Neden Windows 7 64 bit?

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Hemen hemen butun isletim sistemi basliklarinda 64 bit ne fayda saglar uzerinde sorular soruluyor yorumlar yapiliyor.
Yine de tam anlamiyla sanirim bir cevap cikmamis ortaya.
Bende bu yuzden yaklasik 4 senedir 64 bit kullanan biri olarak karinca kararinca 64 bit'in Teorik ve pratikte ki faydalarindan bahsetmek istiyorum.

Baslangic noktamiz 64 Bit

Bilmemiz gereken yonuyle 64 Bit Nedir?

Standart X86 islemciler normalde 32 Bitlik adresleme yapabilirler.
Bu adresleme okuma ve yazma aninda olusur ve komut setleride 32 bit genisliginde isleme uygundur.
Yanliz AMD 2000 yilinda X86 islemci mimarisine 64 bit komut seti eklemek suretiyle X86-X64 yada bilinen adiyla AMD 64 mimarisini gelistirmistir.
Bu mimarinin gelisimi ile x86 islemciler 64 bit adresleme yetenegine kavusmustur.
Burada ki onemli nokta islemcinin aslinda hala 32 Bit X86 olup X64 komut seti isleyebilmesidir.
Gercek anlamda 64 Bit islemciler 32 bit veri isleyemez.
Bunun en basit ornegi de IA 64 denilen Intel-HP ortak gelistirilen Itanium
mimarisidir.
Intel tarafindan patenti olan X86 mimarisi 64 bit komut setleri ile genisletildiginde intel de bunu EMT64 olarak ÁMD'den lisanslamistir.
Yani X86-64 aslinda X86 islemciler icin 64 Bit komut setidir.
MMX ve SSE gibi.

Isletim sistemlerinde 64 Bit.

X86 platformu isletim sistemlerinin ilk 64 Bit isletim sistemi Microsoft Windows XP X64 Edition ve Windows XP 64 Bit'tir.
Buradan gorebilecegimiz uzere yine 2 tane 64 bit var.

Windows XP X64 Edition = X86-X64 ( AMD64 ) mimarisi uzerine kurulu olan.
Windows XP 64 Bit = IA64 Itanium mimarisi uzerine kurulu olan.

Bizi ilgilendiren surum ise X64 Edition'dur, cunki Windows XP 64 Bit X86 islemciler ile calismaz sadece IA64 mimarisi ile uretilen islemcileri destekler.

Takiben Microsoft Windows Vista ile 64 Bit deneyimini tepe noktasina cikarmis ve bugun Windows 7 ile artik uyumluluk ve stabilite sorunlarini neredeyse cozmustur.

Linux ve Apple tarafinda henuz son kullanici icin tam stabil bir 64 bit surum yoktur.

Yukarida belirttigim uzere AMD64 tabanli 64 bit isletim sistemleri dogal olarak 32 bit destegine sahiptir yanliz ana cekirdek 64 bit oldugu icin WoW 64 motoru ile tekrar emule edilir bu yuzden yazilimlar maximum stabilite icin isletim sistemi kaynaklariyla da uyumlu olmalidir.

Bu uyumu genelde Windows ( WoW64 ) yapar ama bu her zaman tam verim saglamaz bu yuzden microsoft yazilim ureticilerinden 64 bit cekirdekle uyumlu yazilim uretmelerini istemektedir ( Vista X64 Compatible / Windows 7 X64 Compatible )

Bizi ilgilendiren yonu ile X64 Isletim sistemi ( X64 Edition )

Bundan 10 sene oncesinde 256 mb bellek orta seviye bilgisayarlar icin standart idi, giris seviyesi 64-128 mb olup ust seviyeler 512 maximum 1 gb bellege sahiptiler ki bunlari normal sartlarda gormeniz hemen hemen imkansizdi.

O zamanin standartlarinda populer olan Windows 98 icin bu bellek miktarlari tabiri caiz ise nimetti.

