Ncomputing cihazı ile 5 bilgisayar bağlamak?

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Merhaba dostlar,

Şöyle bir şey yapmak istiyoruz,

Ncomputing adlı bir cihaz var.Cihazı bir kasaya takıyorsunuz ve bir yazılım sayesinde kasası olmayan dört tane monitöre ekran verebiliyorsunuz.

Her bilgisayar tek kasa üzerinden farklı işlemler yapabiliyor.

Fakat yazılımın nasıl çalıştığını bulamadım.Aranızda bu işlerle ilgili olan, daha önce böyle bir şeyi yapmış olan var mı?

Bu cihaz nasıl çalışır çözemedim.

sv_resim.asp

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Peki bu bilgisayarları kullanan kişiler ne iş yapacak?

Zerre miktar verim alabileceğinizi zannetmiyorum.

Sanırım bir PC ye PCI kartı takacaksınız.
O ethernet kablosu ile diğer kutularla haberleşecek.

PCI bağlantının veri akış hızı bellidir zaten. Siz C2D sisteme de kursanız düşük verim alacaksınız i7 en son teknoloji sisteme de kursanız düşük verim alacaksınız.

Tabiki kullanmadım görmedim duymadım ama şu durumda kalacaksınız.
ddj3n.gif

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Durum öyle değil aslında hocam.

Verim alınıyor.Sadece yazılımı bulmam lazım.Nasıl çalıştığını bilmiyorum.

xyz1234

Profesör
Reaksiyon puanı
13
n computing cihazıyla ilgili yazılım geliyor olması lazım. yazılımı kurduğunuzda ve cihazları networke bağlayıp tarama yaptırınca buluyor olması lazım.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Ben olayı yanlışmı anladım?

1 tane ana bilgisayar var üzerine PCI kartı takacağız. Ethernet ile de diğer kutuları bu PCI karta yani ana bilgisayara bağlıyacağız.

O kutularada bir monitör, bir klavye mouse taktığımızda normal bir PC gibi çalışacak ancak ana bilgisayarın kaynaklarını kullanarak çalışacak.

Durum böyle olunca, ana PC nin ne kadar işlem gücü üretirse üretsin. PCI üzerinden ne kadarını aktarabilirse bölün 3e 5e o PC leri kullanacakların alacağı verim o kadardır.

Ben olayı yanlış anladıysam düzeltin lütfen.

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Olay doğrudur hocam.

Nasıl olduğunu buldum sanırım.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
O zaman hocam benim tahminim tutacakmı bir ara test etme imkanınız olursa çok basit bir test isteyeceğim.

Ana PC ye super pi isimli programı kurun 100kb lik bir program
http://www.techpowerup.com/downloads/366/Super_PI_Mod_v1.5.html

Programın exe sini çalıştır sol üstte calculete sekmesi göreceksin.
Oradan 1M seç ve ok de PC nin hızına göre en fazla 1dk sürer.

Sonra aynı işlemi birde diğer PC de deneyin bakalım sonuç ne çıkacak.
Tahminim diğer PC ler kullanımına göre performans değişecektir ama, hiç kullanılmasa bile en az %30-40 daha düşük bir performans olacaktır.

saiko

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Cihazlar hakkındaki detaylar için Türkiye distribütörüyle iletişime geç istersen. dojop.com yada 0212 465 32 33. Web sayfasında dökümanlar falanda var.

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Deneyeceğim hocam :)

Teşekkürler saiko.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Deneyimlerini paylaşırsan sevinirim hocam. Bende öğrenmiş fikir sahibi olmuş olurum.

irfan06

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Thin client benzeri bir cihaz galiba araştırmak lazım

deatmania

Rektör
Reaksiyon puanı
62
Deneyimlerini paylaşırsan sevinirim hocam. Bende öğrenmiş fikir sahibi olmuş olurum.

Hocam söylediklerinde haklısın.Oyun oynamaya çalıştığında ana bilgisayara aşırı bir yüklenme oluyor.Oynuyor ama performans iyi değil tabi.

Ana bilgisayarı güçlendirerek bu sorun ortadan kalkabilir.

Net hızı ve normal işlemlerde bir sorun yok.
[MENTION=64819]irfan06[/MENTION] 'nın da dediği gibi, diğer bilgisayar client olarak açılıyor.Yetki ana bilgisayarda.

Birbirine bağlamak için ise herhangi bir şeye gerek yokmuş aslında.Kullanıcı tanımlıyorsunuz, program kendisi görüyor ve veriyor yetkileri.

