Neşet ertaş bozkırın tezenesi

Bu konuyu okuyanlar

Murataltug

Dekan
Reaksiyon puanı
3,096
Neşet ertaş

Dünya denen dar bi camda Mahkum oldum ben bir handa Sensiz olan bu zindanda
Az mı çektim az mı çektim

Çaldılar beni benden
Ayırdılar bizi neden
Bile bile zulmedenden

Garip gezdim el içinde
Halden bilmez kul içinde
Bunca acı yıl içinde

Karşıdan karşıya yanmaz mı ışık Herkes sevdiğine olmaz mı aşık Kaşları kara zülfü dolaşık Meftunuyum o dilbere de gelsin

Bağa gel bostana gel vay vay Gülleri destele gel leylim leylim Eğer baban salmazsa Yalandan hastalan gel

Olamam dosttan ayrı

İnsanoğlu nasıl yaşar vay vay Kalsa nefesten ayrı

Bağlar narsız olur mu vay vay Gönül yarsız olur mu Ben eyledim sen etme vay vay Kul kusursuz olur mu

Bağışla sevdiğim hakkı seversen Ağlatma garibi eller içinde Hep bizi söyleşir devr-i alem Beni destan ettin diller içinde

Aktı gözüm yaşı sele karıştı Dost eline gider seller içinde

Yıllar yılı çektim zalim derdi Yandı Kerem gibi gönlümün yurdu Eller dost bağında gülünü derdi Benim gülüm soldu güller içinde

Garip başımı sevdaya saldım Senin hasretinle sardım soldum Şaşırdım yolumu perişan oldum Bir Mecnun misali çöller içinde

Bahar gelmiş türlü çiçek açmış Baharda gül, gül baharda ne güzel

Açılmış goncalar güller saçılmış Baharda gül, gül baharda ne güzel

Yağmur yağmış fidanım beslemiş Seher vakti bülbül gülü seslemiş Bahar gülü, gül baharı süslemiş Baharda gül gül baharda ne güzel

Güller sinesini açmış yellere Güneş doğmuş hayat vermiş güllere Bülbül gül aşkına düşmüş dillere Baharda gül, gül baharda ne güzel

Bülbülleri gül aşkına ötüşür Baharda gül, gül baharda ne güzel

Baharı görmedim yazımdan oldum Yar için ağladım gözümden oldum Ben de düştüm bu dertlerin eline Ah ede ede özümden oldum

Dermansız dertlerin düştüm eline kime yalvaram yaram sar diye

Bahçadan aşıyor ayvanın dalı Yüzüme dakındı yazmanın alı Güzel nedeceksin malı
İşte görünüyor dünyanın halı

Bir bakışta yaktın beni
Dert ile bıraktın beni
Yaktın beni yaktın beni Yanıyorum yanıyorum hele

Yeter naz eyleme bana
Gel göreyim kana kana
Aşık oldum gülüm sana Yanıyorum yanıyorum hele

Mayii oldum gonca güle
Acem şalı ince bele

gidiyom elinizden aman aman kurtulam dilinizden
yeşil baş ördek olsam
su içmem gölünüzden aman

Burnu fındık ağzı kahve fincanı Şeker mi şerbet mi bal acem kızı

Açma zülüflerin yar yellere karşı Senin zülfün benim telim değil mi?

Bülbül figan eder güllere karşı O yar benim gülüm değil mi?

Sallama saçların yar sen de kurursun

Azrail misali yar canım alırsın Etme bu cefayı yar kanlım olursun

Bu kul senin kulun değil mi?

Adem olup şu dünyaya gelen Hayvanı görünce ibret almalı

adem-olup Huri kızlarının yari olanlar İnsanlığın kıymetini bilmeli

adem-olup İnsanlar dünyada sürer sefayı Hayvan azap görür çeker cefayı Boş gezmeyip çalıştırıp kafayı Bunların nedenini bilmeli

Hayvandan doğanlar hayvan olurlar Anadan doğanlar insan olurlar Hepsi de bu dünyaya gelirler

Anaların kıymetini bilmeli

Vade olup ömür dolmadan Emanetçi emanetin almadan Şu ömrüm bağının gülü solmadan cananın kulu olmalı

