Soru Neden Apple'a bu kadar ilgi Gösteriyorlar?

mirac_s

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Çoğu kişi Neden Apple'ı en iyi olarak
Görüyor,

8ed3d547-94ff-48e1-9f20-8c14a7030a02_2000x2000.jpg

Mesela Apple bir ürün çıkarttığında Herkez o ürünü almak istiyor iPhone 15 ile 14 Arasında Çok az fark olmasına rağmen insanlar mağazaların önünde kuyruk oluşturuyor
Hiç Düşünmüyorlar mı
"Cidden Bu Telefona ihtiyacım var mı?" Diye, Apple iPhone 15 Pro Max ile Optik Görüntü Sabitleyici Özelliğini san ki diğer cihazlarda yokmuşcasına ilgi Gösteriyorlar Apple'ın Yüz binlerce liraya Sattığı Macbook larda oyun bile oynanmadığını Görünce ne Düşünüyorlar Neden Aynı Fiyata çok daha güçlü bir cihaz alıp Hem Oyun Oynayabilir Hemde işleri Profesyonelce Yapmıyorlar Apple'ın ekosistem diye abarttığını Google ile Microsoft sadece bir yazılım ile yapmıyor mu?

Niye Herkes en iyi Markayı Apple Zannediyorlar!

MUHOAK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Çoğu kişi Neden Apple'ı en iyi olarak
Görüyor,

Ekli dosyayı görüntüle 193360

Mesela Apple bir ürün çıkarttığında Herkez o ürünü almak istiyor iPhone 15 ile 14 Arasında Çok az fark olmasına rağmen insanlar mağazaların önünde kuyruk oluşturuyor
Hiç Düşünmüyorlar mı
"Cidden Bu Telefona ihtiyacım var mı?" Diye, Apple iPhone 15 Pro Max ile Optik Görüntü Sabitleyici Özelliğini san ki diğer cihazlarda yokmuşcasına ilgi Gösteriyorlar Apple'ın Yüz binlerce liraya Sattığı Macbook larda oyun bile oynanmadığını Görünce ne Düşünüyorlar Neden Aynı Fiyata çok daha güçlü bir cihaz alıp Hem Oyun Oynayabilir Hemde işleri Profesyonelce Yapmıyorlar Apple'ın ekosistem diye abarttığını Google ile Microsoft sadece bir yazılım ile yapmıyor mu?

Niye Herkes en iyi Markayı Apple Zannediyorlar!
Düşünmüyorlar çünkü takıntıları var, kendilerini zengin gösterdiklerini zannediyorlar ve bunun için tonlarca para harcıyorlar, bunları Türkiye'deki düşüncesiz insanlara söylüyorum, gelelim marka takıntılı insanlara arkadaşlar Apple sizi kandırıyor bunlar size teknolojik ürün satmıyorlar size elma (!) satıyorlar artık anlayın.

LuiLibero

Asistan
Reaksiyon puanı
283
Şimdi sana şöyle anlatayım. Biliyoruz ki iPhone’lar ikinci elde çok daha az değer kaybediyor. Yani şimdi sen iPhone 15 alırsan, iPhone 16 çıktığında 2. elden veya değiş tokuş kampanyasından satıp çok az fark ödeyip yeni teknolojiyi kullanabiliyorsun. Tam açıklayamam ama Onur Akbaş hocam şöyle açıklamış:

mirac_s

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Şimdi sana şöyle anlatayım. Biliyoruz ki iPhone’lar ikinci elde çok daha az değer kaybediyor. Yani şimdi sen iPhone 15 alırsan, iPhone 16 çıktığında 2. elden veya değiş tokuş kampanyasından satıp çok az fark ödeyip yeni teknolojiyi kullanabiliyorsun. Tam açıklayamam ama Onur Akbaş hocam şöyle açıklamış:
Ancak Samsung Galaxy S serisinin de Değiş Tokuş Kampanyaları var

murat zorluu

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
865
Peki şu soruyu telefonculara hiç sordun mu ? Yada Bu iş ile uğraşan insanlara neden Apple tercih ediyorsunuz dedin mi ?

Şahsen ben sormadım ama merakta ettim.

Apple iPhone çok kaliteli bir telefon yeni modellerinden kullandınız mı ? Bilmiyorum ama gerçekten çok kaliteli bir telefon eski bir Samsung kullanıcısı olarak söyleyin mesela SDN grafiklerini Samsung ekranına göre çok daha belirgin gösteriyor.

Mesela ikinci elinde bugün iPhone 7 plus’un 4.500 TL’ye satıldığını gördüm.(telefoncuda internette bilmiyorum çünkü ikinci el ürün almıyorum) ve 7-8 yaşına girmiş bir modelin talibi varsa kusura bakma ama sen haksızsın; Ayrıca Apple servis konusunda Samsung’dan daha iyi açıktan adamlar senden telefonu alıp yerine yenisini veriyorlar.

