Nokia'nın dünü, bugünü ve yarını

Bu konuyu okuyanlar

efem-35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

msbmsn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
o zaman son kullanıcı açısından işletim sisteminin ne olduğunun bir önemi kalmıyor. şuan n8 alacak olan kişiyle ilk meego'lu telefonu alacak kişi arasında bir süre sonra hiçbir fark kalmayacak (programlar&arayüz aynı). sizin fark olarak belirttiğiniz donanım hariç.

peki bu durumda şöyle bir çıkarım yapılamazmı?
(symbian sistem gereksinimleri)/(symbianlı cihazın sistem donanımı) oranı (meego sistem gereksinimleri)/(meego'lu cihazın sistem donanımı) oranına yakın olmayacakmıdır?

elle tutulur bir örnek vermek gerekirse, symbian 600mhz'lik işlemci isterken symbianlı telefonlar 800mhz'le çıkacaksa ve meego 900mhz işlemci isterken meegolu telefon 1200mhz ile çıkacaksa bu durunmda (bence) arada hiç fark kalmıyor.

pcwolf

Müdavim
Reaksiyon puanı
33
http://mobilbekcisi.uniturk.net/201...tml?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter
GeceBekcisi bu yazını okuduktan sonra kafamızdaki sorular aydınlanıyor, benim sana sorum biliyorsinki bugüne kadar çıkmış nokia cep telefonlarında flash desteği az olduğu için internet sitelerindeki videoları açmıyor n8 bu videoları açacakmı yoksa bu işi meegolu telefonlarda mı? göreceğiz.
N8de çoğu site bilgisayardaki gibi açılıyor, videolar akıcı şekilde izlenebiliyor.

GeceBekcisi

Asistan
Reaksiyon puanı
9
http://mobilbekcisi.uniturk.net/201...tml?utm_source=twitterfeed&utm_medium=twitter
GeceBekcisi bu yazını okuduktan sonra kafamızdaki sorular aydınlanıyor, benim sana sorum biliyorsinki bugüne kadar çıkmış nokia cep telefonlarında flash desteği az olduğu için internet sitelerindeki videoları açmıyor n8 bu videoları açacakmı yoksa bu işi meegolu telefonlarda mı? göreceğiz.
Symbian^3 cihazlarda Flash 10.1 uyumlu Flash Lite 4.0 var ve Flash Video'ları açabiliyor, pcwolf'un da belirttiği üzere :)

Bu arada yazım http://forum.shiftdelete.net/symbian/177824-nokianin-yeni-symbian-stratejisi.html adresinde de mevcut, forumdaki adresi kullanırsak daha uygun olur ;)

Son olarak, o yazıya ek olarak "Symbian'ın Geleceği" başlıklı bir yazı daha yazacağım, beklemenizi tavsiye ederim :)

o zaman son kullanıcı açısından işletim sisteminin ne olduğunun bir önemi kalmıyor. şuan n8 alacak olan kişiyle ilk meego'lu telefonu alacak kişi arasında bir süre sonra hiçbir fark kalmayacak (programlar&arayüz aynı). sizin fark olarak belirttiğiniz donanım hariç.

peki bu durumda şöyle bir çıkarım yapılamazmı?
(symbian sistem gereksinimleri)/(symbianlı cihazın sistem donanımı) oranı (meego sistem gereksinimleri)/(meego'lu cihazın sistem donanımı) oranına yakın olmayacakmıdır?

elle tutulur bir örnek vermek gerekirse, symbian 600mhz'lik işlemci isterken symbianlı telefonlar 800mhz'le çıkacaksa ve meego 900mhz işlemci isterken meegolu telefon 1200mhz ile çıkacaksa bu durunmda (bence) arada hiç fark kalmıyor.
Symbian'lı cihazlar artık Nokia için en üst seviye değil de orta seviye cihazlar olacağı için:

- sizin tabirinizle (symbianlı cihazın sistem donanımı)/(symbian sistem gereksinimleri) oranı 1 e yakınken (meego'lu cihazın sistem donanımı)/(meego sistem gereksinimleri) oranı kesinlikle 1 den fazla olacak (örneğin Nokia'nın ilk MeeGo cihazı (söylentiler doğru çıkarsa) çift çekirdekli Cortex A9 tabanlı bir işlemci ile piyasaya çıkacak)

