Neil Armstrong Yaşamını Yitirdi

Bu konuyu okuyanlar

Cyberia

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Neil Armstrong Yaşamını Yitirdi

Apollo 11 projesi ile Ay'a ayak basan ilk insan olma ünvanını kazanan astronot Neil Armstrong hayata veda etti. Armstrong, "Benim için küçük bir adım, insanlık için dev bir adım" sözleri ile hatırlanacak.

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Vay be...Geçmiş olsun...Allah rahmet eylesin dicem.Belki Müslüman olmuştur...

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
herkes müslüman olsa ne olacak biz öyleyiz de farkımız mı var sanki,ben inanmıyorum ilk aya çıkanın o olduğuna

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Toprağı bol olsun, yada ay kraterimi demeliydim..

cngzkyz

Profesör
Reaksiyon puanı
276
Allah rahmet eylesin. Ay'a gömülseydi :/

Reaksiyon puanı
10,325
neal armstrong'un bir ezan hikayesi vardı. çok etkilenmiştim ilk duyduğumda...
ne ki bu bilgi hiçbir zaman doğrulanmadı. uyduruk bir hikaye olduğu söylendi.

mısır'da katıldığı bir konferans sırasında ezan okunmaya başlar. o an konuşmayı keser ve ezanı sonuna kadar büyük bir heyecanla dinler. akabinde de, bu sesin ne olduğunu sorar. anlatırlar ona... "aya ilk ayak bastığımda duyduğum sesti bu" diye açıklamada bulunur ve müslüman olur diye rivayet edilen bir hikayeydi.

ama ne müslümanlığı ne de bu hikaye doğrulanmadı.

eğer doğruysa Allah rahmet etsin diyelim, yok değilse de... toprağı bol olsun deyip kapatalım konuyu! :)

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70

mısır'da katıldığı bir konferans sırasında ezan okunmaya başlar. o an konuşmayı keser ve ezanı sonuna kadar büyük bir heyecanla dinler. akabinde de, bu sesin ne olduğunu sorar. anlatırlar ona... "aya ilk ayak bastığımda duyduğum sesti bu" diye açıklamada bulunur ve müslüman olur diye rivayet edilen bir hikayeydi.

eğer doğruysa Allah rahmet etsin diyelim, yok değilse de... toprağı bol olsun deyip kapatalım konuyu! :)

Pek inandırıcı gelmedi bu hikaye...

giresunlu_28

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[video]http://videonuz.ensonhaber.com/izle/ay-a-gercekten-gidildi-mi[/video]

esh4551_5.jpg

Aya indikten sonra insanlık tarihinin bu büyük gelişmesini "Bu benim için küçük bir adım, ama insanlık için dev bir adım"cümlesiyle anlatan Armstrong'un 82 yaşında hayatını kaybetmesi yıllardan beri süregelen bir tartışmayı yeniden hatırlattı.
AY'A GİDİLMEDİĞİNİ GÖSTEREN VİDEOLAR..

1999 senesinden beri, Amerikalıların Ay'a gitmediğini gösteren pek çok kanıt internet sitelerinde yayınlanmaya başlandı. İlerleyen zaman da o kadar bu konuyla ilgilenen ve araştırma yapan çıktı ki, internette pek çok insan siteler açarak bunu halka duyurmaya çalıştı.
STÜDYODA ÇEKİLEN VİDEO

İnternette yayınlanan görüntülerde, bir stüdyo ortamında astronot kıyafetli birinin"Ay'a ilk ayak basma sahnesi" canlandırılıyor.

HAVASIZ YERDE BAYRAK DALGALANIR MI?

Ay'da hava olmamasına rağmen Amerikan bayrağının dalgalanması, uzayistasyonuyla ilgili görüntülerde Ay'da hiçbir yıldızın gözükmemesi gibi soruların tamamı, Ay'a gerçekten gidilip gidilmediği yönündeki tartışmaların temelini oluşturdu.
ABD PROPAGANDA İÇİN YALAN MI SÖYLEDİ?