Ama teknoloji gelisiyor, isletim sistemleri ve 3. parti uygulamalar artik daha fazla bellek istiyor.
Peki neden?
Bunun en temel sebebi olarak islemciyi gosterebiliriz, artik islemciler cok fazla veriyi cok hizli isleyebiliyorlar buda yazilimin yada isletim sisteminin daha fazla is yapmasina olanak sagliyor.
Tabi bu cogalan isler haliyle dogru orantili olarak cogalan bellek ihtiyaci anlamina geliyor.
X86-32 bit Islemci temel mimarisi maximum 4 gb bellek kullanabilmektedir. 2(32) = 4 GB
32 Bit Windows icin bu limit 3 gb'dir.
Intel tarafindan pentium pro icin gelistirilen PAE bellek genisletmesi ile bu limit 64 gb cikarilmis olsada bu 64 gb desteklenen degil kullanilabilen alandir.
4 gb ustu olan bellek sayfalandirilarak kullanilir. Bu mantik sanal bellek mantigina benzer.

X86-X64 mimarisi ise tam 2 TB bellek adresleyebilme kapasitesine sahiptir.

Kullanilabilen maximum fiziksel bellek 3 gb oldugunda ve bilgisayarinizda fazla is yapmak istiyorsaniz fazladan bellek gereksinimi Sanal Bellek ile karsilanacaktir.
Sanal bellek harddisk'te ayrilan pagefile.sys adli dosyadir. Bu dosya isletim sistemine has bir indexleme ile bellek gibi kullanilir.
Fiziksel bellekte yer bosaldiginda islem fiziksel bellege tasinir dolayisiyla harddisikiniz surekli okunur ve yazilir.
Ayrica harddisk yada flashdisk bile olsa okuma/yazma hizi ve bant genisligi bakimindan fiziksel belleklerden cok cok alt seviyelerde olmasindan dolayi tahmin edebileceginiz uzere asiri bellek kullanimi oldugunda isletim sistemi yavaslamaya bazen tikanmaya baslar.

Bu sorunu iki turlu asabilirsiniz.

1- 32 bit devam edip PAE ( Bellek genisletme ) kullanabilirsiniz
2- 64 bit isletim sistemine gecersiniz.

1. Secenekte fayda saglamasi acisindan PAE harddisk'e nispeten daha hizli oldugundan sanal bellekten haliyle daha iyidir. Ama veriler yine 32 bit olarak yazilir / okunur ayrica sadece 4 gb olan kisim aktif bellektir.

2. Secenek ise bize tam 128 gb bellek kullanabilme imkani saglar.
Islemci ayaginda limit bunun cok uzerindedir ama ev kullanicisi yahut kucuk isletmeler icin olan isletim sistemlerinde maximum limit 128 gb'dir.
Tabi bu ust limit'in altlarida vardir.

Windows Vista / 7 X64 Edition :
Bussines, Enterprise ve Ultimate surumleri 128 gb bellek destekler.
Home Premium 16 gb Basic ise 4 gb ile sinirlidir.

Windows XP Professional X64 Edition yine 128 gb bellek destekler.

Su anki teknolojik gelisimde artik 2 gb orta seviyenin altlarina giris seviyesine yakin konumlara gelirken 3. parti yazilimlar ve isletim sistemleride artik 1 gb alt limit istemeye baslamistir.
Bilgisayarinizda 2 gb bellek var ve Vista kullaniyorsaniz bunun 1 gb'a yakin bolumunu isletim sistemi isgal edecektir. Windows 7 de bu sorun daha aktif sanal bellek kullanimiyla dusurulmustur.
Ama yine de bellek hala ihtiyactir.
Sonucta bellegi sadece isletim sistemi ve diger 3. parti yazilimlar kullanmiyor.
Oyunlarda video ve ses'in de bellek kullanimina dogrudan ihtiyaci vardir.
Ekran kartlari uzerinde bellek olmasi sistem icin ekstra bellek anlamina gelmez. Sonucta o ekran kartina veri gonderebilmek ve ekran kartindan veri alabilmek icin de yine bellek gereklidir.
Isletim sistemi ve gunluk kullanilan yazilimlarla sisen bellekler oyunlar icin dar alan olusturacaktir.
Windows her ne kadar bellek kullanimini islemci kullanimiyla orantili olarak dagitsa da yetersiz bellek butun yazilimlari oldugu gibi oyunlari da dogrudan etkiler.
Sadece oyunlar mi?
Hayir..
3B uygulamalari, Web tarayicilari, Ses uygulamalari, Video uygulamalari gibi yazilimlarda bellek ihtiyacina sahipler ve bu ihtiyaclari uygulamanin yetenekleri ile dogru orantili.
Yani kullandiginiz uygulama ne kadar cok is basariyorsa o kadar bellege ihtiyaci olabiliyor.
Yada yaptiginiz is te bu kapsamda dir.
Mesela grafik yahut video duzenleme yapiyorsaniz yine bellek sizin icin ihtiyactir.