Böylece monitörler çalışıyor.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
Normalde ana bilgisayarı ne kadar verimli kullanıyor benim şimdi kafama takılan konu o.
Çünkü PCI bağlantı çok eski bir bağlantı türü belki 10 senelik. Çok yüksek hızda veri alışverişi yapamıyacaktır.
O hız kullanıcılara ne kadar performans verecek onu merak ediyorum. Deneyip görmek lazım aslında.

saiko

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sebastiantr kullanıcılara ne kullandırtmak istediğin bu noktada önemli. Kişi başı ne kadar kaynak tüketir vb. hesaplamalar sonucunda ana makine konfigürasyonunu ona göre yapabilirsin. Burda cihazın performansı değil ağ ve serverin performansı söz konusun ;)

invisibled

Asistan
Reaksiyon puanı
39
üretim'de ve birçok basit iş yapan kullanıcılarda oldukça faydalı

25 tane kadar kullanıyoruz şirketimizde, oldukçada memnunuz hatta sanallaştırma desteği de var yani illa fiziksel makineye kurmak zorunda değilsiniz yazılımı

bu tarz cihazlarda elbette oyun oynamayı beklemek doğru değil ama,

yakın zamanda remoteFX olayı ile evlerinde LCD yada LED tv lerinden oyun oynama şansı yakalayacak bir çok kişi :)

loverman

Asistan
Reaksiyon puanı
7
@deatmania Firmamda yaklaşık 6 yıldır bu cihazları kullanıyoruz ve aynı zamanda bu cihazların satışını ve kurulumunu gerçekleştiriyoruz. vSpace programını ana bilgisayara kurman gerekiyor. Ancak bu noktada ana makinada ki işletim sistemin önemli. Bir de kullandığın modele göre sınırlamalar var( maks. kullanıcı sayısı gibi ). Bu cihazlarda 3D oyun oynamak 3D desteği olmadığı için mümkün değil ancak bunun dışındaki uygulamalarda başarılı performans sergiler. Yardımcı olabileceğim bir konu olursa seve seve yardımcı olmaya çalışırım.

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
sebastiantr kullanıcılara ne kullandırtmak istediğin bu noktada önemli. Kişi başı ne kadar kaynak tüketir vb. hesaplamalar sonucunda ana makine konfigürasyonunu ona göre yapabilirsin. Burda cihazın performansı değil ağ ve serverin performansı söz konusun ;)

Hocam şimdi şöyle bişey var.
Dünyanın en son teknoloji ürünü CPU sunu koy saniyede 100 tirilyon işlem yapma kapasitesi olsun bu bilgisayarın.
Bu bilgisayar ile diğer bilgisayarları PCI slotu üzerinden haberleştiriyorsun.

PCI slotları çok eskidir artık benim bildiğim en az 10 senesi var, daha da geri gider.

Şimdi atıyorum bu PCI slotları üzerinden saniyede 1 milyar işlem aktarılabiliyor farzedelim.

Senin ana bilgisayarın saniyede 100 trilyon işlemde yapsa, diğer PC lere 1 milyar gidecektir çünkü max. veri akış hızı budur.
Şimdi oturup wikipediyı karıştırsam tam rakamları elde ederim ama gerek yok.

PCI bir darboğaz.
Aynı anda 5 bilgisayar çalışırken ana bilgisayar ne kadar iyi olursa olsun PC ler oldukça yavaş kalacaktır (ana bilgisayara kıyasla).

madmann

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tamam iyi güzel hayal kuruyorsunuzda hacı üni de kullandım özetliyim, ve yanlış düşündüğünüz şeyi giderin

oldukça basit

oyun 3d yok!

web, msn, word vb.. video izleme süpper

DARBOĞAZ MESELEsi - kısmen yanlış ÇÜNKİ -> sen word aç dediğinde azıcık bir işlem yaptırıyorsun ne kadar zorluycak ki sen işlemi monitörde matrix imsi yazılar halinde görmüyorsun ki darboğaz olsun CPU YORUMLUYOR SEN ÇIKTISINI GÖRÜYORSUN, pratikte söyliyim tek server 2003 makine yaklaşık 40pc 100mb hat herbirinde SORUNSUZtecrubeyle test edilmiştir, üstelik ana makinede kasper diye bir canavar anti virüs vardı cpu yu öttürüyordu ,KİMSE MANYAK GİBİ GİT İNTERNET KAFE KUR DEMİYORDUR HERHALDE :)

Hocam şimdi şöyle bişey var.
Dünyanın en son teknoloji ürünü CPU sunu koy saniyede 100 tirilyon işlem yapma kapasitesi olsun bu bilgisayarın.
Bu bilgisayar ile diğer bilgisayarları PCI slotu üzerinden haberleştiriyorsun.

PCI slotları çok eskidir artık benim bildiğim en az 10 senesi var, daha da geri gider.

Şimdi atıyorum bu PCI slotları üzerinden saniyede 1 milyar işlem aktarılabiliyor farzedelim.

Senin ana bilgisayarın saniyede 100 trilyon işlemde yapsa, diğer PC lere 1 milyar gidecektir çünkü max. veri akış hızı budur.
Şimdi oturup wikipediyı karıştırsam tam rakamları elde ederim ama gerek yok.

PCI bir darboğaz.
Aynı anda 5 bilgisayar çalışırken ana bilgisayar ne kadar iyi olursa olsun PC ler oldukça yavaş kalacaktır (ana bilgisayara kıyasla).