Bu konuyu okuyanlar

bilicimustafa12

Müdavim
Reaksiyon puanı
626
murat-dalkilic-instagram-kapak_16_9_1532332298.jpg

Murat Dalkılıç kimdir? Yakışıklı şarkıcı kaç yaşında ve nereli? İşte ünlü popçunun merak edilenleri…
Bugünlerde güzel oyuncu Hande Erçel ile olan birlikteliği ile gündemde olan Murat Dalkılıç kimdir? Yakışıklı şarkıcı kaç yaşında ve nereli? İşte Murat Dalkılıç'ın bilinmeyenleri, kısa hayat hikayesi ve kariyerine dair bilgiler...

Murat Dalkılıç kimdir? Murat Dalkılıç nerede ve ne zaman dünyaya geldi, müzik hayatına nasıl adım attı ve kariyerinde nasıl ilerledi? sorularının yanıtları haberimizde. İşte yakışıklı popçunun az bilinenleri ve kısa hayat hikayesi
MURAT DALKILIÇ KİMDİR?
Murat Dalkılıç, 7 Ağustos 1983 tarihinde İzmir’de doğmuştur. Babası Mehmet Sedat Dalkılıç, annesi Hanife Kural’dır. İlk ve orta öğretimini Kuşadası’nda tamamladı. O dönemde basketbolcu olmaya karar verdi. Bir yandan da müzik, resim ve basketbolun dışındaki diğer sosyal faaliyetleri de hobi olarak yapıyordu. 15 yaşında ilk müzik grubunu okulda kurdu ve grubun solistliğini üstlendi.
17 yaşında Kuşadası’nda daha lisedeyken profesyonel basketbolcu oldu. 1 yıl sonra basketbolu tamamen bırakıp müzik yapmaya karar verdi. ilk olarak cafe barlarda gitar çalarak başlayan müzik kariyerine başladı.
2008 yılında ilk albümü “Kasaba”yı çıkardı. İlk olarak 2008 yılında Murat Boz ile düet yaptığı Kasaba şarkısıyla çıkışını gerçekleştirmiştir. Şarkı pek çok listede 1 numaraya yükselmiştir.
MURAT DALKILIÇ’IN KARİYERİ
Piyano eğitimi de alan Murat Dalkılıç, İstanbul Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi oyunculuk bölümünden 2012 yılında mezun oldu. Ardından 2013 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema – Televizyon bölümünde master eğitimi almaya başladı.
Uganda'da inşaatı gerçekleştirilecek; içeriğinde okul, hastane, aşevi ve meslek okulu olacak yapı için, Kimse yok mu? derneği ve Samanyolu Haber televizyonu tarafından başlatılan hayır kampanyası çerçevesinde, “İnsanlık Ölmedi” isimli Samanyolu Haber TV'de Ağustos 2011′de yayınlanan programda sanatçı telefonla yardım toplamıştır. Gece boyu süren; Kayahan, Seda Sayan, Ümit Sayın, Erhan Güleryüz, Murat Kekilli, İbrahim Erkal, Vatan Şaşmaz, Tolgahan Sayışman ve Erhan Ufak vd. ünlülerle beraber Dalkılıç'ın da telefonla hayırseverlerle görüştüğü kampanyada yardım toplanmıştır.
Murat Dalkılıç 20 Eylül 2014 tarihinde başlayan, yapımcılığını Tükenmezkalem Film'in üstlendiği, senaryosu Gani Müjde'ye ait ve yönetmenliğini Murat Düzgünoğlu'nun yaptığı “Sil Baştan” adlı dizide, Emre Kınay, Sergen Yalçın, Dilara Gönder, Esra Dermancıoğlu, Belma Canciğer, Cenk Ertan, Önder Açıkbaş, Tuna Orhan ve Çiçek Dilligil ile birlikte oynadı.