Tartışmanın sonucunda, Ay'a gidilmediğini öne süren tezler, kuşkusuz ABD'nin"Ay'a ilk ayak basan biziz" propagandası yaptığı suçlamasına dayandırıldı.
Bu sorular eşiğinde gelişen tartışmalar, ünlü bilim adamı Neil Armstrong'un ölümünün ardından tekrar gündeme gelecek gibi gözüküyor.

kaynak: http://www.ensonhaber.com/aya-gercekten-gidildi-mi-video-2012-08-26.html

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Aya gidilmedi diyenler kıskanç Doğulu ülkeler.Ay'da bayrak dalgalanmıyor.Bayrak sabit dursun diye telle sabitlemişler bayrağı.O dalgalanıyo gibi duran bayrak tel bir çerçevenin içinde.Gölgelerden bahsetmişler.Birbirlerine ters açılarda düŞen gölgelerden ! O gölgeler mekiğin farklı yerlerinde duran ışıklardan kaynaklanıyor.Daha bir sürü kanıtlarıda var.En popüler olanlara açıklık getirmek istedim...

michuozawa

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
493
Aya gidilmedi diyenler kıskanç Doğulu ülkeler.Ay'da bayrak dalgalanmıyor.Bayrak sabit dursun diye telle sabitlemişler bayrağı.O dalgalanıyo gibi duran bayrak tel bir çerçevenin içinde.Gölgelerden bahsetmişler.Birbirlerine ters açılarda düŞen gölgelerden ! O gölgeler mekiğin farklı yerlerinde duran ışıklardan kaynaklanıyor.Daha bir sürü kanıtlarıda var.En popüler olanlara açıklık getirmek istedim...
yanlış bilgi :) mekikten gelen ışık falan değil.
güneş senin arkanda da olsa hocam eğim vs bir açıdan dolayı gölgen önüne değil sağına bile düşebilir.Kanıtlanmış gerçek bir bilgidir bu.

gel gelelim neil in söylediği söz("Benim için küçük bir adım, insanlık için dev bir adım") tam olarak böyle değildir resmi kayıtlarda da mevcuttur.
son olarak Ay a gittiklerine de pek inan biri değilim ama savma tezlere de inanarak gitmediler diye de nara atmak istemem.

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92

Neil Armstrong uzayda ezan sesi duyduğu yönündeki iddia onu yakından tanıyan ve iyi bir dostu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Faruk El-Baz tarafından yalanlanmaktadır. Yeni Şafak gazetesine verdiği röportajında “bunun yalan” olduğunu söylemiştir.( Prof. Dr. Faruk El-Baz sırdan bir bilim adamı değildir. Uzaya çıkan kişilerin başında bulunan kişidir. kendisine "Kral" diye hitap edilmekte. Bu hitabı yapanlarda uzaya çıkmış kişilerdir)

Röportajıtan ufak bir kesit:

İslâm dünyasında "İslâm" ve "pozitif bilimler" arası ilişkiler sözkonusu olduğunda sizin gibi kanlı canlı, tümüyle gerçek ve hepimizi gururlandıran örnekler olduğu gibi ne yazık ki bir sürü hurafe ve söylenti de ortalıkta dolaşıyor. Bunlardan en ünlüsü de Apollo 11 astronotu Neil Armstrong'un Ay'a gittiğinde orada bir "ezan sesi" duyduğu ve bir süre sonra da İslâm dinini benimsediği yönündeki çeyrek yüzyıllık söylenti… Bildiğim kadarıyla Bay Armstrong da sözkonusu iddiaları birkaç kez kibarca yalanlamıştı. Ama buna rağmen İslâm ülkelerinde yaşayanların önemli bir bölümü bu söylentiye inanmakta ısrar ediyor.
İslâm dünyasını yıllardır küçük düşüren bu bıktırıcı iddianın arka planını bir kez de sizden öğrenmek isteriz. Armstrong ile kişisel bir dostluğunuz var mı? Kendisiyle ilgili olarak türetilen bu ünlü söylenti ne denli gerçektir?

