Mustafa Filmi Hakkındaki Düşünceleriniz,Yorumlarınız ?

Be5tE

Dekan
Reaksiyon puanı
5
62234685jy4.jpg

Filmi izleyen arkadaşlar filmi nasıl buldunuz ?

sazan06

Asistan
Reaksiyon puanı
0
filmi izlemedim. para verip izlemeyi düşünmüyorum. ama fragmanına bakaraktan 'atatürk ilkelerine sosyetecilik ilkesinide' eklememiz gerekecek...

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
baykal beğenmemiş filmi az önce haberini okudum

Berkin Bozdoğan

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Düşünen, üreten ülkenin vatandaşı Emu; teşekkürler.

Sen izledin mi, beğendin mi diye sorulmuş arkadaşım. Ona cevap versene. :p

ahmet yasin

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
baykal beğenmediğini açıkladı . O beğenmedi ise mutlaka güzeldir. Cdye düşşsün izleriz

pulsarkuant

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Baykal'ın ve temsil ettiği kafanın gerçeklere karşı alerjileri var. Atatürk'ü tanrı gibi göstermeye çalışıyorlar yıllardır ve o yüzden bugün bariz bir Atatürk ve Atatürkçülük problemi var!!! Bu problemin kaynağı sahtekar CHPdir. Türk insanının 1 tane Allah'ı ve peygamberi var. 2.ciyi dayatmaya kalkarsan ona sıcak bakmaz veya mesafeli durur ve öylede oldu. Ama tarihimizdeki diğer liderler CHP tarafından kampanya ve yalanlarla kötülenmesine rağmen halktan onların sevgisini atamadılar!! Yani bu millet sen dayat veya dayatma tarihine damga vurmuş herkesi layık olduğu yere koyar. Bundan dolayı Atatürk'ün layık olduğu makam için kanunların zorlamasına veya baskıya gerek yoktu zaten halkımız herkesin hakkını vermesini bilirdi. CHP gibi halk düşmanı bir parti halka güvenmedi ve ayrıca Atatürlçülüğü kendileri tanımlayıp bir sürü yanlışlarla içini doldurup halka bastırdılar ve haliyle bugün ortada bu konuda bir sıkıntı var. CHP Türk milletini kendileri gibi kalpazan sanmasın!!

HAKAN34

Asistan
Reaksiyon puanı
0
301020080430287055662.jpg

Kürtler’e muhtariyet tanınmasını istedi

281020082249275214319.jpg
Gazeteci Can Dündar'ın Genelkurmay arşivlerinden yararlanarak hazırladığı 'Mustafa' filmi uzun süre konuşulacak

Filmde, Kürt sorunu da işleniyor. Mustafa Kemal 16 Ocak 1923’de, İzmit Kasrı’na davet ettiği dönemin ünlü 9 gazetecisiyle ’yazılmamak’üzere sabaha kadar görüşlerini açıklıyor. Doğu’daki görevi sırasında bölgeyi inceleyen Büyük Önder, Cumhuriyet’i ilan etmesine 9 ay kala Kürt meselesiyle ilgili şunları anlatıyor: “Başlı başına bir Kürtlük düşünmektense, bizim Teşkilat-ı Esasiye Kanunu(Anayasa) gereğince zaten birtür yerel özellikler oluşacaktır. O halde hangi livanın(sancağın) halkı Kürt ise, onlar kendi kendilerini özerk olarak idare edeceklerdir.Ayrı bir sınır çizmeye kalkışmak doğru olmaz.”
VATAN’IN NOTU: Bu toplantıda şu gazeteciler bulundu: Vakit’ten Ahmet Emin (Yalman), Tevhid-i Efkar’dan Velit Ebuzziya, İleri’den Suphi Nuri (İleri), Tanin’den İsmail Müştak (Mayakon), Akşam’dan Falih Rıfkı (Atay), İkdam’dan Yakup Kadri (Karaosmanoğlu), İzmit İleri’den Kılıçzade İsmail Hakkı ile Dr. Adnan (Adıvar) ve Halide Edip’in (Adıvar).

Ölmeden heykelini meydanlara diktirdi

Mustafa filminde tartışma yaratacak bir bölüm ise Atatürk’ün 1926’dan itibaren kendi heykellerini büyük kentlere diktirmesi... İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica bu amaçla Ankara’ya davet ediliyor ve İzmir Cumhuriyet Meydanı’ndaki atlı Atatürk Heykeli ile Ankara Sıhhiye Meydanı’ndaki Atatürk heykelini yaptı.

