Muhabbet kuşumun burnu kabardı ve halsiz

Bu konuyu okuyanlar

OpsTınate

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1-2 yıl önce evimize bir muhabbet kuşu gelmişti,Üşümüştü falan evimize aldık baktık sahibini falan aradık.Her ne ise kuşu sahiplendik ve dişiydi,çok korkaktı ve ben sürekli alıştırmaya çalışıyordum ve kuş ısırganlaştı benim yüzümden.Bizle hiç konuşöuyordu,elimize aldığımızda ısırıyordu biraz durup aynaya uçuyordu bizde madem konuşmuyor yanına bir kuş alalım dedik.Erke kbir kuş aldık,bu kuşta uçamıyor.Kanatları güçsüz heralde ve bizden çok korkuyor.Sadece birbirleriyle anlaşıyorlar.Kuşlarım için en iyi olanı istiyorum bizle konuşsunlar veya konuşmasınlar sorun değil mutlu olsunlar sadece.Bu yıl onlarla ilgilenemedik ve her zaman kuş delisi olan babam bile artık kuşlara bakmıyor.Bir odada duruyorlar sadece.Hatta çoğu zaman uçmuyorlar bile.Bir gün geldim kuşları açtım ve kuş uçamadı,biraz uçtu ve yatağın üstüne konuverdi çok hızlı nefes almaya başladı şişti,kabardı sonra olduğu yerde kanatlarını çırptı sürekli.Biraz durduktan sonra elime aldım biraz durdu uçtu falan normaldi herşey ama konunca çok hızlı nefes alıyordu.Dışkısı sıvı,eskisi gibi elimize aldığımızda ısırmıyor,sürekli kanatlarını ufak ufak haraket ettiriyor,halsiz,haraket etmiyor,ve en önemlisi kuşumun burnu kabardı.Pembe ve kahverengiydi ama şimdi beyaz ve gri gibi kalınlaştı sertlerşti ve sanki boynuz gibi altı yukarı doğru kabardı.Sürekli kendini şişiriyor ve kafasını içe gömüyor etrafı izliyor,eski halinden eser yok.Vitamin almıştık onları düzenli vermiyorduk,onlardan koydum.Eğer düzelmesse veterinere gitmeyi düşünüyorum kuş çok durgunlaştı...

goodolddays

Dekan
Reaksiyon puanı
202
Gecikmeden veterinere gidin derim.

Zamanında benim de bi kuşum vardı, ondan beri evcil hayvan düünmüyorum bile.

mayycryy

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Üzüldüm.. Yakınlarda veteriner varsa muayeneye götür. Muayene ücreti 50 tl sanırım heryerde Güçlendirici yaparlar ilk etapta

OpsTınate

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Muayne ücreti önemli değil,burnu neden kabardı orasını çok merak ediyorum...İki kuşumuda veterinere götürsem iyi olacak biri uçamıyor diğeri de sıkıntılı...Bir arkadaşım ilgisizlikten olabileceğini söyledi ne kadar doğru bilemem

mayycryy

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Olabilir ama geç olmadan bir götür baktır kuşlardan birisi dişi biri erkekmi? Eger öyleyse kıskançlik yapiyordur dişi kuş erkeğe

OpsTınate

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet biri kız diğeri erkek.İyi anlaşıyorlar aslında,kuş halsiz ve hasta gibi.Eskiden uçardı olabildiğince uçmaya çalışırdı şimdi ise olabildiğince kafesin üstünde durmaya çalışıyor.

mayycryy

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Erkek olan kuş halsiz ise dişi kuş kıskançlık yapiyordur muhtemelen ama en iyisi sen burda vakit kaybetme..Veterinere götür kuş halsiz olduğu için aslında suluğuna vitaminli su damlatabilirsin 2 3 damla belki ise yarar :)

OpsTınate

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Damlattım zaten 1 saat önce,erkek olan kuş aslında hareketli ama çok korkuyor bizden,dişi olanda bazen gagalıyor falan,ama dediğim gibi erkek olan kuş uçamıyor ilk geldiğinde hiçbir şey yapamıyordu şimdi yine zıplıyor 40-50 santim yükseliyor birşeyler yapıyor.Şu anda bakıyorum kuşlara.Kafalarını içlerine gömmüşler hiç haraket etmeden gözleride yarım açık duruyorlar düşünün tüyleri kabarmış öyle görünce üzülüyorum bende yarın götüreyim en iyisi

mayycryy

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Üzgünüm ama dişi kuşların bazen gözü donebiliyor. Benim teyzemin dişi kuşu erkek kuşun kafasını oymuştu kafese baktigimizda erkek kuş kanlar içindeydi. Sen erkek kuşu uzaklaştır disiden iyilesince yazık zaten erkek kuş kucukmus anladigim kadariyla ürkek büyür . Sen kafesi ayirabiliyorsan ayır bu dişiler manyaklaşabiliyor

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Bu olayı yaşadığım için sana anlatayım dedim tedbiri al baştan sonra üzülme kötü oluyor çok :(

OpsTınate

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yanyanalar sürekli bazen öpüşüyolar falan umarım öyle bişey olmaz...Yarın bir kuşçuya ya da veterinere falan götüreyim,şuan korkmaya başladım biraz.Zaten ikiside çok durgunlaştı sürekli yanyanalar birini alıp salona götürsem diğeri odadan ciyaklıyor birbirlerini istiyorlar...Belki de yorgunlardır birazdan kafesa alıp uyutayım.

mayycryy

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Gerisi size kalmış artık :) umarım iyilesirler