Nokia Neden Başarısız?

gdart

Asistan
Reaksiyon puanı
8
Bakalım düşünceler neler;?
Bence Nokia yıllardır süren saltanatına güvenip müşterisiyle arasındaki bağları koparttığı için başarısız, bugüne kadar nokia hep kendi istediklerini yaptı ben yaptım sizde kullanıcaksınız gibi soğuk bir pazarlama yöntemi kullandı şimdi ise iş işten geçtiği için Tek Bir Nokia Satmak için bile milyonlar harcayabiliyor öyleki bu milyonlarda boşa gidiyor son olarak Lumia modelide böyle giderse ellerinde patlayacak çünkü Lumia çıkana kadar piyasada onun iki katı kalitede telefonlar olacak.

MesutCULCUL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Nokia tutulmayan, yıllardır olmasına rağmen pek yaygın olmayan windows phone gibi bi işletim sistemini kendi pazar payı ve microsoftun adına güvenerek seçmesiyle düşüşe geçtiği malum. düze çıkar mı, hiç sanmıyorum, bi programda nokia yöneticisi android için nokianın b planı diye bahsetmişti,daha da kaybetmeden nokia yı android ile buluştursa ve cihazlarına htc gibi yapmayıp destek verirse kendisi kazanır. on iki yıllık nokia kullanıcısıyım, cihaz yazılım desteği fena değildi ama işte,gün döner devran dönere kapıldı..
arkadaşın dediği gibi, amiral gemisi çıkartıp da cihaz güncelleme desteğini çekerse, htc de düşüşte.
ama nokia ya acırım yani..android e geçmeli...

221BSHERLOCK

Dekan
Reaksiyon puanı
23
Symbian'nın ardından kendine ait yeni bir os ile devam etmeliydi. Elinde bulundurduğu büyük pazar payı ile yeniden şaha geçebilirdi. Android kullanmak yerine çok daha akılcı olurdu bu yöntem.

Windows phone ile devam etmesi bana göre pek iyi bir karar değil.

gdart

Asistan
Reaksiyon puanı
8
tembellikleride var

cengaver51

Dekan
Reaksiyon puanı
169
bu gun androıde gecsın tekrar cıkısa geecer ama inat edıyolar nedense

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Bir yılda satılan tüm Windows 7 modelleri bile tek bir Androidli modelin satışlarının çok gerisinde kalıyor.
Nokia bacağına sıkmıyor, resmen testereyle kalçadan aşağısını kesiyor.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Tek kurtuluş Android e geçmesi yoksa daha da batar kimsede kurtaramaz yada hiç olmazsa modellerinin yarısında Android kullansa.

fraud3

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Nokia hep yaşıycak.yaşasında zaten.Bence nokia symbianda bu kadar diretmeseydi ne ios ne de android bu kadar hızlı gelişemezdi.ne kadar çok işletim sistemi olursa o kadar rekabet olur ve bu da tüketicinin işine gelir.

volgan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bence nokia müşterinin istediği telefonu çıkartmadığı için bu halde mesela; 6600 -bana göre efsanedir- bir ara herkesin elindeydi neden? o zamana göre kamerası iyiydi mp3 falan dinleyebiliyordun uygulamaları oyunları da vardı... daha onun gibi bir çok özelliği olan telefonlar çıkmadı, ya müzik ya kamera ağırlıklı ayrı teller ... stil desen asian level, yenilik desen :/... bu sıkıntıyı samsung akıllı telefon piyasasının yükselişi sırasında iyi gördü -5800 aslında fena çımamıştı ama o da rakiplerinin hemen arkasında kaldı-, adamlar bir yandan kompresör üretirken bir yandanda varolan telefon markasında pahalı olmayan ama tek özelliği değil bir çok özelliği bulunduran telefonlar üretti , onlar için de yazılım işi sıkıntılıydı ki bunu wave de denediler -bence çakıldılar tizenle yükseleceklerini sanmıyorum- yelkenlerini androidin rüzgarıyla doldurdular ve bu zamanın nokia sı samsung oldu.

BlackXr

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Windows phone 8 ile yükselişe gecektir :) buna eminim ben :D ha gecemese androide gecmesi lazim yoksa batar !

BlackXr

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Windows 8 de yaramaz. Şu an kullanıcıların çoğu android istiyor bu nedenle androide geçmesi lazım.

yalnız wp8 iddaalı gelior :D cogu kişi gecer wp8e ha bu kadar kısa sürede basarili olurmu bilinmez ama wp androidide iosuda bitirecek gibi gelior bana :) 4 yıl içerisinde :)

re13el

Dekan
Reaksiyon puanı
114
yalnız wp8 iddaalı gelior :D cogu kişi gecer wp8e ha bu kadar kısa sürede basarili olurmu bilinmez ama wp androidide iosuda bitirecek gibi gelior bana :) 4 yıl içerisinde :)

Keşke iddalı olması yetse ama akıllı telefon tüketicilerinin büyük bir kısmı android istiyor. Yoksa ben de windows phone 8 olursa alırım. Benim için telefon akıcı ve sağlam olsun yeter. Aşırı uygulama ve oyunda gerekli değil. Symbiana bile yüklediğim programları fazla kullanmıyorum o derece yani. :)
Yeni telefon alanları görüyorum yere düşmüş ekranı kırılmış felan. Çok şükür c7 telefonum 3 kez mermere düştü elimden çizik bile oluşmadı mesela.

