerine polis çağırıldı. Olay anı ise okulun güvenlik kameralarına yansıdı. Hastaneye giderek iş göremezlik raporu alan öğretmen H.Ç.D.’nin şikayeti üzerine öğrenci velisi H.A. ve kız kardeşi ifadesi alınmak üzere polis merkezine götürüldü. H.A. ve kız kardeşi ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

”ÖĞRETMEN, ÖĞRENCİYİ KAZANMAYA ÇALIŞIYOR”

Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürü Turan Kayacılar, son dönemlerde öğrenci velilerin, öğretmenlere karşı şiddetli davranışlarında artış olduğunu belirterek, ”Öğretmenlerimize hak ettiği saygının gösterilmesini istiyoruz. Öğretmenlerimiz fedakarca iş yapıyorlar. Bu olayda yapılan saldırının gerekçesine bakıldığı zaman rahatça çözülmesi gereken bir problem. O öğrenci de bizim öğrencimiz. Öğretmenimiz esasında o öğrenciyi kazanmaya çalışıyor. Problemli öğrencileri de kazanmamız gerekiyor. Zaman zaman yaptırım uygulamamız gerekiyor. Ama biz öğrencilerimizi kazanmak için uğraşırken velilerimizin bizim yanımızda olmamaları ve karşımızda olmaları bizim işimizi zorlaştırıyor” dedi.

EĞİTİM- İŞ SENDİKASINDAN TEPKİ

Eğitim-İş Sendikası Konya Şube Başkanı Şükrü Balun da son zamanlarda öğretmenlere karşı veli şiddetlerinin arttığına dikkat çekerek bunun yönetimden kaynaklanan eksikliklerden oluştuğunu ileri sürdü.

Milliyet

[video=youtube;3TDJjZJvb5E]https://www.youtube.com/watch?v=3TDJjZJvb5E[/video]

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
Bunlari yakalayip 1-2 hafta hapise atacaksin bak bakalim bir daha yapiyorlar mi?

Bepob

Profesör
Reaksiyon puanı
302
Yaptıkları çok büyük ayıp edepsizlik olmuş tamam sinirlenebilirsin ama bu bu kadar basit olmamalı

Reaksiyon puanı
16,118
sanki veletleri okuldan atılmış ula sadece sırası değişti ne diye kasıyorsunuz? ...lar.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Veliler serbest bırakılmış. Velilerin bilinçaltına 'öğretmeni istediğin gibi tartaklayabilir, dövebilirsin' düşüncesi çoktan yerleşti. Geçenlerde de bir müdür dayak yemişti.

Olayı gören bir kadın öğretmen müdahale edip, aynı şekilde velilere karşılık verseydi hakkında soruşturma açılıp okulu değiştirilirdi.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Elin çocuğunun derdini çek sonra bir de anasından, babasından dayak ye. Öğretmenlik böyle zor bir iş.

Mg.

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Nerde o eski öğretmenlik mesleğinin saygısı... Hocam haklısın anlayışı ah ahh dertlendim :(

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Saygıyı insan kendi kazanır.Demekki kadınların canı burnuna gelmiş.ancak şiddet çare değil hakedilsede.
Ben işin kolayını buldum.Müdürle konuşup ardından il milli eğitim müdürlüğüne gidiyorum.Kişiler şiddete baş vuracaklarına ellerini ateşten sakındırıp maşa tutsunlar.

Bazıları hak etmiyor değil.Çocuk ekmeği evinde görmüyor kepazehanım yok bugün şunu bugün bunu getir getirememiş sınıftan atmış.İnanın okulu dar getirdim şiddetlemi hayır.
Anında ilçe milli eğitimi aradım.Eğer hallolmazsa l milli eğitimlerde o branş okulların bağlı olduğu il milli eğitim md yrd ile görüşün.sonra denetlemeye gidin aynı mahkeme gibi yargılama oluyor.
Denetlemeye uğramamak için müdür size elinden gelen klaylığı gösteriyor
Ama
Çocuklarımıza gereken terbiyeyi verip okulun ve öğretmenin öneminşi anlatmamız lazımdır.

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Saygıyı insan kendi kazanır.Demekki kadınların canı burnuna gelmiş.ancak şiddet çare değil hakedilsede.
Ben işin kolayını buldum.Müdürle konuşup ardından il milli eğitim müdürlüğüne gidiyorum.Kişiler şiddete baş vuracaklarına ellerini ateşten sakındırıp maşa tutsunlar.