2008-11: Merhaba

2008 yılına gelindiğinde Murat Dalkılıç ilk EP albümü olan Kasaba ile profesyonel müzik dünyasına adım atmıştır. Albümde 4 şarkı vardır ve sadece “Kasaba” şarkısına klip çekilmiştir. Klipte Murat Boz’ da yer almıştır. Şarkı birçok listede 1 numaraya ve Türkiye resmî listesinde 1 numaraya kadar yükselmiştir. 2009 yılında Sony Music’le anlaşan Dalkılıç, “Pardon” ve “La Fontaine” single’larını çıkarmıştır. 2010 yılına gelindiğinde Dalkılıç ilk stüdyo albümü Merhaba’yı 4 Haziran 2010 tarihinde Sony Music etiketiyle satışa sunmuştur. Albümden “Külah”, “Kıyamadım İkimize”, “Merhaba Merhaba”, “Dönmem” ve “Çatlat” şarkılarına klip çekmiştir. “Kıyamadım İkimize” Türkiye resmî listesinde 3 numaraya kadar çıkmıştır. “Merhaba Merhaba” Kral Pop Top 20 listesinde 26 Şubat 2011’de 1 numaraya “Çatlat” 23 Eylül 2011 tarihinde 1 numaraya yükselmiştir. Ayrıca Dalkılıç bu albümde kendi felsefesini albümün fotoğraflarında göstermiştir. 2011 yılında Dalkılıç Volga Tamöz’ün çalışması olan Grup Hepsi’yle birlikte Şık Şık şarkısına düet yapmıştır.
2012-15: Bir Güzellik Yap ve Daha Derine
2010 yılında verdiği röportajda 2011 yazında yeni albüm için hazırlıklara başlayacağını söyleyen Dalkılıç, 2011 Eylül’ünde albüm hazırlıklarına başlamıştır. 2012 Şubat ayında albümü tamamlayıp Mayıs 2012’de 2. stüdyo albümü “Bir Güzellik Yap”‘ı Kaya Müzik etiketiyle çıkarmıştır. Albümden “Bir Güzellik Yap”, “Kader”, “Lüzumsuz Savaş”, “Bir Hayli” ve “Neyleyim İstanbul”‘u adlı şarkılara klipler çekmiştir. “Bir Güzellik Yap” ve “Lüzumsuz Savaş” Türkiye Resmî Listesinde 1 numaraya kadar yükselmiş ve Avrupa listesine girme başarısı göstermiştir. “Bir Hayli” ise Youtube’da 43 milyon kez dinlenmiştir. 2014 yılında DMC ile anlaşan Murat Dalkılıç 2 yıllık bir çalışmanın ardından DMC etiketiyle 3.stüdyo albümü Daha Derine albümünü 24 Haziran 2014’te çıkarmıştır. Albümden “Bu Nasıl Aşk”, “Derine”, “Kördüğüm”, “Yani”, “İki Yol” ve “Leyla” adlı şarkılara klipler çekmiştir. “Bu Nasıl Aşk” albüm çıkmadan önce Mayıs ayının sonunda yayınlanmıştır. “Kördüğüm” ise 2015’in başında sadece internet üzerinde yayınlanmış Ekim 2015’te televizyonlarda yayınlanmıştır. 2015 yılına gelindiğinde Emrah Karaduman’ın “Toz Duman” albümüne konuk olmuş ve sözü Dalkılıç’a müziği Karaduman’a ait olan “Kırk Yılda Bir Gibisin” şarkısını seslendirmiştir. Klip, Dalkılıç’ın Kuruçeşme Arena’daki konserinden görüntüleriyle çekilmiştir. 31 Temmuz 2015 tarihinde DMC şirketinden ayrılarak Poll Production ile anlaşmıştır.
2016-günümüz: Epik ve Aşinayız
15 Temmuz 2016’da çıkan albümün çıkış şarkısının adı söz ve müziği kendisine ait olan “Ben Bilmem” şarkısına çekmiştir. 18 Ağustos 2017’de Oğuzhan Koç ile “Aşinayız” şarkısını çıkardı.
Özel Hayatı
24 Ağustos 2015’de Merve Boluğur ile evlendi. Çift 11 Eylül 2017 tarihinde boşandı.

Ödülleri

2009 15.Kral TV Video Müzik Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Sanatçı
Altın Kelebek Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Sanatçı
Boğaziçi Üniversitesi Medya Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Sanatçı
2010 1.Pal Fm Müzik Ödülleri En İyi Canlı Sahne Performansı
16.Kral Tv Video Müzik Ödülleri
Radyolarda En Çok Çalınan Sarkı (Kasaba)
Siyaset Dergisi Ödülleri Yılın Çıkış Yapan Erkek Sanatçısı
2013 10.Radyo Boğaziçi Ödülleri En İyi Erkek Pop Müzik Sanatçısı
MGD 19.Altın Objektif Ödülleri En İyi Düet (Lüzumsuz Savaş)
2014 İstanbul Fm Altın Ödülleri En İyi Erkek Pop Erkek Sanatçı
2015 Zervek Vakfı Ödülleri En İyi Pop Erkek Sanatçısı
1.Sosyal Altın Medya Ödülleri Yılın Erkek Sanatçısı
Ege Üniversitesi 4.Medya Ödülleri En İyi Şarkı (Derine)
6.Quality Of Magazine Dergisi Ödülleri En Quality Erkek Sanatçı
Haliç Üniversitesi 2015’in Enleri Ödülleri Yılın En İyi Erkek Pop Sanatçısı
2016 6.Engelsiz Yaşam Vakfı Ödülleri Yılın En İyi Pop Müzik Erkek Sanatçısı
23.İTÜ EMÖS Başarı Ödülleri Yılın En Başarılı Erkek Şarkıcısı
Yılın En Başarılı Şarkısı (Kırk Yılda Bir Gibisin)
7.KTÜ Medya Ödülleri En Beğenilen Erkek Ses Sanatçısı
KKTC 2.Cypaparazzi Ödülleri En İyi Pop Erkek Sanatçı
En İyi Reklam Yıldızı (Kinetix)
En İyi Klip (Ben Bilmem)
2017 24.İTÜ EMÖS Başarı Ödülleri Yılın En Başarılı Klip Çalışması (Ben Bilmem)
6.TURKMSIC Yılın En’leri Ödülleri Yılın En İyi Erkek Pop Şarkıcısı
Diskografi
Merhaba (2010)
Bir Güzellik Yap (2012)
Daha Derine (2014)
Epik (2016)
Özel Hayatı
24 Ağustos 2015’de Merve Boluğur ile evlendi. Çift 11 Eylül 2017 tarihinde boşandı

Kaynak: Sözcü

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
hiç dinlemedim duymadım tanımıyorum...
Gary Moore,Teoman,Ferudun Düzağaç... varken...

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
her heri Danla Bilic olsa kaç yazar?
Gönül Yazar...