Nisan Anayasa Referandumunda Öğrenciler Nasıl Oy Kullanacak?

Bu konuyu okuyanlar

Hakan Göçmez

Asistan
Reaksiyon puanı
24
referandumanketleri-640x360.jpg

Nisan ayı itibariyle Türkiye yeniden sandık başına giderek 18 maddeden oluşan anayasa değişikliğini oylayacak.

Meclis’ten Geçti

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde tartışmalı bir şekilde konuşulan ve ardından Meclis’ten geçirilen yeni anayasa değişikliğinde öğrencilerin nasıl oy kullanacağı öğrenildi. Özellikle öğrenci olarak başka bir şehirde bulunan kişilerin internet üzerinden seçmen sorgulama yapması gerektiği ifade edilirken, seçmen sorgulama sonuçlarına göre kişilerin nerede oy kullanacağı öğrenilecek. Yüksek Seçim Kurulu resmi internet sayfası üzerinden açılan yurt içi seçmen sorgulama sayfasının kullanılması ile birlikte kişilerin referandum öncesinde nerede oy kullanacağını öğrenebilmesi mümkün.

Özellikle yeni yapılan düzenlemeyle birlikte öğrencilerin okuduğu ilde oy kullanabilmesi için yeni çalışmalarının yapıldığı belirtilirken bu düzenlemeyle birlikte uygulama öğrencilerin nüfusa kayıtlı olduğu ilçelere gitmesine gerek kalmadan oyunu vermesini sağlayacak.

Referandumda Öğrenciler Ne Yapacak?

Bulunan bölgede oy kullanmak için öğrencilerinin nüfus müdürlüğüne başvurması gerekecek. Yurtta kalan öğrencilerin yurtta kaldığına dair bir belge ile öğrenci belgesini nüfus müdürlüklerine iletmesi referandum öncesinde ya da diğer seçimlerde oy kullanmasını sağlayacak. Üniversitede okurken kiralık bir evde kalan kişilerin ise kira sözleşmesi ve ikamet belgesi ile birlikte il Nüfus Müdürlüğü'ne gitmesi gerekecek. Bir akraba evinde kalan kişilerin ise yanında kaldığı akraba ile birlikte nüfus müdürlüğüne gitmesi gerekecek.

Konu ile ilgili yapılan açıklamalarda referandum tarihini net bir şekilde belirlenmesinin ardından bu süreçler ile ilgili durumun da netleşeceği belirtilirken öğrencilerin ya da nerede referanduma katılacağını öğrenmek isteyenler direkt yurt içi seçmen sorgulama yapması yeterli olacak.

YURTİÇİ SEÇMEN SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