Yardım Nasıl ders çalışacağım?

Bu konuyu okuyanlar

MKaanJR

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Öncelikle merhaba;
Lise son öğrencisiyim, eğitim hayatım boyunca hiçbir zaman sürekli ders çalışmadım. Artık son sınıfa geldim birşeyler yapmam gerekiyor ama ben alışkanlık mıdır bilmiyorum ders çalışamıyorum, isteksizim sürekli başladığım işi yarım bırakıyorum.
Bunu aşmak için ne yapabilirim?

Isaac42

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,526
Eğer kendi disiplinini sağlayamıyorsan ve bu disiplini okulun sağlamanda yardımcı olmuyorsa öncelikle kendine haftalık programlar yapmayı dene. Buna uymazsan kendini cezalandırmaya çalış eğer bunu da beceremiyorsan iyi bir dershaneye yazılmanı tavsiye ederim. Oranın rehberlikçisi sana yardımcı olacaktır program yapıp gidişatını takip ederek ya da eğitim koçu tutabilirsin. Ama şunun farkında ol ki birşeyler başarmak istiyorsan disiplin en önemli şarttır. Disiplinsiz iş, düzensiz iştir. Erken kalkmak çok önemli, erken kalkarsan planladığın programa uyma eğilimin yüksek oranda artar mesela. Günlük soru sayısı çözme, konu kapatma hedefle ve bu programda rutin olarak her gün 20-30 paragraf, 20 problem, 20-30 geometri fiks olsun. Sonrasında eksiklerine göre diğer konularını halletmeye başla. Bunu yaparken pomodro şeklinde çalışabilirsin mesela 50 dk ders 10 dk mola şeklinde. Bunu 3 defa uygula sonra yarım saat veya bir saat mola mesela böyle böyle hem günlük belli bir çalışma saati belirlemiş olursun hem de çalıştığın şeylerin takibini yapmış olursun. Takip derken eğer kendi programını yapacaksan çalıştığın şeyleri veya planladığın şeyleri not al motivasyonunu artırır.

Uzun uzun konuştum ama bu iş en başta kendinde biter yani başka çaresi yok sadece yukarıda belirttiğim şeyler aracı olur sana en temelinde yine senin isteğine bağlı.

Ha en önemlisi hedef belirle. Hedefin de yüksek olsun ona ulaşmak zorunda bırak kendini mecbur çalışman gerekecek bu hedef için çırpınan insanları düşün. Onların karşısında senin geçirdiğin boş vakitleri dişin böylelikle çalışma isteğin yine doğacaktır. Saygılarımla..

vinsanity1525

Doçent
Reaksiyon puanı
444
yol yakınken sal gitsin artık bu ülkede tıp okumayacaksan ki kazanamazsın %99.99 ihtimalle (heves kırmıyorum insna kendini bilmeli sonuçta beni 10 yıl boyunca dünya klasmanı hocalar çalıştırsa gene kazanamam mesela)

canım kardeşim samimi söylüyorum oto sanayici tanıdığın varsa gir yanına veya tanıdığada gerek yok gir bi oto saniye dükkanına iş öğren ilk bir kaç yıl küfredersin ama sonrasında ulan iyiki üniversite falan okumamışım bana zamanında bu aklı veren abi ver elini öpeyim dersin bu sözüm bütün öğrencilere he yada hayvan gibi YAZILIM programlama öğrenin ama oda artık çok insan sayısı artan bi sektör oto sanayi iyidir geçen arabyı götürdüm adam motor kaputunu açtı kablo temassızlık yapıyo gibiydi aldı eline bant'ı 1 dk da bantladı yok gaz ver bilmem ne falan 5 dk sürmedi 100 tl aldı bu kadar basit

LovelyPikachuGacha

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bence sakin bir ortama git, aşırı hafif ders çalışma müziği aç ve soru çöz. Anlamadığın yer olursada internette konu anlatımları var.

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,612
yol yakınken sal gitsin artık bu ülkede tıp okumayacaksan ki kazanamazsın %99.99 ihtimalle (heves kırmıyorum insna kendini bilmeli sonuçta beni 10 yıl boyunca dünya klasmanı hocalar çalıştırsa gene kazanamam mesela)

canım kardeşim samimi söylüyorum oto sanayici tanıdığın varsa gir yanına veya tanıdığada gerek yok gir bi oto saniye dükkanına iş öğren ilk bir kaç yıl küfredersin ama sonrasında ulan iyiki üniversite falan okumamışım bana zamanında bu aklı veren abi ver elini öpeyim dersin bu sözüm bütün öğrencilere he yada hayvan gibi YAZILIM programlama öğrenin ama oda artık çok insan sayısı artan bi sektör oto sanayi iyidir geçen arabyı götürdüm adam motor kaputunu açtı kablo temassızlık yapıyo gibiydi aldı eline bant'ı 1 dk da bantladı yok gaz ver bilmem ne falan 5 dk sürmedi 100 tl aldı bu kadar basit
Doktor ya da yazilimci olamazsa tamirci mi olmasi gerekiyor? Herkes boyle yaparsa diger meslekleri kim yapacak?

vinsanity1525

Doçent
Reaksiyon puanı
444
Doktor ya da yazilimci olamazsa tamirci mi olmasi gerekiyor? Herkes boyle yaparsa diger meslekleri kim yapacak?
güzel bi laf vardır "gençlik bilse,ihtiyarlık yapabilse" diye ben birçok keşke dediğim an oldu son yıllarda ve abilerimin bana yıllar önce söylediği yapmalısın dediği şeylerdi ama ben yapmadım kardeşimiz ve kardeşlerimizde aynı hataya düşsün istemiyorum bu ülkede an itibariyle yap TIP okuyacaksın yada okumayacaksın ŞAHSİ FİKRİM

Efi Avni x64

Doçent
Reaksiyon puanı
378

Hocam arkadaş bir şeyler başarmak istiyor ve amaçlarına ulaşmak için buradaki bazı tecrübeli insanlardan yardım istiyor güzel öneri yapanlar da olmuş, bana sorarsanız en azından burada fikirlerinizi kendinize saklamalı ve arkadaşa kendi isteği yönünde varsa fikriniz sunmalısınız. (Ofansif yaklaşmıyorum yanlış anlamayın)

Arnolxu

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,612
güzel bi laf vardır "gençlik bilse,ihtiyarlık yapabilse" diye ben birçok keşke dediğim an oldu son yıllarda ve abilerimin bana yıllar önce söylediği yapmalısın dediği şeylerdi ama ben yapmadım kardeşimiz ve kardeşlerimizde aynı hataya düşsün istemiyorum bu ülkede an itibariyle yap TIP okuyacaksın yada okumayacaksın ŞAHSİ FİKRİM
70-80 sene yasiyoruz zaten, 22 yil cocukluk ogrencilik falan desek 5-10 yil rahat etmek icin 43 yil sevmedigimiz bir isi mi yapacagiz? Az para kazanir fakat sevdigi isi yapar, daha iyi. Senin dusuncenle davranirsa herkes, diger meslekleri yapacak kisi kalmaz.