Muhteşem Yüzyıl'ın senaristi konuştu!

Bu konuyu okuyanlar

mila12

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Muhteşem Yüzyıl'ın senaristi konuştu! Suçlamalar çok yersiz!

Muhafazakar çevrelerin ateş püskürdüğü Muhteşem Yüzyıl dizisinin senaristi Meral Okay suçlamaları NTV ekranlarında yanıtladı....

Show TV'nin büyük tartışma yaratan dizisi 'Muhteşem Yüzyıl' özellikle muhafazakar çevrelerin tepkisini çekerken dizinin senaristi Meral Okay, NTVekranlarında eleştirileri yanıtladı.

Banu Güven'in sorularını yanıtlayan ünlü senarist suçlamaların yersiz olduğunu söylerken dizinin tarihi arka planında önemli tarihçilerden destek aldıklarını vurguladı. Habertürk'te yayınlanan 'Tarihin Arka Odası' programından tanıdığımız Erhan Afyoncu'nun senaryoya danışmanlık yaptığını söyleyen Meral Okay, Osmanlı sarayının gerçek resmini çizmeyi hedeflediklerini belirtti.

PADİŞAH İÇKİ İÇER Mİ?

Dizide Kanuni Sultan Süleyman'ın içki içtiği yönündeki iddiaları da yanıtlayan Okay bunu doğru olmadığını söyledi. Şu anda dizinin 9. bölümünü yazan Okay içki konusunda ucu açık mesajlar verdi.

Banu Güven: Dizide içki içildiği konusunda da eleştiriler var.

Meral Okay: Hayır ama içilmiyor. Şerbet ikramı yapılıyor Kanuni de şerbet içiyor.

Banu Güven: Tarihçiler içtiklerini söylüyor aslında.

Meral Okay: Bizim Kanunimiz şu anda içki içmiyor. İlerde canı çok sıkılırsa içer belki

Kaynak

karcx

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Tüm Dünyada Saygyla anılan Adına hukuk fakülteleri kurulan vede Hukuk öğrencilerine ders olarak anlatılan Osmanlı Hazinesini taşıran şanlı Padişah...
Ancak senin hayatını film yapanlar ise komünist.(solcu;anarşist v.s..)
Yazık bu millete;ALLAH sonumuzu hayır etsin...Acaba bu millet ne zaman uyanacak!!!:angry::angry:

TazzzY

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
275
Tepkiler çok Abartılı Erhan Afyoncu'da Tarihi konuda Yardım alınıyor Sonuçta Ben anlamıyorum Hayatında Osmanlıyı araştırmamış kulakdan dolma bilgilerle geçinen insanlar diziyi eleştiriyor Kanunin Yakışıklı Sert Adaletli ve Mert Olduğu açıkça vurgulanıyor herkesin Tepkisini Harem çekmiş Harem abartılıda olsa bu şekilde olduğunu tarihçilerde belirtiyor zaten ama Reyting uğruna bunu yapıyorlar ve Reyting rekoruda kırdı zaten...

Her Tarihi Film'de Dizi'de böyle tartışmanın çıkması çok doğal çünkü Birebir Tarihi Yansıtamaz Hiç bir senarist ve Hep şunu diyorduk Osmanlıyı Konu alan neden Film Yok İşte bunun için yok herkes korkmuş çekmeye ama Bu Dizi bence Gayet hoş Giyim aksesuar ve Oyuncular Gayet Kaliteli...

İstediğiniz kadar Tartışın Bu dizi Rekor kırmaya devam edecektir.

extra_terrestre

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Su senarist bozuntusu hatuna soylesinler once dogru durust Osmanli zamanina yaki$ir diyalog yazmasini ogrensin hepsi birbirinden basit ve berbat :thumbdown:

hem i$e bak sen ya cani isterse içki içirecekmi$ oyuncagin ya senin Kanuni Sultan Suleyman :cursing:

karcx

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Tepkiler çok Abartılı Erhan Afyoncu'da Tarihi konuda Yardım alınıyor Sonuçta Ben anlamıyorum Hayatında Osmanlıyı araştırmamış kulakdan dolma bilgilerle geçinen insanlar diziyi eleştiriyor Kanunin Yakışıklı Sert Adaletli ve Mert Olduğu açıkça vurgulanıyor herkesin Tepkisini Harem çekmiş Harem abartılıda olsa bu şekilde olduğunu tarihçilerde belirtiyor zaten ama Reyting uğruna bunu yapıyorlar ve Reyting rekoruda kırdı zaten...