Sonuc:
x86 64 bit isletim sistemleri Microsoft tarafinda Xp professional'dan beri var. Bunlardan bizi ilgilendiren X64 Edition ise 2005 yilindan beri aramizda.
Vista ile gelisimini neredeyse tamamladi ve artik Windows 7 ile neredeyse mukemmel durumda.
Dolayisiyla daha rahat ve hizli bir sistem istiyorsak 64 bit tercih listemize girmelidir.
Hem temel windows bilesenleri daha hizli ve aktif calisacagindan isletim sistemi bellek tikanmasi yaratmaz hem de 3. parti uygulamalar icin yeterince elde bellek bulunur.
Ve yine 64 yazilimlarin ivme kazanmasi ilerde daha stabil ve daha cok is yapabilen uygulamalari karsimiza cikaracaktir.
Bu oyunlarda ve bazi programlarda kendini gostermeye basladi.

Not:
Bu yazi bir kaynak olusturmak amacli degil tamamen merak eden yada bilmeyenlere fikir vermek amaciyla yazilmistir. Daha fazla bilgi edinmek isteyenler icin de bir baslangic noktasi olarak dusunulebilir.

Saygilar.

:w00t:/|sDn|
/▌
/ \

Mirack1907

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Çok güzel olmuş ellerine sağlık :thumbup1:

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Anlatım için teşekkürler..:)

NaMa

Asistan
Reaksiyon puanı
1
peki 2gb ramle 64bit işletim sisteminde oyun oynamak mı daha iyi yoksa 2gb ramla 32 bittemi?

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
peki 2gb ramle 64bit işletim sisteminde oyun oynamak mı daha iyi yoksa 2gb ramla 32 bittemi?

Bence 32bitte çünkü 64bit daha fazla ram kullanıyor windows boştayken dahi, 512mb -700mb civarı 32bitte boştayken kullanırken, 1gb , 1,25gb civarı 64bitte kullanıyor. Raminiz 3gb dan daha az ve oyun oynuyorsanız 32bit derim.

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2

Bu sorunun direkt olarak bir cevabi yok, yani kural yahut standart olarak bir cevap verilemez.

Neden?
Bu ekran kartiniza, islemcinize ve kullandiginiz bellek turune de baglidir.

Soyle dusunursek,
Cift cekirdek intel yahut AMD 64 bit islemcili bir bilgisayarimiz varsa 32 bit mi 64 bit'mi oyun acisindan daha iyidir?

Cevap:
2 gb bellek olan bir sistemde 32 yada 64 bit olmasi oyun performansini etkilemez.
Tabi eger oynadiginiz oyun 64'bit isletim sistemleri altinda uygun calisabilecek sekilde programlandiysa en azindan WoW 64 icin stabil calisma sorunlari yasatmiyorsa performans kaybi yada kazanimi yasamazsiniz.
Diger yandan...
Arkaplanda cok fazla uygulamaniz calisiyorsa ve size kalan bellek kisitli ise hangi isletim sistemini kullandiginiz etkiler o da su sekilde olur.
64 Bit isletim sistemleri kaynak kullanimi olarak biraz daha fazla kullanir.
Cunki ayni anda hem 32 bit hem 64 bit uygulamalar icin servis calistirilabilir ki buda sistem kaynaklarinin azalmasina sebep olur.

Ama normal sartlarda sadece oyun acmissaniz, arka planda cok fazla uygulama yoksa 32 yada 64 bit olmasi oyun performansini etkilemez.
Ama...
4 gb ve ustu belleginiz varsa, oyun performansina bos bellek olmasi sayesinde katki sagladigi soylenebilir.
Sonucta bellek butun uygulamalarda ihtiyactir.

