Niye Turbo Boost Var ?

Bu konuyu okuyanlar

xerox3435

Müdavim
Reaksiyon puanı
47
Mesela yeni nesil işlemcilerde gördüğümüz bu özellik bana garip geldi

Madem bir işlemci hızını gereken yerlerde artırabiliyor . Niye her zaman yüksek hızda çalışmıyor ?

Mesela : 2.40 ' tan .....2.93 ' e çıkacağına

Direk 2.93 ghz olarak satılsın :)

byharby

Müdavim
Reaksiyon puanı
21
Birçok donanım elemanında %10-%30 arasında bir hız aşırtma mevcuttu ezelden beri.Ancak son zamanlarda yeni bir pazarlama stratejisi ile bunu kendileri açığa çıkardılar. Aslında değişen birşey yok.Sadece birçoğumuzun haberi yoktu. Yalnız tek sakıncası elemanı sürekli üst sınıra yakın çalıştırırsak ömrü de ters orantılı olarak düşecektir.Saygılar.

POWER

Müdavim
Reaksiyon puanı
161
Aynen öyle. OverClock yani hız aşırtma dediğimiz olay çook önceden beri vardı. Ver işlemciye voltajı soğutmasını da yükselt tamamdır. Fakat! Ömrü de azalıyor işlemcinin. Aynı şey ekran kartlarında da var. Ben en son hız aşırtmamı 6 yıl önce p4 3.0 HT presscot işlemcime yapmıştım. 3.0 dan 3.8 e çıkarmıştım. Aynı şeyi FX 5700LE olan ekran kartıma da yapıp müthiş verim almıştım.

Eski sistemimi özledim ya :)

Peter

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
88
Var bi bildikleri o yüzden :)

Ordo ab chaO

Müdavim
Reaksiyon puanı
42
Mevcut yazılımların hepsi işlemcilerdeki tüm çekirdekleri kullanmıyor. Turbo Boost, kullanılmayan çekirdeklere giden gücü neredeyse kapatarak, çalışanlara aktarıyor. Böylece, az çekirdek kullanan yazılımlarda frekans artışı sağlanıyor.

BaRY

Müdavim
Reaksiyon puanı
12
güç tüketimi de önemli, özellikle notebooklarda.