Her Tarihi Film'de Dizi'de böyle tartışmanın çıkması çok doğal çünkü Birebir Tarihi Yansıtamaz Hiç bir senarist ve Hep şunu diyorduk Osmanlıyı Konu alan neden Film Yok İşte bunun için yok herkes korkmuş çekmeye ama Bu Dizi bence Gayet hoş Giyim aksesuar ve Oyuncular Gayet Kaliteli...

İstediğiniz kadar Tartışın Bu dizi Rekor kırmaya devam edecektir.
Ne demek yani Osmanlıyı kim araştırmamış?Biraz mantıklı ol; bizim gençliğimiz ocaklarda şanlı Türk Tarihini okuyarak geçti...
Tabi ki bizim kaynaklar ne hikmetse kemalist geçinen yalakaların(hain) hoşuna gitmiyor o yüzden yalakalık yapan şaklabanların kitapları yazıları millete yutturulmaya çalışılıyor.
Eğer bunlardan Tarih öğrenirsek vay halimize:):)

TazzzY

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
275
Ne demek yani Osmanlıyı kim araştırmamış?Biraz mantıklı ol; bizim gençliğimiz ocaklarda şanlı Türk Tarihini okuyarak geçti...
Tabi ki bizim kaynaklar ne hikmetse kemalist geçinen yalakaların(hain) hoşuna gitmiyor o yüzden yalakalık yapan şaklabanların kitapları yazıları millete yutturulmaya çalışılıyor.
Eğer bunlardan Tarih öğrenirsek vay halimize:):)

Ocaklarda Tarih okumak Hımm İlginçmiş?

Tarih Dediğimiz şey Neden Sonuç Obtektiflik gibi Kavramlara dayanır Tarihi hiç bi zaman tek yönden bakamazsınki Buda Objektif olmaz malesef Günümüzde Hep bu şekilde Bakıyoruz Ermeni meselesinden Cumhuriyet Tarihine kadar hep tek bi açıdan bakıyoruz. Bakış açınızı Değiştirmezseniz Görüceğiniz hep Aynıdır. Acaba ocakta kaç tane tarihi kavram okudunuz? 4 yıldır Osmanlı Tarihi olmak üzere Çağdaş Türk Dünya Tarihi görüyorum ve Diziyi izlediğim zaman hiç şaşırmadım Ocaklarda gördüğünüz şeyler Hikaye şeklinde Osmanlının Şanlı bir Tarihi olabilir ama Bu Haremi olmadığını değiştirmez Dizide Saçma olan Şey harem'deki Kadınların o kadar açık giyinmesi ve Padişahın o kadar basit kadın seçmesidir.

Kanuni Döneminde Hürrem Sultanın Yaptıkları Bellidir Dizide Bunu Göstermeye çalışmışlar. Siz ikide Bir Kemalist veya Solcu İmasında bulunuyorsunuz ama Ben o kadar abartılıcak Sol faktörü öne çıkartıcak birşey görmedim.

Bu Dizinin İzlenmesi için Rayting alması şart ve Sadece Savaş sahneleriyle kimse izlemek bu diziyi Cüneyt Arkının filmlerinden farkı olmazdı Harem'in o kadar Renkli gösterilmesi gayet normal Dizide İçki içilmedi O Padişahın içtiği şerbetlerden Birisi Osmanlıda Yüzlerce Şerbet var hepsinin Şifası ve manası ayrıdır O gün içtiği şerbet Güçlendiri şerbettir.