BlackXr

Profesör
Reaksiyon puanı
32
Keşke iddalı olması yetse ama akıllı telefon tüketicilerinin büyük bir kısmı android istiyor. Yoksa ben de windows phone 8 olursa alırım. Benim için telefon akıcı ve sağlam olsun yeter. Aşırı uygulama ve oyunda gerekli değil. Symbiana bile yüklediğim programları fazla kullanmıyorum o derece yani. :)
Yeni telefon alanları görüyorum yere düşmüş ekranı kırılmış felan. Çok şükür c7 telefonum 3 kez mermere düştü elimden çizik bile oluşmadı mesela.

Windows Phone 8 basarılı olur bütün firamalar gecer wip8e :) arayüzü süpper android ve iosa göre :) kendi görüsüm :) bence basarili olacak ciksin görelim :)

YellowRed

Rektör
Reaksiyon puanı
27
wp8 tablet pazarında fırtınalar estirecektir ancak telefon pazarında çok başarılı olacağını sanmıyorum. ios ve android akıllı telefon pazarını ele geçirmiş durumda. kaptıracaklarını sanmıyorum. apple kullanıcıları zaten telefonlarından kolay kolay vazgeçmez. android cephesinde de sıkıntılar giderek aşılmaya başladı. donanımlar yükseldi, ICS sonrası işletim sistemi her güncelleme ile giderek daha akıcı olmaya başladı. eskiden olsa wp8'in şansı daha fazlaydı.

kullanıcılar için de bir platforma dahil olduktan sonra ayrılmak çok zor. o kadar uygulama yüklemişsiniz. hatta bazılarını para verip satın almışsınız. yeni platforma geçmek demek bunların hepsini sil baştan alıp kurmak demek. bu kolay bir tercih değil. bu tercihi yapmak için sizi cezbedeek çok büyük bir yenilik olması lazım. menülerin akıcı olması yetmez. :)

cipro06

Doçent
Reaksiyon puanı
4
fiyat politikası ve yaklaşık ayını ürünleri biraz değiştirip sunması ama windows phone ile ileri süreçte androidi geride bırakacaktır.en az 5 sene sonra

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
Nokianın ölmesinin asıl sebebi işletim sistemini değiştirmemesidir symbianda kalmaya devam ederse Nokianın artık ismini bile unutabilirsiniz zamanın en dayanıklı telefonları olan nokialar yerini Androidli telefonlara bıraktı

berklann

Asistan
Reaksiyon puanı
3
nokianın en büyük sıkıntısı işletim sistemi olabilir ancak bence donanımı en az limitte tutmasıda bugün düşüşünün sebebi mesela sgs2 almadan önce e72 kullanıyordum mobil olmayan siteleri açmıyordu resmen açmıyordu ram yetmiyordu. bu örnekti mesela c6 cıktığı zaman amiral gemisi olan cihaz mükkemmel diye tanıttıkları kameraya 360*640 çönürlükte ekran 256 mb ram ve 680 mhz işlemci eşlik ediyor ve çıktığı zaman ki fiyatı aynı zamandaki bir çok hem donanım hemde yazılım olarak daha iyi olan telefonlardan yükskti kısacası nokia işletim sisteminden önce kullanıcısını doyurmasını yaptığı cihazlara donanımı kıt gözüyle koymayı bıraksın belkide androide ihtiyacı bile kalmaz...

Reaksiyon puanı
10,325
nokia için söylenecek çok fazla bişey yok. bi kere tekerlek geriye doğru dönünce palyatif tedbirler onu tekrar hızlandırmaya yetmiyor.
kim ne desin artık marka değeri olarak da çok gerilere düştü.

iphone'u samsungu bırakın bi tarafa, htc ile dahi tercih yarışında kaybedeceğini düşünüyorum.
kime sorarsanız sorun, bir one x ile lumia bilmem kaç modelini arasında tercihini sorsanız eminim hiç tereddütsüz one x tercih edilecektir.

marka değeri deyip geçmeyin, bi kere zihinlere yerleşti mi söküp atmak kolay değil,
nokia'nın popülaritesi iyice dibe vururken onun yerini yeni markalar çoktan doldurdu bile.

mesela bir iphone'dan daha güzel telefon çıkarıp, işletim sistemi icat etse bile yine de iphone marka değerinin yerine kendinizi ikame edemezsiniz. bu biraz da psikolojik bir durum.

kısacası nokia artık geçmiş ile anılacak bir nostalji haline geldi diyebiliriz. sevenleri dirense de, kabul etmese de durum bunu gösteriyor.

yigot

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Nokia android li ve gercekten hızlı guzel bır telefon yapsa pazar payını gerı kazanır.