- Neil Armstrong'u da diğer bütün Apollo astronotlarını da çok yakından tanırım. Çünkü hemen hemen hepsinin Ay yüzeyine iniş eğitimlerini ben verdim. Neil'in Ay'a inişinin üzerinden tam 35 yıl geçti, ancak bugün hem onunla hem de diğer bir çok astronotla kişisel dostluklarım hâlâ devam ediyor. Çünkü biz bir ekip olarak 20'nci yüzyılın en önemli bilimsel atılımını gerçekleştirmenin mutluluğunu paylaştık.
Bu önemli soruyla, beni de yıllardır gerçekten çok rahatsız eden çirkin bir söylentiye parmak bastın sevgili Ali… Sen ve gazeten aracılığıyla hem Türkiyeli kardeşlerime, hem de bu söyleşimizden haberdar olması muhtemel diğer ülkelerden Müslüman okurlara altını çize çize duyurmak istiyorum ki NEIL ARMSTRONG AYDA ASLA "EZAN SESİ" SAYILABİLECEK NİTELİKTE GİZEMLİ BİR SES DUYMAMIŞ VE BİZİM BU GÖRÜŞMEYİ GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİZ GÜNE KADAR DA MÜSLÜMAN OLDUĞUNA DAİR HİÇBİR AÇIKLAMA YAPMAMIŞTIR. Üstelik, Müslüman bir bilim insanı olarak, ben onun böyle bir karar almasına hiç de gerek olmadığını düşünüyorum.

Röportajın TAMAMINI okumak için TIKLAYIN>>>

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
:D erman toroğlu
erman-toroglu_100051.jpg
ve ahmetçakarın
20110920_ahmet-cakar-dan-canli-yayin-bombalari_k.jpg

bu ülkeye verdiği yan etkiler bunlar.:D

DarKeN

Profesör
Reaksiyon puanı
88
Haha :D Din burada da işin içine karıştırılmış. Her şeye sokuşturulduğu gibi dünyada yaklaşık 4300 (dörtbinüçyüz) din ve mezhep var bunlardan 20 (yirmi) tanesi çok nüfuslu dinler. Şimdi bir düşünürsek hristiyan olarak doğmuş bir birey neden kendi dinini bırakıp da gelip müslüman olsun veya bir müslüman neden gidip hristiyan olsun bir çıkarı olmadığı müddetçe zaten din değiştiren insanlar boşlukta olan insanlardır ve geçtiği dinin mensupları hariç diğerleri tarafından hoş karşılanmazlar bu tür insanlar. Zaten din değiştiren kişilere bir bakarsanız muhakkak çevresinden bir etkilenme, hayranlık dolayısıyla gerçekleştiğini görürsünüz (sevgilisi yada okuldaki en popüler kız/çocuk yada en yakın arkadaşlarından biri müslüman/hristiyan/budist olması vb. nedenlerle) kendi dinini bırakan insanlar çoğunlukla ateist/agnostik/deist gibi düşünce felsefelerine yönelirler başka bir dine girmektense. Ne yani senin atalarının dinlerinin suyu mu çıktı beğenmeyip gidip başkasınınkini seçtin derler/sorarlar adama :)

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
alın şu videoyu izleyin.[video=youtube;mTyQT5hzN24]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=mTyQT5hzN24[/video]

:D ay'a ilk iniş yalanmı?.ünlü komedyenlerimizden ömer çelakıl noktayı koymuş.
[video=facebook;196343757113315]https://www.facebook.com/video/video.php?v=196343757113315[/video]

