Ne kadar güçlü bir bilgisayara ihtiyacınız var sizce ?

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382

Spatry'nin linux kanalını izleyen bilir bu adam çok güzel anlatımlar, çok güzel şeyler yapıyor, güzel oyunlar tanıtıyor, hatta bazıları kayıtta bile takılma yapmıyor. Skyrim gibi ağır oyunlar kayıtta tabi ki de takılma yapıyor, ona diyecek bir şey yok ama genel anlamda bu adama elindeki yetiyor.

Bu adamın linux kanalını başlattığı, o kadar video'yu üstünde çektiği eski bilgisayarı.
Compaq Presario CQ56-115DX Specs

Bu ise yeni bilgisayarı;
Acer 5560G-Sb468 Specs

Eğer güncel video'larına bakasanız hala bu bilgisayarı kullanıyor.
2013'te almıştı ve 4 yıldır kullanıyor, işini hala görüyor. Bu beni düşündürdü, bu adam uzun yıllardır sadece linux kullanıyor (Daha spesifik olmak gerekirse Manjaro Xfce kullanıyor) ve bu adama elindeki fazlasıyla yetiyor. İnsanlar teknolojiye para harcıyor, peki elimizdekini değerlendirmenin hiç mi yolu yok ? Sizin ne kadar güçlü bir bilgisayara ihtiyacınız var ?

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Şu an kullandığım bilgisayar bana yetiyor.
Genelde oyun yükleyeceksem bilgisayarımın kaldırabileceği oyunları yüklerim.

Galahar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Şu an kullandığım bilgisayar bana yetiyor.
Genelde oyun yükleyeceksem bilgisayarımın kaldırabileceği oyunları yüklerim.
Bu şekilde düşünürsek hepimiz aynı şeyi yapıyoruz zaten :D
--- Gönderi Güncellendi ---
Şuan bir oyun bilgisayarına ayıracak bir bütçem onu geçtim oyun oynayacak zamanım olsa 7-8 bini gözden çıkarırdım ama iş bilgisayarı olarak bakarsak
2in1 bir orta karar pc işimi görür

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bir de şunu anlamıyorum, insanlar uzun götürsün, şu kadar yıl sonranın oyunun kaldırsın diye 5000-6000TL'ye pc topluyorlar. Sonuç ? DANG ! Aslında o zamanın oyunlarını kaldıracak bir bilgisayar alsaydı ve şu an yeni bir bilgisayar almış olsaydı hem daha ucuza geliyordu ve daha iyi verim alıyordu.

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Kişinin ihtiyacına göre değişir. Bir de herkes linux kullanamaz. Bu zevk ve zaman meselesi. Render isteyen birine i5 verirsen sana kafa atabilir.
Kısacası paran varsa durduk yere kısıp kendini heba etmene gerek yok. Daha uzun ömürlü olur, fazla performans can yakmaz.

Galahar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19
Almışken en iyisini alalımda uğraşmayalım kafası sanırım o

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Daha uzun ömürlü olur, fazla performans can yakmaz.
Fazla performansı ben de severim, o kısım kesin :D AMA "Daha uzun ömürlü olur ?" :D 2. yılını doldurdumu bozulması ya da bir kullanıcı hatasından çöp olması da sayılıyor mu buna ? :D Şimdi ucuz fiyatlı bir şey alırsan yine koyar ama zamanında 1500TL'ye, 2000TL'ye topladığın 3-4 yıllık bilgisayara bir şey olsa 6000TL verip topladığın bilgisayar kadar koymaz :D
Almışken en iyisini alalımda uğraşmayalım kafası sanırım o
Onu diyorum da insanlar şunu yanlış algılıyor. Bilgisayar açık olduğu sürece ömründen kullanıyorsun. Kısaca şu kadar güçlü ise şu kadar yıl beni götürür diye bozulmayacakmış gibi düşünmek hayal kalıyor biraz. Misal uzun kullanımdan sonra diskler ve ram'ler sıkıntı çıkarabiliyor. Parçalar eskidikçe bozuluyor.