Bazıları hak etmiyor değil.Çocuk ekmeği evinde görmüyor kepazehanım yok bugün şunu bugün bunu getir getirememiş sınıftan atmış.İnanın okulu dar getirdim şiddetlemi hayır.
Anında ilçe milli eğitimi aradım.Eğer hallolmazsa l milli eğitimlerde o branş okulların bağlı olduğu il milli eğitim md yrd ile görüşün.sonra denetlemeye gidin aynı mahkeme gibi yargılama oluyor.
Denetlemeye uğramamak için müdür size elinden gelen klaylığı gösteriyor
Ama
Çocuklarımıza gereken terbiyeyi verip okulun ve öğretmenin öneminşi anlatmamız lazımdır.

Değil mi, öğretmenler hep haksızdır. Veli ve öğrenci haklıdır. Şikayet et, süründür. Ödev vermesin, herkese 100 100 versin. Niye dertsiz başını derde soksun. Değil mi değil mi. : )

ssslytherin

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Değil mi, öğretmenler hep haksızdır. Veli ve öğrenci haklıdır. Şikayet et, süründür. Ödev vermesin, herkese 100 100 versin. Niye dertsiz başını derde soksun. Değil mi değil mi. : )

Materyal getirmedi diye kimsenin öğrenciyi 30 kişinin önünde sınıftan kovmaya hakkı yok. Kanaat notu ne için var?

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Ders materyali getirmeyen öğrenciyi Okuldan kovmak nasıl bir mantık tir getirmez ise verirsin sıfırı olur kimsenin eğitim hakkını gasp etme gibi bir hakları yok.

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Çocuğun tek sorunu materyal getirmemesi mi acaba? Yoksa bugünlere kadar yaptıkları öğretmenin canına tak mı etti?

mazruf

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
1,117
Materyal getirmedi diye kimsenin öğrenciyi 30 kişinin önünde sınıftan kovmaya hakkı yok. Kanaat notu ne için var?

Kanaat notu mu kaldı, yıllar önce kalktı gitti. Lisede varsa bilemem.

Sınıftan kovmak tabii ki de yapılmaması gereken bir şey. O konuda kesinlikle haklısın. Çocuğu arkadaşları önünde rencide etmemek gerekir. Ama sorunla ilgili öğretmenle konuşmak yerine hemen sağa sola şikayete koşmak, öğretmenin ayağını kaydırmaya çalışmak ne derece doğru? Öğretmen uzaylı değil ki? Gel, bir konuş. "Hocam şöyle şöyle olmuş. Gücümüz yok, alamıyoruz. Bize şöyle ödevler versen veya bu ödevi şöyle yapsak..." demek çok mu zor? Tabii veli cahilse bunu yapacak,söyleyecek kapasite de yoktur. Okulu bas, hocayı tekmele. Tek bildiği çözüm yolu budur.

Ha, sözde öğretmen olan, öğretmenliği memurluk olarak gören, hiçbir ideali olmayan biri de bu velilerden farksız değil, bu da ayrı mesele.

Aretios

Profesör
Reaksiyon puanı
3
yahu şurda atıp tutuyonuz hadi kaba etleriniz yiyorsa bir sekizinci sınıf matematık desıne gırınde ders anlatın bakalım sadece bır ders sadece .....

çok konuşmayın ne olursa olsun öğretmene şiddetin hiç bir savunması yoktur(uç nokta olaylardan bahsetmıyorum konuyu carpıtmayın)

geleim bu veli cesaretine velinin beynının içi bos olunca yapabileceklerinin sınırı da olmuyor tabı......

Öğretmenıme cok gecmiş olsun diyorum

ve bu tarz kazma oküz ancak yemek yiyip tuvalete giden insan profillerinden de sıkıldım artık .....

Halkulvad

Profesör
Reaksiyon puanı
53
Kadınlar büyük ihtimalle Konyalı değilller... Öğretmene çok yaxık olmuş. Allah gerçekten mesleğini yapan öğretmene sabır versin.

Ozzynight

Doçent
Reaksiyon puanı
12
Bu nasıl bir kafa allah aşkına ??? yazıklar olsun...

Reaksiyon puanı
16,118
materyal değil de çocuk biraz yaramazmış galiba yerini değiştirmişler filan velisi abartmış ...

farukarslan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Saçmalık ! Ne var yeri degistiyse ?
Bunlara iyi bi ceza vermek lazım.

Balota

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hocam peki size birşey sormak istiyorum bende bir öğrenciyim Üniversitede. Bizim mesela hocalarımız bazen derslere geç geliyor 5dk - 10 dk falan direk derse başlıyoruz ve hiçbirşey demiyor. Biz aynı şekilde 2-3 dk bak 5 dk bile değil geç kalıyoruz derse almıyor. Peki sence bu hocanın yaptığı adaletmi ? Onun derse geç gelmeye işi çıkmaya hakkı varda öğrencinin neden yok ? Ayrıca geç kaldığımız için özür dileyip açıklama yapmamıza rağmen alınmadık. Onun haricinde hiçbir hocanın 100 vermesine gerek yok. Beni 59 dan bırakan hoca bile oldu peki buna ne denilebilir ? 1 puan ya 1 puan 20 30 puan istemiyorum.