Reaksiyon puanı
10,325
Neil Armstrong uzayda ezan sesi duyduğu yönündeki iddia onu yakından tanıyan ve iyi bir dostu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Faruk El-Baz tarafından yalanlanmaktadır. Yeni Şafak gazetesine verdiği röportajında “bunun yalan” olduğunu söylemiştir.( Prof. Dr. Faruk El-Baz sırdan bir bilim adamı değildir. Uzaya çıkan kişilerin başında bulunan kişidir. kendisine "Kral" diye hitap edilmekte. Bu hitabı yapanlarda uzaya çıkmış kişilerdir)

Röportajıtan ufak bir kesit:

Röportajın TAMAMINI okumak için TIKLAYIN>>>

sevgili renkdaşım, bilsen sana ne kadar dua ettim. Allah senden çok çok razı olsun kıymetli abim.
bu röportaj için verdiğin linke gittim. o kadar güzel şeyler okudum ve öğrendim ki...
anlatılası gibi değil...
keşke bütün kardeşlerimiz bu röportajın tamamını okuyabilse...
herşeyden evvel faruk el baz gibi büyük bir bilimadamını tanımış oldum.
bir de bu muhayyel ezan hikayesinin aslını öğrenmiş oldum.
bu büyük bilimadamının yaptığı tespit ve tahlillere hayran kaldığımı da ayrıca ifade etmeliyim.
tekrar teşekkür ediyorum sevgili renkdaşım [MENTION=63330]braveheart.fb[/MENTION]

androidci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ya beyler ABD Ay'a gitmedi.ABD'nin Nevada eyaletinde bulunan gizli 51.bölge'de bu çekildi.Hatta o senelerde bir film vardı.Adını hatırlamıyorum,filmde Ay'a gidiş stüdyoda falan çekilmiş.Bununla ilgili bir belgesel vardı.NASA'dan adamlar bile açıklıyorlar yalan olduğunu,kanıtları bile var ya.Adamın ayak izi var.Koskoca mekiğin ayaklarında ne tozlar var ne de batmış,daha da var.Rusya atmosfere köpek göndermişti.ABD de altta kalmamak için böyle bir işe girişti.Dünyayı kandırdı.

Reaksiyon puanı
10,325
Ya beyler ABD Ay'a gitmedi.ABD'nin Nevada eyaletinde bulunan gizli 51.bölge'de bu çekildi.Hatta o senelerde bir film vardı.Adını hatırlamıyorum,filmde Ay'a gidiş stüdyoda falan çekilmiş.Bununla ilgili bir belgesel vardı.NASA'dan adamlar bile açıklıyorlar yalan olduğunu,kanıtları bile var ya.Adamın ayak izi var.Koskoca mekiğin ayaklarında ne tozlar var ne de batmış,daha da var.Rusya atmosfere köpek göndermişti.ABD de altta kalmamak için böyle bir işe girişti.Dünyayı kandırdı.

'Ay'a gidilmediği yönündeki iddialar gülünç'
- Hocam, belki şimdiki soru biraz canınızı sıkacak, ancak size ulaşmışken böylesine çok tartışılan bir konuyu sormadan da edemeyeceğim. Mutlaka sizin de kulağınıza gelmiştir, yıllardan bu yana ABD'de ve İngiltere'deki bazı kişi ve gruplar Ay'a aslında hiç gidilmediğini, Amerikan yönetiminin Apollo misyonu sırasında çekilen bütün fotoğraf ve filmleri Nevada'da bir hangarda hazırlattığını ileri sürmekteler. Gerçi, eldeki bilimsel verilere bakıldığında bu son derece gülünç bir iddia, ancak zaman zaman kuşkucuların bazı Ay fotoğraflarında buldukları optik bilimine aykırı gibi görünen hususlar bu kuşkuları beslemeye devam ediyor. Ayrıca, NASA'nın fotoğraflarda göze çarpan bazı mantıksal çelişkilerle ilgili kamuoyuna çok doyurucu açıklamalar yapmaması da bu iddiaları hâlâ ayakta tutan bir başka sebep…

