Ne Yapabiliriz Acaba?

Bu konuyu okuyanlar

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Tanıdığımız bir bayanın çocuğu yurtta yaşıyor bazı sebeplerden dolayı yurda almışlar çocuk da daha 4.5 yaşında falan. Geçen gün bayan çocuğu ile telefonda görüşürken hiç yapmazdı dediği bazı davranışlarından şüphelenmiş ve çocuğa bazı sorular sormuş. Mesela çocuk kekelemeye başlamış çocukta burda beni dövüyorlar dayak atıyorlar oramı buramı cimcikliyorlar falan demiş. Bu bayan hemen karakola gitmiş ama kimse yardımcı olmamış eli boş evine dönmüş. Biz de yardımcı olmak istiyoruz ne yapmamız gerekiyor sizce? Anlattığına göre normalde akıcı konuşur ama kekeliyordu çocuk zor konuşuyordu dedi. Ayrıca bayan çocuğa öğretmenin yanındaysa öğretmenini çağır konuşalım demiş çocuk 2 saat öğretmenim diye diye bağırmış durmuş kimse gelmemiş telefona. Zaten çocuğu döven kişi de öğretmenmiş sanırım öyle demiş çocuk. Şahsen ben üzüldüm çocuk sonuçta. Devlet böyle mi bakıyor orada ki çocuklara? Kim bilir daha kaç tane çocuğa böyle şeyler yapıyorlardır. Önerileriniz var mı nelere yapabiliriz?

26¥¥26

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,554
Tanıdığımız bir bayanın çocuğu yurtta yaşıyor bazı sebeplerden dolayı yurda almışlar çocuk da daha 4.5 yaşında falan. Geçen gün bayan çocuğu ile telefonda görüşürken hiç yapmazdı dediği bazı davranışlarından şüphelenmiş ve çocuğa bazı sorular sormuş. Mesela çocuk kekelemeye başlamış çocukta burda beni dövüyorlar dayak atıyorlar oramı buramı cimcikliyorlar falan demiş. Bu bayan hemen karakola gitmiş ama kimse yardımcı olmamış eli boş evine dönmüş. Biz de yardımcı olmak istiyoruz ne yapmamız gerekiyor sizce? Anlattığına göre normalde akıcı konuşur ama kekeliyordu çocuk zor konuşuyordu dedi. Ayrıca bayan çocuğa öğretmenin yanındaysa öğretmenini çağır konuşalım demiş çocuk 2 saat öğretmenim diye diye bağırmış durmuş kimse gelmemiş telefona. Zaten çocuğu döven kişi de öğretmenmiş sanırım öyle demiş çocuk. Şahsen ben üzüldüm çocuk sonuçta. Devlet böyle mi bakıyor orada ki çocuklara? Kim bilir daha kaç tane çocuğa böyle şeyler yapıyorlardır. Önerileriniz var mı nelere yapabiliriz?
Polis yapamadıysa zor.

023

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,603
bak şimdi bu konuyu açtığın telefonu alıyorsun kamera diye bi uygulama var onu açıyorsun sonra kırmızı yuvarlak bi tuş olcak ona bas bip diye ses gelcek sonra o çocuğun yanında gez birşey olursa kanıt olur.

Zxcvbm

Asistan
Reaksiyon puanı
140
Elinizde bununla ilgili kanıtlar olması gerekli daha sonrasında cimer’e başvuru yapılacak, konu aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığına iletilir, tabi bağlı olan valilikte bakar bu konuya ama dediğim gibi bunun kanıtları olması lazım direkt

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Valla o an kanıt alamamışlar tabi. Ama şimdi telefona ses kayıt programı kurmuşlar aynı şeyleri çocuğa sorup sesi alacaklarmış bir de sanırım oradan bir yetkiliyi çağıracaklarmış telefona bakalım kanıt olarak kabul ederler sanırım.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Yahu iyi de sebep ne olursa olsun o yaşta bir çocuğun yurtta ne işi var kardeşim. Sen çocuğuna doğru dürüst analık yapmaz, yurtlara düşürürsen başkalarından analık beklemek biraz safdillik olmaz mı? Lakin o çocuk için cidden çok üzüldüm. Bir yavru'nun korku atmosferinde yaşaması yüreğimi çok fena yakar. Sevgili Gamzeli, kusura bakma kardeşim, konu çocuk olunca dünyam değişir, kızgınlığım o yüzdendir. İnsan o yaşta evladını oralara niye düşürür anlamam. Ben bir çocuğa zulmeden alçağa işi, mesleği ne olursa olsun birşey diyemem. Çünkü birşey insana denir, bir zalime laf söylenmez, çünkü beyhudedir. Çünkü onun ahlakı sadece zulme, gaddarlığa, acı çektirmeye mütemayil olan bir TAŞ'tır.