Ağla sazım ağlanacak zamandır

Çetindir çekilmez ayrılık derdi

Soldu gönlümdeki al yeşil bağlar Hasret ateş olmuş yüreğim dağlar Her nerde gördüysem garipler ağlar Ağla sazım ağlanacak zamandır

Aman ağ ellerin sala sala gelen yar Ben bir şahin olsam sen bir balaban Taksam çırnağıma gitsem çöle ben

Mail oldum ben kaşı kemana Sevdi isem ben yarimi kime ne

Yüze küskün kalbi barışık Siyah perçemi de zülfü dolaşık Yeni düştüm düzen tutmaz tele ben

Ah şu yalancı dünyada Gülüm dedim gülemedim gönlümün yarini Bulam dedim bulamadım Dağlar sana kar mı yağdı

Garibim gurbeti gezdim Kalem aldım derdim yazdım Bıktım bu candan bezdim Ölem dedim ölemedim Dağlar sana kar mı yağdı

Uğrun uğrun kaş altından bakınca Can telef ediyor gen acem kızı

Seni seven oğlan neylesin malı Yumdukça gözünden döker mercanı

Hep sen mi ağladın hep senmi yandın, Bende gülemedim yalan dünyada

Sen beni gönlümce mutlumu sandın Ömrümü boş yere çalan dünyada.

ah yalan dünya Yalandan yüzüme gülen dünya

Sen ağladın canım ben ise yandım Dünyayı gönlümce olacak sandım Boş yere aldandım, boş yere kandım irengi gözümde solan dünyada

Ne yemek ne içmek ne tadım kaldı Garip bülbül gibi feryadım kaldı Alamadım eyvah muradım kaldı ellere kalan dünyada

Bilirim sevdiğim kusurun yoğdu Sana karşı hayalim çoğdu Felek bulut oldu üstüme yağdı Yaşları gözüme dolan dünyada

Cahildim dünyanın rengine kandım Hayale aldandım boşuna yandım

Ölürüm sevdiğim zehirim sensin Evvelim sen oldun ahirim sensin

Garibim can yıkıp gönül kırmadım Senden ayrı ben bir mekan kurmadım Gözyaşım sen kahirim sensin Evvelim sen oldun ahirim sensin

Ahu gözlerini sevdiğim dilber Sana bir söz diyemiyorum Bilmem delimiyim mecnun gezerim

ahu gözlerini sevdiğim dilber
Derdimi ellere diyemiyorum

Halel olsun al yanaktan aldığım El uzadıp gonca gülün derdiğim İnce belini tatlı dilini sevdiğim

Al alma boyanır mı Sevsem yar uyanır mı Sen orada ben burada Buna can dayanır mı

Al almam dalda kaldı Gözlerim yolda kaldı Erdi eller muradına Bizimki dilde kaldı

Sev sevenin merdini

Ancak sevenler anlar
Bu gönül derdini

Al yanak allanıyor yazması pullanıyor O yar çıkmış karşımda dal gibi sallanıyor

Aman yar ben seni alırdım Aman baban olsaydı razı

Al yanak gül gül olur Aman sırma saç tel tel olur Yarim çıkma dışarı Aman seni gören del’olur

Al yanak pembe pembe Aman sevdan uyandı bende Sevdan ile yanıyorum Aman hiç insaf yok mu sende

Aldın aklımı bir bakışta Yaktın yüreğim ateşte Al hançeri sinem işte Acımazsan vur sevdiğim

Bir görüşte sevdim seni Etti deli Mecnun beni Göreyim o gül sineni İnsaf eyle dur sevdiğim

aldın aklımı bir bakışta Sevdiğim başımın tacı

Merhamet et bana acı Sendedir derdim ilacı Himmet eyle ver sevdiğim

Aman dünya ne dar imiş Dert çekmesi ne zor imiş İçerimde yare varmış Derman arar oldum

Alnımda kara yazılar Yürekte yara sızılar Yetim kalan can kuzular Dermanımı arar oldum

Aman giye giye eskitmişsin alları Getirdin başıma türlü halları Gelir deyi çok bekledim yemin mi ettin gelmemesine

Gözüm yaşı deler mermeri

Başım alıp diyar diyar gideyim Kader benim yollarımı bağlama Gülmedim dünyaya eli nideyim Kader benim yollarımı bağlama