Dünyada artık insanlar uğraşmak istemiyorlar; Elmam piş; Ağzına düş istiyorlar.

Eğer birşeyi satıyorsan; Satış sonrası hizmetini de çok iyi vermen gerekiyor…

AMC

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
840
Satış sonrası hizmetleri telefon değişiminde cebimden az para cıkması ve keyfim androidi sevmedim sevmeyide düşünmüyorum.

onderak

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
bizim zamanımızda (2008'li yıllar diyelim) bunun nedeni apple'ın yazılım konusunda stabil ve hatasız olmasıydı. yani kullanıcının isteklerine en hızlı ve hatasız cevap veren telefon olmasaydı. dokunmatik telefon olarak bizi tuşlardan kurtarması devrimdi. çünkü o zaman ki dokunmatik ekranlı telefonlar bastığınızda hiç cevap bile vermiye biliyorlardı yada siz bastıktan çok sonra ekran takıla takıla çok yavaş size cevap veriyordu. ama maalesef şimdi artık insanlar bizim zamanımızda ki gibi bir ürünün kalitesine bakarak almıyorlar. artık apple işi tamamen prestij telefon işine döndü. yani toplumda insanların arasında birbirlerine hava atmak için tercih ettiği bir gösteriş telefonu olduğu için tercih ediliyor.

Sıradan Kullanıcı

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
8,180
Apple'ın Yüz binlerce liraya Sattığı Macbook larda oyun bile oynanmadığını Görünce ne Düşünüyorlar Neden Aynı Fiyata çok daha güçlü bir cihaz alıp Hem Oyun Oynayabilir Hemde işleri Profesyonelce Yapmıyorlar Apple'ın ekosistem diye abarttığını Google ile Microsoft sadece bir yazılım ile yapmıyor mu?
Kalan her şey kendi düşünceniz olabilir lakin burada marka düşmanlığınızdan dolayı yanlış bir yorum yapmışsınız. Macbook'ların oyun için olmadığını Apple da biliyor, alıcı da biliyor ve buna göre alıyor. Örneğin Windows laptopların şarjı en fazla 2 3 saat gidiyor, şarjdan çekince performansı ciddi anlamda düşüyor ve tonlarca yazılım sorunu yaşatıyor. Apple cihazların şarjı kullanıma bağlı değişiyor ve benim kullanımımda ben haftada 1 şarja takıyorum cihazımı. Ayrıca farklı Apple cihazlarınızla senkron çalıştığı için çalışırken çok faydası oluyor. Stabilite olayına girmiyorum bile. Uygulamalar direkt cihaza optimize olduğu için en iyi performansı alıyorsunuz. Windows tarafında çok fazla cihaz olduğu için cihaza göre optimizasyon yapılamıyor donanıma göre yapılıyor. İkisi arasında da ciddi farklar var. Güvenlik anlamında da Apple sektörün en iyilerinden olduğu için firma çalışanlarının tercihi de bu oluyor.

Ve hayır bir yazılım ile eklenecek şeyler değil bunlar. Apple kaç yıldır bu hale getirmek için uğraşıyor tek yazılımla gelecek olsa daha farklı konumda olurduk.

mirac_s

Asistan
Reaksiyon puanı
62
Evet bazı yerlerde haklısınız ama Android cihazlar Şarjı Daha yavaş tükeniyor ve Google Yapay Zeka Araçları Neredeyse tüm Android cihazlara entegre ederken Apple Intelligence sadece iPhone 15 Pro ve Pro Max te var yani android tüm cihazlarına hizmetlerini sunabilmek için çalışıyor ancak Apple sadece en son model telefonlarını düşünüyor

Sıradan Kullanıcı

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
8,180
Evet bazı yerlerde haklısınız ama Android cihazlar Şarjı Daha yavaş tükeniyor ve Google Yapay Zeka Araçları Neredeyse tüm Android cihazlara entegre ederken Apple Intelligence sadece iPhone 15 Pro ve Pro Max te var yani android tüm cihazlarına hizmetlerini sunabilmek için çalışıyor ancak Apple sadece en son model telefonlarını düşünüyor
Android tarafında yapay zeka tüm modellerde yok. Daha geçen sene çıkan ve yok satan A54'e bile getirmediler Android tarafında. İki tarafta da sadece en üst segment, en pahalı modellere geldi destek o yüzden eşitler. Ek olarak siz iPhone 7 8 zamanında kalmışsınız. Güncel iPhone cihazlar rakibi olan Androidler ile yarışan hatta onları geçen performanslara sahipler. Özellikle Plus ve Pro Max serileri 2 günü rahatlıkla görüyor. Sizin düşünceleriniz tamamen önyargılardan oluşuyor elde tutulacak bir argüman göremedim.

