Noel NE Demek ?

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
aga iyi konşuyorsun da
senin de avatar red kit:mrgreen:

realmanager ne Alakası Var Dostum ya :)

Sigarasız Toplum Logosuydu Bi Aralar Tamamen Ondan Yani :)

Vatan Millet Sakarya Demiyorum Zaten

Bize (Biz Kimiz Müslüman Bir Toplum) Empoze Etmeye Çalıştıkları Şeyedir Lafım

october

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bu ülkede hıristiyanların da yaşadığını unutmayalım, iskenderundaki noel kutlaması da ortodoks kilisesinde yapılmış, bu gayet normal değil mi?

iskoco

Profesör
Reaksiyon puanı
12
herkes bildiğini yaşıyor başka bişey değil açıkçası...

KAZUYA

Doçent
Reaksiyon puanı
20
Ben ne yazmışım bi daha oku .

Kim diyor kutlamasınlar

Benim tek dediğim şey yabancı kelime neden kullanıyoruz

Onlar bizim bayramımıza Türkçe olarak Kurban Bayramımı diyor yoksa "Kurban bayramı " sözünü ingilizceye çevirerek mi söylüyor ?

senin memleketinde kurtce tv acildi sen daha neyin hesabindasin onlar bizler bitti artik herkes bir herkes turk vatandasi

TEGİN

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Noel ya da Yılbaşı ne demek ?

''-Yılbaşı neyimiz olur? diye soruyorum. Fakat,
-29 Ekim'imiz midir, 30 Ağustos'umuz mudur, Şeker Bayramı'mız mı, Kandilimiz mi, Kurban Bayramı'mız mı? diye sual açmak da yersiz olmazdı.
Biz muharremlerle, martlarla başlayan yıllar da biliriz... ki, hiçbiri böyle şımarıklıkla, böyle ayyaşlıkla, böyle kumarbazlıkla açılmazdı. Hepsi efendi yıllardı.
Memleketimize, herhalde, Beyoğlu'ndan giren, Haliç'i atlayarak Fatih'lere, Aksaray'lara, sonra Rumeli'ye ve Boğaz'ı aşarak önce Kadıköy'lere, Moda'lara ve sonra Üsküdar'lara ve oradan Anadolu'ya geçen bu bunak neyimiz olur: Babamız mı, dedemiz mi, amcamız mı, yoksa Avrupalılıktan pirimiz mi?
İstanbul'un Tepebaşı'ndan Adana'nın Tepebağı'na kadar her yeri bilen, her yere uğrayan bu moruk kimdir, necidir?
Bir resmine bakarsanız Havarilere, öteki resmine bakarsanız Rasputin'e benzeyen bu iskambil papazı, aramızda nenin nesidir... bunu hiç merak ettiniz mi?
Siz bırakın da ben söyleyeyim onun kim olduğunu: O Haçlı Seferlerinden kalma bir kılınç artığıdır. O zaman silahla giremediği yerlere, şimdi beyaz sakalıyla saygılar ve sevgiler toplayarak girebiliyor.
O evimize girerken eşeğini kapımızın halkasına bağlayan bir Piyer Lermit'tir... Kardeşlerini Mukaddes savaşa hazırlamaktan geliyor.
O, adıyla sanıyla bir misyonerdir ki, şu memlekette ocağına incir dikildikten sonra, kılığını değiştirmiş... ve bizi avlamaya, kucağında getirdiği oyuncaklarla en can alıcı noktamızdan; çocuklarımızdan başlamıştır.
Bu cömertliğinin karşılığını istemeyecek mi sanıyorsunuz, fedakârlığının sebebini düşünmediniz mi?
Bırakın onun hakkından ben gelirim: İşte sakalını çekince gördünüz... sakalı elimde kaldı ve altından Lüsifer çıktı.
Bilirsiniz ki casuslar da kıyafetlerini ekseriya böyle değiştirirler.
Bu, mezar beğenmeyen hortlağa ya mezarını gösterin, yahut bırakın: Haç'ında çarmıha gereyim onu.
Tehlikeyi sezer de kendiliğinden gitmeye kalkarsa çıkarken ceplerini yoklamayı unutmayınız: Muhakkak bir şeyimizi çalmıştır.
Arif Nihat Asya ''

okaliptus01

Doçent
Reaksiyon puanı
9
senin memleketinde kurtce tv acildi sen daha neyin hesabindasin onlar bizler bitti artik herkes bir herkes turk vatandasi

Oldu başkaaaa

Türkiyenin resmi dili Türkçedir. Herkes istediği dilde konuşmakta özgürdür ama Türkçe Haber yapan kurumlar , basın vs Türkçeyi özenerek kullanmalıdır.

