Nasıl Bir Site Tasarlamalıyız.

atinali28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar merhabalar yaklaşık 8 yıldır faal şekilde yayın yapan, 10 bini aşkın üyesi bulunan vbulletin tabanlı bir forum sitemiz var. Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağlar ortaya çıkalı sitemize talep çok feci şekilde azaldı ve şuan tamamen bitmiş şekilde. Bizde bu sıkıntıyı aşmak için vbulletin forum sitesi yerine sıfırdan farklı platform ile yeniden bir site düşünüyoruz. Yeni açmak istediğimiz sitede sosyal medyanın bütün çeşitlerine full entegrasyonlu olmasını istiyoruz. Aynı şekilde yine haber portalı gibi bir anasayfa olup yeni konular oluşturacağız bir nevi yine forum sitesine benzer birşey geçiyor kafamızdan. Sizce böyle birşey mümkün mü ? Eğer mümkün ise bunu nasıl ve ne şekilde yaparız. Sizce yeni sitemizi nasıl oluşturmalıyız. Teknolojiye yenik düşmeyecek hit yakalayacak nasıl bir site yapabiliriz.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Sade olacaksın.
İnsanlar bir anda ben nereye düştüm kaçayım burdan havasına kapılmayacak.

Aradıklarını şıp diye bulabilecek.

Her şeyden olsun, herkese hitap edeyim diyerek ortamı salı pazarına çevirmeyeceksin.

sitede renk uyumu dengeli olacak, gözü yormayacaksın ortalık gök kuşağı gibi rengarenk olmayacak.

3 boyuttan uzak duracaksın abartı olmayacak kadar sade 3 boyut olabilir.

Üşenmeyeceksin Apple, Facebook, Twitter tasarımlarda hangi felsefeden besleniyor bunu öğreneceksin.

Bunlar benim tavsiyelerim katılırsın katılmazsın bilemem.

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
Teknolojiye yenik düşmemek için daha sosyal bir forum yapmak şart. Sosyal medyanın getirdiği bazı yenilikleri forumunuza entegre ederek başlayabilirsiniz.
Öncelikle mesajlara beğen tuşu konması, popüler mesajların yukarıda yer alması, kullanıcı profillerinin basit ve anlaşılır olması, sosyal medya entegrasyonunun tam olması, tasarımın yenilikçi olması gerekiyor.

bunlar dışında teknolojiye yenik düşmemesi için tüm yenilikleri yakalayıp daha sonrada kendiniz yenilik geliştirmeniz gerekiyor.
örnek facebook hashtag'i kullanmaya başladı. facebook bu güne kadar hep yenilik yapan taraf olmuştur bu sefer başkasının geliştirdiği bir yeniliği entegre ederek zamanı yakalamayı bilmiştir.

aruchan.blog

Profesör
Reaksiyon puanı
56
Sanırım SDN gibi bir platformdan bahsediyorsunuz. Yok farklı olsun derseniz aklıma şunlar geliyor:

-Yeni ve farklı bir sosyal ağ tasarlayabilirsiniz. Devir "sosyal ağ" devri olduğu için eğer farklı olduğunuz kısım tutulursa yine binlerce üyeniz olabilir. Ayrıca grup oluşturma imkanı verirseniz forum sitenizdeki kategorilere benzer gruplar oluşur ve üyeleriniz bu gruplar sayesinde bir çok şey öğrenir.

-Yeni bir teknoloji portalı tasarlayabilirsiniz.

-Ya da son olarak şuradaki fikrimi alıp kullanabilirsiniz:)

atinali28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
forumu kurtarmak için her şeyi yaptım dediğiniz ama yetmedi yine de online rekorumda bir gelişme olmadı. Konular açılmadı cevap yazılmadı ne yaptı isem olmadı. Bende şimdi eski formumu bırakıp sıfırdan birşey kurmak istiyorum. Bu kuracağım şey bütün sosyal medya entegrasyonları tam manasıyla yapsın istiyorum. Mesela kullanıcı bir konu açtığında yada konuya cevap yazdığında sosyal medya hesaplarında bu görünsün istiyorum. İşe şu kullanıcı şuna cevap verdi veya konu açtı gibi. Böyle bir şey mümkün mü. Ben bu şeyi koyport.com orada gördüm.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Mesela kullanıcı bir konu açtığında yada konuya cevap yazdığında sosyal medya hesaplarında bu görünsün istiyorum. İşe şu kullanıcı şuna cevap verdi veya konu açtı gibi. Böyle bir şey mümkün mü. Ben bu şeyi koyport.com orada gördüm.