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Fazla performansı ben de severim, o kısım kesin :D AMA "Daha uzun ömürlü olur ?" :D 2. yılını doldurdumu bozulması ya da bir kullanıcı hatasından çöp olması da sayılıyor mu buna ? :D Şimdi ucuz fiyatlı bir şey alırsan yine koyar ama zamanında 1500TL'ye, 2000TL'ye topladığın 3-4 yıllık bilgisayara bir şey olsa 6000TL verip topladığın bilgisayar kadar koymaz :D

11 senelik masaüstü bilgisayarım geçen sene bozuldu. 10 sene...
2004 te babam şimdiki parayla 5000 TL ye toplamıştı.

Galahar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
19

Onu diyorum da insanlar şunu yanlış algılıyor. Bilgisayar açık olduğu sürece ömründen kullanıyorsun. Kısaca şu kadar güçlü ise şu kadar yıl beni götürür diye bozulmayacakmış gibi düşünmek hayal kalıyor biraz. Misal uzun kullanımdan sonra diskler ve ram'ler sıkıntı çıkarabiliyor. Parçalar eskidikçe bozuluyor.
Bende casper notebook almıştım 3 sene önce çevremdekiler 1 seneye kalmaz bozulur dedi daha format bile atmadım bilgisayara cayır cayır kullanıyorum birazda şans ve bakım işi hor kullanmamak lazım

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bende casper notebook almıştım 3 sene önce çevremdekiler 1 seneye kalmaz bozulur dedi daha format bile atmadım bilgisayara cayır cayır kullanıyorum birazda şans ve bakım işi hor kullanmamak lazım
"HOR KULLANMAMAK CİHAZIN ÖMRÜNÜ UZATIYORMUYDU ?! :confused:" (Son kullanıcı temsili değil)
71102098.jpg

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Bana en ucuzu yetiyor. İçinde oyunu da var, office'i de var. Daha ucuzunu bulsam onu alırım. Kullanmasını bilene hesaplısı yeter. Bilgisayardan anlamayana altın kaplamalısı da zor dayanır. Donanımı zorlayan bir uygulama da, bir kere daha iyi bir uygulama değil, düzgün olmamış bir uygulama.

Quilliam

Doçent
Reaksiyon puanı
86
Bu zaman da oyunları orta seviyede oynatacak ideal fiyatlı sistem ne kadar fiyata olur sizce 2000 tl yeterlidir değil mi?

root61

Profesör
Reaksiyon puanı
459
Yillarca pc dergileri teknoloji siteleri
" Windows'u hızlandırmanın bilmem ne kaç kuralı,püfü" diyerek çözümler sundular, hatta hızlanmanın tek yolu cpu yükseltmesi ile mümkün olacağı anlatıldı.

Tüm sıkıntı sabit diskin erişim sürelerinin uzunluğundan ibaretmiş tâki ssd yayılana kadar tabi yine zamanın pc kurtları ramdrive denilen batarya destekli ,içinde ram olan çözümler kullansa da ssd nin kapasite ve hız konusunda tüm çözümleri solladığı bariz bir şekilde ortada. 10 yaşında toshiba laptop'a ssd taktım. Sata 1 olmasina ragmen gayet hızlı çalışıyor. Günlük ofis,internet, video işleri için gayet yeterli.
Meğerse tüm keramet Ssd de imiş be Ahmet dercesine toshiba laptop 2017 yılında dahi hizmet vermeye devam ediyor. Elbette konuya gpu,4K içerik,oyun dahil edildiğinde güç aranır oluyor.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
3 boyutlu grafik tasarım ve rendering işi yapılmıyorsa veya oyun oynanmıyorsa ortalama bir bilgisayar rahatlıkla 5 yıl, dizüstü ise 4 yıl gider.

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Bana en ucuzu yetiyor. İçinde oyunu da var, office'i de var. Daha ucuzunu bulsam onu alırım. Kullanmasını bilene hesaplısı yeter. Bilgisayardan anlamayana altın kaplamalısı da zor dayanır. Donanımı zorlayan bir uygulama da, bir kere daha iyi bir uygulama değil, düzgün olmamış bir uygulama.

Ciddi olamazsın.

Quilliam

Doçent
Reaksiyon puanı
86
Bu konudan anlaşılan şey şu hedefiniz ne ise o pcyi alın kalkıpta 3000 -2000 tl vermek biraz absürt :) Bu arada @root61 bende zamanında o yazlara çok bakardım pc hızlandırma internet hızlandırma gibi şeyler sonra anladık hepsi fasa fiso :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Yillarca pc dergileri teknoloji siteleri
" Windows'u hızlandırmanın bilmem ne kaç kuralı,püfü" diyerek çözümler sundular, hatta hızlanmanın tek yolu cpu yükseltmesi ile mümkün olacağı anlatıldı.