- bir çok teknolojik yenilik ilk MeeGo'lu cihazlarda ortaya çıkacak (örneğin Sanal Bellek kavramı ilk olarak N900'de kullanıma sunuldu, geleceği ise doğal olarak bilmiyorum :) )

- arayüz aynı olacak desem de, paradigmasal açıdan aynı olacaklar. fakat asıl odak (daha çok kâr getiren) MeeGo cihazlarda olacağı için arayüzleri daha çok cilalanmış olacak

efem-35

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@pcwolf
@GeceBekcisi
cevaplarınız için teşekkür ettim.

msbmsn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Symbian'lı cihazlar artık Nokia için en üst seviye değil de orta seviye cihazlar olacağı için:

- sizin tabirinizle (symbianlı cihazın sistem donanımı)/(symbian sistem gereksinimleri) oranı 1 e yakınken (meego'lu cihazın sistem donanımı)/(meego sistem gereksinimleri) oranı kesinlikle 1 den fazla olacak (örneğin Nokia'nın ilk MeeGo cihazı (söylentiler doğru çıkarsa) çift çekirdekli Cortex A9 tabanlı bir işlemci ile piyasaya çıkacak)

- bir çok teknolojik yenilik ilk MeeGo'lu cihazlarda ortaya çıkacak (örneğin Sanal Bellek kavramı ilk olarak N900'de kullanıma sunuldu, geleceği ise doğal olarak bilmiyorum :) )

- arayüz aynı olacak desem de, paradigmasal açıdan aynı olacaklar. fakat asıl odak (daha çok kâr getiren) MeeGo cihazlarda olacağı için arayüzleri daha çok cilalanmış olacak

eğer symbianlı telefonlarda oran 1 civarıyken, meegolu cihazlarda oranda anlamlı bir değişiklik olacaksa meegoyu bekleyeyim. ayrıca symbian'ın geleceği yazınızı ve eğer yeni bilgileriniz varsa,veya bu sitede ayrı bir başlık altında (donanımhaberdeki meego başlığını ezberledim)
meego incelemeniz varsa paylaşımlarınızı okumak isterim. cevaplar için teşekkürler.

GeceBekcisi

Asistan
Reaksiyon puanı
9
eğer symbianlı telefonlarda oran 1 civarıyken, meegolu cihazlarda oranda anlamlı bir değişiklik olacaksa meegoyu bekleyeyim. ayrıca symbian'ın geleceği yazınızı ve eğer yeni bilgileriniz varsa,veya bu sitede ayrı bir başlık altında (donanımhaberdeki meego başlığını ezberledim)
meego incelemeniz varsa paylaşımlarınızı okumak isterim. cevaplar için teşekkürler.
Symbian için 1 oranını lafın gelişi verdim çünkü Symbian'ın gelecekte nasıl şekilleneceğini ve gereksinimlerinin ne olacağını Nokia dışında kimse bilmiyor :)

Size kesin olarak MeeGo tabanlı cihazları bekleyin ya da beklemeyin de diyemem çünkü yine aynı şekilde MeeGo'nun Nokia'nın elinde nasıl şekilleneceğini Nokia dışında kimse bilmiyor.

Son olarak, henüz MeeGo handset için ortada hakkında yazı yazılacak kadar detaylı bilgi olmadığından ayrı bir başlığım yok fakat kısaca bir bilgi vermek gerekirse, (şayet Nokia geçmişte açıkladığı planlarına sadık kalırsa) ilk Nokia-MeeGo cihaz aslında tamamen ve saf MeeGo tabanlı olmayacak, daha doğrusu üzerine MeeGo uyumluluk katmanları eklenmiş Meamo 6 olacak; o yüzden bir çok kaynakta Nokia'nın bir sonraki linux tabanlı cihazına Harmattan-MeeGo deniyor.

Blackout

Müdavim
Reaksiyon puanı
383
N8de çoğu site bilgisayardaki gibi açılıyor, videolar akıcı şekilde izlenebiliyor.