Anadan öksüzüm yüzüm gülmedi Akdı gözyaşlarım kimse silmedi

gam ile geçti Gelmiyor bizlere yaz bahar

Anam ağlar başucumda oturur Derdim elli iken yüze yetirir Bu dert beni yiye yiye bitirir

El çek tabip el çek benim yaramdan Ölürüm kurtulmam ben bu yaramdan

Anama babama yüzüm kalmadı Bir su ver demeye sözüm kalmadı Doktora tabibe lüzum kalmadı El çek tabip el çek benim yaramdan Ölürüm kurtulmam ben bu yaramdan

Aradım derdime çare mi buldun sevda elinden sararıp soldum Sefil mecnun gibi leyla’dan oldum Derdimi ellere diye mi bildim

Ağladı gözlerim güle mi bildim

Arife tarif ne hacet Hak meydanda gördüyüsen O senindir sen onunsun O sendedir sen ondasın Eğer bile bildiyisen

Arifce bir kelam ettin Gevherleri talan ettin Sende arif olup gittin Eğer garip olduyusan

Aşkın beni del’eyledi Yaktı yaktı kül eyledi El aleme gül eyledi Yar beni beni

aşkın beni del eyledi
Mecnunum sahra içinde Yunusum derya içinde Eyüb’üm yara içinde Sar beni beni

Aslı isen keremi bul Derde derman vereni bul Garib gibi viranı bul Sor beni beni

50
Kenardan geçeyim yol sizin olsun Zehirler içeyim bal sizin olsun Aman gel gel garip başlı yarim gel

Bozkır dedikleri şirin kasaba Sevilen güzeller gelmez hesaba Aman gel gel garip başlı yarim gel

Seher vakti çaldım yarin kapısın aman Baktım yarin kapıları sürmeli Çıkageldi bir gözleri sürmeli Aslanım eller eller Kokuyor güller güller

Ne bilsin eller eller Perişan hallerimiz

Hep gönüller muradıdır aşığın Beklemeli şu sultanın eşiğin Günde yüzbin kere yüzler gülmeli

Aslanım eller eller Kokuyor güller güller bozuktur teller teller Perişan hallerimiz

Dost bulunmaz hayal ile düş ile Yetilmez menzile bu gidiş ile Hemen aşk atına binip sürmeli

Aşkı kimden aldın sevgiyi kimden

Soracak olursan eğer ki benden Aslı bozuk deme gel şu insana ya dost

Yazımızı felek yazdı mevladan değil Senin dediklerin evladan değil Her hata suç bende leyla’dan değil Aslı bozuk deme gel şu insana ya dost

Ulu arıyorsan analar ulu

Sevmişiz gönülden olmuşuz

Analar insandır biz insan oğlu

Seni beni kim getirdi cihana Her oğlu doğurmuştur bir ana

Senin fikrin bozuk dostluk bahane Aslı bozuk deme insana ya dost

Atı olan el atına biner mi
Yiğid olan ikrarından döner mi

Aman aman vurgunum aman Yoldan geldim yorgunum aman Kara kaşa vurgunum aman

Bir gider de beş ardıma bakar
Gözlerimde kanlı yaş dökerim

Arap atın eyisine binerler aman Güzellerin merd olanın severler
Aman aman vurgunum aman Kara kaşa vurgunum aman

Aman yine göç eylemiş avşar elleri Aşıp aşıp giden eller bizimdir

Aman arap atları da yakın eden ırağı Yüce dağdan aşan yollar bizimdir

Aman dadaloğlu der ki kavga kuruldu Nice koç yiğitler yere serildi Ölen ölür kalan sağlar bizimdir

Ay gibi yüzler sende Tükenmez sözler bende Can alan gözler sende Gel yanıma gel

Aman eller görmesin Sakın eller duymasın Gel yanıma gel gel Cilvelice nazlıca sazlıca sözlüce Yar gizlice gizlice Gel yanıma gel gel eller görmesin

ay gibi yüzler sende

Ayaş yollarından aştım geldim Boyunu boyuma ölçtüm geldim Yalınız yollara düştüm geldim Yandım anam yandırma beni

Seviyorum diyerek kandırma beni

Ayaş yollarında kervanım mı var Beni öldürmeye fermanın mı var Dediler ki nazlı yarin geliyor Yoluna gitmeye derman mı var Yandım anam yandım