SmiLey

Müdavim
Reaksiyon puanı
55
Su senarist bozuntusu hatuna soylesinler once dogru durust Osmanli zamanina yaki$ir diyalog yazmasini ogrensin hepsi birbirinden basit ve berbat :thumbdown:

hem i$e bak sen ya cani isterse içki içirecekmi$ oyuncagin ya senin Kanuni Sultan Suleyman :cursing:

O zamanki padişahlar zaten her konuşmasını aruzla yapıyorlarmış. :huh:

karcx

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
@TazzzY:
Ocaklarda Necip Fazıl KISAKÜREK;Mehmet Akif ERSOY;Hüseyin Nihal ATSIZ;Yavuz Bahadıroğlu ;Yavuz Bülent BAKİLER v.s. daha bir Çok Üstadın şiir vede kitapları okutulur.Cennet Mekan Abdulhamit Hanı ben Necip Fazıl KISAKÜREKTEN öğrendim.Malum bizim sözde devlet yayınlarında baskıcı;zorba olarak tanıtılıyor.
Tabiki hikaye ve romanlar da mevcuttur.
Tarih II kitabınıda okudun mu?
Ayrıca bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak kötü bir şeydir.İmkanın varsa olduğun şehirde ki ocağı ziyaret et vede kendin teşhis et.

TazzzY

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
275
@TazzzY:
Ocaklarda Necip Fazıl KISAKÜREK;Mehmet Akif ERSOY;Hüseyin Nihal ATSIZ;Yavuz Bahadıroğlu ;Yavuz Bülent BAKİLER v.s. daha bir Çok Üstadın şiir vede kitapları okutulur.Cennet Mekan Abdulhamit Hanı ben Necip Fazıl KISAKÜREKTEN öğrendim.Malum bizim sözde devlet yayınlarında baskıcı;zorba olarak tanıtılıyor.
Tabiki hikaye ve romanlar da mevcuttur.
Tarih II kitabınıda okudun mu?
Ayrıca bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak kötü bir şeydir.İmkanın varsa olduğun şehirde ki ocağı ziyaret et vede kendin teşhis et.

Necip Fazıl ? Üstad'ın kitaplarını çok okumuşumdur Ezberimdedir Kaldırımlar, Zindandaki Mehmede Mektup bana sorman hata :)

Ocak Kavramını az çok biliyorum Liseli olduğum yıllarda Adam Toplamak Toplu kavgaya gitmek Birinin bacısına laf atınca ona dalmak gibi şeylerle uğraşıyorlardı Tabi Her ocak Aynı olmaz ama Şiddeti destekleyen hiç Bir Kurumla bağlantım olmaz. Dediğin Yazarların Hepsinin Eserlerini az çok biliyorum Çünkü Bölümümün Alanı ve Bu kadar Yıl eğitimin İçindeyim Hiç Bir Devlet Yayınındada Mehmet Akif Ersoy Necip Fazıl gibi Üstadlara Baskıcı Zorba olarak görmedim Daha Çok Sultan-ı Şüera ve Milli Şair olarak öğretildi bize Sen hangi eğitim kurumunda öğrendin onları bilmiyorum :)

Yine Dediğim Şeye gelmişsin Tek bir Yönden Bakmak Bu Şairleri okurken Bunların Zıt Fikirlerini neden okumuyorsun Onlarda birşeyler yazıyolar Onlarda bir İdeoloji peşinde.

Sağ-Cılık Sol-Culuk Boş iş bunlar günümüzde kalmadı bile Ocaklar Çoluk çocuk yuvasına Döndü Sol Guruplar Yumurta Çiftliğinden farkı yok İkisininde Sonunda Cılık ve Culuk var Bu kadar basit şeyler.

Konuyu Osmanlıdan Nasıl buralara getirdik bende anlamadım neyse Fazla Uzatmıyıcam oda senin fikrindir Lakin Hep Sağ Görüşlü Tarih Yazarlarını okumuşsun Yavuz Bahadıroğlunun Yanında 2 3 tane'de başka Tarihçi oku Bende Severim Yavuz Bahadır'ı ama Tek yöne Bakmak Tarihi Anlamakla Zıt.

TazzzY

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
275
Benim Atıp tuttuğum yok Yanlış Anlamışsınız Attığınız yazılarıda okumama gerek yok Harem Hakkında Yeterince Bilgiye Sahibim. Bu konu Fazla Uzadı Siz tartışmayı Devam edin Biz izlemeye devam edicez :)

Televizyonun Altında Power Tuşu var Oraya basarak Bu konuyu kapatabilirsiniz Herkesin Keyfidir İsteyen İzlediğini İzler Nasılsa Sizler Kadar bilgi Sahibi Değiliz Cahiliz Beynimizi Yıkasınlar Bırakın Boşa bize laf anlatmaya çalışıyorsunuz Nasılsa Anlamayacağız (!)

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Yaw Dizi Yapsınlar

Konusu Osmanlı olsun...