Sözkonusu komplo teorilerini üreten bazı kaynaklar, sizin bu olayın merkezindeki "çok şey bilen kişilerden biri olduğunuzu" ileri sürüyorlar.
Ay'a hiç gidilmediği yönündeki iddialar ABD'deki bilimsel faaliyetleriniz sırasında size de ulaşıyor mu? Bu iddiaların sahipleriyle karşılaştığınızda tepkiniz ne oluyor? Onlara kızıyor musunuz, sessiz mi kalıyorsunuz, yoksa kuşkularını giderecek açıklamalar mı yapıyorsunuz?

- Bu konudaki sorulara asla kızmadım ve kızmam da. Çünkü insanların herşeyi sorgulamaya hakları vardır. Benzeri türden sorularla ABD'de de sık sık karşı karşıya geliyorum ve hepsine sabırla cevap veriyorum. Size şu kadarını söyleyeyim: Ben "Ay'a aslında hiç gidilmedi, NASA bize yalan söylüyor" şeklindeki iddiaların ortalıkta ilk kez dolaşmaya başladığı 1970'li yıllardan itibaren muhalif kişi ve grupların bu konudaki bütün anti-tezlerini titizlikle takip ettim.

Bu insanların yazdıkları kitapları, gazete makalelerini okudum, yaptıkları televizyon programlarını izledim. Kesin olarak söyleyeyim ki bu anti-tezlerde Ay'a gidiş serüveninin gerçek olmadığını bilimsel olarak kanıtlayabilecek bir tek ciddi satıra ya da en küçük bir fotografik kanıta rastlayamadım. Yıllardır havanda su dövüp duruyorlar. Apollo Programı kapsamında Ay'a başarıyla gidip gelen 6 gemi ve yüzeye inen 12 seçilmiş adam her seferinde dünyamıza, bu dünyanın jeolojik yapısından tamamen farklı yüzlerce kilogram kaya ve toprak getirdiler. Bunların hepsinin mühürlü kutuları da bir jeolog olarak ilk kez benim gözümün önünde açıldı. Dünyamızda bir gramlık bir benzeri dahi bulunmayan kaya ve toprak örneklerine kendi ellerimle dokundum, onları aylarca inceledim. Florida'daki yer kontrol merkezinde, hepsi öğrencilerim olan astronotlarla Ay'dan yaptığım görüntülü görüşmelere ne demeli, binlerce kare fotoğrafa ve filme ne demeli, elde edilen onca bilimsel bulguya ne demeli? Biz yüzlerce kişi Kennedy Uzay Üssü'nde aynı anda bir hayâl mi gördük?

Bu iddiaların sahiplerine kızmıyorum, ama bilimsel cehaletleri nedeniyle onlara acıyorum. NASA'nın bazı fotoğraflardaki ufak tefek estetik rötuşlamalarından hareket ederek insanlık tarihinin en başarılı bilimsel operasyonlarından birine gölge düşürmeye çalışıyorlar. Çok kesin bir dille söylüyorum ki Ay'a gidildi, hem de bir değil tam altı kez gidildi ve ben hepsinde üst düzey bir yönetici olarak oradaydım.

Apollo 15 seferinin, daha önce anlattığım duygusal gerekçelerle benim meslek hayatımda çok özel bir önemi var. Bu yüzden sık sık ondan örnekler veriyorum. Bu soru çerçevesinde size bir kez daha aynı uçuşun mürettebatına ilişkin bir başka hatıramı aktarmak isterim.