/▌
/ \

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,008
Ellerine sağlık süpersin

beyazad

Profesör
Reaksiyon puanı
22
64 bit işletim sistemleri pratikte kullanıcıya hız vaadetmez. Ve sıradan kullanıcı için gereksizdir. 64 bir kurunca bilgisayarım uçacak diye düşünen arkadaşlar hiç düşünmesinler bence. Ama sevgili Sivasspor kardeşimize paylaşımı ve araştırması için içten sevgiler, teşekkürler

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Ellerine sağlık süpersin

Tesekkur ederim Super Moderatorum :turned:

64 bit işletim sistemleri pratikte kullanıcıya hız vaadetmez. Ve sıradan kullanıcı için gereksizdir. 64 bir kurunca bilgisayarım uçacak diye düşünen arkadaşlar hiç düşünmesinler bence. Ama sevgili Sivasspor kardeşimize paylaşımı ve araştırması için içten sevgiler, teşekkürler

Eger kullandiginiz uygulama 64 bit ise fark eder.
Winrar x64 ile deneme yapabilirsiniz ayrica VirtualDub 64 bit deneyebilirsiniz.

Mantik sudur:
Islemcinizi uretim bandindaki bir makine olarak dusunun, bu makinenin birim zamanda yaptigi is cok yuksek.
Sizin o uretim bandini genisletip hizlandirmaniz size fayda saglar mi saglamaz mi?

Ote yandan 32 bit uygulamalar icin de 64 bit daha fazla bellek desteklediginden her turlu faydasi vardir.
2 gb+ isletim sistemleri icin 64 bit her zaman faydalidir.

/▌
/ \

twilight_flame

Doçent
Reaksiyon puanı
20
Arkadasim güzel bir yazi olmus ama anlamadigim birsey var gerci konuyla ilgili degilde cevaplayabilirsen süper olur. PM gonderemedim de :)

Ben yıllardir XP Pro x86 kullanmaktayim. Birkac yerde gordum 64 bit XP Pro ancak kullanan birini bulamadigim icin aklimda soru isaretleri var.

İslemcim 64 biti destekliyor. XP Pro 64 bit kullandiysan acaba programlarda falan problem cikariyor mu?

Birde İslemcim 64 biti destekledigi icin cok az dahi olsa performans artisi gozlemleyebilir miyim :)

beyazad

Profesör
Reaksiyon puanı
22
Tesekkur ederim Super Moderatorum :turned:

Eger kullandiginiz uygulama 64 bit ise fark eder.
Winrar x64 ile deneme yapabilirsiniz ayrica VirtualDub 64 bit deneyebilirsiniz.

Mantik sudur:
Islemcinizi uretim bandindaki bir makine olarak dusunun, bu makinenin birim zamanda yaptigi is cok yuksek.
Sizin o uretim bandini genisletip hizlandirmaniz size fayda saglar mi saglamaz mi?

Ote yandan 32 bit uygulamalar icin de 64 bit daha fazla bellek desteklediginden her turlu faydasi vardir.
2 gb+ isletim sistemleri icin 64 bit her zaman faydalidir.

/▌
/ \

Ben 64 gereksiz derken sıradan kullanıcı hızını faretmez dedim. Bilgisayarım 64 bit yükleyince uçacak zannedenlere yazdım. Yoksaki elbette matematiksel olarak x64 her zaman üstün ;)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Benim için 64 bit demek, büyük integerların syntax error vermemesinin mutluluğuna erişmek demek. :p (Özetle daha büyük basamaklı sayılarla işlem yapabilme ve programlamada bunu kullanabilme olanağı.)

Ve evet, 64 bit yazılımlar için önemli bir performans farkıdır (forever 7-zip); henüz uzun bir süre lazım 64 bit'e geçiş için; kullanıcıların çoğu için gerekli değildir şu anda.

bayneden

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Çok güzel olmuş ellerine sağlık :thumbup1:

Peter

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
88
X86-X64 mimarisi ise tam 2 TB bellek adresleyebilme kapasitesine sahiptir.
Değerli sivaspor alıntı yapmış olduğum yazını biraz daha açabilir misin.Günümüzün en iyi sabit diskleri 2 TB veya 4 TB den oluşurken sen bellek miktarına 2 TB demişsin.Biz şahsen 2 TB bellek kullanan pc görmedik.
Bu konuda açıklayıcı bir yazı yazabilir misin rica etsem ? :)
Yazı güzel olmuş ellerine sağlık :)

YoungClever

Profesör
Reaksiyon puanı
2
ellerine sağlık, güzel yazı olmuş. forumda böyle detaylı anlatım olan bir sabit başlık olabilecek bir konu gerekliydi..

Değerli sivaspor alıntı yapmış olduğum yazını biraz daha açabilir misin.Günümüzün en iyi sabit diskleri 2 TB veya 4 TB den oluşurken sen bellek miktarına 2 TB demişsin.Biz şahsen 2 TB bellek kullanan pc görmedik.

