Seçmen Listeleri Ne Zaman Askıya Çıkacak?

Bu konuyu okuyanlar

Hakan Göçmez

Asistan
Reaksiyon puanı
24
fft99_mf5332785.Jpeg

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven tarafından yapılan son açıklamada anayasa değişikliğini içeren referandumun 16 Nisan tarihinde yapılacağı belirtildi.

Yapılan bu açıklama ile birlikte 16 Nisan'da yapılacak referandum için geri sayıma geçilirken, Başkan Sadi Güven yaptığı açıklamada resmi rakamları da paylaştı. Açıklamalara göre Türkiye'de referandum için resmi rakamlar şöyle;

Kayıtlı seçmen sayısı 55 milyon 336 bin 960

Yurt içinde kurulacak sandık sayısı 164 bin

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmen sayısı 2 milyon 929 bin 389

Başkan Sadi Güven tarafından yapılan açıklamalarda anayasa değişikliği için yapılacak referandum tarihinin kesin olduğu belirtilirken, referandum hakkında detaylar da paylaşıldı.

Referandumda Oy Nasıl Kullanılacak?

Evet için beyaz zemine, Hayır için ise kahverengi zemine oy verilecek. Sadi Güven referandumda oy kullanacak vatandaşların bu konuda dikkat etmesi gerektiğini söyledi. 7

Referandumda Oy Kullanma Tarihleri Nasıl Belirlendi?

Referandum Türkiye'de 16 Nisan tarihinde yapılacaksa da yurtdışındaki oy kullanma tarihi 27 Mart ile 9 Nisan. Gümrük kapılarında ise 27 Mart ile 16 Nisan tarihlerinde oy kullanılabilmesi mümkün olacak.

16 Nisan 2017 tarihinde yapılacak olan referandum için 10 Parti sandık başında olacak. Referandum öncesinde en çok merak edilen detay seçmen listelerini ne zaman askıya çıkarılacağı ve ne zaman askıdan indirileceği olurken Başkan Güven bu konuda daha detaylı bilgileri paylaştı.

Seçmen Listeleri Ne Zaman Asılıyor?

Açıklamalara göre referandum için seçmen listelerinin askıya çıkacağı tarih 18 Şubat. Kısa sürede seçmen listeleri askıda kalacak ve 26 Şubat tarihi itibariyle askıdan indirilecek.

Özellikle bu süre içerisinde kişilerin gerekli işlemleri yapması gerektiği ve oy vermek için mevcut sorunları çözmesi gerektiği belirtilirken, vatandaşlar internet üzerinden yapılacak seçmen sorgulama işlemleri ile birlikte kolayca oy kullanacağı yeri de öğrenebilecek.