O yüzden diyorum ki ya o çocuğu doğurmayacaksın, ya da başkalarının merhametine terketmeyeceksin kardeşim, çünkü melekler dünyasında yaşamıyoruz, çünkü genel itibariyle zalimlerin hükümferma olduğu bir dünyada yaşıyoruz, ne yazık ki! :(

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Yahu iyi de sebep ne olursa olsun o yaşta bir çocuğun yurtta ne işi var kardeşim. Sen çocuğuna doğru dürüst analık yapmaz, yurtlara düşürürsen başkalarından analık beklemek biraz safdillik olmaz mı? Lakin o çocuk için cidden çok üzüldüm. Bir yavru'nun korku atmosferinde yaşaması yüreğimi çok fena yakar. Sevgili Gamzeli, kusura bakma kardeşim, konu çocuk olunca dünyam değişir, kızgınlığım o yüzdendir. İnsan o yaşta evladını oralara niye düşürür anlamam. Ben bir çocuğa zulmeden alçağa işi, mesleği ne olursa olsun birşey diyemem. Çünkü birşey insana denir, bir zalime laf söylenmez, çünkü beyhudedir. Çünkü onun ahlakı sadece zulme, gaddarlığa, acı çektirmeye mütemayil olan bir TAŞ'tır.

O yüzden diyorum ki ya o çocuğu doğurmayacaksın, ya da başkalarının merhametine terketmeyeceksin kardeşim, çünkü melekler dünyasında yaşamıyoruz, çünkü genel itibariyle zalimlerin hükümferma olduğu bir dünyada yaşıyoruz, ne yazık ki! :(

Abi sonuna kadar haklısın. Ya şimdi bu bayan sığınma evine gitmiş çocuğu yanındaymış zaten oradan çıkarken çıkışta almışlar çocuğu pek bilgim yok ama hatta en son yaşadığınız ortama eve falan bakalım ona göre çocuğu verelim demişler çocuğa özel oda var mı yatağı var mı onları araştırmışlar vermemişler çocuğu. Ne olursa olsun çocuk yani adı üstünde. Biraz da bayanın eşinden dolayı da olmuş. Zaten boşanacaklarmış. Çocuğu almak için tek çaresi ev tutup düzenini kurup öyle verirlermiş yoksa zormuş.

Hakantoris

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242
Kanıt için video kaydı şart. Cimer e başvurulabilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aynen. Daha 4.5 yaşında. Anne şefkatine en çok ihtiyaç duyulduğu zamanlar. Kişiliğin temellerinin atıldığı yaşlar.

Craigdiizzeer

Doçent
Reaksiyon puanı
959
Üzüldüm. Olabilir mi? Olabilir. Keza örneklerini daha önceden de gördük. Basit bir araştırmayla bunu meraklılarda görür. Olaydan ziyade konu başlığı altına gelen cevaplar beni tedirgin etti. Böyle bir olay meydana gelmiş ise neyin kanıtı isteniyor? Devlet daire belgesi mi? 4.5 yaşında bir çocuğun yalan söyleyeceğini zannetmiyorum. Kısacası bu işe adalet yok deyip geçmelisiniz. Daha önce de diyordum şimdide diyorum. Bu ülkenin doktoru da sorunlu öğretmenide sorunlu. Belli ki çocuğun sahibi yok. O yüzden bu olayların üzeri kapatılıyor. Gerçi bunun gibi rahatsız insanlar çocuğa göre muamele de bulunuyor

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Üzüldüm. Olabilir mi? Olabilir. Keza örneklerini daha önceden de gördük. Basit bir araştırmayla bunu meraklılarda görür. Olaydan ziyade konu başlığı altına gelen cevaplar beni tedirgin etti. Böyle bir olay meydana gelmiş ise neyin kanıtı isteniyor? Devlet daire belgesi mi? 4.5 yaşında bir çocuğun yalan söyleyeceğini zannetmiyorum. Kısacası bu işe adalet yok deyip geçmelisiniz. Daha önce de diyordum şimdide diyorum. Bu ülkenin doktoru da sorunlu öğretmenide sorunlu. Belli ki çocuğun sahibi yok. O yüzden bu olayların üzeri kapatılıyor. Gerçi bunun gibi rahatsız insanlar çocuğa göre muamele de bulunuyor

Çocuğu net korkutmuşlar belli yani kekeliyor telefonda. Biraz da konuşurken korkarak konuşuyor. Bilemiyorum annesi babası yapacak ne yapacaksa.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Kadın sığınma evine düştüğüne göre evde huzursuzluğun haddi hesabı yoktur. Kadının arkasında kimse durmadığı aşikar. Çocukta bu sebeplerden anneye çok yatkındır. Huzursuz ortamda tek huzur bulduğu yer anne kucağı olduğundan yurtta annesizlik çocuğu bunalıma sokmuştur.
4.5 yaşındaki bir çocuk annesini bulmak için en ideal şartta bile her şeyi farklı algılayabilir. Hele disiplin için az bir azar yemesi bile onun kekelemesi veya yalan söylemesi için gayet doğal bir sebeptir.
Tabi bunu bilen yurt çalışanları kılıfına uydurup suçu çocuğa atabilir şikayetler boşa gidebilir.

Yinede dövülme ihtimaline karşı şikayette bulunabilecek her kuruma şikayet edilmeli.

En iyi sorunu kaynağından çözüp kadını sığınma evinden çıkarıp düzgün bir iş bulup eve yerleştirip çocuğu geriye almaya çalışması.
Arkasında duracak insanlar veya kurum bulunmalı. En azından ayakta kendi başına durabileceği şartlar sağlanmalı. Her ay düzenli maddi destekten daha makbule geçer.
Yanlış bilmiyorsam kaymakamlık ve valilikler yoksulluk parası vermekte. Günümüz şartlarında yetmeyecek bir miktardır diye düşünüyorum ancak hiç yoktan iyidir.

Çocuk anneden alınıp babaya verilmediğine direk yurda verildiğine göre işin detayı çok çetrefilli..

• Beğen
Reactions: 023