Padişah olsun...

Ama yapacaklarsa adam akıllı bir iş yapsınlar...

Koskoca Osmanlı İmparatorluğunu
ve Onun Zirve Padişahını
Anlatırken Reyting çekebilmek için SEKS Kullanılıyorsa...
Elbette tepkiler gelecektir...

Şanlı Tarihimizde Konu olacak ve buna başlanacak yer Kanuni'nin Yatağından mı geçiyor?

Bu resmen Tarihimize Saygısızlıktır...

Tarihi geçtim Halkımıza saygısızlıktır...

Siz Tarihten falan anlamazsınız...
Tarih Dizisi İzlemezsiniz...

Ama size iki Harem(!) Görüntüsü verirsek HAYVAN GİBİ EKRANA YAPIŞIRSINIZ Demektir...

Bu ülkede Tarih Anlatan Dizi olmadı mı?

En son Elveda Rumeli Dizisi vardı...

Reytingleri çok iyiydi...

O kadar reytingi YATAK Sahneleri ile mi topladı?

Evde izlerken Başımızı Öne eğmek zorunda bırakmadan da pek ala diziler çekilebilir...

Ama yok...

Bunlar Kafalarındaki fantezileri illa evlerimize sokacaklar...

The Dark Knight

Müdavim
Reaksiyon puanı
77
Sorun zaten, Meral Okay'ın çekmesi diziyi. Aşk ve ağa dizilerini başlatan kişi kendisi. Her senaristin bir tarzı var. Bu kadın olaya daha oryantalist bakıyor. Tek istedikleri diziyi avrupaya satmak. Padişah'ların içki içmediğini düşünüyoruz ancak her daim yanlarında olamaz insanlar.

Biz onların başarılarıyla övünüp en iyi sıfatları veriyoruz. Ancak padişahlar da birer insan ve her insan içki içebilir.

Ancak dizinin mantıksızlığı sarayın yansıtalamaması ve kötü prodüksüyon. Kimse bunları umursamıyor. İkinci Selim'in içki içtiğini ve devleti yönetemediğini kim reddedebilir? İkinci Selim belki Selimiye gibi bir güzellik kattı ülkemize ancak kardeşiyle olan taht kavgalarını aslı unutmayın.

Saray da eğlence olur tabii ki. Kadında oynar ancak padişah başa geçince 40 gün 40 gece şenlik düzenlenirdi. Dizi de sadece sarayda bir harem faktörü var sürekli dansözler filan başka bir şey yok.

Diziyi kötü ve saçma sapan şey zaten sadece harem teması üzerine kurulması. Aşk dizilerinin aranılan oyuncusunun padişah olması kötü bir seçim. O kişi iyi bir oyuncu olabilir ancak ilk bölüm itibariyle nasıl bir kanuni portresi çizmesi gerektiğini bilmiyor gibi gözüküyor. Sadece emirler veren, ihtiraslı hırslı isimsiz bir komutan gibi davranıyor.

Kanun-i zaten hayatının çoğunu savaşlarda geçirmiş, sefer sırasında ölmüş birisi. Dizinin ileriki bölümleri hep savaşta geçmek zorunda. Ancak, bu görsel efektler ve kötü prodüksiyonla dizinin geleceğinin aşktan öteye gideceğini sanmıyorum.

karcx

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Tek sorun dizi ekibi değilki!Nedense her zaman Osmanlıyı kötülemek ;dalga geçmek ;iftira atmak bir iş ve aş kapısı haline getirilmiş.Yabancı tarihçilerin kitaplarınıda inceleyenler bilirler bizlere resmi olarak anlatılan Osmanlı tarihinden çok farklı.Osmanlıya duyulan kinin sebebi incelenmeli.

Yalnız şunu unutmamak gerekir.Tarih II (Türk Tarih Kurumu Yayınıdır!) kitabına göre Osmanlı Padişahları milleti sömüren zevk sefa düşkünü v.s. olarak tanıtılıyor.Buna göre diziyi yapmadıklartı için tüm dizi ekibinin elini öpmek gerekir.:wink::wink:
(Bunu bizzat Devlet Kurumunun yapması ne kadar acı!)