Tüm sıkıntı sabit diskin erişim sürelerinin uzunluğundan ibaretmiş tâki ssd yayılana kadar tabi yine zamanın pc kurtları ramdrive denilen batarya destekli ,içinde ram olan çözümler kullansa da ssd nin kapasite ve hız konusunda tüm çözümleri solladığı bariz bir şekilde ortada. 10 yaşında toshiba laptop'a ssd taktım. Sata 1 olmasina ragmen gayet hızlı çalışıyor. Günlük ofis,internet, video işleri için gayet yeterli.
Meğerse tüm keramet Ssd de imiş be Ahmet dercesine toshiba laptop 2017 yılında dahi hizmet vermeye devam ediyor. Elbette konuya gpu,4K içerik,oyun dahil edildiğinde güç aranır oluyor.
Size katılıyorum.
SSD hız rolünü üstlenir.
Ekran kartı, Ram ve işlemci performans rolünü üstlenir.
Geçen hafta SSD aldık. Daha önceden Windows 10'u HDD'ye kurmuştum ve Windows'un açılışı yaklaşık 1 buçuk dakika sürüyordu.
SSD'ye Windows 10'u yükledim ve Windows'un açılışı yaklaşık 10 saniye sürüyor. Yani SSD kullanarak Windows'un açılışı 9 kat hızlandı.

ShiftBoss

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
289
Bir de şunu anlamıyorum, insanlar uzun götürsün, şu kadar yıl sonranın oyunun kaldırsın diye 5000-6000TL'ye pc topluyorlar. Sonuç ? DANG ! Aslında o zamanın oyunlarını kaldıracak bir bilgisayar alsaydı ve şu an yeni bir bilgisayar almış olsaydı hem daha ucuza geliyordu ve daha iyi verim alıyordu.

Kesinlikle haklısın!

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
3 boyutlu grafik tasarım ve rendering işi yapılmıyorsa veya oyun oynanmıyorsa ortalama bir bilgisayar rahatlıkla 5 yıl, dizüstü ise 4 yıl gider.
8 yıldır yetiyor :p
Size katılıyorum.
SSD hız rolünü üstlenir.
Ekran kartı, Ram ve işlemci performans rolünü üstlenir.
Geçen hafta SSD aldık. Daha önceden Windows 10'u HDD'ye kurmuştum ve Windows'un açılışı yaklaşık 1 buçuk dakika sürüyordu.
SSD'ye Windows 10'u yükledim ve Windows'un açılışı yaklaşık 10 saniye sürüyor. Yani SSD kullanarak Windows'un açılışı 9 kat hızlandı.

Bir de ben şunu anlamıyorum, forumlarda insanlar şu soruyu soruyor; "Bilgisayarın en önemli parçası nedir ?" cevaplayabilecek yiğit var mı aranızda ? :D Her parçanın birbiriyle uyumlu ve dengeli olması lazım. Anakartı ya da güç kaynağını kısmak kağıt üstünde akıllıca gözükse de pahalı güç kaynakları, pahalı anakartlar laf olsun diye piyasaya sürülmüyor. Giriş seviyesi kartların kaldırabileceği maksimum bir güç var. Ayrıca hangi işi yapacaksın ? Yapacağın işe göre ekran kartı önemini işlemciye bırakabilir. Misal yazılımcı arkadaşların işlemci gücüne ihtiyaçları var.

by efsane

Rektör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
Bilgisayarla ilgili başı en çok ağıran benimdir sanırım.

Yaklaşık 10 yılda, 4 veya beş bilgisayar değiştirdim. Aralarda kullandığım emanet laptopu da sayarsam altı. Son kullandığım cihaz hariç, diğerlerinin hiç biri beni performans açısından memnun etmiyordu. Ne üç boyutlu grafik tasarım yapıyorum ne de render alıyorum. Ama yetmiyor abi, yetmiyor.

Kullandığım markalar; 2 dell, 2 asus, 1 Packard Bell,

Günde yaklaşık 14 saat açık ve aktif kalan bir bilgisayara 4000 TL vermek yanlış mı şimdi size göre?

