Nasıl USB Belleğe Linux Kurarım?

Bu konuyu okuyanlar

BMW_M4

Doçent
Reaksiyon puanı
1,161
Merhaba. Canlı sistem şeklinde değil, USB belleğimi SSD gibi kullanarak Ubuntu kurmak istiyorum. Bunu yapmak mümkün mü?
Anladığım kadarı ile veriler kayıt edilecek aynı zamanda Flash'a
Şu videoda var efendim aynısı diğer Linux dağıtımlarında da geçerlidir. :

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,924
Merhaba. Canlı sistem şeklinde değil, USB belleğimi SSD gibi kullanarak Ubuntu kurmak istiyorum. Bunu yapmak mümkün mü?
Sanal makineden kurulup, sonra fiziksel olarak boot edilebilir diye düşünüyorum. :)

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Kurulum esnasında hdd olarak kurulumu yapmak istediğiniz usb yi seçmeniz gerekir. Grub'u da o usb ye yüklemelisiniz.

Bir diğer yolu da iso dosyasını usbye yazdırırken rufusla "Persistent" olarak yazdırmak.
Normal live olarak çalışır ama persistent olunca kişisel dosyalarınızı korur yani kişisel ayarlarınız dosyalarınız kaybolmaz.

gnaremoob

Doçent
Reaksiyon puanı
911
Kurulum esnasında hdd olarak kurulumu yapmak istediğiniz usb yi seçmeniz gerekir. Grub'u da o usb ye yüklemelisiniz.

Bir diğer yolu da iso dosyasını usbye yazdırırken rufusla "Persistent" olarak yazdırmak.
Normal live olarak çalışır ama persistent olunca kişisel dosyalarınızı korur yani kişisel ayarlarınız dosyalarınız kaybolmaz.
Geçenlerde USB'ye bir distro kurmaya çalışmıştım, yüklemenin son adımı 1 saat boyunca aynı yerde kalmıştı o yüzden USB'ye yüklenmiyor sanıyordum ancak şu an başka bir distroyu sorunsuzca kurdum.

Bu şekilde kullanmak bir sorun olur mu? Mesela -birkaç kez denedim sorun olmadı ama- sistem açıkken USB'yi çekmek sistemi bozar mı bilginiz var mı?

darkstar

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,481
Geçenlerde USB'ye bir distro kurmaya çalışmıştım, yüklemenin son adımı 1 saat boyunca aynı yerde kalmıştı o yüzden USB'ye yüklenmiyor sanıyordum ancak şu an başka bir distroyu sorunsuzca kurdum.

Bu şekilde kullanmak bir sorun olur mu? Mesela -birkaç kez denedim sorun olmadı ama- sistem açıkken USB'yi çekmek sistemi bozar mı bilginiz var mı?
Çalışan windowsun kurulu olduğu harddiski windows açıkken çıkartabilir misiniz?

Sistem çalışırken usbyi çıkartırsanız sistem donar kalır.
Fiziksel olarak arıza olmaz ama sistem için birşey diyemem.

gnaremoob

Doçent
Reaksiyon puanı
911
Çalışan windowsun kurulu olduğu harddiski windows açıkken çıkartabilir misiniz?

Sistem çalışırken usbyi çıkartırsanız sistem donar kalır.
Fiziksel olarak arıza olmaz ama sistem için birşey diyemem.
Yanıtınız için teşekkür ederim.