Bana pek de öyle gelmedi arkadaşım. :)

Maalesef Nokia N8'e olan sempatim bir sitede Samsung Galaxy S ile karşılaştırma videosunu izledikten sonra iyice azaldı. Dokunmatik ekranı çok iyi değil, ekran zaten küçük ve Amoled ile Super Amoled arasında düşündüğümden çok daha fazla fark varmış. 1 Ghz-680 MHz işlemci hızlarını hadi geçelim bir kalem dedim ama web'de gezinti halindeyken, navigasyonda falan da çok sönük kalmış SGS yanında. Bir de Symbian Android olayı var. N8'de 12 MP çözünürlüğe sahip kamera, Carl Zeiss Optic, Xenon Flash, Galaxy S'de 5 MP kamera var ama çekilen videolarda da, resimlerde de neredeyse hiçbir fark yok gibi görünüyor PC'de bakıldığında. Üstelik N8'in minicik ve Galaxy'e göre oldukça sönük kalan ekranında resimler de, videolar da kıyasla daha kötü görünüyor. Vazgeçtim desem yeridir.

Çok da fazla hakim olduğum bir alan değil bu ama lütfen aşağıdaki videoları izleyin ve N8'in bir tanecik kayda değer artısını söyleyin bana...
Nokia N8'in 360x640'lık 3.5'' Amoled'i ile SGS'in 480x800'lik 4.0'' Super Amoled'i arasındaki büyük farkı görebilmek için videoyu izlemek bile gerekmiyor
aslında. :glare: Sayfaları istediğin hale getir, doğru düzgün görüntüleyemiyorsun N8'de.
Yok yok, bu defa kandıramayacaksın beni Nokia. :thumbdown:

http://www.smartphoneenvy.com/featured/face-off-nokia-n8-vs-samsung-galaxy-s/

[video=youtube;mG4h0EehGvk]http://www.youtube.com/watch?v=mG4h0EehGvk&feature=player_embedded[/video]

GeceBekcisi

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Bana pek de öyle gelmedi arkadaşım. :)
Alıntı yaptığınız yorumunuzda ve videoda değinilen sorun, cihazın donanımından veya işletim sisteminden değil, hala adam akıllı güncellenmemiş eski S60 tarayıcısından, hatta daha doğrusu S60 tarayıcısı içindeki JavaScript Engine'den kaynaklanmakta (bkz: http://mynokiablog.com/2010/10/20/symbian-web-browser-sluggish-javascript-to-blame/)

Bu sorunu şimdilik aşmanın yolu çok daha iyi bir performans sunan "Opera Mobile" kullanmaktan, kalıcı olarak aşmanın yolu ise önümüzdeki ay çıkacağı söylenen Qt ile kodlanmış WebKit tabanlı yeni tarayıcıdan geçiyor; bu kadar çabuk ümitsizliğe kapılmayın ;)