Ordo ab chaO

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Ben ne yazmışım bi daha oku .

Kim diyor kutlamasınlar

Benim tek dediğim şey yabancı kelime neden kullanıyoruz

Onlar bizim bayramımıza Türkçe olarak Kurban Bayramımı diyor yoksa "Kurban bayramı " sözünü ingilizceye çevirerek mi söylüyor ?

NOEL'in Türkçesi diye bir şey yok arkadaşım. Noel kelimesinin Türkçesi yılbaşı değildir. Eğer bunu demeye çalışıyorsan.

Şunu anlasan iyi olur, bu ülkede isteyen istediği şey kutlar, istediği adı koyar buna sen değil kimse karışamaz. Neyin çabasını verdiğini anlayamıyorum. Bu ülkede Ramazan Bayramı da kutlanır, Noel de kutlanır, Hamursuz da kutlanır ve kutlanmaya devam edecek. %99'u müslüman olan bir ülkede bırak da azınlıklar rahatça kutlayabilsinler bayramlarını.

Ayrıca isteyen yılbaşını da kutlar, çılgınca eğlenir, coşar sabaha kadar sokaklarda. Bunları yapıyor diye bir kişiye özenti deme, günahkar deme, hakkını kim kendinde nasıl bulabiliyor anlamıyorum. Bu cüret nereden geliyor? Bunu diyenler kendini ne sanıyor acaba? Şimdi diyeceksiniz ki, böyle demiyoruz ama kaç gündür bu konudaki başlıkları takip ediyorum, böyle bir düşünce içinde olduğunu gördüğüm kişiler var. Onlara sesleniyorum, siz kimsiniz de insanların günahkar, kültürüne bağlı olmayan, özenti olduklarına karar verebiliyorsunuz. Haddinizi bilin!

Kimse kimsenin yaşantısına karışmasa ne güzel olacak ama yok kardeşim illa ki herkes aynı olsun istiyorsunuz.

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
uzatmaya gerek yok kim nasıl biliyorsa öyle kutlasın, basın kalkıpta müslümanlar noel kutluyor demesinler öyle aksedilirse ozaman tepkim sert olur, benim yılbaşına karşı çıkmamım sebebide sokaklarda kadınlara taciz edip sonra doğan medyası haberi çarpıtıp bu tacizi yapan müslümanlar diye gösteriliyor geçen yılbaşın da öyle haber yapıldı.

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
uzatmaya gerek yok kim nasıl biliyorsa öyle kutlasın, basın kalkıpta müslümanlar noel kutluyor demesinler öyle aksedilirse ozaman tepkim sert olur, benim yılbaşına karşı çıkmamım sebebide sokaklarda kadınlara taciz edip sonra doğan medyası haberi çarpıtıp bu tacizi yapan müslümanlar diye gösteriliyor geçen yılbaşın da öyle haber yapıldı.

ama su da bı gercektırkı bunu yapaan turklerdır ve lafa geldıgınde hepsı muslumandır ama ıste sadece lafta :cursing::cursing::cursing: Allah bizi öyle müslümanlardan korusun müslümanlıgın adını lekeliyen seref:cursing::cursing:ler :cursing::cursing:

gvn

Profesör
Reaksiyon puanı
19
biz batışalmaya calışıyıoruz nedense batılaşmak deyiminde sürekli olarak batının eglence anlaşıyısı hayat yaşam tarzları alıyoruz kendimize uyguluyoruz onler şöyle egleniyor hayyde öyle eglenelim vs. sorun adamların calışma tarzı sanayisini örnek almamız gerekirken biz nerelere takılıyoruz yuhh bize yazık bize

ATmaCA53

Profesör
Reaksiyon puanı
35
ama su da bı gercektırkı bunu yapaan turklerdır ve lafa geldıgınde hepsı muslumandır ama ıste sadece lafta :cursing::cursing::cursing: Allah bizi öyle müslümanlardan korusun müslümanlıgın adını lekeliyen seref:cursing::cursing:ler :cursing::cursing:
bu terbiyesizliği yapanlar müslüman aslaha olamaz, Dinime küfreden Müslüman olsalar bari.

findukfaresi_

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Biraz önce bir haber sitesinde gördüm başlık aynen şu "İskenderun'da Noel Kutlaması"

Allah aşkına bu ülke Türkiye mi yoksa İngiltere, Amerika yoksa başka bir yer mi ?

Türkiyede YILBAŞI denmiyor NOEL deniyor bu nasıl bir saçmalıktır nasıl bir özentidir anlamak mümkün değil.

Hadi yerine konulacak Türkçe kelime olmaz İngilizcesini kullanırsın anlarım ama bu düpedüz Türkçe'ye ihanet.