Aydost deyince yeri göğü inleden Muharrem ustaydı bunu bize dinleden Gönülü kırmazdı bilerekten bilmeden insan velisini neyledin dünya vay dünya

Aydost sazını çalarken Gönülden gönüle kapılar açan Aşkın dolusunu nefessiz içen gönül delisini neyledin dünya

Aydost garibim babamdı muharrem usta aşıktı sevdiği dosta sazımın emaneti diyen en son nefeste sazın ulusunu neyledin dünya vay dünya

Ayva turunç narım var Benim mahur zarım var derdinden ağlarım Bir vefasız yarim var

Al elmayı ver narı Ağlarım zarı zarı Tez günlerde gönderin O ahu gözlü yari

Ayva turunç nar bende Aldı aklım yar bende Hiç merhem kar eylemez Yar yaresi bende

Ayva turunç neyleyim Halimi arzeyleyim Zaten bende talih yok Ta küçükten böyleyim

Murataltug

Dekan
Reaksiyon puanı
3,096
Bilmedim kadrini bağışla beni Helal et hakkını canım helal et

ahiret günü bir gün gelecek

Hakimler hakimi Allah olacak

Helal et hakkını canım helal et

Ben garibim gözümde yaşlar Cahildim başıma geldi bu işler

Kul kusur eyler sultan bağışlar

Anaların hakkı ödenmez ki Helal et hakkını canım helal et

Murataltug

Dekan
Reaksiyon puanı
3,096
Yine bir hal oldu garip gönlüme Bu dünya başıma dar oldu gitti
Attı kısmet bizi gurbet ellere Her gün her anım zar oldu gitti

Yüreğime ateş düştü yanarım Mecnun gibi Leyla diye ağlarım İlkbaharda viran oldu bağlarım Goncanın etrafı har oldu gitti

Yine haber gelmiş dostun elinden Sevdiğim durmayıp gelesin demiş

kaşları karam göndermiş zülfün telinden bu haberden bilesin demiş ben nasıl duram

haber salmış kaşları karam
Tez günler içinde gelesin demiş
Yarden haber gelmiş Yine tazelendi yürekten yarem
Mesaj otomatik birleştirildi:

Neşet ustam

Şu dağlar ulu dağlar vay leylam Gölgesi koyu dağlar vay leylam

Derdimi ben söylesem leylam Gökteki bulut ağlar leylam

Şu dağlar olmayaydı Çiçeği solmayaydı Ölüm allahın emri
Ayrılık olmayaydı vay leylam leylam

Şu fani dünyaya geldim gidiyom

Sıkı tut bir yarin elinden gönül Yarine yar isen daha ne diyon

Anca yarin anlar halından

gönül Yari kaybetme yarsiz olaman yarsiz Şu dünyanın dadını alaman

Aldırırsan yari elinden gönül Başını alır diyar diyar gezersin Ahire kendini Mecnun eylersin

Garib Bülbül gimi feryat edersin Anlıyan bulunmaz dilinden gönül

Dünya güzeldir belki hoşuna Değme sakın bela gelir başına Doğru git gel hele olan işine Belki sapıtırlar yolundan gönül

Şu garip halimden bilen işveli nazlı Gönlüm hep seni arıyor neredesin sen

Datlı dillim güler yüzlüm ey ceylan gözlüm Gönlüm hep seni arıyor neredesin sen

Ben ağlarsam ağlayıp gülersem gülen Bütün dertlerim anlayıp gönlümü bilen Gönlüm hep seni arıyor

Sanki kalbimi bilerek yüzüme gülen Gönlüm hep seni arıyor neredesin sen

Sinemde gizli yaramı kimse bilmiyo Hiç bir tabip bu yarama merhem olmuyo

Boynu bükük bir garibim yüzüm gülmüyo

Gönlüm hep seni arıyor neredesin sen

Su gelir millendirir aman Çayırı çillendirir Senin şu bakışların Ahrazı dillendirir

Gitme uzak yollarına Gurban olduğum Datlı söyler dillerine Hayran olduğum

Su gelir daşa değer aman
Kiprikler kaşa değer
Merak etme sevdiğim
Bir gün baş başa değer aman

Son düzenleme:

Murataltug

Dekan
Reaksiyon puanı
3,096
Garibin yüzüne gülen bulunmaz

Murataltug