Şahsen ben bunu iyi bir fikir olarak görmüyorum.

Misal ben bu forumda yazdıklarımın facebook'ta twitter'da yer almasını kesinlikle istemem.

ben twitter ve facebook entegrasyonunu da yapmadım.

Benim için her platform farklıdır ve her platformda değişik kullanım stillerim vardır.

Ahmet xyz forumda şu konuya şöyle yorumda bulundu diye bir bildirim facebookta çıktığında Ahmet'in arkadaşları ne yazmış diye merak edip foruma gelebilirler, hatta cevap yazmak için üye dahi olabilirler.

Üye kazanmak için iyi bir fikir olabilir. Ama ben kullanıcı açısından baktığımda kendi kişisel kullanımıma uygun düşmüyor.

atinali28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Şahsen ben bunu iyi bir fikir olarak görmüyorum.

Misal ben bu forumda yazdıklarımın facebook'ta twitter'da yer almasını kesinlikle istemem.

ben twitter ve facebook entegrasyonunu da yapmadım.

Benim için her platform farklıdır ve her platformda değişik kullanım stillerim vardır.

Ahmet xyz forumda şu konuya şöyle yorumda bulundu diye bir bildirim facebookta çıktığında Ahmet'in arkadaşları ne yazmış diye merak edip foruma gelebilirler, hatta cevap yazmak için üye dahi olabilirler.

Üye kazanmak için iyi bir fikir olabilir. Ama ben kullanıcı açısından baktığımda kendi kişisel kullanımıma uygun düşmüyor.

Bizim sitemiz belli bir inanca veya davaya sahip olan kişilerin daha çok gireceği ve paylaşımda bulanacağı bir site olacak. Onun için kişinin paylaştığı yorumlar yada konular kişi açısından pek sıkıntı oluşturacağını zannetmiyorum kardeşim. Siz nasıl bir site kurmamızı istersiniz. Yani nasıl bir tasarım yapalım. Veya şu sitede aradığınıza yakın bir site yada şu site sizin için daha iyi olabilir diye gösterebileceğiniz bir referans varmı acaba.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
İçerik sizin bileceğiniz iş.

Ben genel olarak yukarıda da belirttiğim gibi tarasarımın sade ve modern olmasından yanayım, bu konudaki yeni trendleri takip etmeniz faydanıza olur.

SDN forumu tercih etmemin sebebi ise belirli bir kaliteyi tutturmuş olmaları.

Her konunun altında geyik mesajları olan, her şeyi, her konuyu tiye alan ergenlerle dolu forumlar beni sarmıyor.

friendly

Rektör
Reaksiyon puanı
671
[MENTION=144006]atinali28[/MENTION] site ismi nedir ? :)

sdn46

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar merhabalar yaklaşık 8 yıldır faal şekilde yayın yapan, 10 bini aşkın üyesi bulunan vbulletin tabanlı bir forum sitemiz var. Facebook, Twitter ve diğer sosyal ağlar ortaya çıkalı sitemize talep çok feci şekilde azaldı ve şuan tamamen bitmiş şekilde. Bizde bu sıkıntıyı aşmak için vbulletin forum sitesi yerine sıfırdan farklı platform ile yeniden bir site düşünüyoruz. Yeni açmak istediğimiz sitede sosyal medyanın bütün çeşitlerine full entegrasyonlu olmasını istiyoruz. Aynı şekilde yine haber portalı gibi bir anasayfa olup yeni konular oluşturacağız bir nevi yine forum sitesine benzer birşey geçiyor kafamızdan. Sizce böyle birşey mümkün mü ? Eğer mümkün ise bunu nasıl ve ne şekilde yaparız. Sizce yeni sitemizi nasıl oluşturmalıyız. Teknolojiye yenik düşmeyecek hit yakalayacak nasıl bir site yapabiliriz.

Size bir öneri veriyim yeni açacağınız sitenin konusu internette en çok hangi konular hit alıyorsa ona göre bir site olsun.

atinali28

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pekala facebook ile tam anlamıyla entegrasyonu olan bildiğiniz siteler varmı acaba.
Yani açılan bir konuya yorum yapılınca yorum yapan kullanıcının facebokk profilinde yayınlandığı bir site.