xYavuz

Profesör
Reaksiyon puanı
1,284
1- değer kaybetmiyor, ani nakit ihtiyacı olursa hemen satabilir. Android'e göre daha az zarar eder, sıfırla göre.
2- Piyasada adı var, Artık iPhone denilince insanlar bunu artık özel bir vasıf olarak görüyor.
3- Uzun yıllar kullanılabiliyor, yazılım desteğini kaybetmiyor.
4- Sade bir telefon, ve yılda 1 aile çıkarıyor, (bu bana göre çok etkili) adam son model android alıyor 1 yıl dolmadan o cihazdan sonra onlarca cihaz çıkmış oluyor.
5- ekosistem harika, airdrop apayrı bir mesele.
6- bunlar bu işle uğraştığım için kullananlardan aldığım yorumlar ve pil ömrü son modellerde biraz düzeltilmiş olsa bile bir sefer adı çıkmış; "Şarjı az gidiyor" bu olmasa azımsanmayacak kadar çok kişi iPhone'a geçer.
Bu mesaj bir Redmi ile yazıldı.

LuiLibero

Asistan
Reaksiyon puanı
283
1- değer kaybetmiyor, ani nakit ihtiyacı olursa hemen satabilir. Android'e göre daha az zarar eder, sıfırla göre.
2- Piyasada adı var, Artık iPhone denilince insanlar bunu artık özel bir vasıf olarak görüyor.
3- Uzun yıllar kullanılabiliyor, yazılım desteğini kaybetmiyor.
4- Sade bir telefon, ve yılda 1 aile çıkarıyor, (bu bana göre çok etkili) adam son model android alıyor 1 yıl dolmadan o cihazdan sonra onlarca cihaz çıkmış oluyor.
5- ekosistem harika, airdrop apayrı bir mesele.
6- bunlar bu işle uğraştığım için kullananlardan aldığım yorumlar ve pil ömrü son modellerde biraz düzeltilmiş olsa bile bir sefer adı çıkmış; "Şarjı az gidiyor" bu olmasa azımsanmayacak kadar çok kişi iPhone'a geçer.
Bu mesaj bir Redmi ile yazıldı.

1. Millet olarak, kolay satmak için arabayı bile beyaz renk alıyoruz. Değer kaybetmiyor diye o kadar para vereceğine daha ucuza Samsung alabilirsin mesela? iPhone’a vereceğin parada cebinde kalır.

2. Evet, iPhone 11 bu yüzden hala satılıyor. Telefondan kişilik yorumlayan, iPhone kullanan insanları havalı gören kıt görüşlüler öyle düşünüyor. Ama ne yazık ki iPhone kullanmak bir meziyet değil. Metroda herkesin elinde iPhone var. Bunun neresi ayrıcalık. Yurtdışında iPhone’a sıradan bir telefon olarak bakılmasına değinmiyorum bile.

3. Yeni çıkan S24 serisi 2031’e kadar destek alacak, yani 7 yıl. 1000$lık iPhone’lar ile 300$lik Android’leri kıyaslamayı bırakalım bence. Zira onların amacı 2 senede bir telefon değiştirtmek.

4. Bu görüşünüze sonuna kadar katılıyorum ama firmalar zıp pırt amiral gemisi çıkartmıyorlar ki? Xiaomi zıp pırt Redmi telefon çıkartıyor ama yılda bir amiral gemisi çıkartıyor. Keza Samsung S serisi.

5. Apple’ın en öne çıkan özelliği ekosistem ama çok abartıldığını düşünüyorum. Samsung telefonum ve Windows Laptop’um ile çoğu şeyi yapabiliyorum.

6. Evet haklısınız, iPhone’ların şarjı az gitmiyor. Bunu diyenlerde iPhone 6, 7 ,8 kullananlar. Lakin düz serisi iPhone’ların, Pro serisine göre nispeten küçük olması yüzünden pilide ona oranla az gidiyor.

Yahya Furkan

contravolta
Süper Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,457
iOS, 2. el piyasası, ekosistem.

Sıradan Kullanıcı

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
8,180
5. Apple’ın en öne çıkan özelliği ekosistem ama çok abartıldığını düşünüyorum. Samsung telefonum ve Windows Laptop’um ile çoğu şeyi yapabiliyorum.
Ekosistem dediğimiz şey telefona gelen bildirimleri bilgisayarda görüp yanıtlamak değil. Macbook ve iPhone kombinasyonu ile yapılanların 3'te 1'ini bile yapamazsınız Windows Android ikilisiyle.