Apollo 15'in Ay'a başarıyla gidip gelmesinden aylar sonra, o uçuşun -Fatiha Sûresi'ni gemisine koyduran- komutanı Albay David Scott ile bir gece NASA'daki bilimsel bir toplantıya katıldık. Toplantı çıkışında bahçede yanyana yürümeye başladık. Gökyüzünde müthiş parlak bir dolunay vardı. Dave bir an için durdu, dolunaya uzun uzadıya hiç konuşmadan baktı. Ben de çıtımı çıkarmadan onu izliyordum. Sonunda bana döndü ve aynen şöyle dedi: "Biliyor musun Faruk, Ay öylesine uzaklarda bir yerlerde ki, ben şu an bile oraya gidip geldiğime hâlâ inanamıyorum! Söylesene, biz bu işi nasıl başardık Allah aşkına?"

Ben bu sözü bizzat Ay'a ayak basmış bir insandan duyduktan sonra, 1970'lerin teknolojisiyle Ay'a nasıl gidildiğine şaşıran insanlara artık çok da kızamıyorum. Olabilir böyle kuşkular, ama bilim-kurgusal fantazileri bir kenara bırakıp olaya bilim ciddiyetiyle bakarsak, Ay'a gidişin tartışma götürür bir tarafı yoktur. Müslüman gençler bu tür iddiaları dikkate almamalı, böyle anlamsız komplo teorileriyle uğraşarak çok değerli olan zamanlarını kaybediyorlar.

yukarıda bahsedilen röportajdan alıntıladım bunu. bu saçma iddiaları çürüten önemli bir röportaj bu. bunu anlatan bir amerikalı değil, bilakis bir müslüman!
hem de inançlı bir müslüman. amerikanın muhtelif zamanlarda aya gönderdiği 12 ayrı astronota hocalık yapan büyük bilim adamı mısırlı prof. el-baz bu kişi.

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Şimdi kalkıp desem ay da çekilen fotoğrafların orjinali bende cokmu absürd kaçar.

kpln04

Profesör
Reaksiyon puanı
2
adamlar noktayı koymuş

alın şu videoyu izleyin.[video=youtube;mTyQT5hzN24]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=mTyQT5hzN24[/video]

:D ay'a ilk iniş yalanmı?.ünlü komedyenlerimizden ömer çelakıl noktayı koymuş.
[video=facebook;196343757113315]https://www.facebook.com/video/video.php?v=196343757113315[/video]

ömer çelakılı neden sevmesiniz anlamıyorum

Reaksiyon puanı
10,325
hala aya gidilmedi savsatalarına inananlar mı var.

evet ya, hala aya gidilmediğine inananlar var!
da, niye gidilemeyeceğini, hangi sebeple gidilmenin mümkün olamayacağını söyleyen yok bu kişilerde.
onca delil, onca kanıt var, gidildiğini söylüyor...
fotoğraf var, video var, her türlü görüntü var... var oğlu var... hatta amerikalıların en büyük rakibi olan rus kozmonot bile amerikalıların aya gittiğini söylüyor ama hiçbir delili, geçerli nedeni olmayan bu vatandaşlar "n'olamaz!" diyor da başka bişey demiyor.

hani dini inançları sebebiyle karşı çıkıyorlar diyecem ama, tam aksine kur'an ve islam dininde aya çıkılmasının mümkün olamayacağını söyleyen hiçbir ayet ve hadis yok. bilakis bunu mümkün kılan bir çok işaret hatta teşvik vardır.

hatta nasa'nın kurucularından alman asıllı büyük bilim adamı j. brown'ın bu çalışmalara başlamadan önce nasa'nın baş uzmanlarından nobel fizik ödülü kazanmış olan pakistanlı M. Abdüsselam'a kur'anın bu konudaki fikrini sorup, ondan, "evet kitabımız bunu teşvik bile ediyor, 'göklere, semalara ancak ilimle varılabileceğini' ayetini okuyarak cevap verdiğini" anlatan bir de anekdot bile okumuştum bi zamanlar.

ve benim en büyük meraklarımdan birisi bu kişilerin "aya hangi sebeplerden gidilemeceğini" geçerli nedenlerle anlatmalarıdır.