Lonesomecowboy

Doçent
Reaksiyon puanı
198
GeceBekcisi;
donanımhaberdeki yazılarınızı elimden geldiğince takip ediyordum.şimdi ise sizi yine buldum ve yazılarınızı yine takip edebileceğim.
Konumuza dönelim;
aslında nokianın gerilemesindeki etkenlerin biri işletim sistemi olduğu gibi,bir diğerinin de cihazların tasarım özelliğinin olduğunu düşünüyorum.
Şöyle ki;
I phone'un sevilmesinde ful dokunmatik ekranın ve beraberindeki tasarım özelliğinin ön planda olduğu aşikardır.sadece tek bir tuş ve kocaman bir ekran.Bu hem internette rahatlık sağladı hem de müthiş keyifli bir kullanım sundu.Artık yön tuşlarına birbiri ardına basmak yerine sadece istediğiniz ikona tıklıyordunuz.İlk nesil; kameradaki eksiklikler ve resimli mesajı bile desteklememesine rağmen milyonlarca sattı.Hatta satış mağazalarının önünde insanlar kamp kurdular.Peki neden bu ilgi apple üzerinde oldu da sektöre yıllarını vermiş motorola veya nokiada olmadı?
aslında insanların dizayna önem verdikleri şirketler tarafından çok sonraları anlaşıldı.Motorola,uzun bir süre zarardaydı.Ta ki v3'ü piyasaya sunana kadar.İnce ve istiridye kapaklı bir modeldi ve gerçekten göz alıcı bir tasarımı vardı.Vasat pil performansı sunmasına rağmen insanlar büyük ilgi gösterdiler ve şirket uzun bir aradan sonra ilk kez karla kapatmıştı o yılı.Sonrada v3'ün devam serileriyle unutulmaz bir model haline gelmesi sağlandı.
Samsung bunun çok iyi farkında.o önce dizayna önem veriyor.Yılın telefonu seçilen d900i o zaman en ince kayan kapaklı telefonlardan biriydi.E900 dokunmatik tuş takımına sahipti ve dizaynı bayanlara hitap edecek şekildeydi.(Tabi ben dahil birçok erkek de bu modeli kullandı o ayrı).Ama örneğin e 900de mutlaka bulunması gerekn titre+çaldır özelliği yoktu.Ancak yine kalitesi iyi düzeydeydi.
Nokia böyle değil.6600,yuvarlak hatlara sahip ve symbian kullanan bir telefondu.Çok dayanıklı ve çağın ötesinde bir işletim sistemi sundu.Ama tasarım yine arka plandaydı.
Bugün yine milyonlar satan 5xxx(5228,5230,5235,5800)serileri ile samsung star veya monte serisini karşılaştırısak,10 milyon barajını ilk geçen e250 ile birlikte 2. geçen star olmuştur.Kladı ki star ailesi ile 5xxx serieinin fiyatları birbirine oldukça yakın.Ama insanlar star'ı tercih etmiş.
Sonuç olarak,yukarıda işletim sistemi ile ilgili paylaşılanlara katılmakla beraber,bir cihazın çok satmasında önemli etkenlerden birinin de dizayn olduğunu düşünüyorum.

GeceBekcisi

Asistan
Reaksiyon puanı
9
sungur 13 sizi burada gördüğüme sevindim. Yorumunuzla tartışmaya olan katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.

Şimdi konuya dönecek olursak, gözlemlediğim kadarıyla insanlar ikiye ayrılıyor:
- bir kısmı şekle işlevden daha çok önem veriyor
- kalan kısmı işleve şekilden daha çok önem veriyor

Pazarın hakimi konumundaki Nokia donanım odaklı bir şirket olduğu için işlevi ön planda tutarak, işlevi şekle tercih eden insanlara hitap etti ve haliyle şekli işleve tercih eden insanlar için bir pazar boşluğu oluştu. Sizin de ifade ettiğiniz üzere Samsung bu boşluktan donanımsal tasarımla faydalanmaya çalışırken, yazılımsal olarak (görece) eksik kaldığı için kullanım oranları uzun süre Nokia'nın gerisinde kaldı (Tasarımlarından dolayı E250, D900 gibi cihazları kullanıp üzerlerindeki yazılımın kullanışsızlığından dolayı Nokia cihazlara yönelen çok insan tanıyorum).

Apple ise hem donanımsal hem de yazılımsal tasarıma tutunarak, şekli işlevin çok daha önünde tuttu ve böylece Samsung'un yeterince faydalanamadığı boşluğu doldurdu. Hatta bol miktarda cilalanmış ürünleriyle ve çok iyi kullandıkları pazarlamanın gücüyle tüketicilerde yarattıkları "Şekil olmadan işlev önemsizdir" şeklindeki algı ve buna istinaden gelişen talep değişimi nedeniyle arkalarından bir çok firmayı bu trende uygun, hem donanımsal hem de yazılımsal olarak "şekilli" ürünler arz etmeye sürükledi; bu da tam vaktinde piyasaya giren Android'in Nokia ve Apple karşısında kaybetmeye mahkum diğer üreticiler (bkz: http://www.asymco.com/2010/08/17/androids-pursuit-of-the-biggest-losers/) arasında parlamasına yol açtı.

