Ne kadar sıklıkla kasamı açıp havasını açmalıyım ?

CAN GÜLER

Asistan
Reaksiyon puanı
2
merhaba arkadaşlar kasamı ne kadar sıklıkla açıp havasını almalıyım ?

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
Hava aldırma derken anlamadım. Fan varsa soeun yok zaten. Ayda bir kompresör ile tozları uçurun yeter.

El Padrino

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
70
Turşu mu abi bu ? Havasını almak derken neyi kastettin acaba ?

Eğer temizlikten bahsediyorsan 6 ayda bir hava üfüren (kompressor vb.- fön makinesi kesinlikle değil) ya da hava çeken (elektrikli süpürge vb.) aletle fanların dönmesini kesinlikle engelleyerek tozunu alabilirsin.Fanların dönmemesi çok önemli.Hangi bölgeye tutuyorsan bi parmağınlada fanı tut.Fan dönmeden tozları temizle.Çünkü hava üfürme ya da hava çekme sırasında fanlar kapasitelerinin çok üstünde bir devirde dönebilir.Buda fanların göbeğini yer.Kısa süre sonra fanlar hızlı dönemez ve bilgisayar soğuyamaz.Bu nedenlede aşırı ısınma meydana gelir ve problemler silsilesi başlar.İşlemci veya ekran kartı yanmasına kadar gidebilir bu işin sonu.Çünkü ben zamanında iki tane ekran kartımı yedim bu sayede.

CAN GÜLER

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Turşu mu abi bu ? Havasını almak derken neyi kastettin acaba ?

Eğer temizlikten bahsediyorsan 6 ayda bir hava üfüren (kompressor vb.- fön makinesi kesinlikle değil) ya da hava çeken (elektrikli süpürge vb.) aletle fanların dönmesini kesinlikle engelleyerek tozunu alabilirsin.Fanların dönmemesi çok önemli.Hangi bölgeye tutuyorsan bi parmağınlada fanı tut.Fan dönmeden tozları temizle.Çünkü hava üfürme ya da hava çekme sırasında fanlar kapasitelerinin çok üstünde bir devirde dönebilir.Buda fanların göbeğini yer.Kısa süre sonra fanlar hızlı dönemez ve bilgisayar soğuyamaz.Bu nedenlede aşırı ısınma meydana gelir ve problemler silsilesi başlar.İşlemci veya ekran kartı yanmasına kadar gidebilir bu işin sonu.Çünkü ben zamanında iki tane ekran kartımı yedim bu sayede.

hocam benzetmen güzeldi :D havasını almak derken içerdeki tozlar fanlara yapışarak yawas dönmesine we ısınmanın sonrada sesin artmasına neden oluyo bunu biliyorum ne kadar sıklıkla yapsam diye sordum buarada fan dönme konusunda haklısın bundan sonra dikkat etcem

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Bunun Belirli Bir süresi yok Bulunduğun Ortama Göre Değişebilir

Anakartının ve CPU'nun GPU'nun Sıcaklığını Ölçen Bir Program Kur [SpeedFan] Gibi Sıcaklıkta Kayda Değer Artışlar Gözlemlediğin Zaten Açıp Kasanın Soğutucu Bloklarının Toz durumunu Gözle Kontrol Edebilir Temizleyebilirsin

Ben Kasa Emiş Taraflarına Ve Açıkda Kalan Izgaralara Elyaf Döşedim . 2 Yıldır İçinde Tek Toz Tanesi Yok . Elyaflar iyice Dolduğu zaman Çıkartıp yıkıyorum Tekrar Takıyorum Onuda 2 Yılda Sadece Bir Defa Yaptım

Tavsiye Ederim .!

tabiihab

Asistan
Reaksiyon puanı
1
pislendiğini düşündükçe aç içini saç kurutma makinesini soğuk olarak ayarlayarak -bak dikkat et soğuk olacak yoksa eritirsin parçaları- üfüreceksin tamamdır. kompresörü nerde bulcan evde.

Fix or xxx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pislendikce temizlemelisin bunun suresi yoktur bulundugun ortama gore farklilik gösterir sarjli supurgelerden öneririm işine yarar :(

PetyrBaelish

Profesör
Reaksiyon puanı
3
İki ayda bir, kasayı açıp içini ve fanları temizleyebilirsin.

Özellikle fanlar, fanların aralarında toz birikir buda soğutmayı engeller.

hilter

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Ben yılda 2-3 defa açıp temizliyorum..Yoksa sıcaklık 80 dereceyi görüyor:(

aylinseher

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarın ne kadar eski ise bu süre okadar kısalıyor, 3 ayda bir, 6 ayda bir..

-Hewal-

Dekan
Reaksiyon puanı
11
Kasanın üstüne kadın çorabı geçir içine toz falan girmez

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
Bulunduğun ortama, bilgisayar kasasına, fanına, bilgisayar kullanım süresi/sıklığına göre değişir. Ama optimum süre olarak en azından bi 3-4 ayda bir havasını al sen :D