Neden günümüz video oyunlarının alayı rezalet ?

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Öncelikle şunu söylemek istiyorum ki size ananız, babanız gibi, bilgisayarın başında oyun oynayacağınıza gidin sokağa çıkın, top oynayın, arkadaş edinin, gezin, ders çalışın demeyeceğim. Ama biraz daha neden oyun oynamanın bugünlerde neredeyse para israfı olarak nitelendirilebileceğini anlatacağım.

Oyun şirketleri hızlı para yapmak için bitmemiş çöp ürünleri bize final sürümü diye satıyorlar
Oyunlardaki bug'ların ne kadar arttığını fark ettiniz mi son yıllarda ? Bunun nedeni oyun şirketlerinin bir an önce bu oyun da bitsin, satalım, yeni DLC ile bir kaç seksi karakter getirip onları da oyunun yarı fiyatına satalım, yeni bölümler ve haritalar ekleyelim, onları da oyunun bir kaç katı paraya satalım, her yerden yolalım derdindeler. Tam olarak bu yüzden de oyun yapımcıları yaptıkları oyuna hiç değer vermiyorlar. Özenmiyorlar. İyi olmasına değil, iyi görünmesine özen gösteriyorlar.

PS1 zamanında oyun oynayanlarınız hatırlayacaktır. PS2 zamanında oynayanlarınız da hatırlayacaktır. O zamanlar bir disk ile gelirdi oyun ve final sürümü bu olmak zorundaydı. İnternet üzerinde istediğin zaman yeni güncellemeyi konsoluna indirip bug'ları çözemiyordun. Ama bugün bu gerçeğin arkasına saklanan firmalar yıllarca aynı oyunu Beta sürüm diye yedirip bitmemiş oyunu haline terk ediyorlar.

Eskisi kadar özenen yok
Bir kaç istisnai şirket dışında, hiçbir oyun şirketi oyunu satın almış oyuncuya destek vermiyor.

Donanım üreticilerinin savaşı bizi yakıyor
Hiç her gördüğüm oyunda neden Physx yada Nvidia reklamı var ? Bu Physx nedir ? Lazım bir teknoloji mi ? diye merak ettiniz mi ? Bu teknoloji tamamen Nvidia'nın yazılımsal hile ile AMD'den kendini üstün göstermek ve sadece Nvidia kartların okuyabileceği poligonlar yaratmak için yaratılmış bir teknolojidir. Bunun benzeri örnekler verilebilir. Haksız rekabet aynı zamanda bizim oyun zevkimizi de öldürüyor.

Konsollar ile PC'lerin ayrı oyun satması
Dürüst olalım. Ben eğer Metro serisini yada Dying Light'ı, Bioshock İnfinite'i eğer bir kere satın aldıysam, hele ki bu Steam gibi online bir mağazadan gerçekleşmişse bu oyunu ben bir kere satın almış görünüyor olmam lazım. Kısaca ne konsol alırsam alayım, benim satın aldığım oyun diğer platformlarda da oynanabilir olmalı. Ama öyle değil. Steam'de satın alsam dahi bir konsol almaya kalkar ve konsolda oynamak istersem bu oyunları, bu oyunlara yeniden para verip satın almam gerek. Sebep ? Bir kere satın aldık zaten. İnternetin cihazlara girmesinin bizi oyun geliştiricilerine ve oyun dağıtıcılarına (PSN, Steam,vs.) daha iyi bağlaması gerekmez miydi ? Reklamlarını "bağlanın" havasında yapmasını biliyorlardı ? Oyunun sahibine de para gitti, oyunu satın aldık. Sorun ne ? Aynı oyunu ellerinden gelse 10 kere satmak istiyorlar.

Donanım fiyatları arttı ve oyun yapımcıları optimizasyona yeterince önem vermiyorlar
Oyunlarda bir yere bakarken 40FPS, diğer tarafa bakarken 90FPS aldığınız oldu mu sizin de ? Ortada bir sorun var gibi ha ? Oyun yapımcıları yeterince oyunun optimizasyonuna önem vermiyorlar. Oyun şirketlerinin bu bakımdan belli ve sıkı standartları olmasını beklersiniz, özellikle büyük şirketlerin ama hayır, özellikle büyük şirketler önem vermiyorlar optimizasyona. Bir daha bir oyun satın almadan önce oyunu bir de bu bakımdan araştırmanızı tavsiye ederim.

Oyunlardan hilelerin çıkması Tester'ların oyunu test etmelerini güçleştirdi
Eski oyunlarda hileler süs olsun diye yoktu. Oyun geliştiricileri bu hileler ile oyunu derinlemesine test edip farklı senaryolarla defalarca kez oyunu baştan aşağı her yerini kurcalayıp bitiriyorlardı. Oyun daha iyi test edilmiş oluyordu. Hileler kalktığı için oyunun test edilmesi de zorlaştı. Böylelikle bug'ların sayısı da arttı. PS1 oyunlarını hatırlayanlar bilir :)

Bence eski oyunlar daha iyiydi. Sizin düşünceleriniz neler ? Sizce günümüz oyunlarının grafikten ve hikayeden başka bir satış noktası var mı ?

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
yaşlanıyorsun ondan öyle yoksa severdin...
1970 Deep Purple-Child in time ile 2017 Child in time:

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Oyunları bıraktım. Ama şunu söyleyeyim.
NFS Carbon en iyi modifiyelerin yapıldığı NFS oyunuydu bana göre.
Eskisi yenisi fark etmez. Kaliteli oyun kendini belli eder. :)

SkyPal86

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Ah o PS2'de hergün en az 4 saat NFS Most Wanted veya GTA San Andreas oynadığım zamanları unuturmuyum hiç. :D

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Aslında ben bu konuda makale bile yazarım ama ne değişecek.

Bir şey de ben ekleyeyim.
Yeni oyundaki atmosferler eski oyunlara göre çok zayıf.
Bu durum oyuncunun kendini oyun içerisinde hissetmesini zorlaştırıyor.
Hem de artan grafiklerin atmosfere ciddi katkısı olmasına rağmen.

Misal normalde vampirlerle pek alakam olmamasına rağmen 2004 yapımı şu oyunda kendimi bulabiliyorum.

Klişe ötesi senaryosuna rağmen, 2003 yapımı şu atmosfer ve kurguda kaybolabiliyorum.

2009 yapımı şu görevde hala heyecanlanabiliyorum.

İşte bunlar hep atmosfer.

AlicmAtalar

Asistan
Reaksiyon puanı
104
Az evvel 20 gb lık forza motorspor diye bir oyun indirdim 10 dakika sürüyor yarışa girmesi oyunu sinamatik kısımlarla boğmuşlar.