Yani diyeceğim oki malesef öğretmenlerin bazıları da dayağı hak ediyor bak kesinlikle yanlış anlamayın bu söylediğim sadece 1 tane hoca onun haricindeki tüm hocalarımla aram çok iyi Allaha şükür tüm öğretmenlerimide sevdim şuana kadar.

Ama bu tarz gıcık , itici ,dersten soğutan öğretim görevlileride mevcut bunu unutmamak gerek.

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
[video=youtube;b2OLu8zi7cI]https://www.youtube.com/watch?v=b2OLu8zi7cI[/video]
önce bir video girelim sonra devam edelim.

Öğretmenlik kutsal bir meslektir.Ancak bazı öğretmenlerin bu kutsallığı yok etmek için ellerinden gelen gayreti kasıtlı olarak gösterdiği aşikardır.

Günümüz çocukları bizim gibi ye tokadı otur türünden değildir.Mutlaka karşılık vermektedir.Bu ya içine kapanıklık derslerden uzaklaşma okuldan nefret etme davranışları olmakta yada öğretmene şiddet gösterme yönünde olmaktadır.

Zeytinburnunda beslenme getirmediği[getiremediği]okulların saçma sapan ihtiyaçlarını karşılamadığı için arkadaşlarının yanında horlanan aşağılanan şiddete maruz kalan öğrenciler vardır.Ne yazıkki konuşulduğunda pişkinlik gösteren öğretmenler vardır.

Ben bizzat yaşadım.Okul müdiresinden başlayarak Milli eğitim il müdürlüğüne kadar görüştüm.Ram lardan okul için çalışma talep ettim.

Hiç bir öğretmenin bu kutsal mesleği bu kadar tek düze ve zulüm aracı haline getirmeye çocukların ömür boyu hafızalarından kazınmayacak tecrübeler deneyimler kazandırmaya hakkı yoktur.

Önce yapılacaş iş çocuğun gerçekten mağdur olduğunu tesbit etmektir.Çocuk bazen zorda kalıp yalanda söyleyebilmektedir.
Ardından okul müdüründen önce ilçe milli eğitime ardından il milli eğitime gidilmeli eğitimci denetleme biriminden dnetlem talebinde bulunulmalı ve çocuğun aldığı manevi yaranın giderilmesi için Ram lardan [Rehabilitasyon ve araştırma merkezi]uygulama talebinde bulunulmalıdır.son olarak okul müdürüne gidilmeli ki Müdür gereken yerlerden ikaz almış vaziyette size saldırmayacak lafı ağzınıza tıkamayacak sizi tehdit edemeyecektir.

İstanbul için güzergah
İstanbul vilayeti içinde ilgili vali yardımcısı.
Az yukarısında solda Milli eğitim Müdürlüğü
az yukarıda solda il Ram.
Kumkapı eğitimci denetleme

Mutlaka yanınızda bol miktarda a4 kağıdı mutlaka dolma kalem olsun.Takım elbiseli kravatlı gidin.Sakal traşı olmuş bir biçimde az öz ve yönetmelik kurallarını çalışmış oradan pasajlar okuyor olun.

Okan Ãœnal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam peki size birşey sormak istiyorum bende bir öğrenciyim Üniversitede. Bizim mesela hocalarımız bazen derslere geç geliyor 5dk - 10 dk falan direk derse başlıyoruz ve hiçbirşey demiyor. Biz aynı şekilde 2-3 dk bak 5 dk bile değil geç kalıyoruz derse almıyor. Peki sence bu hocanın yaptığı adaletmi ? Onun derse geç gelmeye işi çıkmaya hakkı varda öğrencinin neden yok ? Ayrıca geç kaldığımız için özür dileyip açıklama yapmamıza rağmen alınmadık. Onun haricinde hiçbir hocanın 100 vermesine gerek yok. Beni 59 dan bırakan hoca bile oldu peki buna ne denilebilir ? 1 puan ya 1 puan 20 30 puan istemiyorum.

Yani diyeceğim oki malesef öğretmenlerin bazıları da dayağı hak ediyor bak kesinlikle yanlış anlamayın bu söylediğim sadece 1 tane hoca onun haricindeki tüm hocalarımla aram çok iyi Allaha şükür tüm öğretmenlerimide sevdim şuana kadar.

Ama bu tarz gıcık , itici ,dersten soğutan öğretim görevlileride mevcut bunu unutmamak gerek.
İşin içine dayağı karıştırırsan sorarım bir yanlış yaptığında yanlış yaptığın kişinin sana dayak atmasını haklı görürmüsün?

Son mesajlar