VATAN’IN NOTU:

Canonica tarafından yapılan ilk eseri Atatürk’ün at üstünde tasarlandığı tunç heykel,Etnografya Müzesi’nin önüne 29 Ekim 1927’de dikildi. Başkentteki ikinci eseri Zafer Meydanı’ndaki, Atatürk’ü askeri kıyafetle ayakta tasarladığı heykeli oldu. Bu da 4 Kasım 1927’de yapıldı. Canonica İstanbul’da Taksim Meydanı’ndaki Cumhuriyet Anıtı’nı tasarladı. Anıt 9 Ağustos 1928 günü açıldı. Canonica’nın Türkiye’deki son eseri İzmir’de Cumhuriyet Meydanı’ndaki atlı Atatürk heykelidir. Heykelin açılışı 28 Temmuz 1932’de yapıldı.

kaynak

seciL

Dekan
Reaksiyon puanı
102
çok merak ediyorum, etkileyici görünüyor ben bugün akşam izliycem

Be5tE

Dekan
Reaksiyon puanı
5
Ben Baykal'ın ne düşündüğünü istemiyorum.Sizin yorumlarınızı bekliyorum lütfen alta not düştüm

İZLEYEN ARKADAŞLARIN YORUMLARI NELER DİYE .lütfen tartışma ortamı yaratmayalım. Beğendim yada beğenmedim diyelim ama lütfen İZLEYEN ARKADAŞLAR.

ksksersey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
filmi izlemedim. para verip izlemeyi düşünmüyorum. ama fragmanına bakaraktan 'atatürk ilkelerine sosyetecilik ilkesinide' eklememiz gerekecek...

sazan06 kardeşim eğer fragmanda Atatürk'ün söylediği "yeni sosyete" sözünden dolayı bunu yazdıysan sana açıklayım: yabancı dilde sosyetenin sözlük anlamı "toplum"dur. yani bugünkü kullanımda olan zengin kesimi kavramını kastetmiyor o sosyete kelimesi.

GurenGursel

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Merakla izlemeyi bekliyorum. Bir türlü vakit bulamadım ama Can Dündar yaptıysa yorum yapmaya bile gerek kalacağını sanmıyorum...

alirizak

Asistan
Reaksiyon puanı
0
can dündar'ın belgeselleri harika oluyordu. Bunun da o lezzette bir yapım olacağını tahmin ediyorum. gitmeye değer bence...

zaferyörük

Doçent
Reaksiyon puanı
1
çünkü

şu ana kadar hepiniz alıştınız
daoğru yerlerde doğru karar veren
girdiği savaşları stratejik zekasıyla kazanan
negatif yönlerinin hiç sergilenmediği bir atatürk izlemeye duymaya okumaya

filmin adıda işte bu yüzden mustafa
onun da her insan gibi
zaafları
yanlışları
üzüntüleri
aşkları
acıları var

filmden kahraman ulu önder Atatürk bekleyen zaten gitmesin
öyle bir film değil bu

Bu filmde izlediğiniz;

Mustafa, sadece mustafa:D

onair

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Pazar günü gideceğiz inşallah. İşlerimiz halledelim önce ;)

WaterBoy

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Dün izledim.Burdan anlatılacak gibi değil.Duygu dolu ancak duygu sömürüsü yapmayan bir film.

Tüm Türklere tavsiyemdir.

seciL

Dekan
Reaksiyon puanı
102
Çok başarılı bir belgesel olmuş.Atatürk'ün hakkında ilk kez öğreneceğiniz mutlaka bişey buluyorsunuz filmde.
Filmden çıktığımda ağlayanlar falan olmuş Gidin,görün tavsiye ederim.

ledzeppelinfan

Profesör
Reaksiyon puanı
0
bugün izledim.gerçekten bugüne kadar yapılanların ötesinde bir film.açıkçası beklediğim kadar güzel değildi.yani müthiş değildi.çok abartılacak bir yönü yok ama dediğim gibi bugüne kadar yapılmış benzeri filmlerden çok farklı ki buda onu müthiş sıfatına taşıyor.

şimdi filmden aklımda kalan, daha doğrusu beynime kazınan bir kaç yerini söylemek istiyorum.biraz boşluk bırakarak yazıyorum.eğer bu yerleri sadece filmde görmek isteyenleriniz varsa okumadan hızlıca aşağıya inersiniz :)

----KISA ÖZET----

İstanbula gelirken kıyıda Atatürk'ü alkışlayan halkı gören Hamdullah Suphi Tanrıöver, Atatürk'ün yanına gelerek "Çok heyecanlı olmalısınız" diye sorar.Elini kalbine götüren Atatürk "Burda hiç birşey yok.Heyecanlanmıyorum.Bugün bizi alkışlayan bu kalabalık, yarın linç eder"

tartışma ortamı yaratmak istemiyorum.kimsede yaratmasın.filmde geçen anı böyle.

birde film Atatürk'ün sadece özel hayatını anlatacak, bizi duygulandıracak ve bitecek diye beklerken bir anda Atatürk'ün emriyle saldırıya geçen askerleri görüp fonda çalan İzmir marşını duyunca -deyim yerindeyse- tüylerim diken diken oldu.

filmde Atatürk hakkında bilmediğim birçok şey öğrendim.çok mutlu oldum.kapıldığım bu heyecanla yakın zamanda Atatürk'le ilgili müzeleri,yapıları ziyaret etmek istiyorum.Allah kısmet ederse edeceğim.herkes izlemeli diye düşünüyorum.gideceklere şimdiden iyi seyirler diliyorum :)

arkadaşlar eğer alıntı yapacaksanız sizde benim gibi filmden alıntılar geçirdiğini büyük puntolarla belirleyiniz.gidecek olanlar için heyecanı kaçmamış olur :)

Not:filmi gerçekten hissederek izlerseniz etkisinden kurtulmanız biraz zaman alır.kaç saat oldu durup dururken gözerim doluyor.keşke bende onu görseydim yanında olsaydım diyorum...

