Nvme ve sata arasındaki farklar neler?

Bu konuyu okuyanlar

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,596
Tek farkları hız mı? internetten videolarına bakıyorum ne windows açılış sürelerinde ne oyunların açılış sürelerinde aman aman bir fark yok e bu hız nereye gidiyor? ömür farkı ne? bunları öğrenmek istiyorum.

ozciceky

Profesör
Reaksiyon puanı
2,747
Hız ciddi bir fark. Ama açıkçası sata ile açılan ve nvme ssd ile de açılan bilgisayarlarım var.
en azından açılış manasında hız farkını hissetmiyorum ben sata ssd ile nvme arasında.

Ama sanırım nvme ssd ler daha yeni teknoloji olduğu için çok daha yüksek tbw sürelerine sahipler. daha dayanıklılar yani kullanmaya...

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,596
Hız ciddi bir fark. Ama açıkçası sata ile açılan ve nvme ssd ile de açılan bilgisayarlarım var.
en azından açılış manasında hız farkını hissetmiyorum ben sata ssd ile nvme arasında.

Ama sanırım nvme ssd ler daha yeni teknoloji olduğu için çok daha yüksek tbw sürelerine sahipler. daha dayanıklılar yani kullanmaya...
yani sadece dosya yazma okuma hızı olarak hızlı gözüküyor neden windows daha hızlı açılmıyor yada oyunlar neden pek fark yaratmıyor? ayrıca ısınıncada performansı düşüyor diye biliyorum ne anlamı kaldı o zaman ssd den iyi yönü ne?

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Her disk ısındığında performans kaybı yaşar. Nvme ssdler çok daha hızlı olduklarından çabuk ısınırlar. O sebeple eğer iyi bir soğutmaları yoksa daha erken hız kaybı yaşarlar ancak yine de sata ssdlere göre daha hızlı çalışırlar.

WindStone

ERROR 404
Reaksiyon puanı
2,596
Her disk ısındığında performans kaybı yaşar. Nvme ssdler çok daha hızlı olduklarından çabuk ısınırlar. O sebeple eğer iyi bir soğutmaları yoksa daha erken hız kaybı yaşarlar ancak yine de sata ssdlere göre daha hızlı çalışırlar.
Peki Nvme ssdler kimin için? yani oyun oynayan biri için değil gibi.

atkaksoy501

Profesör
Reaksiyon puanı
4,070
Peki Nvme ssdler kimin için? yani oyun oynayan biri için değil gibi.
Her türlü bireysel kullanıcı tercih edebilir. Oyun oynayan biri için de kullanışlıdır. Şahsen ben nvme ssd kullanıyorum. Oyunların yüklenme süreleri vs. sata ssd kullanan arkadaşlarımdan birkaç sn de olsa daha hızlı. Fiyat olarak da normal sata ssdler ile pek fazla farkı olmayan modeller var artık.

HÜDHÜD

Rektör
Reaksiyon puanı
6,555
nvme ler artık sata ssd fiyatına kadar indi... Normal olarak nvme tercih edilir...

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,927
M2, NVMe arabirimini kullanır. SATA ise SATA arabirimini kullanır. PCIe 3.0 4X ile 4 GB/s veri işleyebilirken, PCIe 4.0 4X ile bu veri 8 GB/s işleyebiliyorsunuz. SATA'da ise SATA 6 ile birlikte bu hız saniyede 600 MB/s oranına denk geliyor.

Almışken M.2 SSD modellerini tercih etmeniz daha iyi olacaktır.