Yakında yılbaşına Kristmıs der Christmas diyede yazarız.

Buna kim dur diyecek allah aşkına bu ne bilinçsizlik :hammer:

belki de iskenderunda kutlama yapanlar müslüman değil de hristiyandır onlar da noeli kutluyorlardır :)

okaliptus01

Doçent
Reaksiyon puanı
9
belki de iskenderunda kutlama yapanlar müslüman değil de hristiyandır onlar da noeli kutluyorlardır :)

Kİm neyi kutlarsa kutlasın umurumda değil

Benim takıldığım Nokta Türkçe kullanımı

Bir arkadaşta konu açmış ve demiş ki Christmas Gecesi

Christmas diye bir söz var mı Türkçe de ? Yok

Amerikalılar bizim kurban bayramımıza Kurban bayramı mı diyor bizim gibi ve biizm yazdığımız gibi Türkçe şekilde mi yazıyor ? Yoksa ingilizceye mi çeviiryorlar :)

findukfaresi_

Profesör
Reaksiyon puanı
20
ama bişi diyeyim mi ben de sevmiyorum böyle şeyleri ama buna izin verenler var... mesela Türkçe kanalın ismi show yada star olmamalı bence... belediye yabancı isimli dükkanlara isim vermemeli aynı zamanda diye düşünüyorum

byndr

Asistan
Reaksiyon puanı
6
İnandığı gibi yaşayan değil, Yaşadığı gibi inanan toplum haline geldik.
Asıl olan neye ne dendiği değildir.
eğer bazı arkadaşları dediği gibi TV kanallarına veden Star, Show vb. deniyor esnak neden işyerinin ismini yabancı koyuyor diyor.
EĞER bu arkadaşlar hakikaten Ciddi ve samimi olsalardı
BU FORM SİTESİNE ÜYE OLMAZLARDI. SHİFT DELETE NET.

Konuşmaya gelince kimse mangalda kül bırakmıyor.

Ameller niyetlere göredir.
Elbette Noel bir müslümana uygun değil ve günahtır.
Lütfen herkes önce iğneyi kendisine batırsın.
Ben keşke dünyada tek dil olsaydı diyorum.
Onlar yılbaşına Cristmas demişler suyada water demişler.
yanı bunların adı bu olsa ne olur.
Önemli Dinimize ters düşecek amellerden uzak durmaktır.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
Oktay sinanoğlunun "Türkçe elden giderse türkiye elden gider" sözüne gülen ve acımasızca eleştiren insanlar vardı. Görüyoruzki Dil düşünceyi anlatmak ve aktarmanın tek yolu. eğer dili değiştirlerse aktarılan bilgide yanlış olur. dolayısıyla her kuşakta aktarılan veriler yanlışlar üzerine kurulmuş olur. düşüncelerimizi okuduklarımızdan aldığımıza göre ileriki yıllarda bu tür başlık atmış bir gazeteyi yada internet sayfasını gören bir genç noel'i türkiyede atalarının kutladığı birşey olarak düşünebilir. noel kelimesi nispeten zararsızdır fakat nice kelimeler vardı ki düşünce hayatını ciddi etkileyebilir.

doğrudan kelimeler üzerinden değil, genel olarak dil konusuna hassasiyet gösterilmesi gerekli bence.

---------- saat 01:37 eklendi ---------- önceki mesaj saat 01:33 eklenmişti ----------

Oktay sinanoğlunun "Türkçe elden giderse türkiye elden gider" sözüne gülen ve acımasızca eleştiren insanlar vardı. Görüyoruzki Dil düşünceyi anlatmak ve aktarmanın tek yolu. eğer dili değiştirlerse aktarılan bilgide yanlış olur. dolayısıyla her kuşakta aktarılan veriler yanlışlar üzerine kurulmuş olur. düşüncelerimizi okuduklarımızdan aldığımıza göre ileriki yıllarda bu tür başlık atmış bir gazeteyi yada internet sayfasını gören bir genç noel'i türkiyede atalarının kutladığı birşey olarak düşünebilir. noel kelimesi nispeten zararsızdır fakat nice kelimeler vardı ki düşünce hayatını ciddi etkileyebilir.

doğrudan kelimeler üzerinden değil, genel olarak dil konusuna hassasiyet gösterilmesi gerekli bence.

Pesimistyle!

Profesör
Reaksiyon puanı
50
Biz zaten yılbaşı diyorduk noel nerden çıktı :D
Kilit soru ve cevabı aslında bu soruda gizli.
Geçen senelerde böyle bir soru varmıydı gündemde ? yok??
ee neden bunun çıkış kaynağını aramak yerine kendimizi buna kaptırıyoruz?