çok değil, 4-5 sene önce de gb lık bellekler yoktu.. ama nanoteknolojinin gelişmesiyle belli bir alandaki silikona sığdırılan transistör vs bileşenlerin sayısı artırıldı. böylece kapasite de arttı.. yani 10 sene içerisinde tb lık belleklere ulaşılabilir.. günümüzde en iyi hdd ler 2 tb lık olabilir.

hddsi olan ilk bilgisayarımın hdd kapasitesi 400 küsür mb dı. ama günümüzde 512 mb bellek internette dolaşmaya bile yetmiyor..

BeyaZayeB

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Teşekkürler sivaspor çok başarılı bir çalışma olmuş..

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2

Oncelikle 2 TB teorik limittir.
2(41) = 2048 gb
Yanliz bu pratikte mumkun degil en azindan simdilik.
Bunun kisitlayicilarindan biri bu kadar buyuklukte ki veri boyutu icin bellek kontrolcusu hali hazirdaki sistemlerde bulunmuyor ki bu donanimsal kisitlamadir.
Yazilimsal olarak'ta Windows 64 bit isletim sistemlerinde Itanium ve Server surumleri haric 128 gb ust limite sahiptir.
Sunucu ve Itanium edition isletim sistemleri 2 TB kullanabilme yetenegine sahiptir.

Yanliz bunlarin limit oldugunu unutmamak gerek,
Yani islemcinin adresleyebilecegi maximum fiziksel bellek miktaridir.
Bu boyutta bellegi adresleyebilecek donanim su anda mumkun degildir ama yakin gelecekte olmasi en azindan kucuk olcek sunucu sistemlerde mumkun olabilir.
Super Bilgisayarlar ve ag yapilandirmali net bilgisayarlari mantiksal olarak 2 tb kullanabilmektedir.
Kisisel bilgisayarlarda 2 TB kullanabilmek icin su anda en buyuk sorun donanimsal olup yazilim ayaginda da tam olarak olmasada bir engel vardir.

/▌
/ \

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Aslında pratikte Sun firması uzun zamandır 2 TB bellekli sunucular satıyor. :) Yaklaşık 500.000 ile 1.000.000 dolar arası fiyatlarda.

lBa1xkrV1fe7

Asistan
Reaksiyon puanı
8
şuan bende 32bitte 4gb ram görünüyor windows sadece 3gbtını mı kullanabiliyor yanlış mı anlamışım ?

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
4GB Ram var. Kaç kere x64 kurdum (XP-Vista-Win7)ama baktım pek bi değişiklik görmedim kaldırdım; Malum sebeplerden,,,,:D

Farki nerede nasil aradigina bagli,
4 gb ram var diyorsun fark gormedim diyorsun.
O zaman neden 32 bit kullaniyorsun?

Iste sana bir kac fark.

1- Video kodlamada 64 bit kullanabilirsiniz.
2- Arsivleme yaparken de 64 bit kullanabilirsiniz.
3- Sanal pc'de 32 bit calistirabilirsiniz hemde 512 mb- 1 gb bellek ayirmaniz cok hizli bir sanal bilgisayariniz olmasina yetiyor. ( Vista / win7 icin )
Xp icin 128 mb bile kullanabilirsiniz.
4- Temel windows servis ve islevleri 32 bit'e gore daha hizlidir, bu yuzden windows uzun calisma surelerinde asla hantallasmaz.
5- 64 Bit sistem'de WoW64 uyumlu bir oyun oynarken Alt+ Tab yaptiginiz'da o oyun kenarda bekleme moduna aliniyor. Bu sayede arada diger islerinize devam edebiliyorsunuz.
6- IE 64 versionu ile internette gezinmek daha hizli flash sorunu yasatiyor sadece.
7- Buyuk boyutlu resimlerin on yuklemesi 32 bit sistemlere gore cok daha hizli aciliyor ( 5 mp+) yine thumbnailler daha hizli olusturuluyor.
8- Arama islevleri gordugum kadariyla daha hizli ( bu biraz da harddiskinize bagli )
9- Surekli harddisk ziriltisi cekmiyorsunuz.
10- 64 bit destekli ses kodlayiciniz varsa yine kodlama suresinin kisaldigini goruyorsunuz.

/▌
/ \

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
Emeğine sağlık Sivaspor, çok güzel bir çalışma olmuş.