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bu konudan anlaşılan şey şu hedefiniz ne ise o pcyi alın kalkıpta 3000 -2000 tl vermek biraz absürt :) Bu arada @root61 bende zamanında o yazlara çok bakardım pc hızlandırma internet hızlandırma gibi şeyler sonra anladık hepsi fasa fiso :)
Bu adam internete bağlanamıyorsan uygulayabileğin kesin bir çözüm yolu göstermiş :)
Günde yaklaşık 14 saat açık ve aktif kalan bir bilgisayara 4000 TL vermek yanlış mı şimdi size göre?
O 14 saati ne verimde kullandığına bağlı :D Eğer güzel verim alıyorsan her kuruşa değer. Eğer işini kolaylaştırıyorsa, para kazandırıyorsa sana tabi ki değer :D

by efsane

Rektör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135
O 14 saati ne verimde kullandığına bağlı :D Eğer güzel verim alıyorsan her kuruşa değer. Eğer işini kolaylaştırıyorsa, para kazandırıyorsa sana tabi ki değer :D

Şimdi şöyle dostum, bu 14 saatin tamamında chrome açık, spotify açık, yandex disk açık vesaire. Para kazanıyorum evet ama dört bin tl için en iyi zamanda altı ay çaba sarf etmem gerekiyor.

En iyisi yakın zamanda sizin başınızı ağırtmak. :)

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
İşinizi rahatlıkla görüyorsa bence bir bilgisayara 4000 TL vermek yanlış değil.
Bilgisayarla ilgili başı en çok ağıran benimdir sanırım.

Yaklaşık 10 yılda, 4 veya beş bilgisayar değiştirdim. Aralarda kullandığım emanet laptopu da sayarsam altı. Son kullandığım cihaz hariç, diğerlerinin hiç biri beni performans açısından memnun etmiyordu. Ne üç boyutlu grafik tasarım yapıyorum ne de render alıyorum. Ama yetmiyor abi, yetmiyor.

Kullandığım markalar; 2 dell, 2 asus, 1 Packard Bell,
Peki kullandığınız bilgisayarlarda SSD var mıydı? :)

by efsane

Rektör
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135

Peki kullandığınız bilgisayarlarda SSD var mıydı? :)

Hiç SSD kullanmadım dostum. Ama yorumların aklıma düşürdü. Sanırım alacağım önümüzdeki dönemlerde.

Alacağım zaman başlık açacağım, üzerine konuşuruz ne almalıyım, etkisi ne olur vesaire.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Dediğin gibi ama şunu da unutmamak lazım, ihtiyacını daha hesaplısı da fazlasıyla görüyorsa bu parayı başka şeylere saklamak mantıklı. Misal oyun oynamak için bu tip bir bilgisayar almak mantıklı değil. Çalışır mı ? Mükemmel ! Test edilmişti başka bir teknoloji kanalında, merak eden "400GB RAM'li bilgisayarda GTA5'i denedik" yazsın çıkar sanırım. Ama mantıklı mı bir oyuncu için ? DEĞİL ! NURUHHUHUHUHUH!!! :p

Ibex Pro GPU

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,164
Test edilmişti başka bir teknoloji kanalında, merak eden "400GB RAM'li bilgisayarda GTA5'i denedik" yazsın çıkar sanırım.
Biliyorum o videoyu. :p:p
Peki 400GB Ram'li bilgisayar 4000TL'ye alınabiliyor mu? :)
Zaten 400 GB Ram'li bilgisayarın amacı oyun oynamak değil de server(sunucu) bilgisayarı olarak kullanmak.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
11 sene önce bulabildiğim en ucuzuydu, halâ kullanıyorum. XP desteği sona erince Linux kurdum. Her işimi görüyor. Artık biraz çizilmiş, kararmış ama ilk günki gibi çalışıyor. Umarım bozulmaz, çünkü parçasını bulabilmek zor olur.

Akif52

Profesör
Reaksiyon puanı
110
bana en iyisi lazım ben öyle yarım yamalak uğraşmalara falan gelemiyorum...

Kadima

Rektör
Reaksiyon puanı
841
8 yıllık laptop kullanıyorum. SSD ile yeniden hayat buldu biraz :)
8 yıllık laptop kullanıyorum. SSD ile yeniden hayat buldu biraz :)