@TazzzY:

Okullarda anlatılan Tarih kitaplarında zorba,baskıcı v.s. II. Abdulhamit Han'a söyleniyor.:clover::clover:
Ayrıca dediğin gibi her ocak bir değil.Ayrıca sağ-sol kavramı bizde farklıdır.
Karşıt görüştekileride okuduk.Hatta yabancı tarihcileri bile okuduk.
Yusuf Ziya ARPACIK-Baş Eğmediler kitabınıda şiddetle tavsiye ederim.:wink::wink:

muratflash

Müdavim
Reaksiyon puanı
510
Peki bişey sormak istiyorum bu aynı dizi Bi Osmanlı İmparatoru olan Kanuni Sultan Süleyman han için değilde... Mustafa Kemal Atatürk için çekilmiş olsa tabii dizi farklı olacak harem değilde yatak odası olur mesela acaba solcu kesimin tepkisi ne olurdu????

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Peki bişey sormak istiyorum bu aynı dizi Bi Osmanlı İmparatoru olan Kanuni Sultan Süleyman han için değilde... Mustafa Kemal Atatürk için çekilmiş olsa tabii dizi farklı olacak harem değilde yatak odası olur mesela acaba solcu kesimin tepkisi ne olurdu????

Senin sorduğun bu soruyu sorabilecek çok az kişi var ülkede...

Linç edilirdi o adam linç...

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Nedemişler gerçekler acıtır.!

karcx

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Medya çok tehlikeli.
Ömer Lütfü METE(ALLAH rahmet eylesin.)nin imzasını taşıyan diziler nerde; bunların çektikleri diziler nerde?(Deli Yürek;Ekmek Teknesi;Kurtlar Vadisi...)
En basit ör:Kurtlar Vadisin de İslam ön planda iken ;Ezel dizisinde noel için ağaç süsleyen dede ve torunu(!)...
Tarihi filmleri işin özünü bilenler çekmezse; başka birisi çıkar reyting için her türlü rezilliği ile yayınlar vede bizim gibilerde ancak şikayet eder.
Yazık...
Diizlerde filmlerde dikkat çekilmesi gereken başka bir konuda:Kullandığımız isimler hep kötülenmeye çalışılıyor!
(fatmagül;şaban;ramazan v.s...)

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Medya çok tehlikeli.
Ömer Lütfü METE(ALLAH rahmet eylesin.)nin imzasını taşıyan diziler nerde; bunların çektikleri diziler nerde?(Deli Yürek;Ekmek Teknesi;Kurtlar Vadisi...)
En basit ör:Kurtlar Vadisin de İslam ön planda iken ;Ezel dizisinde noel için ağaç süsleyen dede ve torunu(!)...
Tarihi filmleri işin özünü bilenler çekmezse; başka birisi çıkar reyting için her türlü rezilliği ile yayınlar vede bizim gibilerde ancak şikayet eder.
Yazık...
Diizlerde filmlerde dikkat çekilmesi gereken başka bir konuda:Kullandığımız isimler hep kötülenmeye çalışılıyor!
(fatmagül;şaban;ramazan v.s...)

Ben Artık olayın REYTİNG için olduğuna inanmıyorum...

Kaliteli bir yapım illaki hakettiği Reytingi alır...

TV lerimizde gösterilen bir çok Türk Ahlak Yapısına Aykırı olmayan dizinin Çok İyi reytingler yapıp Yapımcılarına iyi paralar kazandırdığını biliyoruz...

Bana Kalırsa REYTİNG Neden bu AHLAKSIZLIĞIN Yapıldığına Karşı kullanılan bir BAHANE

Maksat TV yolu ile
AHLAKSIZLIĞI SIRADANLAŞTIRMAK...
YABANCI KÜLTÜRLERİ SIRADANLAŞTIRMAK...

Çünkü bunlar Sıradanlaştığı zaman İnsan Sorgulamadan hayatına dahil edebiliyor...

Çam Ağacını da Evinde süslüyor... Hindiyi de kesiyor!!!

Halbuki Avrupalı bunu NEDEN YAPIYOR?

Bunu düşünmüyor!!!

REYTİNG diye olaya bakarsak olayı hafife alırız gibi geliyor bana... BU SİSTEMLİ BİR SAVAŞ... Eskisi gibi artık düşman Topla Tankla Sınırdan gelmiyor... Direk TV ler ile biz onları evimizin Baş Köşesine alıyoruz...