Be5tE

Dekan
Reaksiyon puanı
5
Bugün yer bulabilirsek gidiyoruz :) Çok heyecanlıyım izler izlemez yorumumu yapacağım.

ATARÜKÇÜ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
öncelikle kendimi tanıtayım ben 7.sınıf öğrencisiyim.arkadaşlar veyeda ablalarım abilerim.mustafa filmi çıktı çıkalı çok büyük rezillikler oldu.ya nasıl böyle birşey olabilir.bizim insanlarımız nekadar rezil insanlar yaa.atatürk den bahsediyoruz burada şuanda burada olmamızı sağlayan kişi olan atatürk.ya yazdıklarınıza göre şöyleki cd si çıksın izlerim.para verip izlemem vb..arkadaşlar ama gidiyorsunuz bir korku filmine gidiyorsunuz bir macera filmine.yapmayınn yapmayıınn..düşününn atatürkümüzüü düşününn mehmetçiklerimizii ondan sonra karar veriin.ve gidin bu filme.gidinn..vedee vedee göğsünüzü gere gere gidin koşa koşa gidinn..vedee hergün şu sözü söyleyin.ATATÜRK İLKE VE İNKİLAPLARINA UYACAĞIMA ANT İÇİYORUMM.veedee BEN TÜRKÜM VE NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!!!!!!

şunuda söylemek istiyorum lütfen benim söylediklerime uyun bunları sadece sizlere söylemiyorum herkese sesimi duyurmak istiyorum..sadece bir şey istiyorum sadece 1 ATATÜRK'E VE TÜRKİYEYE SAHİP ÇIKALIM KORUYALIM İLERLETELİMM.. çokmu birşey istiyorum sizcee???

Chimera NOT : Ard arda mesaj yazmak forum kurallarına göre yasaktır.

Be5tE

Dekan
Reaksiyon puanı
5
öncelikle kendimi tanıtayım ben 7.sınıf öğrencisiyim.arkadaşlar veyeda ablalarım abilerim.mustafa filmi çıktı çıkalı çok büyük rezillikler oldu.ya nasıl böyle birşey olabilir.bizim insanlarımız nekadar rezil insanlar yaa.atatürk den bahsediyoruz burada şuanda burada olmamızı sağlayan kişi olan atatürk.ya yazdıklarınıza göre şöyleki cd si çıksın izlerim.para verip izlemem vb..arkadaşlar ama gidiyorsunuz bir korku filmine gidiyorsunuz bir macera filmine.yapmayınn yapmayıınn..düşününn atatürkümüzüü düşününn mehmetçiklerimizii ondan sonra karar veriin.ve gidin bu filme.gidinn..vedee vedee göğsünüzü gere gere gidin koşa koşa gidinn..vedee hergün şu sözü söyleyin.ATATÜRK İLKE VE İNKİLAPLARINA UYACAĞIMA ANT İÇİYORUMM.veedee BEN TÜRKÜM VE NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!!!!!!

Kardeşim yaşındasın öncelikle lütfen özel isimlerin başharfi büyük yazılır buna dikkat edelim.

Fİlme gitme olayına gelince filme gitmeyeceğim demiyorum filme gidemeyeceğim geçerli veya geçersiz sebeplerim var.

Ve ATATÜRK İLKE VE İNKİLAPLARINA uyma konusunda sana katılıyorum.

Yaşının çok küçük olmasa da küçük olmasına rağmen böyle düşünmen çok güzel. Demekki bi yerlerde bazı aileler var ve o aileler çocuklarını Atatürkçü yetiştiyor. Ailenin ellerinden öperim kardeşim ;)

FY2005

Profesör
Reaksiyon puanı
8
@ATATÜRKÇÜ Bu filmin gelirleri Atatürk'e bağışlanmıyor ya, isteyen CD den izler isteyen sinemasına gider. Hatta isteyen hiç gitmez. Bir filmle Atatürk sevgisini mi ölçeceksiniz. Bu yüzden kimseye rezil diyemezsiniz.

Filmi henüz izlemedim. Ama izleyeceğim filmler arasında.

Bir eleştiri olarakta, Atatürk'ü Yunanlı bir çocuk oynamış. Ülkemizde gururla Atatürk'ü oynayabilecek çocuklar varken niye bir Yunanlıya oynatıyorlar. Bundan dolayı Can Dündar'ı kınıyorum.