LuiLibero

Asistan
Reaksiyon puanı
283
Ekosistem dediğimiz şey telefona gelen bildirimleri bilgisayarda görüp yanıtlamak değil. Macbook ve iPhone kombinasyonu ile yapılanların 3'te 1'ini bile yapamazsınız Windows Android ikilisiyle.
Evet biliyorum ama bazen çok abartılıyor. Airdrop dersen Quickshare var. Üstelik bütün android ve windows cihazlarda var. Cihazlar arası kopyala, yapıştır var. Kulalıkta cihazlar arası geçişte var.
2. monitör özelliğide var. Bul dersen Samsung’un uygulamasıda var. Aramayı diğer cihazlardan açmada var. Telefonu/Tableti trackpad olarak kullanma var. Üstelik bunların çoğu sadece Windows laptoplar da. Samsung’un laptoplarında diğer laptoplarda kullanılamayan birçok özellik var. Yine de Huawei ekosistemi, Apple’a daha yakın.

Yahya Furkan

contravolta
Süper Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,457
2. El piyasası bir sebep değil. 80k iPhone veriyorsun değer kaybetmiyor ama Samsung’a daha az para veriyorsun. Aynı şey.
Bu nasıl bir mantık yahu? Az para verdiğin ürün değer kaybedince para kaybetmiş olmuyor musun? Genelde iPhone'u aldıktan sonraki 1 sene içinde aldığın fiyata satabiliyorsun.

LuiLibero

Asistan
Reaksiyon puanı
283
Bu nasıl bir mantık yahu? Az para verdiğin ürün değer kaybedince para kaybetmiş olmuyor musun? Genelde iPhone'u aldıktan sonraki 1 sene içinde aldığın fiyata satabiliyorsun.
iPhone 15 Pro Max, 80 bin tl. Onun rakibi olan Samsung S24 Ultra 60 bin tl. Arada 20 bin tl fiyat farkı var. Sen değeri düşmesin diye iPhone 15 Pro Max alırsan 20 bin tl daha fazla vermiş oluyorsun. S24 ise değer kaybetse 20 bin tl değer kaybetmez. Yani 2. Elde değer kaybetmiyor demek mantıklı bir argüman değil. Şimdi sana soruyorum, s24 almak yerine değer düşmesin diye 20 bin tl daha fazla verip iPhone 15 Pro Max alınca, o 20 bin tlyi kaybetmiş olmuyor musun? Kaldı ki Samsung S serisi o kadar değer kaybetmiyor ve bu bir Ultra.

Yahya Furkan

contravolta
Süper Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,457
iPhone 15 Pro Max, 80 bin tl. Onun rakibi olan Samsung S24 Ultra 60 bin tl. Arada 20 bin tl fiyat farkı var. Sen değeri düşmesin diye iPhone 15 Pro Max alırsan 20 bin tl daha fazla vermiş oluyorsun. S24 ise değer kaybetse 20 bin tl değer kaybetmez. Yani 2. Elde değer kaybetmiyor demek mantıklı bir argüman değil. Şimdi sana soruyorum, s24 almak yerine değer düşmesin diye 20 bin tl daha fazla verip iPhone 15 Pro Max alınca, o 20 bin tlyi kaybetmiş olmuyor musun? Kaldı ki Samsung S serisi o kadar değer kaybetmiyor ve bu bir Ultra.
Ne alakası var? Değerinde bir mal alıyorum ben, bunun fiyat ölçüsü rakibi mi oluyor? Mantığını sorgula dostum, her tartışmada haklı çıkmak için yazdığın mesajlar komik duruyor.

LuiLibero

Asistan
Reaksiyon puanı
283
Ne alakası var? Değerinde bir mal alıyorum ben, bunun fiyat ölçüsü rakibi mi oluyor? Mantığını sorgula dostum, her tartışmada haklı çıkmak için yazdığın mesajlar komik duruyor.
“Payment options. Select the one that works for you. Buy$1,199.00Pay with Apple Pay or other payment methods. Finance$49.95/mo.”

Değerinde bir mal mı? 1.200 dolarlık iPhone 15 Pro Max, 80 bin tl normal sanırım. Vergi falan deme komik olursun :)

Yahya Furkan

contravolta
Süper Moderatör
İçerik Ekibi
Reaksiyon puanı
4,457
“Payment options. Select the one that works for you. Buy$1,199.00Pay with Apple Pay or other payment methods. Finance$49.95/mo.”

Değerinde bir mal mı? 1.200 dolarlık iPhone 15 Pro Max, 80 bin tl normal sanırım. Vergi falan deme komik olursun :)
Dediğinin konuyla zerre alakası yok dostum. Ayrıyeten kişiden kişiye göre değişir bu.

Bak senin anlayacağın dilden anlatayım.
80 binden telefon aldın. Kullandın, yine 80 binden sattın. Kayıp ne? Kayıp yok.

60'tan Samsung'u aldın. 45'ten sattın. Kayıp ne? 15.