K

Kayıtsız Üye

SDN Okuru
Bana göre androidin en iyi yanı uygulama çokluğu ve widgetleri.Arayüz sitili hiç hoşuma gitmiyor ama witgetleri çok süper ! İOS ise Hiç hoşuma gitmiyor İphone de öye.Ama Bu Wp 7 li telefonlerdan Lg"ninkini kullandım arayüz çok hoşuma gitti ileriye dönük bir tasarım duygusu andırıyor ve Tango mudur nedir 7,8 güncellemesi ile yazılım başka bir boyut atlamış resmen.Beni çok heyecanlandırıyor bu yazılm.

Nokiaya gelirsek lumialarda ki tasarımı gördüğüm en iyi tasadımdı ""gerçekten muazzam"WP 8 li lumiaları çıkınca almayı düşünüyorum ha olurda lumialara çıkarmazsa lumialardan alacağım .İsterse marketinde uygulama olmasın umrumda değil! Ki marketide hızlı büyüyor deniliyor nekadar doğrudur bilemem ama.Ben bu çıkışıyla nokianın başarıyı yakalayacağına inanıyorum.

Biraz uzunmu oldu ne. Türkçe katliamı içinde özür dilerim :)Başarısızlık konusunda gurur meselesiymiş gibi geliyor bana.

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
insanın alışkanlıklarından vazgeçmesi çok zor. nokia ile duygusal bir bağ kuran çok insan var. mobil teknolojileri takip etmeyen kişiler için nokia hala bir numaralı markalardan biri. mobil teknolojiyi takip edip nokia için üzülen insan sayısı da çok fazla. gerçi bizi pek alakadar etmez babamızın şirketi değil ama insan yine de ilk göz ağrısının bu duruma düşmesine üzülüyor ve ben ne zaman başka bir telefona dokunsam hala nokia'yı aldatıyorum. :p şaka şaka hala nokia kullanıyorum ve androidli samsung, sony, htc vb. kullanacağımı da sanmıyorum. :D

astegon

Profesör
Reaksiyon puanı
1,361
Nokia neden başarısız?

Aslında akıllı telefonlar konusunda demeyelim ama yarı akıllı telefonlar ve akılsız telefonlar konusunda hala dünya lideri. Bir çok kullanıcı için ne işletim sisteminin bir önemi var, ne dokunmatik ekranın akıcılığı... Onlar için telefonun SMS alması, arama yapması ve stabil çalışması yeterli.

Akıllı telefon konusunda ise, Symbian 60'ı hatırlarsınız herhalde. O zamanlar Nokia kraldı. Yanlış mıyım? Hatta bir çok kişi symbian'ın geleceğin mobile OS'u olduğunu savunurdu. Ancak nokia, symbian foundation'ı bünyesine katınca maalesef işler iyi gitmedi.

Apple, bence, Smartphone kavramına büyük bir derinlik ve devrim kattı diyebiliriz. Google kendi mobile OS'u android ile kararlı ve akıllı bir gelişim sergiledi.

Bugün Nokia android kullanan cep telefonu çıkarsa, benim için nokia biter. Çünkü elinde geliştirilse iyi olabilecek bir mobile OS varken hiç geliştirmedi ve S40'lara yöneldi. Çünkü oradan gelen gelir daha güzeldi. Sürümden kazanarak mutlu oluyordu. Ama son 5 yıldır durumlar değişti.

Yukarıda bir arkadaş demiş, Nokia android kullanırsa almam diye. Aynı fikirdeyim. Microsoft ile olan ortaklığı BENCE başarılı olacaktır Winmobile 8 ile. Winmobile 7, 7.5 kullanmayan oturup "8 sadece tablet için olur" demesin. Önce kullanın derim sona yorum yapın.

Ben Nokia'nın batmayacağını ama hatırı sayılı cihaz satışına devam edeceğini ama ciddi anlamda küçüleceğini öngörmekteyim.

Ve rica ediyorum android demeyin. Android her türlü telefonda var. İsteyen gider onu alır.

HarunT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İnternet explorer neden başarısız demek gibi bir şey bu :D

webrettin

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Nokia bence 1.5 - 2 GHz :) symbian işletim sisteme sahip en az 1 gb ram ve şu an bolca karşılaştırmalarını gördüğümüz ekran ve site açma karşılaştırmalarında rakibini alaşağı eden bir ürün çıkarabilirse belki o zaman yine kendinden farklı bahsettirebilir.Tüm bunları android kullanmayacakları açıklamalarını baz alarak söylüyorum.Satış sonrası teknik ve yazılımsal destek dahi fiyasko diyebilirim.Yıllar önce çıkmış 5800 xpress music telefon yazılım güncellemesi hala Türkiye için geçerli değil, telefonu PC Suite güncelleme yapabilmesi için makina numarasını değiştirip avrupaya ait bir numara alıyorsunuz, ondan sonra algılıyor güncellemeyi :D. Halbuki nokia modelleri severdim.Şu anki durumlarını hakediyorlar.

kpln04

Profesör
Reaksiyon puanı
2
şöyle iyi donanımlı şık bir android bir tane yapsa baksın tutuluyor mu tutulmuyor mu