Son yıllarda Apple'ın öncülüğü ile odağın şekil üzerine kayması, işlevi şeklin önünde tutan insanların varlığını değiştirmediği için Nokia mevcut lider konumunu koruyabildi ancak yukarıda değinmediğim, şekil ve işlev dışında kalan (ve Apple'ın çok iyi kullanıp pazarladığı) insani bir faktör yüzünden Nokia'nın pazar payı erimeye başladı: Kullanım kolaylığı

Şekle işlevden daha çok önem veren insanlar kullanımı kolay ürünleri tercih etmeye daha meyilli olduğundan, Samsung'un Nokia'dan doğan boşluğu yeterince değerlendirememesinin temel sebebi Samsung ürünlerinin (Nokia ürünlerinden daha iyi seviyede) "kullanım kolaylığı" sunamaması oldu ve bu nedenle Samsung'un kapabildiği pazar payı belirli bir sınırın altında kaldı.

Fakat Apple'ın hem şekli güzel hem de kullanımı oldukça kolay ürünlerle pazara girişi (halihazırda şekle önem veren) Samsung'dan daha çok (şekle pek önem vermeyen) Nokia'nın gelirlerinin epey düşmesine sebep oldu ve bu, yukarıdaki yazımda değindiğim üzere Nokia'nın hem ürünlerinde hem de kendisinde büyük bir değişime girmesine neden oldu.

Apple diğer üreticilere çok önemli dersler verdi. Bunların ne olduğu saymaya kalkarsak:
1. Fiziksel tasarım önemlidir
2. Yazılımsal tasarım önemlidir
3. Kullanım kolaylığı önemlidir
4. Kendi işletim sisteminizin olması önemlidir
şeklinde sıralayabiliriz ve artık karşımızda derslerini iyi almış firmalar var.

Mesela,fiziksel tasarıma zaten önem veren Samsung yazılımsal eksiğini kapatmak için şeklin işlevden daha ön planda olduğu Android ve WP7 işletim sistemlerine sıkı sıkıya sarılırken bir yandan da kendi işletim sistemi olan bada'yı geliştirmekle uğraşıp dersini aldığını ıspatladı.

Nokia ise işlevsel açıdan zaten zengin olan kendi işletim sistemlerini (Symbian ve MeeGo) tasarım ve kullanım kolaylığı açısından zenginleştirmekle meşgulken tasarım konusunda da (iPhone klonu olmayan, tasarımı gayet farklı olan tek tamamen dokunmatik cihaz) N8'le neler yapabileceğini göstermiş vaziyette.

Peki LG, SonyEricsson ve Motorola ne durumda? Kendilerine ait bir işletim sistemi olmadığı için sattıkları telefonlar üzerinden elde edebilecekleri gelirin büyük kısmını Google'a bağışlayan bu firmalar, donanımsal açıdan fark yaratmaya çalıştıkları ürünlerle (kendilerine kalmış olan) kısıtlı pazarda kıyasıya bir rekabet içindeler ancak gelecekleri (bence) maalesef çok parlak değil.

Lonesomecowboy

Doçent
Reaksiyon puanı
198
Sayenizde çok aydınlandım.Günümüzde cep telefonları sadece iletişim olarak kullanılmıyor.Aksesuar olarak da kullanılıyor.2610 fold ve 6555 modeline bakarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.eğer bir kafede oturur oturmaz telefonunuzu masaya koyanlardansanız,sizin için özellikten çok dizayn ön plandadır.Tabi istisnalar vardır.her telefonda bulunması gereken özellikler bulunmadığında o markadan insan ister istemez soğuyor.Örneğin e900 eskiyince nokiaya dönmemdeki ana etken titre+çaldır özelliğinin olmaması ve mesaj atarken bile birkaç yere girip saçma tiklerle falan uğraşılmasıydı.Nokiada hepimizin bildiği gibi böyle değil.metin kısmına yaz istediğini,kimeyede yaz arkadaşının adını veya numarasını,gönder.Bu kadar basit!
Tabi nokia kullanmak bu kadar kolay olunca ve kalite belli bir seviyede olunca tercihimi bu markadan yana kullandığım için pişman değilim.
İşte aksesuar olarak kullanılmaya uygun bir model:
a29g5u.jpg